Ukraina: przeciwlotniczy Korkut z Turcji dla armii?

14 czerwca 2021, 15:05
korkut-sistemi
Fot. ASELSAN
Reklama

Jak donoszą ukraińskie media, turecka spółka ASELSAN ma zaprezentować system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu Korkut na rozpoczynających się międzynarodowych targach zbrojeniowych Arms & Security 2021. Według nieoficjalnych informacji ukraińska armia jest zainteresowana zakupem tej konstrukcji, co ma nastąpić już po wspomnianym wydarzeniu.

Informacja ta nie została dotąd oficjalnie potwierdzona, jednak wpisuje się potencjalnie w zacieśniające się relację turecko-ukraińskie w zakresie współpracy wojskowo-przemysłowej. Jeśli chodzi o zakup samych systemów uzbrojenia to ukraińskie siły zbrojne jak dotąd pozyskały już w styczniu 2019 roku partię bojowych bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2 wraz z trzema stacjami kontroli naziemnej, które są pierwszym systemem uzbrojenia tureckiej produkcji zakupionym przez Ukrainę.

W listopadzie ub.r. zawarto z kolei porozumienie w sprawie zakupu 5 zestawów tego typu po cztery bezzałogowce i jedną stację każdy. System ten ma w założeniu być produkowany lokalnie, a plany te obejmują od 20 do aż 50 egzemplarzy potrzeby własne lub eksportu. Ukraina ma również we współpracy z Turcją produkować serię korwet dla rodzimej floty, a także opracować nowy bezzałogowiec rozpoznawczo-uderzeniowy klasy HALE. W najbliższym czasie spodziewane są kolejne kontrakty tego typu dotyczące innych systemów uzbrojenia.

Korkut to turecki system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu opracowany i produkowany przez spółki ASELSAN i FNSS. Po raz pierwszy konstrukcja ta została zaprezentowana na targach zbrojeniowych IDEF w Stambule w maju 2013 roku, a turecka armia jak dotąd zamówiła 40 egzemplarzy tych wozów z terminem dostaw do 2022 roku. Jeśli chodzi o odbiorców eksportowych to zainteresowanie tym systemem wyraził Pakistan, który miał przeprowadzić jego próby w połowie 2017 roku. W tureckim wariancie system ten bazuje na podwoziu specjalnie zaprojektowanego w tym celu gąsienicowego transportera opancerzonego ACV-30 jednak ma on charakter modułowy, dzięki czemu potencjalnie może zostać zainstalowany na innym dedykowanym nośniku.

Pojedynczy zestaw Korkut składa się z czterech wozów bojowych, z których trzy to samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze, a czwarty to wóz dowodzenia i kontroli obrony przeciwlotniczej. Te pierwsze uzbrojone są w bezzałogowy system wieży z podwójnie sprzężoną armatę przeciwlotniczą Oerlikon KDC-02 kal. 35 mm produkowaną na licencji w Turcji przez spółkę MKEK. Dzięki temu system ten jest zdolny do zwalczania celów w zasięgu do 4 km, a opcjonalnie może on zostać dozbrojony w przeciwlotnicze zestawy rakietowe FIM-92 Stinger lub 9K338 Igła-S. Wóz dowodzenia może wykrywać za pomocą stacji radarowej cele w zasięgu do 70 km. 

Obecnie na uzbrojeniu pododdziałów przeciwlotniczych ukraińskich wojsk lądowych w zakresie przeciwlotniczych dział samobieżnych znajdują się jedynie dwie konstrukcje. Wśród nich wymienić można 300 egzemplarzy artyleryjskich ZSU-23-4M3 Szyłka (które są stopniowo przywracane do służby), a także 70 egzemplarzy artyleryjsko-rakietowych 9K22M Tunguska. Oba te systemy od pewnego czasu mają być sukcesywnie modernizowane siłami rodzimej zbrojeniówki w celu zwiększenia ich zdolności bojowych. Zakup nowego samobieżnego lufowego systemu przeciwlotniczego zgodnego z NATO-wskimi standardami stanowił by jednak znaczący krok w kierunku modernizacji obrony przeciwlotniczej ukraińskiej armii. Dodatkowo system ten może być opcjonalnie osadzony na lokalnym, dostosowany do tego nośniku. 

