Ukraina wnioskuje o więcej Javelinów

6 sierpnia 2019, 14:03
oz55xb_ec50f2374f97f33774a56fc46b72d799
Odpalenie ppk Javelin / Fot. US Army
Reklama

Ukraina zwróciła się do USA z prośbą o sprzedaż większej liczby pocisków Javelin - poinformował charge d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie William Taylor w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Taylor zauważył, że Ukraina "chciałaby zakupić więcej Javelinów" w celach obronnych. Biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odmówiło Radiu Swoboda komentarza w tej sprawie. Na zapytanie nie odpowiedziało też ministerstwo obrony.

W marcu ubiegłego roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni oraz 210 pocisków.

Javeliny dotarły na Ukrainę w kwietniu ub. roku, a w maju ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z ich użyciem. W minionym roku Ukraina otrzymała także od USA dwa kutry patrolowe typu Island. Pojawiła się też propozycja przekazania ukraińskiej marynarce wojennej dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, choć na razie nie została ona formalnie notyfikowana Kongresowi.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że równolegle z dostawami Javelinów z USA, ukraińskie siły zbrojne otrzymują coraz więcej dostaw systemów przeciwpancernych budowanych przez krajowy przemysł. Są to między innymi wyrzutnie Stugna-P i Korsar, a także - obecne na razie w małych ilościach - rakiety Barrier przeznaczone dla śmigłowców i pojazdów. 

Produkowane na Ukrainie rakiety są używane bojowo - często nie do niszczenia czołgów, ale innych celów (transportery, ciężarówki). Z kolei Javeliny stanowią pewną rezerwę, która mogłaby zostać skierowana do działań w wypadku zwiększonego zagrożenia. 

USA przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Kreml separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju. W jego wyniku zginęło dotychczas ok. 13 tysięcy ludzi. Zakup kolejnych systemów Javelin może rozzłościć Rosję - ocenia Radio Swoboda. W marcu ukraińska ambasada w Waszyngtonie poinformowała, że w projekcie budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na przyszły rok przewidziano 250 mln dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa i obrony Ukrainy.

JP/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
Wieki Szu
środa, 7 sierpnia 2019, 08:33

Od kiedy 250mln USD to równowartość 2 mld złotych?

DOBRZE BY BYŁO
środa, 7 sierpnia 2019, 00:00

MY POWINNIŚMY OPRZEĆ NASZĄ OBRONĘ O SYSTEMY PRODUKOWANE W POLSCE CIĘŻKI SPIKE - LEKKI PIRAT - I UZUPELNIĆ GRANATNIKIEM ZAKUPIĆ LICENCJE NA HISZPAŃSKIEGO ALCOTAN-100 ZAKUPY W HISZPANI DOBRZE SĄ WSPOMINANE CASSY BYŁY TAM HYBA KUPOWANE OFSET WYSZEDŁ CHYBA OK ------ KONSTUOWANY NA BAZIE UKRAIŃSKIEGO KORSARZA W POLSCE PIRAT BĘDZIE PRODUKOWANY W POLSCE BĘDZIEMY MIELI PEŁNA KONTROLĘ NAD PRODUKTEM KTÓREGO SAMA PRODUKCJA POWINNA STWARZAĆ MIEJSCA PRACY W POLSCE - MOŻNA BY KUPIĆ LICENCJĘ OD HISZPANÓW NA ALCOTANA 100 ONI CHĘTNI NA PEŁEN TRANSFER TECHNOLOGI CZYLI PEŁNA KONTROLA NAD TECHNOLOGIĄ I SAMYM PRODUKTEM I PRZEDEWSZYSTKIM KOLEJNE MIEJSCA PRCY DLA POLAKÓW PRZY PRODUKCJI ALCOTANA 100 W POLSCE TU PODATKI ODPROWADZANE NIE POZA GRANICAMI KRAJU ---------- NASZE KOMARY MOŻNA BY POWYYMIENIAĆ SZTUKA ZA SZTUKE ZA ALCOTANY ---- KOMARY SPRZEDAĆ Z ZYSKIEM GDZIEŚ NA JAKĄŚ AFRYKĘ TAM GDZIE BY BYŁO ZAINTERESOWANIE -------- ALCOTAN 100 JEST CHYBA ODPOWIEDNIKIEM RUSKIEGO RPG29 WAMPIR PODWUJNA GŁOWICA DUZA PRZEBIJALNOŚĆ --- NA JAKICHŚ TARGACH WIDZIAŁEM WYWIAD HISZPANIE Z CHĘCIĄ WESZLI BY W SZRAMKI POLIGONOWE Z INNYMI ODPOWIEDNIKAMI SWOJEGO PRODUKTU SPRAWDZAJĄC W PRAKTYCE PRZEBIJALNOŚĆ SKUTECZNOŚĆ SKORO BYŁY TAKIE DEKLARACJE SĄ PEWNI SWOJEGO PRODUKTU CZYLI MY MOGLI BYŚMY SIĘ ZAINTERESOWAĆ ALCOTANEM 100 -------- W KAŻDYM BĄDZ RAZIE POWINIEN BYĆ PEŁEN TRANSFER TECHNOLOGI PELNA KONTROLA NAD PRODUKTEM TAK ABY NIKT NIKOGO W RAZIE GODZINY NIE MUSIAŁ PYTAĆ CZY MOŻE STRZELAĆ PRODUKCJA W POLSCE MIEJSCA PRACY DLA POLAKÓW TU ODPROWADZANE PODATKI BEZPIECZEŃSTWO W NASZYCH WŁASNYCH RĘKACH BO NA SOJUSZNIKÓW JUŻ LICZYLIŚMY W 39 UMIESZ SIĘ BRONIĆ BROŃ SIĘ SAM + BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE POLAKÓW MIEJSCA PRACY DLA POLAKÓW, PODATKI ODPROWADZANE W KRAJU PIENIĄDZ NIE WYCHODZI POZA KRAJ.

