Tureckie siły zbrojne coraz bardziej niezależne [KOMENTARZ]

14 stycznia 2021, 08:26
Zrzut ekranu 2021-01-13 o 15.45.37
Baykar Akinci / Fot. Baykar Technologies
Reklama

Tureckie siły zbrojne otrzymają w tym roku szereg dostaw uzbrojenia nowych typów i klas zapewnianych przez rodzimy przemysł. Tym samym trwa uniezależnienie się od reszty świata jeżeli chodzi o dostawy nie tylko całych systemów, ale też poszczególnych do nich elementów. Dość szczegółowy wykaz tego, co ma pojawić się w tureckich siłach zbrojnych w rozpoczynającym się roku przedstawił turecki The Daily Sabah.

Śmigłowce

W roku 2021 rozpoczną się dostawy zmodernizowanej wersji lekkiego śmigłowca rozpoznawczo-uderzeniowego T-129 ATAK (Tactical Reconnaissance and Attack Helicopter). Przede wszystkim tego standardu będą podnoszone już eksploatowane maszyny w liczbie 51 egzemplarzy, ale Ankara rozważa dokupienie 40 kolejnych. Nowa wersja ATAK-a będzie wyposażona w dodatkowe systemy walki elektronicznej w tym zagłuszacz częstotliwości radiowych oraz systemy ostrzegające o opromieniowaniu przez radar lub laser. Maszyny mają otrzymać także nowe radio pasma V/UHF.

 

Bezzałogowce

Biorące udział w nieprzerwanych wojnach od ponad roku tureckie siły zbrojne są znane przede wszystkim z uwagi na ich bojowe bezzałogowe statki powietrzne, w szczególności Baykar Bayraktar TB2 i TAI Anka. Rok 2021 przyniesie pojawienie się nowych platform, które wielokrotnie były zapowiadane i w roku 2020 przechodziły kolejne testy. Będą to – „dla odmiany” – maszyny bojowe z możliwością prowadzenia rozpoznania. Od tych, które odznaczyły się w ostatnich latach odróżniają je większe możliwości operacyjne.

I tak, siły zbrojne Turcji rozpoczną odbiory pierwszych BSP (UCAV) Akıncı wyposażonych w radar z aktywnie elektronicznie skanowanym szykiem antenowym (AESA), zdolny do przenoszenia rodzimej produkcji pocisków powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, a także kilku rodzajów uzbrojenia klasy powietrze-ziemia (w tym precyzyjnego dalekiego zasięgu). Ich maksymalny ładunek użyteczny wynosi do 1350 kg (sześć punktów podwieszenia), czas przebywania w powietrzu, 24 godziny, a pułap operacyjny 12,2 km. System ma dysponować sześcioma komputerami wyposażonymi w algorytmy sztucznej inteligencji, które są zdolne  szybko przetwarzać informacje pozyskiwane z sensorów, wykrywać cele niewidoczne dla ludzkiego oka, a także nawigować bez potrzeby wykorzystywania nawigacji satelitarnej.

W 2021 roku ma rozpocząć się produkcja masowa także bojowego, dwusilnikowego BSP klasy MALE o nazwie Aksungur. Maszyna ta ma być zdolna do przenoszenia do 750 kg ładunku użytecznego, w tym  uzbrojenia powietrze-ziemia a nawet zwalczania okrętów podwodnych, operując na wysokości 12,2 km przez okres nawet 49 godzin (dotychczasowy rekord tej konstrukcji) i pokonując w tym czasie 6500 km.

Obydwie maszyny są oparte na poprzednikach. Tworzony przez Turkish Aerospace Industries Aksungur to kontynuacja doświadczeń z TAI Anka. A Akıncı to dzieło firmy Baykar, producenta systemów Bayraktar TB2.

