Tysiące amerykańskich rakiet dla Bundeswehry

3 lipca 2020, 08:52
GMLRS Niemcy
Fot. Bundeswehr/Mario Bähr

Niemcy zamierzają zwiększyć zapasy posiadanych rakiet GMLRS i zmodernizować posiadane pociski Patriot. Oba te systemy będą kluczowe w pełnieniu dyżuru sił natychmiastowego reagowania NATO, przewidzianego na 2023 rok.

Komisja do spraw wydatków publicznych niemieckiego Bundestagu zatwierdziła dwa programy związane z pozyskiwaniem dla armii systemów rakietowych. Pierwszy z nich dotyczy wprowadzenia 1818 rakiet GMLRS za kwotę 278 mln euro. Pociski te będą stanowić uzbrojenie wyrzutni MARS II, czyli zmodernizowanych MLRS z „europejskim” systemem kierowania ogniem EFCS, zintegrowanym z niemieckim ADLER.

Łącznie do 2022 roku Bundeswehra ma dysponować 38 wyrzutniami MARS, obecnie trwa modernizacja drugiej partii z nich. Każda z nich, tak jak standardowy MLRS M270, może przenieść do dwunastu rakiet, więc pełna jednostka ognia to 456 pocisków. Omawiany kontrakt dotyczy prawie czterech jednostek ognia dla wszystkich wyrzutni GMLRS.

To już kolejny zakup GMLRS – w 2019 roku Berlin zdecydował się kupić 900 rakiet za maksymalnie 148 mln euro, czyli ok. dwie jednostki ognia. Można więc postawić tezę, że wraz z obecnie zatwierdzonym kontraktem Bundeswehra w dużej mierze odbuduje zapasy amunicji do wyrzutni MLRS. Jest to o tyle ważne, że wcześniej po podpisaniu konwencji z Oslo zniszczono wszystkie zapasy amunicji kasetowej, a większość z ponad 150 wyrzutni jakimi dysponowała Bundeswehra zezłomowano.

Dwa wspomniane kontrakty pozwolą jednak zaopatrzyć się Niemcom w łącznie ponad 2,7 tys. pocisków kierowanych z głowicami odłamkowo-burzącymi, co w połączeniu z wcześniej realizowanymi zakupami daje dość znaczny zapas, istotnie przekraczający sześć jednostek ognia. Można więc traktować to jako próbę zaangażowania w obronę kolektywną – choć nadal bez możliwości użycia amunicji kasetowej. W przyszłości Bundeswehra zamierza też zakupić rakiety GMLRS-ER, o zwiększonym zasięgu.

Drugi „rakietowy” kontrakt niemieckiej armii, zatwierdzony przez komisję budżetową, dotyczy modernizacji 170 pocisków Patriot za maksymalnie 213 mln euro, z terminem realizacji do 2023 roku. Choć w komunikacie nie podano, jakie konkretnie pociski będą modernizowane, to niemal na pewno chodzi o starsze rakiety rodziny PAC-2, które będą zmodernizowane do wersji GEM-T. Z wcześniejszych informacji wynikało bowiem, że około 2020 roku niemieckie rakiety PAC-2 mogą utracić przydatność do działań.

Te pociski, wraz z 50 zakupionymi niedawno PAC-3 MSE oraz kilkudziesięcioma PAC-3 CRI wdrażonymi od ok. 2010 roku, będą stanowić uzbrojenie baterii (jednostek ogniowych) Patriot używanych przez Bundeswehrę.

Przypomnijmy, że niemiecka armia ma na wyposażeniu dwanaście baterii Patriot (plus dwie szkolne). W skład każdej wchodzi jedna jednostka ognia z sześcioma samobieżnymi wyrzutniami, mieszczącymi do czterech rakiet PAC-2 lub ośmiu rodziny PAC-3. Docelowo system Patriot zostanie zastąpiony przez nowy TLVS, oparty o sieciocentryczną architekturę i uzbrojony w pociski PAC-3 (MSE) oraz IRIS-T. Ten ostatni jest jednak opóźniony, przez co modernizowane Patrioty będą służyć do 2030 roku. Jak widać, w związku ze wsparciem ich eksploatacji Berlin podejmuje dosyć znaczące inwestycje w ulepszenie rakiet, które i tak zostaną wycofane za dekadę (bo w przeciwieństwie do PAC-3 MSE nie będą używane w nowym systemie).

Rakietowe zakupy Bundeswehry można odnieść też do kroków, które podejmuje Polska, bo oba kraje niebawem będą dysponować podobnym uzbrojeniem rakietowym. W programie Homar pierwotnie planowano zakup 1,8 tys. pocisków GMLRS dla trzech dywizjonów (łącznie 56 wyrzutni) opartych na technologii HIMARS (wykorzystujących analogiczne jak MLRS uzbrojenie, z jednym kontenerem startowym dla rakiet zamiast dwóch), przy czym zdecydowana większość z tych rakiet miała powstać w Polsce na licencji. Ostatecznie jednak kupiono "z półki" 20 wyrzutni i 270 rakiet, nieco ponad dwie jednostki ognia, więc 10-krotnie mniej niż Niemcy (Warszawa, w przeciwieństwie do Niemiec, wprowadza też na wyposażenie taktyczne pociski ATACMS o zasięgu 300 km - 30 sztuk).

Jeśli natomiast chodzi o zapasy pocisków przechwytujących Patriot, Polska dla dwóch baterii po dwie jednostki ognia każda (z 16 wyrzutniami) pozyskała ponad 200 PAC-3 MSE, podczas gdy Bundeswehra będzie dysponować dla 12 baterii ok. 250-300 rakietami, z czego zaledwie 50 najnowszymi PAC-3 MSE. Odwrotnie niż w wypadku artylerii rakietowej polskie zapasy pocisków przeciwrakietowych będą znacznie większe w stosunku do liczby posiadanych wyrzutni, będą też nowocześniejsze. Oczywiście Polska jest nowym użytkownikiem systemu Patriot (w zmodernizowanej wersji zintegrowanej z IBCS) i nie ma możliwości wykorzystania własnych zapasów starszych rakiet. Dlatego też realizacja drugiej fazy Wisły pozostaje koniecznością, bo cztery jednostki ognia w żaden sposób nie zapewniają wystarczającego potencjału, a sojusznicy (nie tylko Niemcy) nie dysponują dużymi zapasami pocisków średniego zasięgu. Z kolei potencjału naziemnej obrony powietrznej krótkiego zasięgu jak na razie w największych krajach NATO, w tym w USA, niemal w ogóle nie ma, i dopiero będzie odbudowywany. Polscy decydenci powinni brać to pod uwagę, wybierając hierarchię priorytetów modernizacji SZ RP, bo przecież bez obrony powietrznej trudno mówić o niezakłóconym i skutecznym korzystaniu z baz lotniczych czy wprowadzeniu na teren kraju sił wzmocnienia w czasie konfliktu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 128
Reklama
Tadziu
sobota, 4 lipca 2020, 20:38

JAK mają tyle kasy to niech odkupia od NAS te MUSTANGI za 730-tys pln sztuka Tanioszka

BUBA
niedziela, 5 lipca 2020, 19:47

Dlatego trzeba isc na wybory i to wszyscy ...

costam
sobota, 4 lipca 2020, 20:14

"a sojusznicy" to wiemy z historii.

mimon
sobota, 4 lipca 2020, 11:53

kolejne zakupy od usa. niemcy nie sa glupie. polska musi robic dokaldnie to samo co teraz. droga jest sluszna, taka sama jak niemiec wzgledem usa.

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 14:22

Niemcy maja Eurofightera - Polska nie, Niemcy mają MEAD, Polska nie, Niemcy mają produkcje Leoparda, Polska od 2010 nie wyprodukowała żadnego czołgu a na targach w Malezji 2014 PT-91M Malay/ PT-91M "Pendekar" był reprezentowany na... stoisku malezyjskiego koncernu DEFTECH a nie na polskim.................................................................................................................................................. ............................................................................................................................................................... Mentalnie nasz MON za Niemcami jest w latach 50 gdy Niemcy kupowali jak leci w USA......... Czyli 70 lat zacofania intelektualnego. Tyle ze w Niemczech przyczyną była okupacja............

Ass
sobota, 4 lipca 2020, 10:12

Niezłe zakupy jak na kraj który ponoć nie wywiązuje się z wydatków na obronność. Nam takie rakietobranie zajęło by 300 lat. Trzeba też dodać, że to wszystko przy braku potencjalnego agresora. Niemcy bowiem na konflikcje w Europie z udziałem Rosji mogą tylko wygrać.

LMed
sobota, 4 lipca 2020, 07:57

Nieprzyjemne to bardzo, ale jakby tak porównać niemieckie zakupy oraz ich tryb i organizację, a także wyposażenie niemieckiej armii do naszych, to nawet dla odbiorców prymitywnej oficialnej propagandy powinno być jasne,  że jesteśmy w "czarnej d_pie".

Darth Vader
sobota, 4 lipca 2020, 18:31

KOLEGA sugeruje ze INSPEKTORAT UZBROJENIA to ciemna,strona księżyca?

Marek1
sobota, 4 lipca 2020, 00:01

No cóż, wcale nie jest mi żal, że ogólnie armia RFN jest w dość kiepskim stanie, ale w kwestii obr. powietrznej tradycyjnie jesteśmy w czarnej doopie w porównaniu z każdym średnio-większym państwem Europy. Z RFN to porównanie wypada szczególnie żałośnie. Zwłaszcza w kontekście tego, że wszyscy w W-wie o tym wiedzą od co najmniej 6 lat i nadal NIC z tym nie robią. No, ale w końcu sa ważniejsze sprawy - np. JAK utrzymać partię przy władzy(czyt. przy korycie) lub jak doprowadzić do reelekcji marionetki Prezesa na stołku Prezydenta RP.

Nikodem
sobota, 4 lipca 2020, 20:22

Armia RFN nie jest w kiepskim stanie, bo gdyby faktycznie tak było, to Bundeswehra nie byłaby 10 armią globu dziś, a jak wprowadzą wszystkie zamówione systemy uzbrojenia nowej generacji, to znajdą się w pierwszej piątce, a jeśli chodzi o jakość posiadanego sprzętu, bez dwóch zdań. Oni cały czas modernizują swoje siły zbrojne, i idą do przodu. Natomiast My modernizujemy, i stoimy w miejscu. Subtelna różnica.

Marek1
wtorek, 7 lipca 2020, 09:33

Kłopoty Bundeswehry w zakresie utrzymania got. operacyjnej posiadanego uzbrojenia w armii/marynarce/lotnictwie są powszechnie znane, choć z pewnych przyczyn nie nagłaśniane. Rankingi zaś, a szczególnie ten p/t Fire Power to w większości stek bzdur dla dyletantów. Ps. CO my modernizujemy poza starymi Leo 2A4 ?? Proszę o konkretne przykłady MODERNIZACJI dużych grup syst. uzbrojenia dla WP ...

Nikodem
wtorek, 7 lipca 2020, 15:01

Kolego Marku, problem gotowości operacyjnej sił zbrojnych RFN jest zjawiskiem typowym dla większości sił zbrojnych tzw. Zachodu, które poczyniły ogromne oszczędności w tym zakresie. To nie jest problem wyłącznie Niemiec. Natomiast rankingi armii globu często są przywoływane zarówno przez polityków, jak i ekspertów, więc jakieś znaczenie mają. O modernizacji WP jedno słowo, otóż miałem tutaj na myśli poczynione zamówienia, zakupy uzbrojenia dla WP głównie za Oceanem.

niepoprawny (geo)politycznie
piątek, 3 lipca 2020, 22:47

A propos. Jeśli ktoś widzi Niemców jako dobrych misiów którzy obściskiwali się z Polakami w Krzyżowej a nawet podpisali traktat, uznali polską granicę na Odrze i Nysie to mocno się myli. Samo rozgraniczenie wód terytorialnych nie jest kwestią zamkniętą do tego dochodzą kwestie energetyczne i stosunek do Rosji a nawet spraw historycznych w relacjach z innymi państwami. Niemcy nie zamierzają brać udziału w obronie kolektywnej a najchętniej wyszliby z NATO jednocześnie wzmacniając artylerię, budując siły ofensywne. Zapewnienia Amerykanów o ewentualnej deeskalacji to za zdecydowanie za mało zwłaszcza że z powodów Bliskiego Wschodu i unikalnej relacji Niemców z Izraelem kraj ten jest zdecydowanie ważniejszy dla USA niż Polska. USA wspierają roszczenia wobec Polski jednocześnie uznając temat niemieckich reparacji jako kwestę bilateralną. Z amerykańskim błogosławieństem płyną na Bliski Wschód Saary, Dolphiny z wyrzutniami torped o nieco zwiększonym kalibrze itp itp

Faryzeusz
piątek, 3 lipca 2020, 22:16

Magazyny wxl PUSTE TE SŁYNNE ŚRODKI CZYSTOŚCI TO BYLA FARSA

Nikodem
piątek, 3 lipca 2020, 21:42

No cóż, Niemcy racjonalnie i konsekwentnie modernizują swoje siły zbrojne, uwzględniając ich koszyk zamówień, to za 10 lat góra Bundeswehra będzie jedną z najnowocześniejszych armii globu. Zazdroszczę im logicznych wyborów w sferze jakości zamawianego uzbrojenia.

dropik
piątek, 3 lipca 2020, 19:25

co tam ostatnio Niemcy kupują ? F18, nowe eurofightery, ciężkie śmiglowce za 4-5 mld , 80-100 boxerow z wieżami z pumy, tysiące spikow, nowe fregaty wielkości niszcycieli itd

rydwan
sobota, 4 lipca 2020, 06:50

ale patrioty remontują !!!!!!!!!

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 14:26

Bo sprzęt który ma się na stanie musi być sprawny i na bieżąco modernizowany. Tak wygląda prawidłowa eksploatacja sprzętu bojowego nawet jeżeli pierwsze Patrioty planuje się wycofać za kilka lat a ostatnie w 2030. Dzięki temu sprzęt w razie "W" jest w miarę nowoczesny a nie tkwi w latach 80 lub 90 jak w Polsce................A potem pisze się Su-22 Slepy Bokser...................................

Leopardzik
piątek, 3 lipca 2020, 22:54

80 sztuk,2A7 Bergen4

dd
piątek, 3 lipca 2020, 19:14

Niemcy są w brylantowej sytuacji mimo że nie są krajem frontowym jak Polska. Mają własny system kierowania ogniem a nie przedpotopowego amerykańskiego AFATDS, mają pełne prawo do modernizacji i modularyzacji wyrzutni i odpalania z nich krajowych rakiet. Powstaje niemiecki pocisk o kalibrze 227 mm, do tego prawie 1000 Taurusów pokrywających swoim zasięgiem terytorium Polski, zamówione F18, TVLS pod krajową kontrolą ale przede wszystkim powstaje niemiecka Narew oparta na znakomitym IRIS-T. Wszystko kluczowe w tym systemy, efektory i wyrzutnie są pod niemiecką kontrolą dlatego mogą sobie pozwolić na zakup amerykańskich rakiet. 38 niemieckich MARSów to pod względem siły ognia odpowiednik 76 HIMARSów

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 10:33

No to jaki inny SKO maja w swoich M270?? Bo TLVS to system OPL a nie artylerii rakietowej:) Nie powstaje neimiecki pocisk 227mm ale uzywaja zwykłych M30/31 albo jeszcze starszych modeli. KEPD-350 maja całe 600sztuk i jest to pocisk akurat gorszy od JASSM/JASSM-ER bo nadający sie wyłacznei do atakowania celów stacjonarnych o znanym połozeniu. F-18E sa gorsze od zamówionych przez Polskę F-35A . IRIS-T jest istotnie b.dobrym pociskeim ale nei jest lepszy od AIM-9X.

df
sobota, 4 lipca 2020, 13:59

1. Niemcy robia 107 oraz odpowiednik 227, resztę załatwi konteneryzacja 2. Polska za 3 lata dostanie HIMARS z przestarzałą zamkniętą wersją AFATDS 6.8 z której używania rezygnują Amerykanie Niemcy mają własny rozwijany interoperacyjny ADLER 3. Polska ma nieautonomiczne JAASMY Niemcy mają własne Taurusy pod kontrolą z o wiele lepszą głowicą MEPHISTO 4. Polska nie produkuje AIM9X Niemcy mają własny IRIS także jako rakietę posredniego lub krótkiego zasięgu ziemia powietrze w różnych wersjach. Słowem Polska ma drogie, słabsze i nieautonomiczne ALE amerykańskie, Niemcy mają własne, niemieckie i cały czas rozwijane

Davien
czwartek, 9 lipca 2020, 20:20

Niemcy nie robia żadnych odpowiedników pocisków do MLRS więc nie zmyslaj. Nie ma czegos takiego jak AFATDS 6,8 skad wy w ogóle to wytrzasnęliscie?? Polska będzie miała AFATDS 6,0 lub 7.0 do tego z IBCS. JASSM-y sa całkowicie autonomiczne wiec nie wypisuj kolejnych kłamstw i o wiele lepsze od Taurusów madających sie ejdynie do atakowania celów stałych o dobrze znanych koordynatach.. Niemcy w swoich M270 mają jeszcze starszy AFATDS niz bedzie w HIMARS, dopiero będa doprowadzać częśc wyrzutni do takiego standardu jak nasze HIMARS.

anakonda
sobota, 4 lipca 2020, 06:51

a my nie mamy bo my na wszystko musimy licencje kupować !!!!!!

Africa Corps
piątek, 3 lipca 2020, 22:55

Znakomity komentarz

oset
piątek, 3 lipca 2020, 18:21

900 rakiet GMLRS to więcej niż ... my bedziemy kiedykolwiek mieli.

Jacek
piątek, 3 lipca 2020, 16:20

Wystarczy podmienić w artykule słowo Niemcy na Polska i by się zaczęło! Jak to mówią "w sieci by zawrzało" lub "w sieci wrzenie"

Paradoks
piątek, 3 lipca 2020, 15:02

153 tys euro za pocisk GMLRS Paradoksalnie to niska cena ZA pocisk zintegrowany z niemieckim topazem

oset
piątek, 3 lipca 2020, 18:22

Tak jak by Duda kupował to na pewno z 500 tysi by wyszło,,,

y
piątek, 3 lipca 2020, 21:22

A Ty razem z Twoimi idolami z PO, to byś poniżej mln nie zeszedł. I ostatecznie nic nie kupił. Bo przecież "pieniędzy nie ma i nie będzie" na wojsko. Są tylko na ośmiorniczki. PS. Wiem, poziom mojego posta jest podobny do Twojego. Ale nie mogłem się powstrzymać...

LMed
sobota, 4 lipca 2020, 14:52

Jak uważasz się za poważnego człowieka to unikaj obciachu (ośmiorniczki) i argumentuj merytorycznie. Chyba , że jesteś z "farmy" , to się nie ograniczaj, bo w tym przypadku poziom wypowiedzi jest nieważny.

Kiks
sobota, 4 lipca 2020, 10:30

Litości. Ile jeszcze można o PO i tych tak naprawdę tanich ośmiorniczkach.. Jak do tej pory to PiS za wszystko przepłaca.

greg
piątek, 3 lipca 2020, 14:29

Nie rozumiem niektórych komentarzy. Tzn. co? Macie pretensje do Niemiec że myślą logicznie, zabezpieczają się w przemyślany sposób na wypadek najgorszego.Niestety u Nas armia paradna bez żadnych zasobów i zaplecza. Miejmy pretensje do siebie samych, albo zacznijmy to zmieniać.

BUBA
piątek, 3 lipca 2020, 18:38

Bo takich jak Niemieckich politykow nam potrzeba.....jest na swiecie powiedzenie .. Chcesz Polske wykonczyc to daj im sie rzadzic ....

Bond
sobota, 4 lipca 2020, 17:19

Tak, 3 mln uchodźców z państw islamskich także, jak tam nadal przy każdej imprezie masowej są zapory betonowe i policja z bronią długą.

NMS
piątek, 3 lipca 2020, 21:52

Tak mawiają w ambasadach ościennych mocarstw, które tylko przebierają nogami by zaszkodzić w modernizacji czy budowie nowoczesnego silnego państwa. Bez infiltracji Polski przez V kolumnę na usługach Berlina i Moskwy bylibyśmy krajem mlekiem i miodem płynącym. Tylko samo BND od 1989 roku narobiło tyle szkód dla polskiej gospodarki i geopolityki że wyrównano bilans II wojny światowej.

Tadziu
piątek, 3 lipca 2020, 14:57

Konkretnie? Inspektorat uzbrojenia Prezydent DGRSZ BŁASZCZAK

BUBA
piątek, 3 lipca 2020, 14:18

W 2008 Bundewera sprzedała Korei 48 pocisków PAC-2 GEM i PAC-2 GEM-T. Poza tym Korea kupiła 60 "GEM-T upgrade kids"............................................................................................................................................ W 2002 opracowano dwa zestawy modernizacyjne "GEM-T upgrade kids" i "GEM-C upgrade kids". Pytanie czy po prostu Niemcy nie mają jeszcze zapasów starszych pocisków z systemów Patriot PAC-2, bo na to wygląda że modernizują zapasy. Sprzedali kilkanaście baterii z amunicją i to różną (12 Patriotów dla Polski za miliard Euro)..........................................................................................................................................................................

Africa Corps
piątek, 3 lipca 2020, 14:55

Niemcy od dawna chcieli skopiować PATRIOTY Jak sie okazuje jeszcze c2 lata STĄD ta potrzeba operacyjna

y8k8k88k
piątek, 3 lipca 2020, 14:05

"po podpisaniu konwencji z Oslo zniszczono wszystkie zapasy amunicji kasetowej, a większość z ponad 150 wyrzutni jakimi dysponowała Bundeswehra zezłomowano"

Natowiec
piątek, 3 lipca 2020, 14:45

To prawda Taka BYŁA cena odprężenia z ROSJĄ Ale chyba nas nabrała

Leopardzik
piątek, 3 lipca 2020, 13:30

Nawet SPD WIE ZE TRZEBA BRONIĆ SIE SAMEMU na Błaszczaka nie ma co liczyć Wybri 2 linie obrony Pas taktyczny Wisły i Odry

Navigator
piątek, 3 lipca 2020, 13:28

2700 pocisków kierowanych Potrzebne na centra łączności ABY 110 STARYCH TAJFUNOW odgoniły ruskich do linii WISŁY

Prawda
piątek, 3 lipca 2020, 13:17

Jak to Niemcy kupują od Trumpa. Co na to tęczowo - czerwoni kombatanci???

dropik
piątek, 3 lipca 2020, 15:25

a kupują, a nas w zasadzie niczego nie kupują. Kontynuują tylko wcześniejsze zakupy (raki).

piątek, 3 lipca 2020, 14:56

Następny kanclerz będzie zielony a rząd zielono-czerwony i co tydzień będą robić pielgrzymnki do Moskwy

Rezerwa 61
piątek, 3 lipca 2020, 14:43

Teciak bwp osa gozdzik rpg orzeł To bylo nasze A gdzie wasze?

LYNX
piątek, 3 lipca 2020, 12:53

Polska jak coś kupi od USA to jest beeeeeeeee, jak kupują państwa "starej" uni to jest cacy.

Victor
piątek, 3 lipca 2020, 20:36

Różnica jest taka że Polska kupuje tylko od USA. Nie kupuje niczego w Europie, ani nie wchodzi w kooperację.

gaba
piątek, 3 lipca 2020, 15:59

przecież z naszego pkt widzenia to jest logiczne i spójne. nie rozumiem twojej ironii

XYZ
piątek, 3 lipca 2020, 14:13

Jakie ilości kupuje Polska - defiladowe a nie konkretne jak to robią Niemcy.Z tych śmiesznych ilości które bierze Polska to można się tylko śmiać,skoro tego nie rozumiesz to nie komentuj

absmak
piątek, 3 lipca 2020, 12:49

ale żeby Niemcy nie potrafiły u siebie prostych rakiet produkować?

dropik
piątek, 3 lipca 2020, 15:26

za proste na Niemców :P

Bumarowiec
piątek, 3 lipca 2020, 14:18

BUMAR CHĘTNIE POMOŻE caly czas ms POSTOJOWYM

HAHA
piątek, 3 lipca 2020, 14:14

Pokaż to jakie rakiety produkuje Polska wtedy się pośmiejemy,100 lat to my jesteśmy nawet za Białorusią i ich Polonezem

Normalny jesteś ?
piątek, 3 lipca 2020, 15:45

Tak się zastanawiam, czy ktoś przy zdrowych zmysłach za argument do oceny wysoce rozwiniętych Niemiec jednej z największych potęg technologicznych, użyje porównania z Polską, krajem który po niemal 50 latach pasożytniczego wyzysku przez Moskwę, dodatkowo 20 latach niszczenia gospodarki przez lewackie "bojówki" AWS/KLD/PO/PSL/SLD próbuje, skądinąd nieporadnie, odbudowywac swoje zdolności przemysłowe? To tak jakbyś się chciał śmiać z inwalidy na wózku, że nie sprintuje przez płotki.

Tomek pl
sobota, 4 lipca 2020, 08:02

A bojówki PiS to co lewactwo i socjalizm pierwszolinijne

Baba Jaga
piątek, 3 lipca 2020, 23:02

Po 89 w Polsce nie było żadnego lewicowdgo rządu. Żadnego. W sumie biorąc pod uwagę, że kwintesencją lewicowej polityki gospodarczej są transfery społeczne, to najbliżej lewicy jest rząd obecny (oczywiście w zupełnie innym sosie ideolo, ale to sztafarz).

Babo Jago!
sobota, 4 lipca 2020, 16:07

Aaaaa, to SLD zatem wg ciebie rząd nie-lewicowy? Sojusz LEWICY, mając w nazwie "lewicy" nie jest lewicowy?? Taaak, "na pewno" masz rację. A PSL-owski rząd Pawlaka, który sam tylko sprzedał obcym, aż ponad 2300 dużych polskich firm pod dyktando takich lewackich doradców jak Balcerowicz, to co, konserwatywna prawica? Cóż, nie wiem jak bardzo pokrętnej "logiki" trzeba użyć, by uznać że SLD nie jest partią l e w a c k ą?

fifi
piątek, 3 lipca 2020, 18:29

Z tego twojego tekstu pozostawiłbym słowo nieporadnie.

Zet
sobota, 4 lipca 2020, 16:44

Jedyna osoba, ktora obchodzi Twoja opinia jestes Ty.C

Rah Warsz
piątek, 3 lipca 2020, 15:00

hmmm Polonez to "chińszyzna w 5 smakach", sami nic nie wymyślili tak że tego Hua Hua Hua

Olo
piątek, 3 lipca 2020, 22:44

No ale przynajmniej skopiować potrafili i mają a nasi? Smiejesz się z siebie? Z własnej nieporadnosci?

zr853
piątek, 3 lipca 2020, 12:48

A kto pamieta ile my kupilismy rakiet do 20 wyrzutni "Himars" ? 270 pocisków GMLRS(15 rakiet na wyrzytnie) i 30 ATACMS(1,5 rakiety na wyrzutnie) ...

Kopara
piątek, 3 lipca 2020, 12:37

Konsekwentnie Niemcy bronią linii Odry Realizując 2 programy Obecny i wlasny

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 3 lipca 2020, 19:21

Niemcy nic nie bronią Niemcy tylko się szykują do nie wiadomo czego, choć z ich polityki względem Polski która jest czysto kolonijna choć nie oficjalnie i wielu aspektach przypomina wojnę hybrydowa a nie stosunki partnerskie to można wnioskować że nie mieli by problemu dogadać się z ruskimi jak w 39.

piątek, 3 lipca 2020, 14:45

Co nie zmienia faktu że nie zrbia nic nawet gdy ruski desant wyląduje DDRówie w zupie

piątek, 3 lipca 2020, 14:30

Bronią czego linii Odry? Problem jest taki że oni niczego nie bronią nawet własnego kraju Co jakis czas słychać ze ruskie samoloty nie tylko sie zbliżają ale nawet

Towarzyszgeneral
piątek, 3 lipca 2020, 12:22

No ładnie tak wygląda "rozbrojona" Bundeswehra ciekawe czy będziemy mogli spać spokojnie jak naprawdę zacznom się zbroic.?

Rah Warsz
piątek, 3 lipca 2020, 15:02

polecam Towarzyszu popracować nad pracą w translatorze, kiepsko widzę w Olgino wygląda ostatnio szkolenie. Schodzicie na psy.

wyjąc do księżyca
piątek, 3 lipca 2020, 18:32

Niech cię Stary Grzyb nakręci,najszybszy ukraiński zegarku po tej stronie Sanu.

Towarzyszgeneral
piątek, 3 lipca 2020, 17:56

Coś na moim samsungu auto korekta słabo działa ale postaram się poprawić

Rhotax
sobota, 4 lipca 2020, 17:10

Samsungu ? Nie możesz kupić sobie jakiegoś Rosyjskiego Telefonu ?

Dromader z Syberii
piątek, 3 lipca 2020, 13:39

Kolego wysłałem STARE PANTERY dla żelaznej dywizji Lepsze tood BWP i zatankowane

ccc
piątek, 3 lipca 2020, 12:21

Sojusz militarny z Niemcami to nieprawdziwe założenie, a nie można swojego bezpieczeństwa opierać na błędnych założeniach. Polityka jest polityką, ale powinniśmy uwzględnić ten fakt w swoich kalkulacjach. Zresztą uważam, że tak się już dzieje. Zresztą Niemcy i Francja (o której mówi się, że doświadcza obecnie wszystkich plag oprócz szarańczy) przez najbliższe lata będą zajęte sobą i rosnącym znaczeniem islamu w życiu publicznym i polityce. Nie pozostaje nam nic innego jak trwale zwiększyć wydatki na armię i jeszcze silniej powiązać się politycznie i militarnie z USA, jednocześnie intensyfikując kontakty polityczne i/lub militarne ze Skandynawią, krajami Europy Wschodniej i Centralnej. Obecnie jakiekolwiek wzmocnienie Ukrainy to osłabienie Rosji i kłopotliwy bufor do bezpośrednich działań wobec m.in. Polski. Poza tym spotykam w Polsce wielu Ukraińców, Białorusinów, którzy w pocie czoła pracują na utrzymanie swoje i swoich rodzin, całkiem odwrotnie niż "uchodźcy" w Niemczech czy Francji. Część to z pewnością pożyteczni idioci, którzy w przypadku akurat Niemiec to nie tyle idioci co przyjaciele Rosji, a nawet agentura bo tej w Niemczech zawsze było bez liku. Skrajny przypadek to Ulrike Meinhof z mężem, zanim została terrorystką, ale i dziesiątki innych mniej afiszujących się z poglądami. Dzisiaj nie jest może być inaczej. Przecież Putin jako były KGB-owiec w Niemczech doskonale zna to towarzystwo i wie jak nimi grać. Założę się, czytając teksty 2-3 znanych od wielu lat "korespondentów" w Polsce dużych teutońskich tytułów, że nie są na jednym etacie w swojej firmie ale i na drugim w.... Bo jak można myśleć o facecie, który mieszka w Polsce 20 lat, pisał bzdurne książki falsyfikujące polsko-niemieckie stosunki przed wojną (Polska nie była bez winy bo prześladowała mniejszość niemiecką (sic)), który nie mógł się nachwalić Skubiszewskim i byłymi komunistami a kiedy dochodzi do władzy kto inny pisze brednie że boi się wyjść na ulicę bo w Polska jest pełna antyniemieckich, antysemickich i ...a jakże antyrosyjskich fobii. A wszystko to tuż po ewidentnych prowokacjach z rodzaju pobicia jakiego dziecka rosyjskiego dyplomaty. Do tego dochodzi wściekły antyamerykanizm wynikający z niemieckiego kompleksu wobec Ameryki i Anglosasów w ogóle. Amerykanie zresztą nie kryją czasem swojej pogardy wobec "Hunów" i walą i prosto z mostu: shut up, to my wam założyliśmy demokrację. Dlatego Niemcy muszą być trzymane w cęgach Anglosasów w NATO i EU i za każdy wybryk płacić słoną cenę i przypominaniem że są narodem zbrodniarzy winnych dwóch wojen i tylko dzięki dobrej woli demokratów nie zostali podzieleni z powrotem jak przed 1866 rokiem (świetny pomysł po I wojnie) albo sprowadzeni do wielkiego kartofliska jak chciał pewien bardzo bliski współpracownik Roosevelta. Przypominać non stop i zgniatać teutońską wrodzoną pychę o której pisali już......1000 lat temu Bruno z Kwerfurtu i czeski kronikarz Kosmas. Innata Teutonicis superbia! Tak to brzmi po łacinie w tekście sprzed 1000 lat!

BUBA
piątek, 3 lipca 2020, 14:32

Poproś USA by sprzedało Tobie 22 F-16 C z Arizony plus do tego trochę silników zapas AIM-120, dokumentacje techniczno remontową a wszystko za 1 Dolara...wycofali byśmy MiGi-29 za 1 Euro. ............................................................................................................................................................ Podobno "stosunki" polsko amerykańskie są najlepsze w dziejach. Mogli by też dać z 140 Abramsów za darmo i sprzedać z 12 baterii Patriot 2 z amunicja za 1 miliard dolarów................................. ............................................................................................................................................................. Z nowym sprzętem nie robią łaski.................................................................................................. .

ccc
sobota, 4 lipca 2020, 19:29

komentarz na poziomie chłopczyka bawiącego się żołnierzykami tatusia. do szkoły marsz!

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 23:06

Twój jest bardziej profesjonalny. Suche fakty, dołączona statystyka, wykaz zysków i strat...brawo macie inżyniera towarzyszu, a nawet magistra.......................................

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 10:44

Wiesz BUBA ale takich 140 Abramsów jak dostał Irak to bym za darmo nie chciał. I niby skad w USA zestawy PAC-2 jak dawno juz ich nie maja bo zmodernizowali do PAC3/3+ Ale ale rozumiem że wg ciebie kupując MiG-29 z ZSRS płacilismy za nie jeden Euro?? Bo z Niemeic dostalismy zajeżdżone do granic mozliwości ex DDR-owskie MiG-29G o minimalnej wartosci bojowej . Te F-16 z Arizony o których tak płaczesz byłyby lepsze od tych MiG-ów kilka razy.

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 12:00

Podpowiem Tobie i całej reszcie tutaj................................................................................. .................................................................................................................................................. Możecie sobie to interpretować dowolnie, ja interpretuje to tak: w 2015 sytuacja jest napięta do tego stopnia w Europie ze jest strach przed Rosjanami którzy mogą uderzyć zaraz po ćwiczeniach Zapad na Białorusi - analizy na Defence pod zapotrzebowanie sztabowców Macierewicza.......................................................................................................................... ................................................................................................................................................. USA posiada rezerwy sprzętowe i wspiera nimi sojuszników. Żadna propozycja w tym czasie nie padła z USA w latach 2015 2020. Tak czy nie? A MiGi-29 zostały zniszczone.......... .................................................................................................................................................. Poza tym wyjaśnij Davien jak to się stało że zniszczone, zalatane samoloty latały jeszcze przez 10 lat zanim nowa władza je efektywnie zniszczyła................................................. ................................................................................................................................................... Kiedyś ekipa AWS zniszczyła ponad 40 samolotów MiG-23 z zapasami resursu, teraz ich spadkobiercy w ten sam sposób zniszczyli MiGi-29 gdzie np. w Indiach samoloty latają i nie spadają w tym samym wieku ale dobrze wyremontowane i zmodernizowane............... Obecna ekipa ma kulturę techniczną w stylu "agro" i to jest przyczyna problemów..........

Davien
czwartek, 9 lipca 2020, 20:29

BUBA ty naprawde jestes niereformowalny... Ale dla twojej wiedzy : miG-i latały bo nie było nic innego az zaczeły spadać i wyjasnj moze w jaki sposób je zniszczono?? ANatomiast co do MiG-23 to wycogano je po upływie resursu kalendarzowego który wynosił 17 lat( a co nie wiedziałes tego??) do tego były to maszyny w wersji MiG-23MF zdecydowanie przestarzałe w latach 1996-99 jak je wycofywano ale jak widze zdecydowanie chcesz z Polskiej Armii uczynic skansen z przestarzałym złomem.

Dr Spiskologii Stosowanej
sobota, 4 lipca 2020, 16:51

Pozwolę sobie na pewną sugestię. To ani rząd, ani minister ON, nie rządzą w MON. Np. uważam , że taki Macierewicz wyleciał nie przez "aptekarza z Łomianek", bo bardzo cieniutka aferka, tylko za to, że jak nikt inny o d w a ż y ł się naruszyć jakieś stare, dobre układy w MON, zaczynając... czystki kadrowe! A jego następca, "defiladowy mistrz ceremonii", taki "fircyk w zalotach" natychmiast od pierwszego dnia zastopował wszystko, co zaczął gdziekolwiek Macierewicz, w tym ruchy kadrowe i zakupowe. I od razu wróciły stare, dobre układy, spokój w MON, niespieszne leniwe dialogi techniczne, odwlekanie wszystkiego w czasie, opóźnianie, redefiniowanie założeń, liczne, przedziwne i totalnie chaotyczne zmiany kierunków np. modernizacji technicznej. Nie wiem jakie to były sznurki, ale musiały być bardzo mocne, skoro pociągnięte, nawet tak zazwyczaj "bezkompromisowego" Kaczora zmusiły do "odstrzelenia" Macierewicza. Kto pociągnął? A do tego zaraz potem, zamrożono błyskawicznie po kolei kolejne "oczka w głowie" Macierewicza czyli Kryla, Homara, Narew, Orkę, Kruka, Langustę2. Rzeczy kluczowo wzmacniające nie tylko nasze zdolności bojowe, ale przede wszystkim... zdolności przemysłowe!!! Wyhamowano praktycznie cały technologiczny postęp, kontynuując wyłącznie kilka już rozpoczętych programów, oraz... r e m o n t y wszystkiego ale w oparciu o wyłącznie s t a r e technologie. Zaś wszystkie nowe programy uruchamiając b e z offsetu. Widać więc, że nasz technologiczny postęp kompletnie zablokowano. Może rodzic się pytanie, k t o ma i j a k i e "haki", że może aż tak mocno u nas "pociągać"? Słyszałem "ciekawą" teorię, że "układy MON" dały znać za... ocean, i PIS musiał "przehandlować" go z tym jego upartym "parciem" na odbudowę polskich zdolności wojskowych i przemysłowych w kierunku naszego uniezależnienia się, za np... zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce? I ta teoria akurat zaskakująco dokładnie wpisuje się, w cały szereg kolejnych, następujących po zwolnieniu Macierewicza, praktycznie w s z y s t k i c h - po tym zwolnieniu- wydarzeń wokół MON!! I takie działanie, sił zagrożonych postępowaniem Macierewicza, wyjaśnia wszystko, nad czym możemy się tu zastanawiać, czytając artykuły na DEF24!!!

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 23:25

"w 2019 nastąpił dramatyczny spadek poziomu polskiego eksportu specjalnego. W 2018 wysłaliśmy za granicę broń, amunicję i wszelkie produkty specjalnego przeznaczenia obronnego, podlegające procesowi licencjonowania o oficjalnej wartości 486,9 mln euro. Natomiast bilans 2019 na tym polu zamknął się kwotą ok. 390 mln euro................. ................................................................................................................ Aby właściwie ocenić skalę de facto upadku zdolności eksportowych naszej zbrojeniówki powiedzmy, że sąsiednia Białoruś w 2018 przekroczyła pułap miliarda USD, uzyskanych z eksportu specjalnego (te wynik miał zostać powiększony w 2019), mała Serbia zbliżyła się w tym czasie do miliarda euro, a Szwecja osiągnęła wówczas 1,2 mld USD."........................................................................................................... I wszystko jasne. To naprawdę dobra zmiana - w 2005/2007 PiS niszczył tak holding Bumar - teraz PGZ.................................................................

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 23:16

Oceniam to trochę surowiej..........................................................................

Whiro
piątek, 3 lipca 2020, 19:36

No tak. Przypominam sobie. Ostatnio Rosja wysłała Białorusi i Syrii po 300 t90 za jednego rubla. A tak na prawdę to Rosja kroi z ropy syrie ile wlezie a z Białorusi zrobiła by cześć swojego kraju. Za darmo to raczej nic nie dostali.

Whiro
piątek, 3 lipca 2020, 19:36

No tak. Przypominam sobie. Ostatnio Rosja wysłała Białorusi i Syrii po 300 t90 za jednego rubla. A tak na prawdę to Rosja kroi z ropy syrie ile wlezie a z Białorusi zrobiła by cześć swojego kraju. Za darmo to raczej nic nie dostali.

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 14:32

Rozmawiamy o USA i Niemcach. Kto rzeczywiście wspiera nas sprzętem...............................

Bond
piątek, 3 lipca 2020, 19:21

Abramsy za darmo w ramach pomocy nam proponowali z dwa lub trzy razy. Jeśli chcemy F16 z pustyni, to w naszym interesie jest się koło tego pokręcić i postarać, o ile F16 są na pustyni i w stanie na tyle sensownym, aby można je było przywrócić do służby. Jakoś Grecja sobie całkiem nieźle w tym temacie radzi. Niemcy swoje Leopardy 2 sprezentowali jeszcze kilku państwom, w tym w różnych dość egzotycznych Rejonach Świata i nie robili tego z dobroci serca tylko z troski o zachowanie swoich zdolności produkcyjnych części i serwisowych, aby na tym zarabiać i zachować miejsca pracy w Niemczech, a że kilka państw na tym skorzystało uzyskując Leo 2 to inna sprawa. Z ex niemieckimi Patriotami było tak że albo mogli je sprzedać zyskując 1 mld Euro albo złomować ponosząc koszty tego procesu. Więc skończ powiększać biedę i zacofanie, panie kilku także innych nicków, zacznij płacić podatki w Polsce.

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 12:09

Ex niemieckie Patrioty bronią Riadu w AS, Turcji. Co broni Warszawy? Modlitwa? I jest dobrze co?..................................................................................................................................... ........................................................................................................................................... Modernizacja 11 bateri Patriot w AS kosztowała 1,7 miliona dolarów do standardu PAC-3 ............................................................................................................................................ Czyli za 3 miliardy masz 12 baterii Patriot PAC-3 do tego jeden miliard za IBCS, i masz 4 miliardry dol. Cała Polska jest broniona........................................................................ ............................................................................................................................................. A tak masz dwie baterie za 5 miliardów - interes życia MON.....................................

Bond
sobota, 4 lipca 2020, 17:12

Skończ opowiadać te bzdury ex niemieckie Patrioty trafiły do Korei i Hiszpanii, więc z AS mają tyle wspólnego co zeszłoroczny śnieg. A czy rezygnacja z ich była „interesem życia” czy nie, nie ma związku z tym twoim lobbingiem na rzecz Niemiec, więc panie p.k. skończ.