Kuba
środa, 7 sierpnia 2019, 16:10

Na bogi i demony nie pisz wielkimi literami.

MiszMasz
środa, 7 sierpnia 2019, 15:37

Jak dołoży sie temu biednemu żołnierzowi jeszcze 10 kg granatnik taki jak Alcotan-100 to napewno będzie w stanie z nim biegać i jeszcze strzelać z Beryla. Granatnik nie powinien ważyć więcej niż 4 kg. Wtedy to będzie użyteczna broń. 700 RHA i tak nie poradzi sobie lepiej z czołgiem podstawowym niż taki granatnik, który waży mniej niż 4 kg i ma przebijalność 500 RHA. I tak trzeba celować w do słabiej osłoniętych części czołgu. Teraz wszyscy proponują produkcję w Polsce także na moje oko to słaba propozycja.

małe be
wtorek, 6 sierpnia 2019, 23:17

z szacunku i dla pomocy przemysłowi ukraińskiemu to USA powinno zakupić ich zestawy ppanc. kasa pomoże im stać na nogach i produkować dla siebie a to co usa by kupiło przecież można sprzedać sojusznikom w rejonach konfliktów gdzie nie ma wielkich wymagań - promocja - za pół ceny producenta i 1/5 javelina. takie kombo. na kupowanie javelinów będzie stać ukrainę za kilka lat. tylko trzeba dbać.

Kiks
środa, 7 sierpnia 2019, 12:15

Nie będzie ich stać nawet za kilka lat. Ukraina jest ze 25-30 lat wstecz. Ale na własne życzenie.

Infernoav
wtorek, 6 sierpnia 2019, 21:18

250mln dla Ukrainy, czyli tak z lekka prawie 2 mld złotych. To pokazuje nieco priorytety USA.

Marek
środa, 7 sierpnia 2019, 11:21

Ja tam nikomu źle nie życzę, ale jak już jest wojna, to wolę, żeby ona nie dotarła do nas.

Tratata
środa, 7 sierpnia 2019, 09:56

Czy Ty umiesz liczyć? 250mln USD to ok. 950 mln PLN

Jaksar
środa, 7 sierpnia 2019, 09:49

Oczywiście, że dla USA Ukraina ma większe znaczenie jako poligon doświadczalnych w realnej wojnie. Dla Amerykanów ważne jest podtrzymanie Status Quo by przetestować rosyjskie zdolności operacyjne i taktykę w wojnie hybrydowe jakiej można spodziewać się np. w kolejnym konflikcie arabskim

ewp
środa, 7 sierpnia 2019, 07:41

Po kursie 3.85zl za dolara wychodzi 962.5 mln zł. Czyli tak z lekka prawie 1mld złotych.

ech...
środa, 7 sierpnia 2019, 07:04

Fakt ale do gawiedzi nie dociera że przez WSZYSTKICH tzw hegemonów jesteśmy traktowani jak pożyteczny idiota. To się zresztą utarło zaraz po 20 roku w zeszłym wieku. NO ale na historii uczą tylko jakiś górnolotnych bzdur a nie tego faktycznie się działo.

