Tysiące afgańskich tłumaczy oczekuje na wizy. Ich życie jest zagrożone

3 lipca 2021, 08:17
afganistan
Fot. Senior Airman Kenneth Holston
Reklama

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała w piątek, że afgańscy tłumacze i inni, którzy pomagali siłom USA w tym kraju, zostaną przeniesieni do krajów trzecich na czas rozpatrywania ich wiz do USA. Ich liczbę szacuje się na ok. 18 tys.

Psaki odniosła się do kwestii podczas piątkowej konferencji prasowej, jednak nie podała szczegółów. Zapewniła jednocześnie, że proces wycofywania wojsk USA z Afganistanu zakończy się zgodnie z planem, do września br.

Los afgańskich współpracowników sił USA, narażonych na odwet ze strony talibów, jest jednym z problemów związanych z wycofywaniem się Amerykanów z Afganistanu. Prezydent Joe Biden, przedstawiciele dyplomacji i Pentagonu wielokrotnie zapewniali w ostatnich dniach, że Ameryka "nie zostawi ich samych". Jednak szybkie tempo wycofywania żołnierzy, połączone z postępującymi sukcesami militarnymi talibów, wywołało wątpliwości co do tych deklaracji, zwłaszcza w związku z długim, wielomiesięcznym czasem rozpatrywania specjalnych wiz dla Afgańczyków.

Rozwiązaniem tego problemu miałoby być zapewnienie schronienia na ten czas w państwach trzecich. Jak podał w piątek CNN, Waszyngton prowadzi w tej sprawie rozmowy z państwami Azji Środkowej, Tadżykistanem, Kazachstanem i Uzbekistanem.

Problem dotyczy ok. 18 tys. Afgańczyków, z czego priorytetem objęta jest połowa z nich, którzy najwcześniej złożyli dokumenty. Ostatecznie jednak liczba wiz może wzrosnąć do 50 tys., bo prawo do imigracji otrzymają też rodziny tłumaczy.

Według "New York Times", od 2014 r. ok. 300 Afgańczyków, którzy pomagali wojskom USA, zostało zamordowanych przez islamistów. Obawy o ich los wiążą się z szerszymi obawami o los kraju po wycofaniu wojsk w obliczu kolejnych podbojów Talibów. Według oceny amerykańskiego wywiadu afgański rząd może upaść w ciągu pół roku po opuszczeniu kraju przez żołnierzy USA. Z kolei dowodzący amerykańskim kontyngentem gen. Scott Miller ostrzegł, że kraj może pogrążyć się w jeszcze krwawszej wojnie domowej niż do tej pory.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
Niuniu
niedziela, 4 lipca 2021, 10:30

Zostawienie tam tych ludzi i ich rodzin jest oczywiscie nieakceptowalne. Ani moralnie ani politycznie. Strony moralnej nie ma co tłumaczyć. Politycznie to klęska wizerunkowa supermocarstwa. Nie dość, że przegrało wojnę. Nie dość, że potrzebowało 20 lat i nieprzebranej góry baksów aby zrozumieć, że przegrywa. To na koniec zostawia swych miejscowych sojuszników na pastwę wygrywających. Kto w kolejnej wojence spośród podbijanych tubylców uwierzy po czymś takim w bajeczkę o amerykańskim dobrobycie i demokracji? Ale dobrego wyjścia nie ma. W czasie tej wojny chyba najwięcej amerykanów w tym wysokich oficerów (nawet jeden generał niemiecki) zostało zabitych przez afganiskich żołnierzy z armii rządowej. Wśród dziesiątków tysięcy afgańczyków współpracujących z amerykanami jest na pewno duży procent takich co nadal chętnie zabili by jakiegoś okupanta. A po wywiezieniu do USA czy Polski nie tylko okupanta ale każdego kogo się da. Z zemsty lub bo tak każe religia. I jak odseparować potencjalnych "terorystów" z grona ewakuowanych? To nie do zrobienia. Ale i tak to nie tłumaczy ani amerykanów ani polaków ani żadnego innego państwa które wysłało swych żołnierzy na tą brudną wojnę.