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 73
Reklama
pasza
wtorek, 15 czerwca 2021, 23:57

Lepsze to od pancyr-s1?

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 14:46

Zupełnie inna kategoria OPL, to VSHORAD a Pancyr S1 to bliski/średni zasięg.

OrangeBoss
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:25

System tak tylko na podwoziu gasienicowym Borsuka i kołowym Hipopotama ewent. Jelcza

say69mat
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:47

Istnieje szereg całkiem intrygujących projektów realizacji samobieżnego systemu artyleryjskiego SONA, w oparciu o armatę KDA35. Zintegrowanej z podwoziami kołowymi Jelcz i Rosomak oraz gąsienicowym K9. Mam wrażenie, że jesteśmy w stanie opracować tego typu rozwiązanie w oparciu o potencja naszego przemysłu zbrojeniowego. Pozostaje otwartą kwestia integracji w ramach systemu efektora rakietowego, gdzie krajowy patent GROM/PIORUN nie jest - bynajmniej - efektorem na miarę zagrożeń.

mzs
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:29

I to jest prawdziwa geopolityczna zmiana. Ukraina ramię w ramię z Turcją będą walczyć przeciwko dominacji Rosji na Kaukazie i Morzu Czarnym. I co najważniejsze, za kilka lat wspólny potencjał będzie większy niż przeciwnika, oprócz oczywiście broni nuklearnej. Już teraz Turcja skutecznie wywalczyła wpływy w Azerbejdżanie i obnażyła niemoc dawnego mocarstwa. Przy bierności Chin, z Ukrainą wygrają każdą wojnę. Geopolityczna pozycja Rosji słabnie z miesiąca na miesiąc, ale sami sobie na to zapracowali agresywną i awanturniczą polityką. A wystarczyło żyć ze wszystkimi sąsiadami w zgodzie i pokoju.

skąd oni was biorą?
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:24

"...Geopolityczna pozycja Rosji słabnie z miesiąca na miesiąc,.." Niesamowite.

Dudal
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:32

turcja nie kiwnie palcem jeżeli Sojuz wejdzie na Ukrainę. To tylko taktyczny sojusz i w 99% biznes. Także nie przekreślałbym Rosji. Pamiętaj o Erdoganie czekającym grzecznie na Putina pod portretami pogromców Imperium Osmańskiego. Turcy współpracują z Rosją gdzie im wygodnie, a gdzie dochodzi do tarć Rosja generalnie jest górą, vide Syria.

B72
środa, 16 czerwca 2021, 05:13

Z tą Syria to zart ? Przecież to Turcy zyskali terytorium, które kontrolują kosztem Syrii.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 15 czerwca 2021, 22:18

Ale w Syrii są ograniczone tarcia - jakby się dało, to Turcja zagrabiłaby chętnie część Syrii, ale jak jej się to nie uda (a Rosja, Iran i Chiny starają się, by się nie udało), to mają wspólny interes z Rosją i przeciwny do USA: zachować integralność terytorialną Syrii, Iranu, Iraku, by USA nie udało się utworzyć marionetkowego państwa kurdyjskiego z bazami USA... :D

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 14:51

Funku, Turcja by sobie chętnie zajęła sporo terytorium Syrii i ma gdzieś jej integralnośc albo zdanei Rosjan i Chińczyków:) A Irak to chyba tylko Rosja chce rozbic, ale na szczęście jej "gierojów" tam nei ma . jakby USA chciało utworzyc państwo kurdyjskei to dawno by to zrobiło z ziem Irackich zaraz po wojnie z Saddamem. Ale no popatrz ani tego chcieli ani nigdy Kurdom nie obiecali. A bazy USA ma chocby w samej Turcji, ma wokół Turcji wiec po kiego im jakies państwo kurdyjskei:)