Obrona powietrzna

Turcja od lat stara się uzyskać niezależność w budowie systemów obrony powietrznej, co doprowadziło w ostatnich latach m.in. do zakupu S-400, za czym poszło pogorszenie stosunków z NATO i utrata możliwości zakupu myśliwców F-35. Udało się jednak uzyskać kompetencje we wdrażaniu kolejnych systemów. Rok 2021 to kontynuacja tego trendu. Rozpocznie się modernizacja i wprowadzane ulepszonych systemów krótkiego zasięgu  Hisar-A, tzw. Hisar-A+. Ukończone mają też zostać testy systemu średniego zasięgu Hisar-O+.

Jednocześnie na początku roku uruchomione w pełni zostały rosyjskie systemy S-400, a turecki MON stwierdził, że na ich podstawie stworzy własne systemy.

Wojska lądowe

W wojskach lądowych rok 2021 upłynie pod znakiem wprowadzania do produkcji rodzimych silników, co będzie ważnym punktem na drodze uniezależniania produkcji od dostawców zagranicznych. Testowane będą prototypy silników Batu dla rodzimych czołgów podstawowych  generacji 3+ Altay i silniki Utku wraz z układami przeniesienia mocy, stworzone do różnych typów lekkich pojazdów opancerzonych.

 

Nowe typy amunicji

Ponadto rozpoczną się dostawy zaawansowanej rodzimej amunicji nowych typów: pocisku przeciwokrętowego Atmaca, torpedy Akya i kierowanego pocisku przeciwpancernego Karaok.

Marynarka wojenna

Świętowała będzie także turecka marynarka wojenna. Do służby ma być wprowadzony jej od dawna wyczekiwany okręt flagowy – śmigłowcowiec desantowy Anadolu. Oprócz tego tureckie stocznie opuszczą także pierwsza budowana w kraju nowoczesna fregata typu Istambuł i okręt szkolny Ufuk.

Jak widać Turcja, pomimo kłopotów gospodarczych i uderzających w nią gromów opinii międzynarodowej coraz bardziej uniezależnia się od zagranicznych dostaw i staje się zdolna do samodzielnej produkcji kolejnych rodzajów uzbrojenia. Często opartych na tych, które wypróbowano podczas wojen w Syrii, Libii i Azerbejdżanie. Czas pokaże na ile ta polityka okaże się opłacalna i czy na nowe rozwiązania znajda się klienci eksportowi.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
BadaczNetu
sobota, 16 stycznia 2021, 02:10

U nas rząd powinien sfinansować opracowanie niedużego (kilka-kilkanaście kN ciągu) silnika odrzutowego, który by się nadawał do samosterujących pocisków i niedużych dronów.

Exterm
sobota, 16 stycznia 2021, 15:41

Na początek taki silnik można by importować np. z Ukrainy. Najważniejsze żeby WBE zaprojektował płatowiec dla takiego pocisku i co nawet ważniejsze, całą elektronikę. Przyznam że w sumie to się trochę dziwię dlaczego jeszcze u nas nikt tego nie próbuje robić. Technologia takich pocisków samosterujących jest w naszym zasięgu. A posiadanie własnej technologii takich pocisków w rankingu poważnych krajów od razu przeniosło by nas oczko wyżej. Dość zobaczyć jak nerwowo Rosja zareagowała jak się okazało że Ukraina ma taką technologię. Takiego efektu psychologicznego nie da nam posiadanie i 1000 nowych BWPów.

ito
piątek, 15 stycznia 2021, 15:09

Może im się znudziło czapkować i prosić się przy każdym zakupie u sojuszników z NATO.