Niuniu
niedziela, 4 lipca 2021, 03:21

Tylko tłumacze? A cała reszta afgańskiej obsługi amerykańskich i sojuszniczych wojsk to co? A pracownicy administracji okupantów to co? A w końcu kolaburujące z USA siły policji, służb specjalnych itp to mają tam zostać? Lekko licząc bez rodzin to ponad 100 tysięcy ludzi którzy uwieżyli w amerykańską bajeczkę o afgańskiej demokracji. Teraz zostali na odstrzał. Świat to widzi i porównuje z np. Syrią. I wyciąga wnioski.

real_marek
sobota, 3 lipca 2021, 22:43

Polska powinna przyjąć swoich współpracowników i ich rodziny. To wstyd, że zostawiamy Afgańczyków na pastwę islamskich popaprańców. Zupełnie nie rozumiem decyzji USA. To bez sensu. Wyjazd ma sens, jak się osiągnęło zakładane cele, a w tej sytuacji to wygląda tylko jako wyraz pogardy dla tych ludzi, że nie warto ich bronić.

niedziela, 4 lipca 2021, 14:01

Zdradzili swoich zdradzą i nas- patrz ilu zdradziło i uciekło do ISIS. Nawet jak ocalimy 1 życie to warto

Monkey
sobota, 3 lipca 2021, 21:12

Zawsze mogą im zaoferować zakwaterowanie w Guantanamo. W tym akurat są dobrzy.

ciekawy z PL
sobota, 3 lipca 2021, 20:19

Z ciekawości zapytam o te kraje trzecie,które będą przyjmowały tych współpracowników,to które?

PawelOz
niedziela, 4 lipca 2021, 06:02

Zgadnij. Dowiemy sie z gazet po tym jak wyladuja na Okeciu.

El chapo
sobota, 3 lipca 2021, 23:21

" Jak podał w piątek CNN, Waszyngton prowadzi w tej sprawie rozmowy z państwami Azji Środkowej, Tadżykistanem, Kazachstanem i Uzbekistanem."

Pytajnik
sobota, 3 lipca 2021, 18:21

Wszyscy powinni otrzymać schronienie w USA. Jakieś wątpliwości?

Smiechow
sobota, 3 lipca 2021, 18:16

To jak to..,nie obroni ich 250 tys. armia demokratycznego Afganistanu..uzbrojona po zęby przez zachodnich przyjaciół..,stojąca na straży wyzwolonego narodu spod jarzma okrutnych terrorystów talibańskich, mających za nic garnitur i krawat ,katujących swoje żony ,które od wieków pragną emancypacji..,terrorystów niezdrowo i nadmiernie wierzących w Koran , chcących wprowadzić straszliwy szariat.. i to wbrew woli Afgańczyków tęskniących za swobodą seksualną i tolerancją odmienności płciowej ?

gosc
niedziela, 4 lipca 2021, 08:55

w tej chwili ta armia kontroluje 1/3 afganistanu i sie rozlatuje.

sobota, 3 lipca 2021, 23:26

Zachód to nie tylko toleracja dla odmienności płosciowej ale też na przykład zwyczajne prawo kobiet do edukacji. Talibowie tam gdzie rządzą odmawiają im edukacji po 20 latach rządów pro zachodnich mocno się to poprawiło.

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 17:37

sami sobie islam wybierali, sami niech go sobie zmieniają. Dlaczego my mamy robić to za nich?

SAS
sobota, 3 lipca 2021, 21:59

Bez poparcia ludności, każda władza jest wirtualna, szczególnie osadzona przez obcych. Można sobie wyobrazić kogo popiera tradycyjna afgańska wieś.

