Reklama

Siły zbrojne

US Army chce więcej broni laserowej

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Jak donoszą lokalne media, amerykańska armia jest zainteresowana większą liczbą prototypów mobilnych laserów bojowych przeznaczonych do zwalczania różnego rodzaju zagrożeń powietrznych. Mowa konkretnie o 50-kilowatowym wariancie instalowanym na kołowym transporterze opancerzonym Stryker.

Pozyskanie wspomnianych laserów tego typu jest realizowane w USA w ramach armijnego programu Directed Energy - Maneuver Short-Ranger Air Defense (DE-MSHORAD). W lipcu 2019 roku spółka Kord Technologies zdobyła kontrakt w wysokości 203 mln USD na opracowanie tego prototypu systemu dla U.S. Army, który docelowo ma trafić na uzbrojenie amerykańskich pododdziałów piechoty zmotoryzowanej Stryker Brigade Combat Team (SBCT).

Zwycięzca wybrał dwóch wykonawców, którzy mają być potencjalnymi dostawcami efektorów dla systemu DE-MSHORAD, a konkretnie Northrop Grumman i Raytheon. Oba amerykańskie koncerny miały około roku na przygotowanie gotowych prototypów proponowanych systemów laserowych. General Dynamics Land Systems, jako producent Strykera, ma wesprzeć obu poddostawców w integracji ich systemów z platformą tego wozu bojowego. Ostatecznie zdecydowano o wyborze oferty Raytheona, który został głównym podwykonawcą w tym programie.

We wrześniu br. U.S. Army przyznało kontrakt spółce Kord Technologies i Raytheon w wysokości 123,9 mln USD na dostawę trzech prototypowych 50-kilowatowych laserów przeciwlotniczych zainstalowanych na podwoziu zmodernizowanego transportera Stryker A1. Było to efektem pomyślnie zakończonych wojskowych badań i testów, które miały miejsce miesiąc wcześniej. W 2022 roku amerykańska armia ma otrzymać łącznie pluton czterech systemów tego typu, które posłużą do dalszych prób.

DE M-SHORAD to laserowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu opracowany przez amerykańskie firmy Kord Technologies i Raytheon. Pierwsza z nich jest głównym wykonawcom oraz dostawcą samego systemu laserowego i chłodzenia, a druga podwykonawcom dostarczającym pozostałe podzespoły tego systemu. System składa się z emitera wiązki laserowej, układu chłodzenia oraz sensorów optoelektronicznej i stacji radarowej. Wszystkie te elementy są zintegrowane z transporterem Stryker, który pełni rolę mobilnej platformy i  źródła zasilania. Sam laser jest w stanie skutecznie zwalczać szeroką gamę celów powietrznych, począwszy od bezzałogowców, przez różnego rodzaju amunicję artyleryjską i rakietową, aż po pociski manewrujące.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Ryszard 56

    a jak tam Polski laser??

    1. lafing (śmiech)

      niebieski ?

    2. Rzyt

      Możemy sprzedać USA zaawansowaną technologię zestawu Hibneryt.

    3. Ponoć po Pilicę w kolejce ustawia się niemal cały świat, taki mały hit eksportowy naszego złotego przemysłu...

  2. tak pomyślałem sobie

    Mamy w Polsce elektrownie atomową. Pytanie do specjalistów. Czy moglibyśmy sami produkować broń laserową budując mikro baterie z atomu w celu uzyskania energii laserowej ?

    1. Dt

      A gdzie ta elektrownia ?

    2. Może myśli o tej niedokończonej w Żarnowcu...

  3. Zbyszek

    Naszym chłopcom z wojska by się kilka takich 50-kilowatowych laserów przydało, aby bronić się przed bombowcami sowieckimi.

  4. GB

    US Army wdraża lasery w OPL, a zacofana Rosja jakieś artyleryjsko-rakietowe drogie Pancyry.

    1. ZW

      Spokojnie, kupią sobie potrzebne technologie w Izraelu, za na przykład schematy tego co sprzedali do Syrii i z produkcją ruszą

    2. GB

      Jasne... Jak im Izrael za grube pieniądze sprzedał około 2010 roku drony za grube pieniądze to były to drony totalnie przestarzałe. A obecnie Izrael nic nie sprzeda Rosji z nowoczesnych technologii wojskowych ze względu na zaangażowanie Rosji w Syrii po stronie Asada i pośrednio Iranu.

    3. Jaś Wędrowniczek

      I widzisz jak do przodu z dronami ruszyli? Jak na tacy dostaną np rozmieszczenie Irańskich instalacji albo kody dostępu do reaktorów to z laserów też wyskoczą. Wszystko jest na sprzedaż, a Rosjanie do najwierniejszych sojuszników nie należą, patrz ostatnia wojna o Górski Karabach

  5. Abc

    Rok na prototyp, w jednym miesiącu testy, w następnym zamówienie z realizacją na 2022. U nas cokolwiek... 10 unieważnionych przetargów, dialog techniczny, konsultacje, inspektoraty...

  6. były porucznik zmechu

    Zważcie, że pracują nad tym już parę lat i jakby co, nie odpuszczają tematu.

  7. Heno

    Kto laserem wojuje od lasera zginie

Reklama