Ukraina: specjalsi i wywiad pomogli Kanadzie ewakuować wybranych Afgańczyków

2 września 2021, 13:39
1079px-Armyinform006 (1)
Zdjęcie ilustracyjne, fot. ArmyInform - armyinform.com.ua, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Ukraina zgodziła się pomóc Kanadzie w przeprowadzeniu bardzo ryzykownej misji wywiezienia z terenów kontrolowanych przez talibów kanadyjskich współpracowników. Finalnie, właśnie dzięki poświeceniu ukraińskich specjalsów, funkcjonariuszy służb specjalnych wszyscy wskazani do ewakuacji bezpiecznie wydostali się przez lotnisko w Kabulu, wówczas jeszcze kontrolowane przez siły międzynarodowe.

Według kanadyjskiego „The Globe and Mail” ukraińscy żołnierze przyczynili się do skutecznej ewakuacji Afgańczyków, którzy pomagali stronie kanadyjskiej. Mark Mackinnon wskazał, że do całej operacji mogło dojść w ryzykownych warunkach, a więc z dala od zabezpieczonego przez Amerykanów i koalicjantów międzynarodowego portu lotniczego w Kabulu oraz bez klasycznego w takich wypadkach silnego wsparcia na wypadek kontrakcji ze strony talibów. Działania były bezpośrednio nadzorowane przez biuro prezydenta Ukrainy. Współpracownicy Kanady oraz po części również ich rodziny w Afganistanie zostali w ten sposób transferowani z tego państwa już po wykonaniu przez kanadyjską stronę wszystkich własnych lotów. Ukraińskim operatorom sił specjalnych udało się wniknąć w miasto opanowane przez talibów i odeskortować dwa minibusy wiozące wskazanych Afgańczyków do portu lotniczego. 

W sumie 19 współpracowników strony kanadyjskiej udało się bezpiecznie odstawić na lotnisko i następnie wylecieli oni jednym z lotów nadzorowanych przez Ukrainę. Wcześniej podjęte miały zostać próby wydostania ich spod kontroli talibów w Afganistanie, ale finalnie żadna nie zakończyła się powodzeniem. Po wylądowaniu w pakistańskim Islamabadzie, osoby uratowane przez stronę ukraińską wraz z inną grupą Afgańczyków trafiły już na pokład samolotu wyczarterowanego od cywilnej linii lotniczej w celu przeprowadzenia kolejnego etapu ewakuacji. W sumie, według prezydenta Ukrainy ponad 360 obywateli tego państwa i obywateli innych krajów wylądowało w zeszłą sobotę w Kijowie. Podkreślono przy tym, że było to możliwe dzięki kooperacji ukraińskich służb specjalnych, wojska oraz dyplomatów. Kijów z zadowoleniem przyjął również możliwość udzielenia pomocy innym państwom w trudnych okolicznościach. Według kanadyjskiego dziennikarza, który poinformował o całej sprawie, warunki panujące w Kabulu po przejęciu rządów przez talibów spowodowały, że do takiej operacji negatywnie ustosunkowały się siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i właśnie Kanady. Finalnie operacja została wykonana przez ukraińskich operatorów, którzy podjęli się tego ryzyka.

