Ukraiński sztab poinformował o dwukrotnym złamaniu porozumienia o rozejmie w Donbasie

30 grudnia 2018, 09:43
Vikings_Battalion_AGS-17 (1)
Fot.: commons.wikimedia.org

Prorosyjscy bojownicy w Donbasie na wschodzie Ukrainy dwukrotnie złamali obowiązujące od północy w sobotę porozumienie o rozejmie, zawarte w związku z okresem świąteczno-noworocznym - poinformował ukraiński sztab operacji wojskowej połączonych sił zbrojnych.

Według komunikatu separatyści nie użyli do ataków ciężkiego uzbrojenia, zakazanego przez mińskie porozumienia w sprawie Donbasu, jednak ostrzelali pozycje sił rządowych z granatników. Stało się to w okolicy wsi Zalizne koło Gorłówki oraz miejscowości Hnutowe pod Mariupolem.

Sztab poinformował, że jednostki ukraińskie w odpowiedzi na ataki również otworzyły ogień. W wyniku tych działań wojska ukraińskie nie poniosły żadnych strat.

Rozejm, który rozpoczął się w nocy z piątku na sobotę jest następstwem uzgodnień trójstronnej grupy kontaktowej do spraw Donbasu. Znajdują się w niej przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Ukrainy i Rosji.

Poprzednie zawieszenie broni w Donbasie grupa trójstronna ogłaszała pod koniec sierpnia. Był to tzw. rozejm szkolny na czas rozpoczęcia nauki w placówkach oświatowych.

Konflikt w Donbasie rozpoczął się wiosną 2014 r., gdy wspierani przez Kreml separatyści ogłosili powstanie dwóch tzw. republik, donieckiej i ługańskiej. Od tego czasu zginęło tam ponad 10 tysięcy osób.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Davien
wtorek, 1 stycznia 2019, 12:14

Panie tylko uzupełniam: tyle ze dziwnym trafem najpierw Rosja ostrzega przed atakiem chemicznym, a potem jak na zawołanie wg Rosjan druga strona go dokonuje a dziwnym trafem rosyjskie jednostki chemiczne juz czekaja na miejscu zdarzenia:))

Davien
wtorek, 1 stycznia 2019, 12:13

Niuniu komunikaty rosyjskich terrorystów i ich najemników nie sa publikowane tak samo jak bajki ISIS czy innych bandytów.

Obserwator
poniedziałek, 31 grudnia 2018, 21:01

Geoffrey: "komunikat bandytów"... Faktycznie tak to można określić, gdyż rosyjskojęzyczni mieszkańcy Donbasu właśnie w ten sposób określają ukraińskie wojska rządowe, a szczególnie tzw. bataliony (czytaj - kurenie) ochotnicze (czytaj - banderowskie). Na temat wydarzeń w obwodach donieckim i ługańskim trudno uzyskać obiektywne informacje, a z pewnością do takowych nie należą wojenne komunikaty. Z okazji Nowego Roku pozwolę sobie życzyć pokoju mieszkańcom Donbasu, a społeczeństwu ukraińskiemu uwolnienia się spod rządów nacjonalistyczno-oligarchicznego układu władzy w Kijowie.

Geoffrey
poniedziałek, 31 grudnia 2018, 13:06

Niuniu, a czy w przypadku przestępstw powołujesz się na komunikat bandytów tak samo, jak na komunikaty policji? To jest terytorium Ukrainy, i to władze Ukrainy informują o wydarzeniach, które się na nim odbywają.

tylko Uzupełniam
poniedziałek, 31 grudnia 2018, 12:57

@Niuniu Dlaczego powołujemy sie tylko na jedna stronę ?? Bo to jest wojna informacyjna. Niedawno najpierw jedna a później druga strona informowała o ewentualnej prowokacji strony przeciwnej z użyciem broni chemicznej, itd. itd...

Niuniu
niedziela, 30 grudnia 2018, 20:13

A o czym w tym czasie poinformowała strona przeciwna tj "separatyści"? W ogóle dla czego powołujemy się na komunikaty jednej ze stron konfliktu a nie na komunikaty OBWE która to organizacja nadzoruje przebieg rozejmu w Donbasie?

Tweets Defence24