Davien
piątek, 15 stycznia 2021, 17:59

I dlatego zapewne jedna decyzja USA rozkłada ich zbrojeniówke na łopatki, leży lotnictwo, wojska pancerne obrywa sie tez porządnei flocie:)

gegroza
piątek, 15 stycznia 2021, 10:44

Aż się nie chce czytać tego w Polsce. Choć może niech przeczytają Ci, którzy twierdza ze i tak się nie da

Ciekawy
piątek, 15 stycznia 2021, 09:14

I okazuje się , że bez wsadzania przez Izrael nosa we wszystkie sprawy jak to się u nas dzieje ,można zbudować potężny przemysł zbrojeniowy. Dopóki opcja Izraelska będzie eksploatować Polskę nic nigdy nie uda się nam osiągnąć.

Xd
piątek, 15 stycznia 2021, 06:37

No i z tego powodu takie gromy spadają na turvję bo każdy ma obowiązek podporządkować się światłemu zachodowi a nie być samodzielnym a kto tego nie robi to dyktator i reżim

wert
piątek, 15 stycznia 2021, 12:47

jeżeli się zamyka do więzień za poglądy jest to reżim. Jeżeli się rządzi wbrew woli społeczeństwa jest to dyktatura. Turcja jest reżimem i żadne zaklęcia tego nie zmienią. A że kłopoty wewnętrzne przykrywa agresywnością to nic nowego. Taka mentalność. Podobnie jak sowiecka, niemiecka, itd

Kłopotek
czwartek, 28 października 2021, 01:40

Dziwaczna definicja...

Milutki
wtorek, 27 kwietnia 2021, 18:43

Turcja jest demokracją obronioną przez własny naród. Do więzienia trafiają ci którzy zagrażają demokracji w tym komunistyczni terroryści. Broń służy aby się bronić przed terrorystami którzy zabijają w Turcji od dziesiątek lat i aby wspierać sojuszników w walce z terroryzmem np. w Górskim Karabachu.

No skąd
sobota, 16 stycznia 2021, 12:34

Snowden, mówi ci to coś?

Jacek
sobota, 16 stycznia 2021, 08:13

Czyli mamy reżim i dyktaturę w kraju

ABC
czwartek, 14 stycznia 2021, 20:36

Nie damy rady iść drogą Turcji, później drogą Rosji, USA a następnie Chin. Damy radę iść drogą Europy rozrosnąć się ... , a teraz świadomie wszystkich rozbawię... przerosnąć USA i Chiny .... RAZEM WZIĘTYCH. Trzeba mieć pomysł na życie. "Ino oni nie chcom chcieć" - bo i po co. Teraz możemy się już wszyscy śmiać.

dim
czwartek, 14 stycznia 2021, 20:14

dokończenie: szukam w internecie i owszem, znajduję taką mapę, m.in. jeśli poszukacie tutaj: Map of Turkey in 2050 - WAFF - World Armed Forces Forum. - istotne, że jednak poważna gazeta to podała, a nikt nie dementował jako info zmyśloną.

dim
czwartek, 14 stycznia 2021, 20:11

W sumie oczywistość. Powiedziałbym, że budzi mój szacunek ta turecka KONSEKWENCJA, tyle że tam chodzi o budowę agresywności, nie obronności, agresję na ziemie wszystkich sąsiadów, nie o obronę. Źródło info ? Mapa "Turcja 2050", przedstawiana w tureckiej prasie, jako "mapa wewnętrzna", wydana w partii rządzącej. I nigdy temu oficjalnie nie zaprzeczono. W szczególności, Cypr leży na tej mapie w całości w Turcji.

Oto
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:53

W takim razie może powiesz nam co dokładnie przedstawia mapa greckiej ideologii - Megali Idea?