Żarty?
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:21

Rosja jest górą? W Syrii stracili samolot. W Libii porażka i wojskowa, sprzętowa i wizerunkowa. W Karabachu jedna wielka porażka. Rosja "górą"???

rozczochrany
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:35

Ukraińcy zdają sobie sprawę, że z USA interesu na niczym nie zrobią tylko zostaną wykorzystani, wyzbyci z pieniędzy i sprzedani. Dlatego zacieśniają relacje z naturalnym sprzymierzeńcem w rejonie, jakim jest Turcja, przy zagrożeniu ze strony Rosji. Czas i dla nas na podobne wnioski co do USA.

alkaprim
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:04

mozemy im zaproponować Pilicę na Jelczach-przeciez takie juz mamy na stanie. A nie sorry ..przecież nikt tego nie chce....

Oni to rozumieją
wtorek, 15 czerwca 2021, 19:03

Są ważniejsze zakupy :)

Etam
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:05

Akurat sama Pilica jest całkowicie zautomatyzowanym, zdalnie kierowanym, sieciowym, nowoczesnym systemem plot. naprowadzanym albo przez własną głowicę optoelektroniczną, albo z zewnętrznych systemów poprzez łącze Link. Do tego ma bardzo dobrą amunicję podkalibrową i znakomitego Pioruna. A twój wpis jest bez sensu, bo Pilica to system artyleryjsko-rakietowy, stricte stacjonarny do obrony punktowej obiektów. A ty porównujesz go - bez sensu- z wyłącznie artyleryjskim systemem mobilnym i do tego gąsienicowym. Po co?

Major
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:21

Dwa elementy. Radar z optoelektroniką i efektor z radarem śledzenia, a nie rozbite na 5 jak u nas. No i przede wszystkim jeździ strzela, działa i sprzedaje się. Bez 15 lat badań i dialogów.

pomz
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:53

gdybysmy mieli Loare, teraz moze tez cos podobnego, jako rozwiniecie, ulepszenie byloby wproawdzane do jednostek?

Andrzej
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:11

Ale nic nie mamy, możemy za to być dobrym producentem medali i orderów dla armii Ukrainy.

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:56

Istotnie Andriej tylko do tego sie w Rosji nadajecie jak widać wg ciebei.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:37

No to w końcu choć jeden kraj NATO osiągnął poziom prawie (bo jeszcze musiałby mieć rakiety na poziomie 9M311-M1 zamiast szajsowatych Stingerów) Tunguski sprzed 40 lat... :D

Reno
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:24

Co za dno. A te wspaniałe Strieły to co?? Szajsowaty jest Pancyr który poległ w Syrii, poległ w Libii, poległ w Karabachu. Jednym słowem kacapski złom !!

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:32

Ile potrwa zanim wydumacie jak zrobić ABM do swojego Pancyra?

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:35

Turcja ma znacznei lepsze systemy od szajsów jak Tunguska czy pancyr, podobnie jak NATO:)

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 15 czerwca 2021, 22:22

"Turcja ma znacznei lepsze systemy od szajsów jak Tunguska czy pancyr, podobnie jak NATO:)" - tak, widzieliśmy Niemców na Arctic Challenge z tymi "lepszymi" w postaci Os i Kubów... Wymień te lepsze, nie wstydź się! :D

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 14:57

Aha co do tureckich to mamy system HISAR bijący na głowe antyczne Tunguski czy lep na pociski jakim jest pancyr S1.

