Reklama

Geopolityka

UE zadeklarowała 1,2 mld euro pomocy dla Afganistanu

panorama Kabulu. Fot.:davered1101/CC BY 3.0/wikipedia.com
panorama Kabulu. Fot.:davered1101/CC BY 3.0/wikipedia.com

Unia Europejska na wtorkowej wideokonferencji poświęconej pomocy dla Afganistanu zapowiedziała przekazanie w ciągu kolejnych czterech lat 1,2 mld euro dla tego kraju. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaznaczył, że w kraju potrzebne jest natychmiastowe wstrzymanie walk.

W 2016 r. UE pokazała swoje zaangażowanie na rzecz Afganistanu zobowiązując się do przeznaczenia 1,2 mld euro w ciągu czterech lat  (...) Z przyjemnością ogłaszam, że jesteśmy gotowi utrzymać ten poziom wsparcia przez następne cztery lata" - powiedziała komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen.

We wtorek w Genewie odbywa się przeprowadzana głównie w formie wirtualnej konferencja poświęcona pomocy dla Afganistanu, w której wzięli udział m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Celem spotkania było ustalenie wsparcia na najbliższe cztery lata dla zniszczonego wojną kraju - relacjonuje agencja AP.

"Zawieszenie broni nie powinno być wynikiem procesu pokojowego, ale od dziś powinno towarzyszyć temu procesowi" - zaznaczył Borrell nawiązując do toczących się w Dosze w Katarze rozmów pokojowych między afgańskim rządem a talibami, które mają zakończyć trwający od prawie dwóch dekad konflikt. Rozmowy na razie toczą są z trudem, a w kraju wciąż dochodzi do aktów przemocy, za którymi stoją organizacje i struktury nie będące bezpośrednio podporządkowane talibom - donoszą agencje.

image
Reklama

Borrell podkreślił, że "każda próba przywrócenia islamskiego emiratu (w Afganistanie) będzie mieć wpływ na nasze zaangażowanie polityczne i finansowe". Dodał, że "Afgańczycy mogą liczyć na wsparcie UE na rzecz dostatniej i pokojowej przyszłości ich kraju, ale nasza pomoc zależy od ochrony demokracji, praw człowieka i postępu społecznego".

Również Guterres zaapelował o "natychmiastowe, bezwarunkowe zawieszenie broni", w celu stworzenia warunków sprzyjających rozmowom w Dosze.

"Otwarty proces, w którym w sposób znaczący są reprezentowane kobiety, młodzież i ofiary konfliktu daje największe nadzieje na trwały pokój" - zaznaczył sekretarz generalny ONZ dodając, że postęp w rozmowach pokojowych umożliwi rozwój całego regionu i pomoże milionom uchodźców wrócić do swoich domów.

Czytaj też: Afganistan: atak na uniwersytet w Kabulu

W latach 2016-20 UE przeznaczyła na pomoc dla Afganistanu ponad 1,75 mld euro. Kraj jest największym na świecie beneficjentem pomocy rozwojowej UE. Komisja Europejska podkreśla, że pomoc opiera się na jasnych warunkach i zasadach, a jej warunkiem jest zagwarantowanie procesu pokojowego oraz przestrzeganie zasad demokracji i praw człowieka. Oprócz wsparcia rozwojowego, UE ma też nadal zapewniać pomoc humanitarną, w tym dostarczać żywność w nagłych wypadkach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama