Ukraiński generał: w każdej chwili Rosja może zaatakować

20 września 2021, 14:39
voentech_550
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy - oświadczył dowódca Zbrojnych Sił Ukrainy generał Serhij Najew. Prognozuje, że w najbliższej perspektywie Moskwa będzie nadal stosować środki hybrydowe.

"Militarne zagrożenie ze strony Rosji na południu Ukrainy z każdym rokiem tylko wzrasta" - stwierdził generał w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

"Nie można powiedzieć, że są bezpośrednie oznaki tego, że Rosja w najbliższym czasie zacznie wojskową agresję. Ale intensywna militaryzacja okupowanego półwyspu i utworzenie potężnej bazy wojskowej tylko wzmacnia zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy w sferze wojskowej" - powiedział Najew.

Jak dodał, doświadczenie roku 2014, kiedy wybuchł konflikt w Donbasie, świadczy o tym, że "Rosja może pójść nie tylko na zaostrzenie, ale też może przejść do prawdziwych bojowych działań na południu Ukrainy w dowolnym, wygodnym dla rosyjskiego kierownictwa czasie".

Zaznaczył, że na tle uruchomienia przez Kijów mechanizmu Krymskiej Platformy Rosja "wzmacnia nacisk, jeśli chodzi o niedopuszczenie do wypracowania działającego mechanizmu pokojowej deokupacji Krymu, grożąc możliwym rozszerzeniem agresji zbrojnej".

W opinii Najewa obecnie nie zaobserwowano oznak formowania na półwyspie ofensywnych jednostek, jednak, biorąc pod uwagę doświadczenia nabyte podczas ćwiczeń, Rosja ma możliwość operatywnego przerzucenia wojsk na duże odległości.

Ukraińskie siły są gotowe do reagowania na wszelkie zagrożenia z kierunku krymskiego - zapewnił dowódca i zaznaczył, że Ukraina wzmacnia lądowe i morskie granice na południu.

"Biorąc pod wagę wzmacnianie przez Rosję wojskowego potencjału wokół Ukrainy i przeprowadzenie dużych manewrów, w tym w temacie ofensywnym, zagrożenia pełnowymiarowego wtargnięcia na terytorium Ukrainy pozostają" - oznajmił.

Reklama
Reklama

Odnosząc się do sytuacji w Donbasie, generał zaznaczył, że w ostatnim czasie dochodzi tam do częstszego wykorzystywania przez siły przeciwnika zakazanych przez porozumienia mińskie rodzajów uzbrojenia, w tym wobec obiektów cywilnych. Według niego głównym celem takich działań jest "demonstracja siły, bezkarności i bezczelności".

Według generała w najbliższej perspektywie Rosja najpewniej będzie nadal stosować środki hybrydowe, by wpływać na Ukrainę. Działania te zdaniem generała będą dotyczyć podtrzymywania niestabilnej sytuacji na wschodzie Ukrainy, destabilizacji społeczno-politycznej sytuacji w kraju oraz przestrzeni informacyjnej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
Reklama
lef
wtorek, 21 września 2021, 14:17

To jest ten sam który nie tak dawno mówił, że chciałby przejechać się czołgami po Placu Czerwonym. Gruzini w 2008 też tak mówili, chociaż jak stwierdziła specjalna komisja UE to Gruzja rozpoczęła konflikt artyleryjskim uderzeniem na Cchinwali. Po czym jak zobaczyli desant rosyjski, to zostawili sprzęt dwóch brygad (zresztą amerykański) i uciekali, gdzie pieprz rośnie. Teraz też tak będzie.

ito
wtorek, 21 września 2021, 08:44

Oczywiście, może. Tylko najwyraźniej nie chce. Natomiast władze Ukrainy pragną tego od samego początku- nareszcie mogliby pokazać jakieś rosyjskie wojska gdzieś poza poligonem- w końcu mieliby JAKIEKOLWIEK podstawy do twierdzeń, ze ukraińskie wojsko zajmuje się nie tylko walka z ukraińskimi obywatelami.

wtorek, 21 września 2021, 13:41

Oni są dobrzy w walce. Ale tylko przeciw bezbrodnej ludności cywilne. Njlepiej wychodzi im walla z dziecmi, mobietami i starcami, co zreszta pokazali na Wołyniu.

andys
poniedziałek, 20 września 2021, 23:06

To tak jak kiedyś było ostatnie (nieostatnie) , 20256 ostrzezenie dla amerykańskich militarystów!