Matt
sobota, 3 lipca 2021, 17:04

Drodzy komentujący ,zwracam uwagę,że swego czasu sowieci w ogóle nie widzieli problemu. Więc wrzućcie na luz.

dim
sobota, 3 lipca 2021, 15:45

Lojalny sojusznik sam winien to pojąć, kiedy jest już zbędny. Patrz Polacy, po II wojnie światowej - sprawa w Polsce znana. Ale i patrz greccy partyzanci, po wypędzeniu Niemców z Grecji. Anglicy najzwyczajniej napadli na nich, używając do tego także greckich oddziałów hitlerowskich, czołgów, samolotów i okrętów. Patrz "dekemvriana 1944" w polskiej Wiki, hasło "Historia Grecji". Patrz polskie legiony we Włoszech, następnie wysłane na San Domingo. Po prostu tak to zwykle jest.

dr
sobota, 3 lipca 2021, 19:59

Czyli fakt że Grecy mieli więcej szczęścia od Polski i próbę narzucenia komunistycznego reżimu udaremnili przy pomocy sojuszników którzy nas olali i sprzedali Stalinowi uważasz za napaść na Grecję? Otóż Grecja nie została napadnięta przez aliantów ale Królewskie Siły Zbrojne Grecji zostały wsparte przez Anglię i USA przeciwko agenturze sowieckiej czyli komunistom greckim z DSE wspieranym przez Albanię, Bułgarię, Jugosławię i oczywiście ZSRR próbującym rozszerzyć komunę w Europie na swoją modłę czyli siłą, wbrew ustaleniom z Libanu i Włoch. Zatem jeśli mówić o "napaści" to raczej czerwonej zarazy od której udało się wtedy kraj obronić i to dzięki pomocy aliantów. My takiego fartu nie mieliśmy, bo nas sprzedano w Jałcie.

dim
sobota, 3 lipca 2021, 21:51

@dr Poza tym roznosisz tu fake newsy. Gdyż to strona brytyjska nie respektowała umów z Libanu i Włoch, nie strona ELAS. W szczególności Brytyjczycy zażądali bezwarunkowego złożenia broni przez partyzantów, przebierające jednocześnie w brytyjskiej mundury, w zwartych oddziałach jak były wcześniej, greckich hitlerowców. Formalnie uznawanych przez Aliantów za zbrodniarzy wojennych. Czytaj uważnie, są tam odnośniki źródłowe, w tym do świetnych historyków brytyjskich.

dim
sobota, 3 lipca 2021, 21:48

Najpierw uważnie przeczytaj tamto hasło, a potem (ewentualnie) odpowiadaj. ELAS nie wprowadzał na zarządzanych przez siebie terenach zupełnie niczego, co w dzisiejszej Polsce nie jest zwykłą normą. Ale tam nie było. Poza tym Stalin właśnie wystąpił przeciw ELAS, wspólnie z Churchillem. Był jedynym w świecie przywódcą, który wtedy Churchilla poparł. Mieli umowę. Tak samo jak i o Polsce.

trzcinq
sobota, 3 lipca 2021, 15:02

Kolejna przegrana USA Kolejni przegrani ludzie. Kto znajdzie schoronienie (w krajach trzecich? To nie w USA?) ten będzie szczęściarzem :) kara dla kolaborantów być musi a talibowie nie są miłościwi. Nie żebym się cieszył ale zastanawiam się co ta wojna dała Afgańczykom przedewszystkim

Miker
sobota, 3 lipca 2021, 16:12

A co im dala inwazja sowietów?

trzcinq
sobota, 3 lipca 2021, 20:01

No masz ci los następny. A gdzie ja piszę o sowietach którzy coś Afganowi dali prócz wojny?

niedziela, 4 lipca 2021, 12:35

Zupełnie nic. Dziwnym zbiegiem okoliczności jest

niedziela, 4 lipca 2021, 08:57

no wlasnie ,a dali.wybudowano osiedla mieskaniowe i szkoly ,a ci co chcieli wyjechalido rosji.

