Ukraińsko-chińska produkcja lotnicza?

27 września 2013, 17:20
jh-7
Chiński samolot JH-7 - fot. Wikipedia Creative Commons

Państwowy ukraiński holding zbrojeniowy Ukroboronprom i chińska korporacja lotnicza AVIC (Aviation Industry Corporation of China) uzgodniły zasady współpracy w zakresie eksportu do państw trzecich. Umowa dotyczy produkcji, promocji i sprzedaży bliżej niesprecyzowanych produktów przemysłu lotniczego. Porozumienie zawarto podczas trwających właśnie w Pekinie targów Aviation Expo/China 2013.

Strony ustaliły zasady dwustronnej współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania produktów i ich promocji na rynkach krajów trzecich. Osiągnięto porozumienia w sprawie podpisania umowy ramowej, w której ustalone będą kierunki i perspektywy współpracy. Projekt odpowiedniego dokumentu zostanie przekazany stronie do konsultacji chińskiej w najbliższej przyszłości, - czytamy w porozumieniu. 

Ukroboronprom jest holdingiem, który zrzesza wszystkie ukraińskie zakłady zbrojeniowe i organizacje zajmujące się sprzedaż, promocją i serwisowaniem produktów z tej branży. Aviation Industry Corporation of China (AVIC), to konsorcjum chińskich zakładów lotniczych, produkujących samoloty bojowe, oraz duże samoloty komunikacyjne. W jego ofercie znajdziemy zarówno modyfikacje rosyjskiego bombowca Tu-16 (Xian H-6), jak też samoloty transportowe ARJ21 Xiangfeng, myśliwce JF-17 czy szturmowe JH-7.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
MB
czwartek, 3 października 2013, 01:46

Ukraińcy to bardzo atrakcyjny partner dla Chin. Nasi wschodni sąsiedzi dysponują rozwiniętą technologią silników odrzutowych, Współpraca na tym polu może być początkiem przełamania rosyjskiego monopolu lub chodzi o zupełnie nowe projekty które znajdą zastosowanie w najnowocześniejszych chińskich konstrukcjach lotniczych.

Tweets Defence24