Reklama

Technologie

Ukraiński Neptun w nowej odsłonie gotów na defiladę

Wyrzutnia USPU-360 na podwoziu Tatra 815. Fot. Defense-Express
Wyrzutnia USPU-360 na podwoziu Tatra 815. Fot. Defense-Express

Ukraiński system pocisków manewrujących RK-360MC Neptun pojawi się na defiladzie w Kijowie 24 sierpnia w całkiem nowej odsłonie. Wszystkie komponenty seryjnej baterii dla Marynarki Wojennej Ukrainy otrzymały podwozia Tatra zamiast użytych w prototypie pojazdów terenowych KrAZ. Jest to kolejny przykład zacieśniania współpracy przez Ukroboronprom i Excalibur Army. W defiladzie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy weźmie udział 7 komponentów systemu Neptun, w tym wyrzutnia i pojazdy załadowcze.

Informacje oraz pierwsze zdjęcia Neptuna na nowym podwoziu opublikował ukraiński portal Defense-Express. Znalazła się na nich wyrzutnia oraz pojazd transportowy i transportowo-załadowczy (z żurawiem) na podwoziu Tatra 815 8x8 z opancerzoną kabiną. Pierwotnie wszystkie trzy typy pojazdów bazowały na krajowym podwoziu KrAZ 7634NE, jednak klient, czyli Ministerstwo Obrony Ukrainy, zdecydował o zmianie. Przyczyną były z jednej strony problemy finansowe spółki AvtoKrAZ, z drugiej zastrzeżenia co do jakości i brak możliwości terminowej realizacji zamówień, co spowodowałoby opóźnienie programu. Tymczasem w lipcu 2021 roku ogłoszono, że pierwszy dywizjon trafi do marynarki wojennej w ciągu mniej niż roku. Składa się na niego 19 pojazdów:
- 6 wyrzutni USPU-360;
- 6 pojazdów transportowo-załadowczych TZM-360;
- 6 pojazdów transportowych TM-360;
- 1 punkt dowodzenia dywizjonem RKP-360.

Zastosowanie podwozia firmy Tatra, to decyzja mająca zapewnić terminową realizację, ale też dobry pomysł z perspektywy eksportowej, a zainteresowanie systemem pocisków przeciwokrętowych Neptun wyraziło już kilka krajów. Jednym z nich jest Indonezja. Tatra 815 ma też stanowić docelowe podwozie systemu rakietowego Wilcha i nowych ukraińskich stacji radiolokacyjnych oraz wyrzutni przeciwlotniczych, których modele prezentowano niedawno podczas wystawy Arms and Security 2021 w Kijowie. Ukroboronprom już w 2018 roku zawarł z czeskim koncernem Excalibur Army i spółką Tatra umowy i porozumienia o współpracy-na potrzeby rynku krajowego jak i eksportu. System Neptun może być jej pierwszym konkretnym efektem.

Neptun jest systemem w którym każda z sześciu wyrzutnia uzbrojona jest w cztery gotowe do odpalenia pociski manewrujące RK-360 Neptun, które mogą być naprowadzane niezależnie, zmierzając do celu różnymi trasami i z różnych kierunków. RK-360 to poddźwiękowe pociski manewrujące o wymiarach 5,5 m długości, 0,38 m średnicy i 1,33 m rozpiętości skrzydeł napędzany silnikiem odrzutowym. Masa samego płatowca wynosi 870 kilogramów, natomiast głowicy 150 kg. Zasięg Neptuna to 300 kilometrów, przy prędkości 0,85 Ma,  może on poruszać się na wysokości od 10 do 300 metrów, przy czym na samym końcu jego pułap ulega obniżeniu do około 3 metrów, co znacznie utrudnia strącenie RK-360 przez systemy opl przeciwnika.

W przyszłości pociski Neptun będą wystrzeliwane również z okrętów jak i samolotów czy bezzałogowców w zmniejszonej wersji. Pocisk Neptun dla platform powietrznych będzie pozbawiony silnika startowego oraz kontenera, dzięki czemu jego masa nie będzie przekraczać 800 kg. Umożliwi to przenoszenie 2-5 rakiet nawet przez jednosilnikowe samoloty wielozadaniowe.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (1)

  1. Qba

    Ile maja teraz tych Neptunow?

    1. Jerzy_Zet

      O dwa mniej. :)

Reklama