Ukraiński rząd wspiera przemysł lotniczy. Znosi cło i VAT

10 sierpnia 2017, 18:31
An-148 Ukraina
Fot. J.Sabak

Rada Ministrów Ukrainy zwolniła zakłady przemysłu lotniczego z ceł i podatku VAT od importowanych komponentów i sprzętu specjalnego do końca 2024 roku. Tego typu wsparcie, ma zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność ukraińskich producentów, takich jak państwowy koncern Antonowa. 

Jak podała agencja UNIAN rząd Ukrainy zdecydował się na specjalne ulgi w zakresie opodatkowania i ceł dla przemysłu lotniczego 9 sierpnia 2017 roku. Ich celem jest obniżenie kosztów modernizacji zakładów, które w znacznym stopniu opierają się nadal o technologie posowieckie oraz zwiększenie konkurencyjności przy wykorzystaniu komponentów zachodnich.

Czytaj też: Debiut ukraińsko-saudyjskiego An-132 [Foto]

Nowe regulacje mają obowiązywać do 1 stycznia 2025 roku. Jak podkreślił minister rozwoju ekonomicznego i handlu Stepan Kubiw, ulgami objęty jest ściśle określony zakres sprzętu i komponentów, skalkulowana w oparciu o roczne plany produkcyjne przedsiębiorstw oraz umowy długoterminowe na naprawy, remonty i modyfikację statków powietrznych oraz silników lotniczych.

Największym beneficjentem nowych regulacji będzie koncern lotniczy Antonowa, który należy do państwowego konsorcjum przemysłu obronnego Ukroboronprom. Firma już w ubiegłym roku czterokrotnie zwiększyła zyski netto w porównaniu z rokiem 2015, osiągając wynik 178 mln hrywien.

Warto przypomnieć, że Rada Najwyższa Ukrainy w grudniu ubiegłego roku podjęła uchwałę o zwolnieniu firm lotniczych z podatków gruntowych i podatku dochodowego do roku 2025. 

Reklama
Tweets Defence24