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 22:40

Od kiedy Lockheed Martin ma w nazwie GmbH - MEADS? Już wiem GmbH Boening - F-15X. A może Saab ma nazwie GmbH - Gripen E/F? A może Airbus GmbH - Caracal, Super Puma? Już wiem: WZL GmbH................ ....................................................................................................................... Co do zakupu o pomyliłem być może Arabie z Jordanią. Arabia Saudyjska posiada 21 baterii Patriot, z czego tylko 11 dostarczyło USA. Niemcy sprzedali 24 baterie pozostawiając sobie 12 Patriot PAC-3. Razem mieli 36 baterii........więc gdzie się rozpłynęło tyle baterii?..................................... ........................................................................................................................ Hiszpania wzięła 2 baterie w 2014, Korea wzięła 2 baterie...w 2014..... ........................................................................................................................ To jak u nas nieloty Su-22 - szukałem w Google Map i nie ma...a wycofano je niedawno. O złomowaniu też nie słyszałem. Wcięło około 90 samolotów...i nie wiadomo gdzie........................................................................................

Bond
niedziela, 5 lipca 2020, 08:29

A słyszałeś może utrwalaczu może pojęcie złomowanie. MEADS gdzie on jest, chyba tylko w sferze badań i sami Niemcy zapowiedzieli że drugi etap uzależniają od uzyskania satysfakcjonujących efektów. A poza tym z 50% technologii i efektory made in USA. Złomowane Su22 nie mają nic do rzeczy, a Jordania nie użytkuje systemu Patriot, 12 ex niemieckich baterii trafiło bodajże w proporcji po 6 do Hiszpanii i Korei Pd. , więc skończ się ośmieszać i. bredzić.

BUBA
niedziela, 5 lipca 2020, 16:02

Nie rozróżniasz MEADS od TVLS - popierając MEADS popieram nowoczesne rozwiązanie z USA a nie z Niemiec. Na F-35 tez była zrzutka jak na MEADS............................ W sferze badań jest Patriot Next Generation poza jedną anteną. Czyli Wisła II............................................................. Nie wiem skąd masz źródła...podzielił byś się..bo na razie niczym się nie podparłeś..................................................... ................................................................................................. Jak wskazuje że może zniknąć sporo sprzętu i nikt się nie popisze co się z nim stało. Po złomowanych 20 lat temu MiGach-21 części wypływają nadal co pozwala zidentyfikować niektóre samoloty poddane kasacji. Po Su-22 nie wypływa nic takiego......kiedyś Wietnam chciał kupić od polski nadwyżkę wycofanych Su-22 i pewnie to po cichu zrobił - samoloty załadowano do kontenerów i tyle. ............................................................................................... Tak wiec sprawa Patriotów w Niemczech jest otwarta. Pierwszego Patriota Hiszpania nabyła w 2004 - jeszcze zanim ukazała się oferta dla Polski. Z niemieckich zapasów uzupełniano Patrioty w Japonii i kupiła dodatkowo Jordania i Izrael. Ale nie pisałem tego bo ciekawiło mnie Twoje podejście do tematu - a jest niechlujne......Na zasadzie "bo tak".....................................................................................

Davien
czwartek, 9 lipca 2020, 20:43

BUBA MEADS juz nei istnieje, TLVS ma bazować własnei na MEADS z dodatkiem IRIS-T i ma byc gotowy koło 2030r( o ile znowu cos im sie nei skopie) . Radar LTAMDS dla Patriot NG jest juz w produkcji pierwszych prototypów wiec będzie wczesneij od TLVS. Baterie z Niemiec kupiły Jordania i ROK a nei izrael wiec panei BUBA...

Frantz
piątek, 3 lipca 2020, 15:50

Akurat "stosunki" faktycznie mamy najlepsze. Nawet w biznesie to polska ma sporą nadwyżkę w eksporcie. Nie wiem czemu za to, mieliby robić to, co się tu niektórym marzy i spełniać ich sny, pragnienia i mrzonki?? Poza tym, niezależnie od stosunków, zawsze i wszędzie USA stawia na "biznes". Jak będziemy mieć coś, o czym marzą Amerykanie, to wtedy na 1000% przybiegną "zatańczyć na tylnych łapkach".

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 12:18

Ile procent polskich obrotów w handlu zagranicznym stanowi eksport do USA?....śmiem twierdzić ze niewiele.................................................................................................................. ..................................................................................................................................................... Jak w Polsce będzie coś co chcą Amerykanie jak PZL Mielec to państwo dopłaci by to sobie wzięli. PZL Mielec spłacał się samolotami zbudowanymi za pieniądze polskiego podatnika przepłaconymi 3 krotnie przez MON w dniu zakupu Mielca przez UTC. Samoloty powstały wcześniej i ARP przy prywatyzacji "przypadkiem" ich nie policzyła jako majątek fabryki. Wiec UTC dostało Mielec za pół darmo.......................................................................................

Etam
sobota, 4 lipca 2020, 16:54

Nie, zrozumiałeś wyraźnie, bo piszesz nie na temat. W relacjach z USA mamy nadwyżke. I na relacje z USA, nie mają wpływu zadne nasze procenty udziału, tylko bezpośrednie relacje USA-Polska.

BUBA
sobota, 4 lipca 2020, 23:01

Pisze dokładnie na temat. Dane na 2019 Business Insider : "W ubiegłym roku do Niemiec trafiły towary o wartości 65,1 mld euro. Z kolei z Niemiec do Polski trafiły dobra o wartości 50,9 mld euro. " - 21% Eksportu..... Na drugim miejscu państw, do których trafia najwięcej eksportu z Polski znalazły się Czechy. Do naszego południowego sąsiada powędrowały towary o wartości 14,4 mld euro, czyli łącznie 6,1 proc. polskiego eksportu...Trzecie miejsce wśród największych klientów Polski zajmuje Wielka Brytania z sumą zakupów 14,1 mld euro i udziałem na poziomie 6,0 proc. Tuż za podium znalazła się Francja z eksportem wynoszącym 13,8 mld euro. Na miejscu piątym są Włochy, do których w 2019 r. eksport z Polski wyniósł 10,8 mld euro, niewiele mniej trafiło od Holandii, która z wynikiem 10,4 mld euro znalazła się na miejscu szóstym. ..................................................................................................................... Miejsce SIÓDME zajmuje Rosja z eksportem z Polski o wartości 7,4 mld euro. Kraj ten zanotował wzrost importu o 9,9 pkt. proc..................... ...................................................................................................................... Do USA trafiły towary o wartości 6,8 mld euro, co daje Stanom Zjednoczonym 8 - ÓSME. miejsce na liście największych importerów. Zestawienie TOP10 zamykają Szwecja (6,6 mld euro) i Węgry (6,5 mld euro). ...................................................................................................................... JAK TO USA KUPIŁO MNIE NIŻ Rosja i Niemcy? Nasi wrogowie wydaja w Polsce swoje pieniądze i to z niekorzystnym bilansem dla Niemców? .................................................................................................................. Za dużo TVP. Proponuje gazety biznesowe o gospodarce................

SzachmatXalfa
piątek, 3 lipca 2020, 13:58

*Malolat ... Slusznie Prawisz ... Popieram w 100 % !!! ...

martin
piątek, 3 lipca 2020, 12:13

a dla nas NIC!!! Bo mu nie kupowalismy uzbrojenie tylko zaczelismy splacac 'cos'

Davien
piątek, 3 lipca 2020, 14:27

A dla was NIC, bo nowoczesne uzbrojenie nei dla Rosji:))

fifi
piątek, 3 lipca 2020, 18:33

Masz fazę, a tablety przestały działać?