dim
piątek, 15 stycznia 2021, 11:03

Oczywiście ! Ideologia popularna do początków XX wieku, jednak już w roku, 1911 najważniejszy ówcześnie grecki polityki - mąż stanu, Eleftherios Wenizelos, krytykował ją, jako marzenie, które gdyby zostało zrealizowane, doprowadzi do bardzo niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Sugerował potrzebę wymiany ludności. Następnie, w trakcie wojny grecko tureckiej, NIE REALIZOWANO już Megali Idei (choć błędnie pisze wielu autorów, że to o nią chodziło), a pod wpływem sztabu brytyjskiego (są tego dowody pisemne) realizowano plan zajęcia okręgu Ankary, by wymienić go następnie na okręg Konstantynopola. Który, wraz z Tracją Wschodnią, zamieszkiwała jeszcze większość Greków na prowincji i około 600 tysięcy Greków w samym mieście. Tam planowano przesiedlić resztę Greków ze Wschodu. Za wyjątkiem Pontu, który miał własną popularną ideę - był nie do obrony przez wojska greckie, ale chciał połączyć się z Armenią. Tym bardziej, że Pontowie z Armenami od tysiąclecia żyli przemieszani i w pełnej zgodzie - symbiozie (co trwa do dziś, w znanych mi osobiście, licznych przypadkach). Na te plany, propozycje podnoszone przez prominentnych działaczy, w tym kośćiół Trapezunty (Trabzon/Trapezunt), Turcja zareagowała eksterminacją Armenów, a następnie także eksterminacją Pontów. W ludobójstwie tym, w szczególności, zginęło nieco ponad połowa mężczyzn - Pontów, a największy mord - 90 tysięcy osób naraz, w jednym marszu śmierci - był klasyczną próbą przed tym, co Niemcy robili następnie w II wojnie światowej. Gdyż pomysł - inspiracja pochodziły z ataszatu wojskowego Wiednia, w Stambule, na to też są dowody pisane. Podsumuję: Megali Idea była szeroko popierana w Grecji do początków XX wieku, masowo zaczęto w nią wątpić już podczas wojny światowej - wojska greckie zajmowały wtedy Trapezuntę, ale świadome były niemożności jej utrzymania, obrony w następnych pokoleniach - a po wojnie i wymianie ludności wygasła praktycznie całkowicie. Dziś podnoszą ją tylko jakieś historyczne dinozaury, jak ty.

Oto
piątek, 15 stycznia 2021, 13:29

Tak, teraz jestem historycznym dinozaurem bo mowię o agresywnych ideologiach greckich tzw. Megali Idea bądź Enosis. Ale kiedy tacy jak ty non-stop krytykujecie Turcję bazując na pustych zarzutach Ormian sprzed 100 lat, to wtedy nie jesteś historycznym dinozaurem. Cały czas mówisz o agresji Turcji ale jak patrzymy na XX wiek widzimy jedynie agresję i atak Greków na Turków. W 1919r. właśnie korzystając z okazji, zaatakowaliście Turcję w celu realizacji Megali Idea. Później podobnie pod hasłem Enosis (przyłączenie do Grecji) próbowaliście wyeliminować Brytyjczyków jak i Turków na wyspie. A ten dalej powtarza te same bajki o agresji Turcji. Przecież historia cały czas pokazuje kto kogo atakuje.

dim
sobota, 16 stycznia 2021, 00:23

Znajdź mnie na jakimś forum dyskusyjnym, poruszalibyśmy starannie planowane intrygi Brytyjczyków (tak w temacie 1919, jak i na Cyprze), ale tu nie miejsce na tyle tematów naraz. Zwłaszcza, że wyraźnie brak ci podstawowych info.

Ivan Ivanov
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:59

Pod asymilacją Grecką czy dominacją w anatolii nie ma teraz takich ludów z jonii, karii, licji, troji, frygii itd. Dodali do siebie ich kulture i zwiczaje..i lansowali się na świat jako nasz!!! A Zachodowi to bardzo pasowało.

Dalej patrzący
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:42

Nawet mała i izolowana Serbia ma dużo lepiej rozwinięty przemysł zbrojeniowy - i dużo lepszy sprzęt - dla własnej armii i na eksport. A u nas kolejna "reorganizacja " PGZ - czyli walka o ciepłe stołki. Tylko opcja zerowa [z pozostawieniem kadry technicznej] - może tu pomóc.

niedziela, 17 stycznia 2021, 12:32

Dziwna teza, że jakoby kadra techniczna ma czyste sumienie.