Monkey
poniedziałek, 20 września 2021, 22:59

Nowości to on nie powiedział. Tak, to jest oczywiste, że Rosja zaatakuje w dogodnym czasie, taka ich mentalnośc i tak mówi historia. Dla nas źle, bo nam sie granica z tym barbarzyńskim krajem znacznie wydłuży.

SAS
wtorek, 21 września 2021, 10:30

Dla niektórych wciąż jest nowością, że Rosja zawsze atakuje z zaskoczenia. Dlatego Polska mimo dysproporcji sił, jest tym bardziej nieprzygotowana, spodziewając się, że Rosjanie będą się długo przygotowywać i te przygotowania da się rozpoznać. A to przecież z góry wyklucza atak rosyjski, bo oni tam nie są głupi, żeby atakować, kiedy się ich będą spodziewać.

Trzcinq
poniedziałek, 20 września 2021, 22:18

Jak zwykle płacz. Ile to razy miała Rosja ich zaatakować? Jedyne co potrafią to lament i zamęt. Zachód was zostawił a jedyne co potraficie to doskonalić się w operowaniu siekierami i widłami wobec ludności cywilnej.

Buczacza
poniedziałek, 20 września 2021, 21:57

Przy okazji bitwy. pgad zbliżamy się do rocznicy wielkiego zwycięstwa oręża polskiego nad mongołami wschodu. Chciałbym poznać twoją opinię na ten temat. W końcu już jakiś czas temu nazwałem ciebie dyżurnym historykiem tego forum. Oczywiście zaraz po hehe. Oczywiście zakładam że taki geniusz (wiedzy i mag intelektu). Wie o jaką bitwę chodzi. Tradycyjnie już nas było mniej niż bohaterskich onuc... Wychodzisz do gry...?

czwartek, 23 września 2021, 17:23

Buczaczaczusiu, czym ty chcesz mi zaimponować? Ze wiesz, że zbliża się rocznica bitwy nad Niemnem? O to ci chodzi? Ale wiesz Buczaczaczusiu, że uroczystości upamietniające już sie w wielu miastach odbyły? O tą ci bitwe chodzi Buczaczaczusiu? Bo we wrzesniu obchodzimy w polsce rocznice wielu bitew, jak chociazby rocznice bitwy pod Tomaszowem Lubelski? Buczaczaczusiu, zaimponował bys mi, gdybyś w końcu odpowoedział, jakie to silniki odrzutowe i samochody eksportujemy z Polski do Rosji. Pisałes że eksportujemy, ale do dzisiaj nie można się od ciebie dowiedziec jakie.

czwartek, 23 września 2021, 13:50

Oj tam Buczaczaczusiu, juz nie bądź taki skromny. Wiadomo, że dyżurnym i naczelnycm historykiem tego forum jest ty. Wszak to ty pisałeś o czerwonoarmistach atakujacych krzyżaków brzytwami. Pisałeś tak. Buczacza, wtorek, 24 sierpnia 2021, 17:01, Defence 24, artykuł pod tytułem: "Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej. Ostatnie chwile przed wielkim regresem [OPINIA]". Cytuje: „Polecam wspomnienia G. Bidermana . Autor opisuję nocny atak bohaterskiej armii czerwonej. Na północnym odcinku frontu. Gdzie uzbrojeniem sołdatów były brzytwy... W filmie Krzyżacy król Jagiełło powiedział "tak na wschodzie tak walczą". Gdzie mi tam do ciebie Buczaczaczusiu, strategu i historyku.

Davien
poniedziałek, 20 września 2021, 21:17

Dlaczego Ukraina atakuje Donbas? Bo tam są wojska rosyjskie. A dlaczego nie atakuje Krymu? Bo tam naprawdę są wojska rosyjskie

vkcxnvkcxnvcxmv,znc
wtorek, 21 września 2021, 09:17

Coś Ci się pomyliło, to chyba jednak Rosja atakuje Donbas, a nie Ukraina.

la..la
wtorek, 21 września 2021, 14:18

Dziwne, skoro po stronie separatystów straty wynoszą ok. 11-12 tys. zabitych, a po stronie ukraińskiej 3 tys.

