Ukraina: w armii trwa zmiana pokoleniowa

30 lipca 2021, 12:31
parade-5690831_1280
Fot. Oleg Mityukhin/Pixabay
Reklama

Niedawne rotacje w ukraińskiej armii według krytyków prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wzmacniają szefa jego biura Andrija Jermaka. Z drugiej strony słychać głosy, że to długo oczekiwana zmiana pokoleniowa – pisze w piątek ukraińska redakcja BBC.

Portal podsumowuje, że w ostatnim czasie Zełenski przeprowadził rotacje na 16 kierowniczych stanowiskach w strukturach siłowych. Możliwe, że to jeszcze nie koniec zmian – dodaje.

W środę prezydent zmienił szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, dowódcę wojsk desantowo-szturmowych i dowódcę Operacji Połączonych Sił. Zaapelował o aktywniejsze wykonywanie zadań mających na celu modernizację ukraińskiej armii i stuprocentowe przygotowanie wojskowych do obrony Ukrainy w warunkach współczesnej wojny.

Dzień wcześniej dokonał zmiany na stanowisku naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych – generał Rusłan Chomczak został zastąpiony przez generała Wałerija Załużnego. Rzecznik prezydenta poinformował podczas briefingu, że Zełenski podjął taką decyzję, ponieważ "chce widzieć synergię" między Siłami Zbrojnymi Ukrainy i ministerstwem obrony, kierowanym przez Andrija Tarana.

W ubiegłym tygodniu zaś Zełenski zmienił szefa Służby Wywiadu Zagranicznego oraz dokonał zmian kadrowych w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. W połowie miesiąca stanowisko opuścił wieloletni szef MSW Arsen Awakow. Możliwe, że jesienią dojdzie też do dymisji ministra obrony – przypuszcza BBC.

Komentatorzy wskazują, że rotacje nie oznaczają dogłębnej zmiany systemu przesiąkniętej biurokracją armii. Krytycy prezydenta widzą w tych zmianach wzmocnienie szefa biura prezydenta Andrija Jermaka. Ostrzegają o niebezpieczeństwie na tle zamkniętego procesu rozmów ze stroną rosyjską o Donbasie.

Reklama
Reklama

Redaktor naczelny portalu Censor.net Jurij Butusow ocenia, że dymisja Chomczaka to rezultat rosnącego wpływu Jermaka. Nie wiadomo, co będzie robić Jermak po otrzymaniu od Zełenskiego kolejnych dźwigni wypływu – dodaje.

Wojskowy ekspert Mychajło Samuś uważa z kolei, że w końcu dochodzi do zmiany pokoleniowej, otwierającej drzwi dla generałów z doświadczeniem bojowym lat 2014-2015. Ocenia, że takie zmiany powinny być przeprowadzone już dawno.

"Armia wymagała zmiany pokoleń, gdyż na czele stały osoby, które uczyły się w Związku Radzieckim. I dlatego wszystkie reformy (...) po prostu były blokowane przez mentalność starego pokolenia" – ocenia. Teraz – jak zauważa – do sił zbrojnych przyszła nowa fala generałów, którzy uczyli się w czasach niepodległej Ukrainy i którzy walczyli na wojnie w Donbasie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
Polski patriota.
czwartek, 2 września 2021, 23:52

Ukraina powinna do poboru wojska włączyć dużą część jednostek specjalnych i w końcu odbić w całości Donbas i Ługańsk. Ma przecież drony, może zadać straty Rosji.

Yriy Lviv
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:23

Bandera walczył przede wszystkim z Rosjanami i przestał walczyć w 1952 roku. Nierozsądnie jest pamiętać, co się stało.. Lepiej pomyśleć, co się stanie, jeśli Rosjanie zaczną sobie przypominać, że Warszawa była prowincją Imperium Rosyjskiego. Jeśli Polacy myślą, że NATO będzie bronić Polski, to bardzo się mylą. Większość członków NATO powie, że są bardzo zdenerwowani, ale na pewno nie wyślą swoich żołnierzy na śmierć za Polskę. Ukraina jest jedynym krajem, który może i pójdzie na wojnę z Rosją i tej wojny nie przegra

zeneq
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:49

Ukraina już jest na wojnie z Rosją i tę wojnę przegrywa na każdym froncie. Od militarnego przez gospodarczy i oczywiście polityczny. Straciliście Krym i Donbas. Ziemie, ludzi i zasoby. Za te tereny na pewno nikt w NATO umierać nie będzie bo Ukraina nie jest w NATO i nie będzie. Nierozsądnie to nie pamiętać że zbrodniarz Bandera jest waszym bohaterem, wspierać morderców z UPA i liczyć że Polska nie pamięta ofiar Wołynia i będzie was wspierać bez wahania.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:54