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 14:56

NASAMS, MICA VL, LAND CEPTOR, SAMP/T z Aster 15, ot tak na szybkiego cztery bijace na głowę wszystko co Rosja ma w tej kategorii. Dochodza jeszcze SPUDER i IRON DOME choć to spoza NATO ale NATO je kupiło:)

Plusik
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:30

Mniam... Też mi zaimponowałeś. W AS widziano skuteczność zachodnich systemów opl :D

Davien
środa, 16 czerwca 2021, 07:48

No własnie widzielismy ze bez problemu sobie radziły z irańskimi i rosyjskimi wynalazkami. Za to rosyjskie systemy w Syrii kompromitowały sie co chwila:)

drugi Deviant
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:25

Turcja to ma coś tak strasznego, że nawet strach o tym pisać.

Polak
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:31

świat nam ucieka, zostaną nam tylko ułani i tradycje

zimny kubek
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:15

zapomniałeś o martyrologii

say69mat
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:35

??? ... ułani??? Czy grupy rekonstrukcyjne aplikujące do tradycji jazdy/kawalerii RP???

Takie fakty
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:37

Tobie dawno uciekł , nic nie wiesz tylko narzekanie opanowałeś .

biały
wtorek, 15 czerwca 2021, 12:28

no to powiedz od ilu lat mamy 35 milimetrową armatę , mamy radary , a jak do tej pory nie rozpoczęliśmy prac nad jednostką , nie wiadomo na co czekają nasi decydenci

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 14:58

Biały, a Loara to co? Tak samo nowy zestaw na Rosomaku??

jpr
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:48

Może czekają na łapówkę?..

Olaf
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:01

Jak nie powstała ? Była PZA Loara, w 2009 roku MON nie wyraził zainteresowania tym systemem, bardzo duża kasa poszła na to, dziś nikt się nie podejmuje takiej twórczości z własnej inicjatywy bo nikt mu kasy za badania, rozwój i prototyp nie zwróci, podziękuj Klichowi.

Box123
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:40

Oczywiście my nie mogliśmy takiego systemu zrobić sami i zaproponować Ukrainie. Bo po co

hermanaryk
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:20

Mogliśmy, możemy i robimy. Kolega bender podał link.

Herr Wolf
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:30

Bo nie stać nas na sponsoring..!

LAIK
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:05

Ukraina nie ma pieniędzy. Nie stać ich nawet na czołg którzy sami produkują i maja go podajże poniżej 20szt.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:40

Ale jak mogliśmy zaproponować go Ukrainie, skro nie mogliśmy sami zrobić ? MON nie zanalizował jeszcze tego tematu dostatecznie.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:20

Oczywiście, że moglibyśmy. To dla nas banalne. Bo mamy wszystkie komponenty gotowe a nawet więcej niż w Korkucie.

zeneq
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:55

Tym bardziej dziwną rzeczą jest że Ukraina sama sobie nie opracowała takiego systemu mając tak wychwalany przemysł zbrojeniowy.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 15 czerwca 2021, 09:25

Przemysł zbrojeniowy zlikwidowali im Amerykanie w pierwszej kolejności, zaczynając od rakietowego, a specjaliści uciekli do Rosji i Chin... :D

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:58

Przemysł Ukraiński pracuje jak pracował,choc Rosja robiła wzysko by go zniszczyć powstaja nowe systemy uzbrojenia i nikt do skorumpowanej Rosji czy Chin nie ucieka:)

Dudal
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:37

Zapomniałeś o Żydach i cyklistach

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:34

Oni bazują na tej samej technice, co wy w Rosji. Dlatego zrobienie Korkuta na Ukrainie odpada.

Wojciech
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:30

Nie mogliśmy bo od czasu mega drogiej Loary wojsko nie było zainteresowane niczym konkretnym.

Extern
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:54

No dosyć nie dziwne że cena za Loarę była wysoka jak się HW dowiedziało na jakiej wielkości zamówienie od wojska może liczyć. A takie wozy w ogóle generalnie są drogie. Mają w sobie i radar i głowicę opto i system kierowania ogniem i kupę innej równie drogiej wojskowej mechatroniki. Dlatego między innymi wozy tej klasy są tak nieliczne na "zachodzie", który od "zawsze" miał przewagę w powietrzu.

say69mat
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:33

Hmmm ... jak można cokolwiek widzieć, ntp. własne potrzeby, skoro SZRP funkcjonują w trybie 'przetrwalnikowym' - praktycznie - od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jedyne co się widzi to perspektywę efektywnego dotrwania do wieku emerytalnego. A kto by miał w głowie zmagania o cele modernizacji technicznej z gestorem politycznym, który tego typu potrzeb nie raczy zauważać. Święcie przekonany w skuteczność systemu odstraszania opartego na potencjale militarnym i treści Artykułu 5 oraz wynikających zobowiązań sojuszniczych. Poniekąd zapominając, że Polska - jako członek Sojuszu - stała się również - nie tyle beneficjentem rzeczonych zobowiązań. Ale i gwarantem zobowiązań wynikających z treści Artykułu 5 w regionie. Proszę zauważyć, Że parterem polityki obronnej i przemysłu zbrojeniowego dla republik bałtyckich i Ukrainy, stały się Niemcy, Turcja, Wielka Brytfania, Szwecja i Finlandia. Z kolei nasz kraj i jego elity polityczne tkwią w nieustannym błogostanie, rewelacyjne zajęte polerowaniem swojego narcyzmu politycznego. Tym samym, przygotowując niezmordowanie grunt pod kolejną historyczną katastrofę. Na miarę przegranej w meczu ze Słowacją, w - nomen omen - Skt. Petersburgu.

alkaprim
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:01

Wojciech-mega droga Loara to mit wktóry wszyscy uwierzyli.

droma
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:37

widzimy jak turcja ' kocha '' rosję-kakut ,bez granic ...

Herr Wolf
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:31

Biznes

wężykiem
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:41

Wy to już nawet widzicie się w Unii i NATO.

devlin0
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:26

O ile dobrze pamietam to my tez mamy licencje na te armate...ale jakos nie widac ani nie slychac aby w jakis sposob je wykorzystywano...

Herr Wolf
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:32

Słabą masz pamięć..

zeneq
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:50

Kiepski słuch to nie koniec świata, jeśli wzrok pozwala czytać. Pierwsza wersja systemu uzbrojenia z armatą kal. 35 mm (OSU-35) weszła już na uzbrojenie korwety ORP Kaszub (AM-35). Niedawno na poligonie obok Borsuka stała armata w wersji ciągnionej AG-35. PIT-RADWAR ma projekty systemu na podwoziu Jelcza, Rośka albo Kraba K9. Zatem i widu i słychu jest sporo.

LMed
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:16

Zeneq proszę Cię. Może sporo tych pomysłów (projektów), może nawet dobre albo bardzo dobre są (od lat zresztą). Ale inni przedstawiają do testów i sprzedaży gotowe systemy. Nie czujesz różnicy. Świat rzeczywiście nam ucieka. Przykre.

Ot co
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:26

Świat to ucieka zacofanemu IU oraz generalicji z MON. Przemysł sobie radzi. Nie radzi sobie tylko z brakiem zamówień z MON.

Trzcinq
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:20

Podobne rozwiązanie przydałoby się i nam. Mamy wszystko by system taki powstał i szybko został wdrożony do służby. Jest Pilica i dobrze ale kaliber w nowym rozwiązaniu powinien zostać zwiększony do 35mm.

Maciek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:05

W tam. Sens mają zestawy artyleryjsko-rakietowe, jak ruski pancyr. Ostatnio ma złą opinię z powodu kiepskich wyników zwłaszcza w Syrii, ale tu problemem nie jest tylko hardware. Mają sowieci dobrą platformę, jeśli poprawiają radar i system naprowadzania, to będzie chyba najlepszy system vshorad na świecie. Rzeczywiście nie mający odpowiednika.