Autor Widmo
wtorek, 21 września 2021, 13:37

Nie atakuje, tylko okupuje.

x96
wtorek, 21 września 2021, 00:03

Krymiarze wykończą się sami. Przez swoją głupotę doprowadzili do zniszczenia kanału, który jako jedyny doprowadzał czystą wodę z Ukrainy. Teraz muszą importować wodę z Rosji (sic!) bo miejscowe ujęcia są skażone (rosyjscy tatarzy nawożą pola szambem).

a to ci
wtorek, 21 września 2021, 13:14

Myślałem że tam są ukraińscy Tatarzy :).

czarno to widzę
wtorek, 21 września 2021, 11:54

Widzę, że byłeś ostatnio na Krymie, na którym to zresztą latem była...powódź. A Ukraina zmięknie, jak Ruscy przestaną przesyłać tranzytem gaz, czyli przepadną miliardy za które Kijów się utrzymuje.

Wawiak
poniedziałek, 20 września 2021, 23:33

To nie Ukraina zaatakowała Donbas i Krym, tylko Rosja.

Extern
poniedziałek, 20 września 2021, 19:25

Nie wiem czy teraz, ale że kiedyś się za nich wezmą to prawie pewne. Rosja bez Ukrainy nie będzie miała tego ich wymarzonego mocarstwa, a przecież bardzo chcą mieć. Ukraina jest właśnie tym punktem ciężkości który zadecyduje w którą stronę przechyli się ta szala.

SOWA
poniedziałek, 20 września 2021, 21:45

To jest wersja optymistyczna. Jeśli Rosja będzie chciała zająć zbrojnie Ukrainę to znacznie najpierw od Polski. Dopiero po tygodniu, dwóch zajmie się Ukrainą. Odcięcie potencjalnej pomocy materialnej, zasobów ludzkich to priorytet w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, a, że po ataku na Polskę będzie wojna z z NATO, że co? Kreml zaatakuje kiedy zachód będzie zajęty własnymi problemami, a to oznacza wielkie pole do popisu dla rosyjskiej dyplomacji. Tym bardziej, że Warszawa sprawia coraz więcej "kłopotów" Brukseli i Waszyngtonowi.

Monkey
wtorek, 21 września 2021, 14:15

@SOWA: Atak na Ukrainę poprzez Polskę? To akurat byłoby szaleństwo. Przy rosyjskiej przewadze liczebnej oraz jakościowej lepiej byłoby im wydłużyć granicę, czyli najpierw zająć Ukrainę. Inaczej mogą zaatakować tylko z Białorusi. Dla nas to byłaby lepsza opcja, bo przy krótszej granicy łatwiej byłoby skanalizować rosyjską ofensywę. Do tego, ze względów politycznych jest raczej nieprawdopodobne, że ktoś się upomni o Ukrainę. A o Polskę może.

As
wtorek, 21 września 2021, 08:54

Kreml nie ruszy poza strefę poradziecką, do której należy Białoruś i Ukraina. Ma w niej wielki zasób zwolenników, albo chociaż osób które nie są negatywnie nastawione. W dodatku mówiących po rosyjsku i będących w tym samym kręgu cywilizacyjnym. Polska nie powinna się w to zbytnio mieszać. Należy umacniać swoją pozycję, nawet kosztem Ukrainy - ich się nie da uratować.

Autor Widmo
wtorek, 21 września 2021, 13:41

Krem ruszy na Ukrainę, gdy Łukaszenko pogoni na polską, litewską i łotewską granicę 100.000 -200.000 importowanych na Białoruś uchodźców. Zachód nawet nie pierdnie, gdy alternatywnie Kreml zakręci gazowy kurek.

Gnom
wtorek, 21 września 2021, 08:11

Po co Rosja ma napadać na Polskę i narażać się na poważniejsze kłopoty międzynarodowe niż przy ataku na Ukrainę (przynajmniej jak to jest obecnie, bo za chwilę nie wiadomo)? Skutecznie opanować to musi Moskwa najpierw Białoruś, a z tym pomimo starań nie idzie tak łatwo. Za chwilę przekonamy się czy i tym razem Łukaszenka nie walnie jakiejś wolty Putinowi. Udaje mu się tak lawirować ponad 20 lat, to bezsprzecznie mistrz lawirowania pomiędzy wschodem a zachodem. Zapewne coś wymyśli, no chyba że zemrze na covid (!!!!!), też bywa.

czarno to widzę
wtorek, 21 września 2021, 07:18

Gdyby Rosja chciała zająć Ukrainę, to zrobiłaby to w 2014 roku i to praktycznie bez wojny i jeszcze w wielu miejscach by ich witali kwiatami. Ale Rosji nie jest stać na utrzymywanie bankruta. Ba, nawet bogaty Zachód, który podpuścił ich do puczu obiecując miliardy dolarów i euro, też nie jest zainteresowany przejęciem Ukrainy. Tak ogólnie, to ludzie mają tam teraz coraz bardziej przechlapane...

