Zełeński w USA: Umowy obronne za 2,5 mld dolarów

2 września 2021, 13:31
0a0e4f0abb376352679453c6abf758c5_1630439969_extra_large
Minister obrony Ukrainy Andrij Taran i sekretarz obrony USA Lloyd Austin podpisali w obecności prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego umowę ramową o strategicznych podstawach partnerstwa obronnego. Fot. President.gov.ua
Reklama

Jak informuje koncern Ukroboronprom, w ramach wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych wzięła udział także delegacja koncernu, z dyrektorem generalnym Jurijem Gusjewem na czele. Ukraińcy przeprowadzili szereg rozmów i zawarli trzy umowy o łącznej wartości 2,5 mld dolarów. Dotyczą one m. in. współpracy z koncernami Lockheed Martin i L3Harris. Zostały one zawarte „w cieniu” umów międzyrządowych o dodatkowych 60 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz bilateralnej współpracy wojskowej, badawczej i przemysłowej.

Strategia rozwoju przemysłu obronnego Ukrainy zatwierdzona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a niedawno zatwierdzona przez Radę Najwyższą Ukrainy w drugim czytaniu ustawy nr. 3822 stwarzają warunki niezbędne do rozszerzania współpracy militarno-technicznej z partnerami strategicznymi, przyciągania inwestycji, transferu technologii i modernizacji produkcji. Umowy osiągnięte i podpisane porozumienia doprowadzają do nowej współpracy etapowej pomiędzy naszymi krajami w dziedzinie przemysłu obronnego i potwierdzają zainteresowanie amerykańskich partnerów we współpracy z Ukrainą.

Jurij Gusjew, dyrektor generalny Ukroboronprom

Oświadczenie szefa koncern Ukroboronprom nawiązuje do zawartych w obecności prezydenta Zełeńskiego umów międzyrządowych ale też kontraktów państwowego koncernu z ważnymi firmami amerykańskiej branży zbrojeniowej. Jeśli chodzi o współpracę wojskową to padła nie tylko zapowiedź prezydenta Joe Bidena dotycząca zwiększenia o 60 mln dolarów amerykańskiej pomocy wojskowej.

Departament Obrony USA i Ministerstwo Obrony Ukrainy zawarły umowę ramową (ang. Strategic Defense Framework) która określa główne tematy współpracy do roku 2026. Oprócz wsparcia dla działań Kijowa w zakresie odzyskania kontroli nad terytorium kraju w tym również Krymu, wskazano jako kluczową współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, a także wsparcie USA

  • w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji, 
  • reformie w sektorze obronnym zgodnie z zasadami i standardami NATO, 
  • promowaniu realizacji zapisów strategii rozwoju przemysłu obronnego,
  • realizacji reform Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj też: Ukraina reformuje przemysł obronny. Elastyczność i współpraca

Zawarto również umowę “Master Agreement on Research, Development, Testing and Evaluation Projects” dotyczącą współpracy przemysłowej i naukowej, która pozwoli na realizację w USA badań, których ze względu na brak odpowiedniego sprzętu czy infrastruktury nie można przeprowadzić na Ukrainie. Umożliwi również finansowanie i udział amerykańskich podmiotów w Ukraińskich programach modernizacyjnych i naukowych w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Reklama
Reklama

Bezpośrednim efektem tych ustaleń międzyrządowych są umowy zawarte przez ukraiński koncern zbrojeniowy z kilkoma kluczowymi producentami amerykańskiego przemysłu obronnego o wartości 2,5 mld dolarów, jednak nie ujawniono szczegółów ani wartości poszczególnych kontraktów.

Jak podaje Ukroboronprom dyrektor Gusjew spotkał się m.in. z wiceprezesem International Business Lockheed Martin Raymondem Piesellim, a wynikiem negocjacji była decyzja o współpracy w zakresie rozwój wspólnych projektów i programów oraz realizacji prac badawczo-rozwojowych. Koncern Lockheed Martin prowadzi też rozmowy z władzami w Kijowe, między innymi na temat sprzedaży samolotów wielozadaniowych dla ukraińskiego lotnictwa, oferując zmodernizowane F-16.

Ważne jest również podpisanie porozumienia z firmą Harris Global Communications Inc. należącą do koncernu L3Harris Technologies, która do lat jest obecna na Ukrainie, dostarczając m. in. rozwiązania z zakresu łączności. Ukroboronprom ma współpracować z Harrisem w zakresie realizacji wspólnych projektów, ale również dostaw produktów tego amerykańskiego producenta na Ukrainę oraz ich dalszą integracji z systemami lotniczymi, lądowymi i morskimi.

Podpisano również umowę z firmą Global Ordnance, która jest dostawca szerokiej gamy produktów przemysłu zbrojeniowego na całym świecie. Spółka jest znanym pośrednikiem w sprzedaży uzbrojenia i sprzętu, mającym w swojej ofercie szeroką gamę produktów opartych na technologii zgodnej ze standardami zarówno wschodnimi jak i zachodnimi. Widać więc, że Ukroboronprom poszukuje nowych rynków, na których może zaoferować swoje produkty, w tym wypadku działając pod parasolem USA, np. wśród krajów blisko współpracujących w Waszyngtonem. Prawdopodobnie podobny charakter ma umowa zawarta z firmą Day & Zimmermann Lone Star, która jest znanym producentem, dostawcą i pośrednikiem w zakresie amunicji i innych materiałów oraz usług w zakresie serwisu czy wsparcia eksploatacji, zarówno dla sił zbrojnych USA jak też sojuszniczych.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
ZX
piątek, 3 września 2021, 14:23

ta broń trafi do "talibów" Donbasu

say69mat
piątek, 3 września 2021, 08:34

Uff, jak się wydaje z naszego kraju amerykanie zdjęli ciężar kluczowej roli ambasadora i sojusznika USA w procesie stanowienia o bezpieczeństwie regionu Europy Środkowo Wschodniej.