Pirat
środa, 7 sierpnia 2019, 01:25

W Polsce nie ma rosyjskich czołgów. Na Ukrainie są.

Stefan
środa, 7 sierpnia 2019, 01:12

Po ile liczysz dolara?

Akehnd
środa, 7 sierpnia 2019, 00:28

250 milionów to niecały 1 mld złotych, a Ukraina jest priorytetem bo tam jest wojna i jeśli Ukraina przegra to otworzy się dla Rosji droga do ataku na Polskę.

Sternik
środa, 7 sierpnia 2019, 00:01

Tak się gra jak przeciwnik pozwala. Jeśli nasi uważają się za arabskich szejków i wolą sponsorować Amerykę to Ameryce w to graj. Pewnie już nie pamiętacie ale Polska kupuje amerykańskie obligacje rządowe, które służą do finansowania pożyczek udzielanych Polsce. To jest dopiero ekonomia rodem z wydziału historii UWr. Jak ten facet został szefem banku to chyba tylko rabin Schudrich wie.

Jaksar
wtorek, 6 sierpnia 2019, 20:08

Ukraina ani jednego pocisku z dotychczas zakupionych w specjalnej cenie wyrzutni Javelin nie wykorzystała, oparła się o własne systemy co się okazało wystarczająca bronią na czołgi rosyjskie. Pytanie, w jakim celu Ukraina chce więcej nowoczesnej broni z USA zastrzeżone raczej dla krajów NATO? Ten kraj jest niestabilny z silnym prorosyjskich ugrupowanie w parlamencie, a co się stanie jeżeli to ugrupowanie wygra następne wybory? Cały ten nowoczesny w miarę amerykański sprzęt dostanie się w ręce Moskwy. Oby się nie okazało, że Ukraińskie Javelin będą niszczyły nasze Leopardy A5. Z punktu widzenia i interesu Polski sprzęt jaki posiadają Ukraińcy jest wystarczający na konflikt z separatystami i ruskim zielonymi ludzkimi. Krymu nie odzyskają a Donbas , zniszczony doszczętnie i wydojony przemyslowo może wróci kiedyś do Ukrainy tylko kto będzie to wszystko odbudowywal ? Unia Europejska? USA na to nie wyda miliardów bo nie daje to im żadnych korzyści. ...

Fanklub Daviena
środa, 7 sierpnia 2019, 08:59

W październiku 2020 kończą się sankcje ONZ na Iran i jest wysoce wątpliwe, by Chiny czy Rosja zgodziły się na ich przedłużenie. I USA ma świadomość, że Putin, którego jeden z byłych ambasadorów USA w Rosji nazwał "Apostołem Odpłaty", "podziękuje" USA za dostawy na Ukrainę dostawami do Iranu (Iran np. bardzo chciałby Flankery...). Pewnie dlatego Trampek odwołał obecnego antyrosyjskiego ambasadora USA w Rosji i równie antyrosyjska Fiona Hill z Departamentu Stanu też "podała się do dymisji".

Davien
czwartek, 8 sierpnia 2019, 16:12

Funku, Chiny przyłaczyły sie do sankcji USA na Iran, dla Rosji to konkurent więc fantazjuj dalej:) A Flankerów Rosja Iranowi i tak nie wysle, pomyśl jakby sie musieli tłumaczyc ze ich "niezwycięzone" Su stały sie ruchomym celem dla F-35I:)

Ciekawy
środa, 7 sierpnia 2019, 14:04

Zanim dostaną od was te myśliwce Izraelici zdążą zrobić im to samo, co zrobili podczas Operacji Opera oraz później podczas Operacji Orchard.

dim
środa, 7 sierpnia 2019, 07:54

A gdyby Rosja zapragnęła zająć kawałek Polski ? co wydaje się już bardziej prawdopodobne, niż prorosyjski rząd w Kijowie. Czy wolisz by rozważać to tylko na bazie OK i z granic Białorusi ? czy może także atakiem przez Ukrainę ? Otóż Ukraińcy prorosyjskiego rządu już nie wybiorą. A gdyby istniejący rząd stał się nagle jawnie prorosyjski, zostanie momentalnie obalony. Mają ruskich elit wojennych dość, w końcu obudzili się do myślenia i oni, przejrzeli już na oczy.

beee
wtorek, 6 sierpnia 2019, 22:57

Te Javeliny to na mityczne ruskie T 14 (Armata) czy tam podobnie :) .Niech przejmują sprzęt to może pomyślą że jednak warto siedzieć w domu i dać sobie spokój z wojnami..Spoko Donbas odbuduje USA nowym Planem Marshalla.

