Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina modernizuje śmigłowce walki elektronicznej

Fot. Służba Prasowa Sił Zbrojnych Ukrainy
Fot. Służba Prasowa Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraińskie siły zbrojne przyjęły na uzbrojenie śmigłowiec rozpoznania i walki radioelektronicznej Mi-8MTPB. Płatowiec zmodernizowano w zakładach Motor Sicz do standardu Mi-8MSB-W, natomiast systemy rozpoznania i walki elektronicznej były remontowane i prawdopodobnie modernizowane przez zakłady Aviakon w Konotopie, należące do koncernu Ukroboronprom.

W ostatnich dniach listopada ukraińskie siły zbrojne poinformowały o przywróceniu do służby kolejnego śmigłowca walki radioelektronicznej. Jest to posowiecka maszyna typu Mi-8MTPB, wyposażona w system wykrywania, lokalizacji i zakłócania źródeł sygnału radiowego Bizon. Jest on przeznaczony przede wszystkim do identyfikacji i zakłócania systemów łączności przeciwnika. Posiada również ograniczone możliwości rozpoznania elektronicznego w zakresie identyfikacji i pozycjonowania źródeł sygnału. Maszyna może również służyć do ograniczenia skuteczności stacji radiolokacyjnych i systemów obrony powietrznej. 

Ukraina posiada kilka egzemplarzy Mi-8MTPB oraz realizujących podobne zadania Mi-8MTPI, których głównym zadaniem jest zakłócanie radarów przeciwnika. Oba typy są łatwe do odróżnienia od innych śmigłowców Mi-8 dzięki dużym antenom umieszczonym na bokach maszyny. W przypadku Mi-8MTPB są to dwie anteny ścianowe w tylnej części kadłuba i radar w osłonie pod przednią częścią oraz owiewki w środkowej części kadłuba. 

W grudniu ubiegłego roku Ukraina przywróciła do służby po jednej maszynie obu wymienionych typów. Śmigłowce trafiły do brygady lotnictwa wojską lądowych operującej na wschodzie kraju, gdzie tego typu zdolności są bardzo pożądane. Obecnie w przypadku Mi-8MTPB mowa jest również o modernizacji maszyny. Z całą pewnością jej awionika i układ napędowy zostały unowocześnione do standardu Mi-8MSB-W przez zakłady Motor Sicz z Zaporoża.

image
Zasobnik walki elektronicznej OMUT-KM firmy Radionix. Fot.J.Sabak

Brak jest informacji w jakim zakresie unowocześnione zostały pokładowe systemy walki elektronicznej. Wiadomo jedynie, że prace realizowały Lotnicze Zakłady Remontowe „Aviakon” w Konotopie. Ukraina od początku konfliktu na wschodzie kraju zmuszona jest konfrontować się z intensywnym wykorzystaniem przez siły tak zwanych separatystów rosyjskich systemów obrony powietrznej i urządzeń walki elektronicznej najnowszej generacji należących do rosyjskich sił zbrojnych. Możliwość przeciwdziałania i odpowiedzi własnymi środkami WRE jest obecnie jednym z priorytetów ukraińskich sił zbrojnych. W kraju powstają nie tylko nowe systemy naziemne, ale też lotnicze systemy walki elektronicznej i projekty zasobników WRE dla samolotów bojowych, które prezentowano m. in. podczas wystawy Arms and Security 2019 w Kijowie.

Reklama

Komentarze (4)

  1. dropik

    To nie separatyści , a rosyjska armia używają systemów wre

  2. Sucholski.

    Głuszec.

  3. Dudley

    W-3RR Procjon

  4. ZenonW

    Jaki mamy odpowiednik takich śmigłowców w naszym wojsku?

Reklama