Wow.
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:33

Brawo Turcja. Polscy generałowie i politycy mogą czyścić im buty.

Optymista
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:34

Wszystko fajnie też mi to imponuje, ale czy zastanawia się ktoś co z tego ma przeciętny obywatel turecki.

Milutki
wtorek, 27 kwietnia 2021, 18:56

Przeciętny obywatel Turcji ma dzięki projektom zbrojeniowym obronę. Turcja od dziesiątek lat ma problemy z terroryzmem i niestabilnymi sąsiadami u których co rusz wybuchają wojny . Od takiej obrony jest państwo i armia

No skąd
sobota, 16 stycznia 2021, 12:36

Tyle samo co przeciętny Amerykański. Czyli nic

As
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:14

Mają miejsca pracy, rozwój państowych i prywatnych firm (kadra inzynierska, know-how). Tu kontrakty podzespołów do F35, Tu podwodne i nawodne okręty ze stoczni, Tu BSP różnych klas, itd.

Optymista
piątek, 15 stycznia 2021, 17:49

Idąc za twoim tokiem rozumowania to Turcja albo jeszcze bardziej Rosja jest najlepszym miejscem na świecie do życia.

dim
piątek, 15 stycznia 2021, 15:17

... "miejsca pracy" i ciągle spadający pkb, od roku 2014 poczynajac. Czyli już od 6 lat. A jeszcze szybciej spada w Turcji siła nabywcza płacy i tracą wartość wszelkie oszczedności ludności. Gdyż bankowy procent za nie jest poniżej inflacji, a każda wyprodukowana broń liczy się także jako "produkt krajowy brutto". Bogaci się na wojnach tylko rodzina i znajomi królika, w tym przypomnę, że nielegalnie handlował wszystkim z IZIS i kupował od nich ropę syn prezydenta.

Obeng
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:03

Dobrze by było iść w podobnym kierunku.

Można? Można!
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:34

No proszę, Turcja opracowała nawet silniki czołgowe. Najwyraźniej Turcy nie są wyznawcami ideologii 'nie da sizmu'. Nie używają również narzędzi auto-sabotażu w postaci 'dialogów oraz są głusi na podszepty zagranicznych lobbystów.

Ironia losu
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:05

A polskie siły zbrojne - coraz bardziej zależne. Tylko pogratulować. Jeszcze jak wejdzie IBCS - do którego kodów źródłowych oczywiście nie dostaniemy... Jak to mawia dr Targalski? - wstawanie z kolan przez padanie na twarz... Po odznaczeniu pani Mosbacher Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - doszedłem do wniosku, że wszystkie nasze elity polityczne po prostu uwielbiają pławić się w służalczości, poddaństwie i masochizmie. Ta prosta hipoteza [zgodna z tzw. brzytwą Ockhama] przynajmniej wyjaśnia racjonalnie i zgodnie z obserwowana rzeczywistością np. "niezrozumiały" trend do kupowania drogo, bez kodów, z symbolicznym offsetem [albo zerowym offsetem - jak F-35A i Himarsy] - kosztem naszego przemysłu, rozwoju - i kosztem naszej realnej suwerenności.

Eter
wtorek, 19 stycznia 2021, 11:10

Kody źródłowe do IBCS? Widzę że wiedza na temat języków programowania i o jakiejkolwiek infrastrukturze sieciowej zerowa. Macie już w Rosji jakies komputery czy hakerstwo uprawiacie dalej na sprzęcie lampowym towarzysze?

