Ukraina: zmiany w naczelnym dowództwie

27 lipca 2021, 16:55
Valerij-Zaluzhnyj
Generał Załużnyj na pierwszym planie, fot. Siły Zbrojne Ukrainy
Reklama

Generał porucznik Rusłan Chomczak odchodzi ze stanowiska naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow. Jego następcą zostaje generał major Wałerij Załużnyj, który dotychczas stał na czele operacyjnego dowództwa "Północ".

Rzecznik poinformował podczas briefingu, że decyzję o odejściu ze stanowiska Chomczaka podjął prezydent Wołodymyr Zełenski, ponieważ szef państwa "chce widzieć synergię" między Siłami Zbrojnymi Ukrainy i ministerstwem obrony.

"Synergii niestety nie widzimy, widzimy za to konflikty" - dodał Nykyforow.

Media od pewnego czasu pisały, że dochodziło do konfliktów między generałem Chomczakiem i ministrem obrony Andrijem Taranem. Wojskowy zaprzeczał tym doniesieniom.

Chomczak ma przejść do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, gdzie obejmie stanowisko pierwszego zastępcy sekretarza tego organu. Szefem sztabu generalnego i naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy został mianowany w maju 2019 roku.

Jego następca, 46-letni generał Walerij Załużnyj, był dowódcą operacyjnego dowództwa "Północ" od 2019 roku.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Monkey
środa, 28 lipca 2021, 00:25

Ciekawe. Jak w ZSRR głównodowodzący nie zgadzał się z linią partii, to mianowano go na dowódcę peryferyjnego okręgu wojskowego. Ale to i tak poprawa. Za Stalina byłaby długotrwała rozmowa kwalifikacyjna w ośrodku na Łubiance z darmowym zakwaterowaniem w hotelu Leofortowo.

Tweets Defence24