Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

UE: Pół miliarda na rozwój zbrojeniówki

FOT. DEFENSE.GOUV.FR
FOT. DEFENSE.GOUV.FR

W środę Komisja Przemysłu i Badań Parlamentu Europejskiego zarekomendowała przyjęcie Programu Rozwoju Europejskiego Przemysłu Obronnego na lata 2019 – 2020. W tych latach na podjęcie prac nad nowymi technologiami w dziedzinie uzbrojenia zostanie przeznaczonych 500 mln euro.

Parlament Europejski informuje, że po środki będą mogły zgłaszać się minimum trzy firmy państwowe lub prywatne z trzech różnych krajów UE, a zaangażowani przez nie podwykonawcy nie mogą pochodzić z państw spoza Wspólnoty. Fundusze pokryją wszystkie działania związane z procesem rozwojowym produkty obejmujące zakres od projektowania do certyfikacji.

Jedyny limit maksymalnego finansowania na poziomie 20 proc. został nałożony na budowę prototypów, które, jeśli są opracowywane w ramach mechanizmu stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO), mogą liczyć na dodatkowe 10 proc. funduszy. Dotyczy to również, pod pewnymi warunkami prototypów opracowywanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa, a także podmioty zatrudniające maksymalnie 3 tys. pracowników.

Posłowie postulują, aby w proces przyznawania środków zaangażować niezależnych ekspertów z pochodzących z możliwie jak największej liczby państw członkowskich. W marcu nad wydaniem zgody na rozpoczęcie rozmów z przedstawicielami krajów UE dotyczacych szczegółów programu będzie głosował cały parlament.

Celem inicjatywy jest tworzenie strategicznej autonomii w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony przez Europę. Rada Europejska podjęła wcześniej decyzję o powołaniu Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Zbrojeniowego (ang. European Defence Industrial Development Programme). Jego założeniem konkurencyjności oraz innowacyjności przemysłu zbrojeniowego UE. 

Wspomniany program stanowi wstęp do szerszego wsparcia sektora zbrojeniowego przez instytucje UE. Od 2021 roku w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego dofinansowanie projektów w ramach dwóch "okien": badawczego i zdolności może rocznie wynieść 1,5 mld euro, a łączna wartość programów objętych EDF - wraz ze środkami własnymi uczestników - może przekroczyć 5 mld euro. 

Reklama

Komentarze (4)

  1. dim

    500 mln Euro ? Przecież to sa \"grosze\" ! Akurat wystarczające na różne \"Analizy\" i konferencje, plus parę dotacji dla wybranych firm, raczej nie polskich, ani nie greckich, choć to tam przebiega aktualnie i perspektywicznie gorąca granica. Turcji przecież nie liczymy już do NATO (obserwujcie co wyrabia aktualnie na szelfie Republiki Cypru - czemu polskie media milczą ? ).

    1. De Retour

      Nie płacz. 500 mln to na start, w nowym budżecie będzie więcej. Grecja uczestniczyła już np w programie UCAV nEUROn i czy skorzysta z nowych środków zależy od niej.

  2. euBubble

    Plan Junckera w kamaszach. Inwestycje w europejską technologię, z opcjami zastosowań cywilnych w przyszłości, ale tak by zewnętrzne podmioty nie mogły partycypoeać przejmując środki i przede wszystkim... technologie. W sektorze prywatnym takich obostrzeń nie można by wprowadzić

  3. Kowalskiadam154

    Wy się lepiej módlcie aby Trump nadal chciał bronić Europy której kraje bez USA nic militarnie nie znaczą i nie zmienią tego nawet próby tworzenia jednego wspólnego przemysłu obronnego czy jednej paneuropejskiej quasi-armi

    1. euBubble

      Proszę policzyć wydatki zbrojeniowe wszystkich Państw Członkowskich UE, potencjały posiadanego sprzętu i ludzi. Problem w tym że dotychczas dużo pary szło w gwizdek bo się to dubluje itd. Większa koordynacja może to poprawić. PESCO, WSI DO, WSI nie jest przeciw USA Trumpa czy NATO, jest dlatego że jest Trump, który nie wiadomo jak do NATO się w przyszłości odniesie, a przynajmniej oczekuje większego wkładu państw UE ... mówi i ma

  4. Z

    Pol miliarda - ale dla kogo ? Dla Polski czy dla Niemiec ? Bo to KOLOSALNA ROZNICA !

Reklama