Dyktatorek
piątek, 3 lipca 2020, 12:08

Polska wydaje niby 2%PKB na obronność ....a Niemcy wydają poniżej 2%PKB i mimo to mają bardziej to poukładane , logicznie modernizują i logicznie dokonują inwestycji /zakupów U Nas zero logiki !!! Np. to co zrobiono z programem Homar można nazwać sabotażem albo program Wisła ...co to ma być ??? Czego mają bronić te 2 baterie ??? O braku realizacji programu Narew nawet nie wspomnę .Mieliśmy koniunkturę gospodarczą była kasa na inwestycję /modernizacje WP. Niestety kasa poszła na bzdurne repolonizację kasa poszła na wygórowany socjal...dziś kasa jest pusta , nawet powiem więcej dziś budżet państwa jest na mega minusie !!!

Obywatel RP.
piątek, 3 lipca 2020, 17:23

Widać sztab pana RT nawet inicjały takie jakieś znajome...

Lolo
piątek, 3 lipca 2020, 15:23

Masz rację mundurówka to dostajesz mundur albo nic, 13 pensja??? Rozbuchany socjalizm, mieszkanie niemal darmowe dla zawodowych co to ma byc? SOCJAL pełną gębą, a rakiet brak.

Meska
piątek, 3 lipca 2020, 13:48

Niemcy nie wydają 2% a i tak maja budżet na zbrojenia zdecydowanie wyższy od polskiego. Nie porównuj tych dwóch krajów, bo to bez sensu. Nie mamy takich możliwości finansowych jak Niemcy.

XYZ
piątek, 3 lipca 2020, 13:46

Kupiono tylko dwie baterie bo jedną się rozstawi na Żoliborzu a drugą na Okęciu żeby pan naczelnik mógł bezpiecznie się z Polski ewakuować nowiutkimi samolotami VIP

Rhotax
sobota, 4 lipca 2020, 17:21

Specnaz rozwali ich jak wystartują -- w samolotach łatwiej niż pojedyńczych ganiać po mieście -- po to tereny wkoło Lotniska maja spółki z FR . Patriot nawet nie zipnie jak mała rakietka z ręcznej wyrzutni trafi w cel . A Patrioty najpierw ze snajperek oberwą z 5 km (teraz 10,3 mm takie sobie Rosjanie snajperki wyrychtowali co nawet na 7 km umożliwi strzelanie do sprzętu . V pocz. 1500 m/s -- i to jest karabin ! ) .

Zdumiony
piątek, 3 lipca 2020, 15:54

Pewnie przy takim "wysiłku" umysłowym nadwyrężyłeś sobie oba zwoje w mózgu? Rozumiem, że można nie lubić Kaczora, ale ludzie normalni potrafią się zatrzymać przed granicą absurdu. A na podstawie twego postu, trudno coś takiego o tobie powiedzieć.

fdzgffsdgdfgfhgfh
piątek, 3 lipca 2020, 15:45

Kupiono 2 baterie, bo we wprowadzaniu nowych technologi występuje ryzyko, że coś się nie uda, nie zadziała, coś pójdzie nie tak, dlatego trzeba ograniczać koszty. Jak wszystko się zepnie i będą dobrze działały dwie baterie to już łatwo wpiąć w system następne. Jak widzisz, nie trzeba tu uprawiać teorii spiskowych.

Kompresor myśli Tatarstanu
piątek, 3 lipca 2020, 12:07

Ale ci Niemcy głupi jak by słuchali naszych wszechwiedzących rzeczników Rosji na tym portalu to by doskonale wiedzieli że te rakiety to złom nie to co pogromcy izraelskiego lotnictwa s400, które to systemu zestrzeliły już setki f16 i dziesiątki F35 (też złom w porównaniu do su57 o super Suchoja generacji 7 nie wspominając) Zresztą USA nie dostarczy tych rakiet bo już za chwilę upadnie.

Rhotax
sobota, 4 lipca 2020, 17:22

Genialne ! Patrioty są takie jakieś chude ... S400 to ma rakietę !!! (pewnie w środku siedzi Sasza i naprowadza ...)

dim
piątek, 3 lipca 2020, 11:22

A ponoć 1-go lipca MBDA zdecydowało się, jaki będzie europocisk p/panc ? I uczestniczy w tym nawet Cypr ? Polska może też, ale nam tego nikt nie mówi. Im mniej wiemy, tym lepiej, bo a nóż zaczniemy nasz MON rozliczać ze skuteczności ? No to byłaby przecież sytuacja skandaliczna ! A może nawet grożąca powstaniem w Poslce faktycznego państwa demokratycznego ? Nie, do tego dojść nigdy nie ma prawa !

Ustawiator
piątek, 3 lipca 2020, 13:20

Błaszczak zadeklarował uczestnictwo w PESO DLA JEDNEJ INICJATYWY wiecie dla której?

XYZ
piątek, 3 lipca 2020, 11:20

Bo Niemcy budują armię do obrony swoich granic a Polska buduje armię paradną dla tego nam zapasy nie są potrzebne no i jak to mówił Duda,Ameryka będzie nas bronić.

Africa Corps
piątek, 3 lipca 2020, 13:22

Jak wspominałem rakiety bronia pasa Odry czyli do 300km Zatem bronimy Szczecin Wrocław Poznań Za to BŁASZCZAK nie dziękuję

LMed
piątek, 3 lipca 2020, 18:10

Jedno jest pozytywne, na okoliczność W (niezależnie kiedy to nastąpi) ewakuacja Naczelnego Wodza i Rządu RP może być łatwiejsza niż w 39.

Rhotax
sobota, 4 lipca 2020, 17:25

Czyżby nie zamierzali sami bronić kraju ...tylko do złota w Londynie chcieli odlecieć?

sobota, 4 lipca 2020, 23:12

Co tam, onuce, nie wiecie, że złoto z Londynu już wróciło?

Fanklub Daviena
piątek, 3 lipca 2020, 11:14

12 Patriot, czyli mogą bronić tylko 3 cele dookólnie... I jako niemobilne zabytki szybko padną ofiarą Iskanderów czy Kindżałów... :)

Bond
piątek, 3 lipca 2020, 19:23

No mogą bronić, trafne słowo, natomiast 360 stopniowe S400, w Syrii nie obroniło niczego, jak i Pancyry (natomiast tych sporo zniszczono).

Davien
piątek, 3 lipca 2020, 14:29

Funku padłem ze smiechu z twoich bajek:)) Po pierwsze kazda bateria to pokrycie 240stopni po drugie strzelanie Iskanderami czy Kinzałami w system ABM to ciezka głupota, ale z tego w końcu słyniecie w Rosji:)

LMed
piątek, 3 lipca 2020, 11:06

Nabraliśmy tych rakiet na bogato.

Kopara
piątek, 3 lipca 2020, 13:25

Niemc kupili swoj arsenal za relatywnie małą KASE W tym pakiet modernizacji PAC2 Ich prohekt Narew nabiera tempa

Kopara
piątek, 3 lipca 2020, 13:09

INSPEKTORAT UZBROJENIA BRONI PREZESa Tyle wystarczy

Adams
piątek, 3 lipca 2020, 12:41

20 paradnych wyrzutni to i zapas rakiet paradny :)

comet
piątek, 3 lipca 2020, 12:38

No ;) Dwie salwy i po wszystkim

Tweets Defence24