Jan
sobota, 4 września 2021, 03:16

Na szczęście została nam sprawdzona rola amerykańskiego konia, przepraszam, osła trojańskiego w Europie...

pugh
czwartek, 2 września 2021, 23:31

Czytając między wierszami - Ukraina wyeksportuje niektórych swoich specjalistów, aby prowadzili badania w USA w zamian za pomoc wojskową. A jednocześnie zakupi uzbrojenie które będzie testowane w warunkach bojowych, co realnie zweryfikuje jego skuteczność. Ma to sens dla obu stron i nie jest oparte na sentymentach.

Młam
piątek, 3 września 2021, 15:14

Naprawdę myślisz, że Ukraina ma coś do zaoferowania USA pod względem kadry naukowej? Nic nie ujmując Ukraińcom, ale to zbyt naciągane. Leci kasa za ocean i tyle. Co z tego dla Ukrainy wyniknie? Oby więcej niż dla nas po naszych zakupach.

rezerwa 77r.
czwartek, 2 września 2021, 21:57

reaktywować sprzęt stojący na pustyni , oraz jednostki pływające np. LCS dla UKRAINY

Szept
czwartek, 2 września 2021, 21:06

Nie rozumiałem jak umowa na 2,5 mld mogła być w cieniu umowy na 60 mln . Ale potem pomyślałem że te 60 mln to rząd USA da na bank więc to są te tzw realia z tej wizyty, a te 2,5 mld to taki trochę wirtual, jak Ukraina skądś je wykombinuje to koncerny amerykańskie się z tego wirtuala wywiążą, jak nie to nie było tematu. To zresztą jest pikuś przy umowie na elektrownie atomowe, tam to dopiero jestem ciekaw skąd będzie kasa.

tows
czwartek, 2 września 2021, 21:01

A ile pieniędzy pójdzie na ofiary zbrodni ukraińskich jakich dopuścili się na obywatelach polskich?

Boczek
piątek, 3 września 2021, 10:38

Zero, bo nikogo to nie interesuje.

Niewinny car
piątek, 3 września 2021, 10:22

Według prawa międzynarodowego za zbrodnie dokonane terenach okupowanych odpowiada okupant czyli III Rzesza, lepiej zadaj pytanie kto zapłaci za zbrodnie NKWD a wcześniej carskiej ohrany na obywatelach RP.

Proste...
piątek, 3 września 2021, 18:27

Artykuł dotyczy Ukrainy dlatego zapytał o ofiary zbrodni ukraińskich

viper
sobota, 4 września 2021, 11:14

Ale nie dotyczy Polski.

trzcinq
piątek, 3 września 2021, 08:35

Zero. O tym się nie mówi. To nie wygodne. Cisza musi być

andys
czwartek, 2 września 2021, 17:16

Kto zakosi te 2.5 mld ?

Tadziu
czwartek, 2 września 2021, 18:46

Dobre

Funklub Daviena i GB
czwartek, 2 września 2021, 16:20

Wybór F-16, nawet używanych mocno skomplikowałby życie naszym samolotom. AMRAAM to bardzo skuteczny i stosunkowo tani efektor.

Dropik
piątek, 3 września 2021, 10:06

słusznie, wasze su-35 będą spadać jak kaczki. Zresztą już teraz piloci tak się boją , że katapultują się przed startem lub podpalają swoje samoloty :P

piątek, 3 września 2021, 10:06

Nie rozumiem, w czym miałoby to przeszkadzać polskim samolotom. No chyba, że przewiduje Pan w przyszłości wojnę z banderowską Ukrainą o Lwów lub Rzeszów.

złośliwy
piątek, 3 września 2021, 18:42

Bardziej już o Wrocław:).

dfjdklfjfdkjgkfdljgk
piątek, 3 września 2021, 09:23

A podobno was tam niema ...

dr
czwartek, 2 września 2021, 19:14

Wasze samoloty same spadają ostatnio bez pomocy Amraamów.

Wolfgang
piątek, 3 września 2021, 12:35

Nie wiesz...może niebawem Rosjanie ogłoszą, że nie były to wypadki a np. zestrzelenia dokonane przez niewidzialne dl nich F-35...

funclub
piątek, 3 września 2021, 07:45

Nasze samoloty nie spadają, coś ci się przewidziało

Herr Wolf
czwartek, 2 września 2021, 20:07

Podobnie f16 i bh

gugluk
czwartek, 2 września 2021, 21:47

Pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej.

wincyj wungla !
piątek, 3 września 2021, 18:43

Gorzej się nie da.

rob ercik
czwartek, 2 września 2021, 16:18

Til tak, mówiąc po prostu ukraina zakupi w USA sprzętu za 2.5 mld USD, prawie tyle co Polacy ale daleko im do Afganistanu

Tweets Defence24