Autor Widmo
wtorek, 21 września 2021, 13:42

Byłeś ? Widziałeś ?

Oszołom
wtorek, 21 września 2021, 07:02

Bzdura. Nikt nie pomoze ukrainie. Jak ruskie wejdą na dzikie pola, to potrwa to góra dwa tygodnie. Demoralizacja zrobi swoje. Bohatersko beda ginąć tylko bataliony neonazistowskie, ktorych akurat mi nie szkoda. Tylko po maja zajmowac tą ukrainę? Nie lepiej destabilizować i poczekać az sami wybiora pro ruskie władze, bez wchodzenia?

Autor Widmo
wtorek, 21 września 2021, 13:44

Ruskim potrzebny jest jeszcze Sewastopol i południowa Ukraina. Tyle im Wystarczy, reszta sama się dokona.

Monkey
wtorek, 21 września 2021, 14:17

@Autor Widmo: Sewastopol już mają. Być może chodziło ci o Odessę???

złośliwy
wtorek, 21 września 2021, 13:18

Tak to prawdopodobnie będzie wyglądało. Ta niewielka część Ukraińców którzy zostaną, wybiorę namiestnika Moskwy.

Niuniu
poniedziałek, 20 września 2021, 19:01

Marsjanie też mogą.

Robercik
poniedziałek, 20 września 2021, 18:31

Jakoś mi ich nie żal za Wołyń. Zresztą uciekło Ukraińców do Polski co najmniej 2miliony, a to oznacza, że nie zależy im na obronie ojczyzny.

Oszołom
wtorek, 21 września 2021, 07:04

Upa dzialalo tylko na zachodniej ukrainie. Wschod byl upa odporny. Nie wrzucaj wszystkich ludzi do jednego wora. Ps. Oni nie uciekaja, oni pojechali za chlebem.

Samcik
poniedziałek, 20 września 2021, 21:19

Będzie ci żal jak przyjdą tak jak 17-09-1939r.Jaki ty naiwny.

:)
wtorek, 21 września 2021, 13:19

Nie straszcie bracia z Kijowa.To już nie działa.

Marek T
poniedziałek, 20 września 2021, 21:01

Raczej zależy im na lepszych zarobkach i wyższym poziomie życia. Natomiast nie należy tego mieszać z chęcią obrony ojczyzny.

bez problemu można znaleźć w necie jak to wyglądało
wtorek, 21 września 2021, 09:05

Po co te bzdury? Dokładnie było to widać w 2014 i 2015 roku kiedy młodzież ukraińska masowo uciekała przed poborem do armii gdzie tylko mogła i głownie za granice.

Pawlak
wtorek, 21 września 2021, 08:54

Mi tez zalezy zeby nie byc skubany z 48 procent pensji. Jesli Rosja mialaby wejsc i zaproponowac mi 13 procent obciazenia, brak zadymiarzy w rzadzie oraz stabilizacje, nawet kosztem obecnej klasy politycznej.....

Autor Widmo
wtorek, 21 września 2021, 13:47

Masz strasznie utopijne myślenie. Czytałeś może kiedyś dzieła Marksa lub Lenina ?

Sailor
poniedziałek, 20 września 2021, 20:36

Tylko widzisz Wania. Wołyń to Wasza robota, Waszego NKWD. Oczywiście rękami ukraińskich nacjonalistów.

grzybiarz
wtorek, 21 września 2021, 13:21

Prezentujesz tezy Wiatrowycz?Oczywiście jedynie słuszne.

Trzcinq
wtorek, 21 września 2021, 08:49

Jak widzę piszesz historie na nowo

Autor Widmo
wtorek, 21 września 2021, 13:52

Którą historię masz na myśli ? Tą prawdziwą czy tą której uczą Was w szkołach i pokazują radzieckiej w Telewizji ? Sprawy Wołynia i Kresów Wschodnich dawnej Polski pozostaw Polsce i Ukrainie, a Tobie proponuję pojechać gdzieś na prowincję poza Petersburg lub Moskwę, zobaczysz wtedy jak wygląda prawdziwa Wasza Wielka Rosja.

a
wtorek, 21 września 2021, 00:24

Oj odezwał się specjalista a może choć jeden dowód a nie wypisywanie bajek. A poczytaj sobie materiały z Instytutu Sikorskiego nt. września i zachowania Ukraińców