niedziela, 4 lipca 2021, 14:02

Leżę

Krak
sobota, 3 lipca 2021, 14:26

A czy nasi zadbali o tłumaczy w polskim kontygencie, rozpatrywanie teraz "zyciorysów" tłumaczy przez SKW byłoby śmieszne i tragiczne zarazem, jak zostaną zagospodarowani ???, może najlepszym rozwiązaniem było by wręczenie im pewnej sumy pieniędzy /za ich zgodą/ na zagospodarowanie w nowym miejscu np. Iraku, lub innym kraju, nie licząc tych którzy osiedla się w Polsce. Nie mozna tych ludzi porzucić bo jak wpadną w ręce talibów to ich zamordują.

Piotr
sobota, 3 lipca 2021, 13:41

W końcu te osoby współpracowały z okupantem i teraz razem z okupantem uciekają z kraju. Niestety taki los czeka kolaborantów na całym świecie. Nie popieram Talibów, ale jestem również przeciwny każdej bezprawnej agresji, czy to na Serbię, czy na Gruzję, czy na Afganistan, czy na Irak, czy na Syrię, czy na Libię, czy na Ukrainę. Każde zło trzeba tępić, niezależnie kto je powoduje i tyle w temacie.

dim
sobota, 3 lipca 2021, 16:00

@Piotr Okupację państwa zwykle prowadzi się w celu ubezpieczania wyzysku jego ludności, osiągania zysku z eksploatacji bogactw itp. W każdym razie to do takiej okupacji odnoszą się oceny negatywne. Czy zatem uważasz, że Afgańczycy byli przez Zachód wyzyskiwani ? Piszesz o bezprawnej agresji, a czy może to Afganistan nie chronił u siebie i nie współorganizował organizacji terrorystycznej, która, jako pierwsza, zaatakowała USA, WTC ? Czyli agresja była, owszem, ale amerykańska to była odpowiedź na nią, zatem UPRAWNIONA.

wert
sobota, 3 lipca 2021, 21:17

Afganistan ZAWSZE miał to szczęście być albo przedmiotem rozgrywek albo bezpośrednio wyzyskiwany. +decydowało położenie. Pierwszy był Aleksander Macedoński. Ówczesna Baktria to dzisiejszy Afganistan, Już wtedy byli słynni z waleczności dlatego Aleksander się wżenił zamiast walczyć

skąd oni was biorą?
sobota, 3 lipca 2021, 21:14

No to USA w pierwszej kolejności powinna "najechać" Arabię Saudyjską gdyż gros terrorystów, którzy dokonali zamachów z 11 września to jej obywatele i do tego finansowani w większości przez klany z Arabii Saudyjskiej (jak sam Bin Laden zresztą).

trzcinq
sobota, 3 lipca 2021, 20:02

Tak bo przez większość społeczeństwa byli widziani jako najeźdźcy a idąc twoim tokiem rozumowania to powinni jeszcze najechać np. Pakistan

dim
sobota, 3 lipca 2021, 22:47

Wskazuję jedynie, że najazd był uprawniony. Jako odpowiedź na planowy atak, z pełną premedytacją. A czy późniejszy długotrwały pobyt tam miał sens ? Od początku znane były te kontrowersje. Myślę, że w przypadku Amerykanów, nad interesem państwa, przeważyły interesy grup biznesu. Z kolei Polska miała tam zupełnie inny cel i ten swój osiągnęła.

niedziela, 4 lipca 2021, 14:03

X zabitych X rannych i koniec aha powiedz rodzinom zabitych ze nabyliśmy doświadczenie

dim
niedziela, 4 lipca 2021, 16:31

Tam wyżej znajdziesz dodane przeze mnie dane o COROCZNYCH wypadkach w zwykłym górnictwie.