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:05

Maciek, problemem Pancyra nie jest tylko radar ale i pociski 57E6 wymagające tegoz radaru do naprowadzania. Kolejny to fatalnie umieszczona optronika zestawu. Musieliby albo całkowicie wymienic radar naprowadzania, albo zmienic pociski na takie z samonaprowadzaniem. I jeszcze jedno. Pancyr to system krótkiego-sredniego zasięgu nie VSHORAD. jako VSHORAD Rosja ma tragiczne Strieła-10 o mozliwosciach gorszych od zwykłych MANPADS. A Pancyra porównuj panie Maciek do takich MICA VL, SPYDER, NASAMS ale czy ma to jakikolwiek sens. Po co jeszcze kopac leżącego Pancyra.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 15 czerwca 2021, 22:39

No tak, wg "znafcy" Stingery z Korkuta są super, bo nie działają we mgle, deszczu, śniegu, zadymieniu, zapyleniu, kontrastach świetlnych, na pułapach poniżej 30m, przy podświetlonych krawędziach chmur, do celów na tle słońca, które cele naddźwiękowe mogą zwalczać tylko w teorii, które nie mają możliwości zwalczania pocisków samosterujących, HARM itp., które dłuuugo przygotowują się do odpalenia (chłodzenie głowicy!) i mało skutecznej głowicy, są lepsze od 57E6 z ponad 3x większym zasięgiem, kilkusekundowym czasem reakcji, naprowadzaniem radarowym niezależnym od pogody (albo optycznym - przy wymaganej ciszy radiowej) i przystosowanej do zwalczania celów o prędkości 800m/s jak HARM... Bajaj dalej, już wszyscy z ciebie się śmieją. :D

Yh
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:04

Jeśli poprawią...na razie jakoś im się nie spieszy.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:50

A gdyby Polacy poprawili nieco "Poloneza", tego z FSO, też nie miałby w świecie odpowiednika.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:47

Ruski Pancyr skopane ma więcej rzeczy niż radar. Poza tym nie ma i nie będzie miał ABM. Dlatego ma mniej więcej tyle sensu, ile FSO Polonez bez Fiata 125 kredensu.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:41

Ruski system nie ma ABM, więc sorry.

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:51

https://www.defence24.pl/samobiezny-system-vshorad-od-pit-radwar-wideo. Armaty 35 mm na Rosomakach są wyjątkowo brzydkieale ma kaliber 35 mm

Trzcinq
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:38

Wiem o co chodzi z tymże podwozie Rosomaka to tak średnio wydaje mi się że pasuje.

Monkey
wtorek, 15 czerwca 2021, 00:03

@bender: Włosi budowali piękne pancerniki klasy typu Littorio.Tak piękne, że nie chcieli ich poświęcać w boju. Ale były piekne. Czy kobra albo hipopotam są piękne? Ale wiedzą, jak zabić przeciwnika. Tak samo krokodyle. Z pieknościa do konkursu na miss... (i tu sobie dopowiedzcie). A wcale niepiękne Pantery czy Tygrysy, Shermany, T34 czy Is2 robotę wykonywały. P47 Thunderbolt też piękny nie był, czy P38 Lightning. Karabin Ur35, czekan, buzdygan czy nabijana gwoździami maczuga. A jednak te bronie robiły to, co do nich należało.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:44

Są tak samo urodne jak wieże, które Amerykanie instalują na Strykerach. W tych przypadkach uroda nie ma żadnego znaczenia. 35 mm z ABM w wersji mobilnej powinna zostać przyjęta na uzbrojenie i tyle.

Trzcinq
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:09

Zgadza się ale lepiej wyglądałoby to podwoziu Jelcza taki ala Pancyr potem również może i na podwoziu Borsuka

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:00

Pancyr to nie VSHORAD ale system krótkiego/sredneigo zasięgu

Tweets Defence24