Zachowanie Ukrainy względem Kanady jest istotne nie tylko z czysto humanitarnego punktu widzenia. Kanada jest ważnym państwem, wspierającym stroną ukraińską w przestrzeni międzynarodowej, co było widoczne szczególnie po agresji ze strony Rosji. Co więcej, Kijów dobitnie wykazał własne możliwości operacyjne i wolę podejmowania ryzyka w zakresie pomocy swojemu sojusznikowi oraz generalnie kooperacji z państwami NATO w warunkach kryzysu. Trzeba pamiętać, że w Polsce bardzo dobrze rozumiemy podobne gesty polityczne z perspektywy naszych doświadczeń w okresie I wojny w Zatoce Perskiej, względem ewakuacji Amerykanów z Iraku. Jest to też wysoce symboliczne działanie, gdyż po raz kolejny pokazuje, że strona ukraińska potrafi przeprowadzić tajną operację w wysoce skomplikowanych i trudnych warunkach. Pamiętać trzeba, że Ukraińskie wojsko oraz oddziały specjalne znane są z bardzo skutecznych, ale i ryzykownych operacji głęboko za liniami własnych sił zbrojnych w Donbasie. Finalnie należy podkreślić zasługi przede wszystkim zgrania operatorów (zapewne jednostek specjalnych) i ukraińskich służb specjalnych. Zarówno jeśli chodzi o planowanie niejako ad hoc działania względem dynamicznego środowiska Kabulu po przejęciu rządów przez talibów. Jak również jego realizacji i możliwości bezpiecznego sfinalizowania transferu wybranych Afgańczyków na teren lotniska.

JR

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/ekstremalne-przywodztwo/
Reklama 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Henio
piątek, 3 września 2021, 08:54

Brawo Ukraina. W sumie to jedyny prawdziwy sojusznik w razie napaści Rosji na Polskę.

T72b3
sobota, 4 września 2021, 11:25

Dopóki nie zobaczą rosyjskich żołnierzy bo będzie jak na Krymie albo innym Debelcewie

słodko gorzki
piątek, 3 września 2021, 18:37

No :).

Trzcinq
piątek, 3 września 2021, 16:31

Ty tak serio?

Andrew
piątek, 3 września 2021, 16:21

Dlaczego Rosja ? Ja się obawiam zachodu zdecydowanie, a Ukrainy jako państwa nie ma ani narodu.

Kanadbrama
piątek, 3 września 2021, 08:17

Lepsi od gromu pewnie

Zborek
piątek, 3 września 2021, 20:30

chciałbyś , ochłoń

yaro
czwartek, 2 września 2021, 22:13

Może napiszcie jeszcze, że obywateli Ukrainy z Afganistanu wywoziły również samoloty FR ....

niet
piątek, 3 września 2021, 09:59

możesz podać źródło?

Xd
niedziela, 5 września 2021, 06:36

Rosyjski mon i ukraińscy politycy o samolocie ukraińskim który za parę dolarów poleciał do iranu a nie wywoził ukraińców

Trzcinq
czwartek, 2 września 2021, 16:36

Dlaczego Kanada wspiera Ukrainę? Ano dlatego że wielu ŻOŁNIERZY Ukraińskiego SS i OUN-UPA znalazło tam schronienie po wojnie.

pardą
piątek, 3 września 2021, 13:53

Ukraina istotnie ma dużą diasporę w Kanadzie jednak z innych powodow, o jakich chyba nie wiedzą rosjanie ;)

Trzcinq
piątek, 3 września 2021, 15:26

Wiedzą i my wiemy ale o tym cisza bo poprawne politycznie to nie jest

Raf
piątek, 3 września 2021, 08:57

Ubiegłeś mnie - właśnie miałem też napisać o neobanderowskiej diasporze w Kanadzie

max
czwartek, 2 września 2021, 21:04

Brawo, nareszcie ktoś pamięta o polskich ofiarach nacjonalizmu...

Trzcinq
piątek, 3 września 2021, 15:27

Przypomnij proszę kolegi z ukrainy

Asd
czwartek, 2 września 2021, 19:10

Fakt, bardzo popularna sieć marketów nazywa się... RONA

andys
piątek, 3 września 2021, 11:06

Co ma wspólnego RONA z Ukraincami?

say69mat
piątek, 3 września 2021, 09:39

Założycielami kompanii RONA powstałej w 1939 roku w francuskojęzycznej prowincji Quebec. Byli dwaj francuscy biznesmeni Rolland Dansereau i Napoleon Piotte. Stąd powstał akronim RONA, będący połączeniem pierwszych zgłosek imion założycieli kompanii.

czwartek, 2 września 2021, 20:39

Czyli sami swoi.

Tweets Defence24