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 11:45

obowiązuje Cię święte prawo gościnności. Przyjąłeś kogoś, kto sąsiadowi zrobił brzydką rzecz. Wkurzony sąsiad urządza Ci wjazd na chatę, robi dywizjon 303 a Ty powiedz że miał rację burząc Ci dom. Jankesi łykali różne rzeczy i nic. Tutaj wydawało im się że pastuchów kóz szybko pognają do kąta. Łatwy cel, łatwe zwycięstwo, Regan dał przykład na Grenadzie. O pełnoskalowej inwazji zdecydowała jak zwykle polityka

rer
sobota, 3 lipca 2021, 13:13

Jankesi mają długa tradycję rozwiązywania problemów które sami stworzyli cudzymi rękami. Tym ludziom należą się nie tylko wizy ale i mieszkania w USA.

Qaz
sobota, 3 lipca 2021, 13:12

Kolejna przegrana wojna przez USA.

drugi Deviant
sobota, 3 lipca 2021, 21:20

Tego jeszcze nie wiemy bo centrala milczy. Jak tylko się odezwie to Davien przedstawi wam jak to wygląda. Ale już teraz jako jego kolega z pracy mogę powiedzieć, że USA nigdy żadnej wojny nie przegrało, nie przegrywa i nigdy nie przegra. Tak nam powiedziano na ostatnim szkoleniu i Davien to potwierdzi. (Na razie nie pisze bo wyczerpał abonament - taki był "aktywny" - a centrala trochę się spóźniła z przelewem i stąd te problemy).

leming
sobota, 3 lipca 2021, 12:50

Dziwię się tym krajom trzecim,przecież nie ponoszą odpowiedzialności za tą wojnę,a chcą sobie sprowadzać afgańczyków ? Czy to pudełka po obuwiu,pełne dolarów są w grze ?

Roman
niedziela, 4 lipca 2021, 14:26

już raz pudełka po butach pełne dolarów były w "grze", ale dotyczyły "wynajmu" pomieszczeń użytkowanych przez sojuszniczy wywiad jako współczesna katownia, zaś zawartość pudełek była wykorzystywana jako pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa

KrzysiekS
sobota, 3 lipca 2021, 12:35

Ci co współpracowali z WP powinni dostać od ręki możliwość przyjazdu do Polski (wraz z rodzinami) !!!!

inż.
sobota, 3 lipca 2021, 18:29

Możesz ich zabrać do swojej hawiry. Ja nie chcę tu żadnego i nie chcę na nich łożyć moich podatków.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 3 lipca 2021, 16:06

Tylko pod warunkiem, że zostaną zakwaterowani w mieszkaniach misjonarzy i na koszt "misjonarzy", którzy tak cieszyli z okupacji przez Polin Afganistanu! I "misjonarze" będą im opłacać ubezpieczenia społeczne i emerytury! :D

wert
sobota, 3 lipca 2021, 20:09

to są żołnierze WP wysłani tam przez Rząd RP!!! Ale co może o tym wiedzieć jakiś wagnerowski bękart

i po sprawie
sobota, 3 lipca 2021, 18:30

każdy wojak co był w afganistanie niech zabierze do domu jednego sojusznika:)

22
sobota, 3 lipca 2021, 15:25

NIE

AA
sobota, 3 lipca 2021, 11:29

Tłumacze i ich rodziny oraz rodziny ich rodzin czyli liczba wzrośne z 18tys do 50tys a później do 200000tys

Kastor
sobota, 3 lipca 2021, 12:43

Miszczuniu, wiesz, że ostatnia cyfra jaką zapisałeś to "później do 200 milionów". Wiesz jaką populację ma Afganistan ?

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 4 lipca 2021, 14:10

A co to ma za znaczenie? Popatrz jaką populację ma Syria a ile "syryjskich uchodźców" przybyło do UE! To, że ci "Syryjczycy" mówili po bengalsku lub w urdu Fronteksowi nie przeszkadzało... :D

sobota, 3 lipca 2021, 16:36

Coraz większą?

Tweets Defence24