Ukraina: Sztab armii potwierdza początek rozgraniczenia sił w Donbasie

29 października 2019, 14:22
74216752_696089737550312_4780306447353249792_o
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie potwierdził, że strony trwającego tam konfliktu rozpoczęły we wtorek wycofywanie ludzi i uzbrojenia z dotychczasowej linii walk w okolicach miasteczka Zołote w obwodzie ługańskim

Dwustronne rozgraniczenie zaczęło się o godz. 12 czasu lokalnego (11 w Polsce). „Stało się to możliwe dzięki utrzymaniu ciszy w walkach w ciągu ostatniego tygodnia” - oświadczył sztab w komunikacie opublikowanym w sieciach społecznościowych. Ukraińska armia zapewniła, że wycofanie jej zasobów nie osłabi możliwości obronnych na tym odcinku, a mieszkańcy Zołotego nie „pozostaną poza uwagą” wojska. Sztab oświadczył też, że ostrzały Zołotego, o których informowano dzień wcześniej, odbywały się poza terenem, z którego wycofywane są wojska i sprzęt.

Wszystkie działania prowadzone są w jednym celu: zapewnienia bezpieczeństwa na wyznaczonych odcinkach rozgraniczenia oraz ochrony życia i zdrowia ludności cywilnej i żołnierzy.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie

Wcześniej o rozpoczęciu rozgraniczenia sił w Zołotem poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Oświadczył on, że przed spotkaniem przywódców państw czwórki normandzkiej (Francja, Niemcy, Ukraina oraz Rosja) obie strony konfliktu powinny wycofać swoje siły i sprzęt w trzech miejscach. Jest to Stanica Ługańska, gdzie doszło już do rozgraniczenia, Zołote i Petriwske. Wycofanie wojsk z odcinków frontu w konflikcie w Donbasie oraz zgoda Ukrainy na tzw. formułę Steinmeiera były warunkami, wysuwanymi przez Moskwę dla spotkania w formacie normandzkim. Jego data nie została jeszcze ustalona; Ukraińcy liczą, że szczyt odbędzie się w listopadzie.

Wycofanie potwierdził reprezentant Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Martin Sajdik. „Strony wznowiły rozdzielanie sił i środków w Zołotem. Strony wystrzeliły białe i zielone rakiety sygnalizacyjne, które potwierdziły gotowość do wycofania” - powiedział w Mińsku, gdzie spotyka się trójstronna grupa kontakotwa w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Wypowiedź Sajdika cytuje agencja Interfax-Ukraina. W grupie trójstronnej zasiadają przedstawiciele OBWE, Ukrainy oraz Rosji. W jej obradach uczestniczą też wysłannicy separatystów prorosyjskich z ukraińskiego Donbasu.

Wycofanie wojsk z niektórych odcinków frontu w konflikcie w Donbasie oraz zgoda Ukrainy na tzw. formułę Steinmeiera były warunkami, wysuwanymi przez Moskwę dla spotkania w formacie normandzkim. Jego data nie została jeszcze ustalona; Ukraińcy liczą, że szczyt odbędzie się w listopadzie. Format normandzki to rozmowy o Donbasie prowadzone przez przywódców czterech państw: Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji. Formuła Franka-Waltera Steinmeiera, byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie prezydenta Niemiec, przewiduje procedurę przyznania kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi specjalnego statusu

Po informacjach, że Kijów zgodził się na przyjęcie formuły Steinmeiera w Kijowie i innych miastach odbyły się protesty pod hasłem „Nie dla kapitulacji”. W ostatnim, do którego doszło 6 października w ukraińskiej stolicy, wzięło udział około 10 tysięcy ludzi.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
zdegustowany
wtorek, 29 października 2019, 22:57

Proszę napisać, że ok 3 tyś bojowników batalionu AZOW odmówiło wykonania tego polecenia i zapowiedziało walkę dalej, AZOW to batalion który część (ok40) senatorów USA zaliczyło do organizacji terrorystycznej i wysłało zapytanie do Białego Domu dlaczego nic w kwestii uznania ich za terrorystów nie jest robione. Batalion zapowiedział dalsze akty terroru w stosunku do ludności z Donbasu, ostatnio zaatakowali szkołę z przedszkolem zabijając czworo dzieci troje z nich miało 5 lat. A u nas cisza w prasie bo niewygodne fakty ! To wycofanie wojsk to kolejny sukces Rosji.

Marek
środa, 30 października 2019, 14:21

Jeśli nawet jest tak jak piszesz, to jedynie nie chcą się wycofać z najechanej przez obce państwo części swojego własnego kraju.

Noo
środa, 30 października 2019, 13:29

Jest to sukces Rosji, ale przede wszystkim Ukrainy i nowo wybranego prezydenta. Fakt że na Ukrainie sa tysiace uzbrojonych ludzi których działanie popiera minister Awakow w opozycji to prezydenta jest dla mnie kuriozalny. Jak tego typu ugrupowania uzbrojone po zeby moga wogole dyktowac warunki legalnie wybranej wladzy i jak ta wladza moze na to pozwalac.

Adam S.
środa, 30 października 2019, 12:31

Nie napiszą, bo to nieprawda :) Na protestach pojawili się BYLI bojownicy batalionu AZOW, którzy nie są już w czynnej służbie. Mają legalną broń prywatną, więc nie ma powodu, żeby ją oddawali :) A bajeczki o ukraińskich terrorystach służą do tego, żeby odciągać uwagę od rosyjskich terrorystów, którzy wtargnęli na terytorium Ukrainy. Gdyby się AZOW pojawił pod Rostowem albo Smoleńskiem, można byłoby mówić o terrorystach. Ale to Rosjanie napadli na ukraińskie państwo, nie odwrotnie.

Adam P.
środa, 30 października 2019, 14:21

To jest prawda, w sieci masz dostępne również nagranie z dyskusji z jednego z dowódców AZOW Prezydentem Zełeńskim (łącznie z kłótnią tych oby Panów) i deklarację batalionu AZOW o pozostaniu na linii rozgraniczenia, są dostępne też zdjęcia tych zabitych dzieci, oraz pismo 40 senatorów USA w sprawie batalionu AZOW (uznania za terrorystów) skierowane do Białego Domu .... więcej oczytania zalecam po prasie nie polskiej ...

Adam S.
czwartek, 7 listopada 2019, 08:11

I właśnie ten weteran z którym była rozmowa, jest byłym bojownikiem, który przyjechał specjalnie na protest. A z faktu, że 40 senatorów USA podpisało głupi list wynika jedynie tyle, że coraz mniej Amerykanów nabiera się na rosyjską propagandę, mimo ogromnych środków, które Rosja wyłożyła na wstawienie agentów wpływu w otoczenie Trumpa. Z prasy "nie polskiej" też trzeba umieć korzystać i nie ograniczać się do źródeł bezkrytycznie powtarzających rosyjską narrację.

Tweets Defence24