bogdan szwajnsztajger
wtorek, 6 sierpnia 2019, 18:46

na to mozna by wydac te miliardy zamiast malowania starenkich t72. Do tego wymienic stare honkery na nowe terenowki zeby bylo czym wojakow wozic. w innych artykulach piszecie, ze te t72 planuje sie okopac bo maja slabe opancerzenie - tyle ze zostaje problem z malo celna armata i przestarzala amunicja ktora bedzie nieskuteczna przeciw ruskim czolgom. zakup takich javelinow wydaje sie byc lepszym pomyslem. wydaja sie byc skuteczniejsze przeciwko czolgom, do tego sa mobilne, obsluma moze sie tez schowac za jakas przeszkoda zaraz po strzale. same plusy widze. nie rozumiem, ktos moze jest w stanie wytlumaczyc, dlaczego takich nie kupujemy?

dim
środa, 7 sierpnia 2019, 07:56

Bo to jest rozmiesz kalkulacja: Ukryty i zamaskowany T-72, na jeden celny strzał z bliska, ostatni w jego życiu ? Czy lepiej kupić Javelina ? Otóż w przypadku T-72 forsa zostanie u krajowych związkowców - wyborców.

ech...
środa, 7 sierpnia 2019, 07:05

pewnie stare humveee za złotówkę się marzą a później serwis tego paździerzy za miliardy za granicą?

Stefan
środa, 7 sierpnia 2019, 01:10

Polskie T72 nie mają służyć do bezpośredniej walki z czołgami. Wskazywanie na ich niedostatki w konfrontacji z innymi czołgami, to powielanie mema, zwykły troling, możliwe że nieświadomy. Opieranie się o takie "informacje" jest po prostu infantylne. Polskiej armii ogólnie brak sprzętu a T72 po prostu są. Trzeba więc je wykorzystać w sposób najbardziej optymalny, czyli na zasadzie koszt/efekt. Parametry T72 uprawniają tę maszynę do wykorzystania jej jako WWO, więc modyfikacje tych maszyn należy przeprowadzić w celu poprawienia jej parametrów jako WWO. Cyfrowa łączność i odpowiedni SKO się w te modyfikacje wpisuje. Przy użyciu odpowiedniej amunicji, nawet bez wymiany armaty, wóz ten znacznie poprawi walory oddziałów piechoty. Piszę o tym nie po raz pierwszy, ale jak czytam powtarzane bez przemyślenia frazy godne przedszkolaka, to myślę, że uświadamiania nigdy za wiele.

vvv
środa, 7 sierpnia 2019, 11:10

nie maja sluzyc do walki z innymi czolgami w szczegolnosci kiedy potencjalny agresor ma w zachodnik okregu ponad 2,5tys czolgow :) z pewnoscia wojska pancerene FR beda omijac t-72m1 aby grac fair play, oraz najpierw oddarza im 2x nagie podkalibrowe jak przed bitwa pod Grunwaldem

gfvegve
środa, 7 sierpnia 2019, 00:34

mam wrażenie, że większość ludzi nie rozumie, że tu nie chodzi o logikę tylko o rzucenie kasy dla Bumaru. Wyjaśnię na przykładzie: dostaliby tą kasę nawet za malowanie trawy na zielono (to mniej więcej odpowiada poziomowi "moderki" t72, na którą dostali zlecenie). Pisałbyś, że lepiej Javelin i to oczywiste, ale chodzi o dotację, a nie o efekt militarny.

Grredo
wtorek, 6 sierpnia 2019, 17:12

A kiedy Polska? Nawet tak hołbione jednostki WOT są bezbronne. Pojedyncze Spike nie zastapią prostego w obsłudze ppk.

Dark
środa, 7 sierpnia 2019, 07:28

My wydalismy 1.7 mld na trumny bo T-72 to nic innego. Zamiast opracowac wlasne pociski i dokupic Javeliny. Konflikt w Syrii pokazuje ze czolgi nawet na stare generacje pociskow sa bardzo podatne.

vvv
środa, 7 sierpnia 2019, 11:12

nic nie pokazuje. widzisz jedynie skuteczne porazenia i tylko 30% to zniszczenia a reszta to porazenie. dodatkowo 70% strzelan ppk w czolgi konczy sie porazka wiec realna skutecznosc zalezy w duzej mierze gdzie sie trafilo i o ile sie trafilo. slepe t-72, t-62, t-55 w syrii to nie to samo co czolgi z systemami samoobrony

Tweets Defence24