Autor Widmo
wtorek, 21 września 2021, 13:59

A może podrzuć jakiś temat, to podyskutujemy. Potraficie pisać tylko bzdury. Najstraszniejsze jest jednak to, że w Radzieckiej Rosji jaką ciągle jesteście, za pieniądze nie tylko potraficie takie rzeczy pisać, ale Swój Swojego oszukać. Ciągle bolszewicka u Was ta Wasza moralność. I z czym Wy chcecie na Zachód do Europy dążyć ? Chyba że tak jak Armia Czerwona w 1920 czy 1939. Napisz proszę, że to nieprawda.

andys
poniedziałek, 20 września 2021, 23:08

No tak, a teraz do tego wykazu doszli Skripalowie, samolot nad Donbasem, wybuchy w Czechach i oczywiscie Nawalny!

rob ercik
poniedziałek, 20 września 2021, 17:54

Tik tak, zabawny ten generał. W 2014 ŻADEN ukraiński żołnierz nie zginął w obronie Krymu ... Mieszkańcy w referendum wybrali Rosję ... Nikt z tamtąd nie ucieka ... A oni dalej ze Krym ukraiński ...

ito
wtorek, 21 września 2021, 08:49

Zginął. Jeden. I jeden bojówkarz krymski. To ich otrzeźwiło na tyle, że zaczęli się zastanawiać, czego miejscowi chcą. I Krym trafił do Rosji.

44
wtorek, 21 września 2021, 13:46

Na Krymie w czasie zielonych ludzików wojska ukraińskie nie miały czym się bronić. Tam nawet strażnik na rogatkach jednostki wojskowej siedział z pałką i krótką bronią. Wszystko pro ruscy generałowie sprzedali do Afryki kilka lat wcześniej. Tak jak by wiedzieli, co się święci.

45
czwartek, 23 września 2021, 09:39

Pewnie sami Majdan przygotowali.

Eee tam
poniedziałek, 20 września 2021, 19:14

Ukrainskiego podoficera zaopatrzenia zastrzelili na Krymie Zielone Ludziki na parkingu jego jednostki pamiętam twarz tego młodego Ukraińca była w necie.

Eee tam
poniedziałek, 20 września 2021, 17:18

Doszedł potencjalny kierunek natarcia z Białorusi (w zasadzie już byłej) więc mają nieciekawie

horus
poniedziałek, 20 września 2021, 21:54

Atakują i atakują i już tak 7 lat ,a świstak siedzi i zawija w sreberko.Pobożne życzenia z Ukrainy ,a reszta łyka jak pelikan ryby.

Gnom
wtorek, 21 września 2021, 08:27

A co się Rosji bardziej opłaca: wymusić na Ukrainie stan zagrożenia i wydatkowanie pieniędzy na środki do obrony (głównie tylko kosztowne remonty własnych staroci ze składów), blokując rozwój gospodarczy i podniesienie poziomu życia Ukraińców (czyli blokując wzmocnienie władzy i państwa ukraińskiego), czy raz zająć Ukrainę i mieć poważne kłopoty z jej utrzymaniem, bo za problemy gospodarcze i ludzkie odpowiadać będzie Moskwa a nie Kijów, jak sądzisz?

czarno to widzę
poniedziałek, 20 września 2021, 17:45

A kto by chciał zajmować i okupować bankruta i dokładać do interesu?

Gniewko
poniedziałek, 20 września 2021, 20:26

Rosja

czarno to widzę
wtorek, 21 września 2021, 07:09

Bez sensu! Rosji wystarczy, ze ceny gazu poszły 300% w górę, a upadła Ukraina sama przyjdzie kiedyś do nich.

ttak
poniedziałek, 20 września 2021, 19:19

Putin

klawiatura
poniedziałek, 20 września 2021, 21:01

A po co mu to ?

bender
wtorek, 21 września 2021, 14:37

Zwycięstwa w zewnętrznych wojenkach są mu potrzebne do utrzymania poparcia w Rosji.

Eee tam
poniedziałek, 20 września 2021, 22:09

Z tego samego powodu co Białoruś

Buczacza
poniedziałek, 20 września 2021, 16:59

Oby ich tylko nie zaatakowali brzytwami tak jak kiedyś czerwonoarmiści brzytwami zaatakowali Krzyżaków, o czym mówił Król jagiełło w fimie "Krzyżacy".

inne fajne bitwy
poniedziałek, 20 września 2021, 18:42

16:59 i już taka jazda? Nawet dawniej na Śląsku rzadko to praktykowano o tej porze.

Buczacza
poniedziałek, 20 września 2021, 17:42

Pgad znowu się podpisałeś za mnie? Nie stać ciebie na więcej... Przecież to komiczne. Hm

Tweets Defence24