"Bandera walczył przede wszystkim z Rosjanami" ... ta jasne. To ilu tych Rosjan zginęło z rąk UPA??? Bander/OUN/UPA dopuściła się ludobójstwa na cywilnej polskiej ludności. Z ich z rąk ostrożnie licząc zginęło od 130 000 do - jak niektórzy twierdzą - 200 000 Polaków. Do tego należy dodać Żydów i Ukraińców przeciwnych UPA. Oprócz tego bojówki ukraińskie wymordowały kilka tysięcy Polaków w latach 1939-1943 do czasu kiedy rozpoczęto ludobójstwo. Także główną działalnością OUN/UPA było ludobójstwo na ludności polskiej a nie walka z Rosjanami.

SAS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:15

Ukraina jest jak drzwi obrotowe miedzy Polską, a Rosją. Trzeba się cieszyć, ze dzisiaj wejście jest w naszą stronę, ale to wiecznie trwać nie będzie.

zeneq
sobota, 31 lipca 2021, 02:51

Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Generałowie, którzy uczyli się w czasach niepodległej Ukrainy i którzy walczyli na wojnie w Donbasie... Czyli mamy zmianę z eks-komuchów na neo-banderowców na najwyższym szczeblu oficerskim. Jeśli dodamy do tego żołnierzy którzy już w szkołach są uczeni o bohaterskiej walce UPA z Lachami na Wołyniu to możemy sobie powinszować zmiany pokoleniowej u sąsiada.

Raf
piątek, 30 lipca 2021, 20:45

... bo wszysycy młodzi uciekają do Polski ...

harriman
piątek, 30 lipca 2021, 17:52

Dobra zmiana! Niech nowe pokolenie się teraz nakradnie

złośliwy
piątek, 30 lipca 2021, 15:30

Znam wielu młodych Ukraińców. Wiek ma w przypadku obywateli tego kraju niewielkie znaczenia.Mentalnie to zupełnie inny świat.

Hanys
piątek, 30 lipca 2021, 15:06

Śmiech na sali. Ukraina chce żeby kraj który ją rzekomo napadł i z którym prowadzi jakaś dziwną wojnę - przesyłał gaz przez jej terytorium :) Beka jak cholera :)

............
piątek, 30 lipca 2021, 17:05

Beka beka. Ale jak u nas BĘDZIE wojna to ,,beki'' już mieć nie będziesz.

czarno to widzę
sobota, 31 lipca 2021, 09:40

A ktoś chce na nas napaść? A jeżeli tak, to kto i w jakim celu? No chyba żeby przejąć w naszym kraju zachodnie banki, montownie, korporacje i hipermarkety...

przecinek
sobota, 31 lipca 2021, 05:22

Jaka wojna? Ta sama którą straszy sklerotycznych dziadków TVpis żeby dostawać głosy? I z którym ze skłóconych z Polską państw będzie to wojna? Z Czechami o elektrownię, z Niemcami o rurociąg, czy napadamy jeszcze na kogoś? Nie szczuj na sąsiadów to nie będziesz musiał się bać o swoje portki, bardzo prosta reguła, przez kleszcze z Warszawy nie zrozumiana kompletnie.

ruski krawiec
sobota, 31 lipca 2021, 17:17

Zważywszy, że nawet do Niemców coś zaczęło docierać zapędzasz się stanowczo za daleko.

Resplandor
sobota, 31 lipca 2021, 04:57

A co przewidujesz, że to Rosja "nakłoni" Ukrainę by ta przywróciła sobie "swoje etniczne ziemie"?

Fanklub Daviena i GB
piątek, 30 lipca 2021, 15:49

USA jest zabawniejsze: gaz z NordStream „stanowi ogromne zagrożenie dla UE” ale ten sam gaz płynący przez gazociągi na Ukrainie należące do firmy synka Bidena jest już cacy i niegroźny... :D

Anty-Che
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:12

No bo jak znowu zakrecą w zimie to już do lata nie odkręcą. Wcześniej nie mogli tego robic bo zachodni klienci teżie dostawali gazu. A teraz fasztstowska Moskwa może zimą rzucić calą Europe wschodnią na kolana. Powinniśmy ( my Polacy, nie wy: Rosjanie) nie tylko budować Baltic pipe ale i rewers na Ukrainę.

Jer
sobota, 31 lipca 2021, 10:47

Strasznie glupie teksty piszecie, towarzysze, myślicie ,ze ktoś to łyka ? Sami ze sobą dyskutujecie, idzciez na piwo razem, będzie weselej

złośliwy
sobota, 31 lipca 2021, 14:23

A ja odnoszę wrażenie ze to ty jesteś pierwszy do dyskutowania sam ze sobą. Różne fikuśne nicki nic nie dają.

Tweets Defence24