Extern
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:21

Tylko się rozbeczeć nad takimi wnioskami, bo sama prawda. Rozumiem chęć sojuszu naszych władz z USA, bo obecnie nie mamy innej opcji, więc jest to bardzo dobry pomysł. Ale nie w taki służalczy sposób i przez zaniedbywanie własnych kompetencji!!! No to co zrobił Błaszczak z Homarem, było kwintesencją tego sposobu myślenia, że im bardziej się płaszczymy i jesteśmy uzależnieni, tym bardziej postrzegają w nas wartościowego sojusznika. Dramat!!! Tylko jak to jest że nasze władze jakoś ciągle nie pojmują, dlaczego Stany chcą rozmawiać z Francuzami czy Niemcami o tym co im dadzą aby ci byli po ich stronie, a nam ostatnio nawet paciorków skąpią. No bo po co mają kupować lojalność kogoś, kto sam w zębach przynosi im do ręki koniec smyczy którą ma na szyi.

Wicher
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:53

Turcja robi się autentycznie poteżna. Na miejscu Grecji czy państw Bałkańskich zaczął bym się bać.

Kann
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:42

Turcja jest silna dzięki niesamowitemu wzrostowi populacji. Jeszcze przed II wojną światową mieli ponad 2 razy mniej ludzi niż my. Teraz mają ponad 80 mln, więc jest od kogo czerpać podatki na wojsko.

kol
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:46

Jakie podatki o czym ty mówisz? Tam praktycznie za nic się nie płaci. Ile sobie urobisz tyle masz.

Gulden
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:49

No,jakby nie patrzeć,Osmanie zaczynają sobie coraz śmielej poczynać.I to na niwie politycznej,tak i na gospodarczej,a na chwilę obecną,dokładają do tego trzeci niezbędny filar,czyli własny przemysł zbrojeniowy,zaopatrujący własną armię w nowoczesny sprzęt.Politycznie ichni Sułtan naprawdę gra ostro,ale w granicach swych możliwości,i co tu dużo kryć,całkiem dobrze mu idzie.

Jojo88
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:29

No to powinniśmy czym prędzej ruszyć na zakupy do Turcji. Potrzeby mamy na już a właściwie na wczoraj, a oni na gwałt potrzebują sukcesu eksportowego i politycznego. Wystarczy mieć łeb na karku i skorzystać. Ps. Aha Tzw. "Bakczysz podstolny" bez którego polscy politycy udają niezainteresowanych też pewnie Turcy daliby radę załatwić: długie w wczasy na Riwierze Tureckiej dla rodzin polskich delegatów, powinny załatwić sprawę. Nie oszukujmy się. Czytałem wspomnienia pracownika PZL Mielec o tym jak wyglądały targi o Irydę i projekt PZL M 2000 ( westernizacja MiG-29 na francuskiej niezależnej elektronice i częściowo zachodniej broni): " przegraliśmy bo LM zaprosił delegację na Florydę all inclusive+ hotel i nawet "masaże" dla chętnych , a my w 1995r. mogliśmy co najwyżej zaprosić do restauracji na kawę i ciastka".

Gar
czwartek, 14 stycznia 2021, 16:59

To tak pięknie wpisuje się w tą wiochę prywatę i krótkowzroczność, że jest bardzo przekonujące. W nawiązaniu - dobrze, że wszyscy już mają kamery ze sobą - nagrywać ile sia da, kiedyś może się przydać.

obserwator
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:02

Polska myśl techniczna coraz bardziej zostaje w tyle za Turecką. SW-4 nie jest rozwijany, drony wcale, brak prac nad bronią energetyczną jak lasery. To wszystko Turcja rozwija, być może powoli ale jednak.

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:32

T-129 zależne sa od USA i Włoch, Baykaraty juz im uziemiła Kanada wiec cos tu nie za bardzo są niezależni. W OPL są z S-400 całkiem zależni od Rosji.

gegroza
piątek, 15 stycznia 2021, 10:48

Tak - a od Niemców są zależni jeśli chodzi o silniki... które właśnie zaczynają produkować. O tym właśnie mówi artykuł

Optymista
piątek, 15 stycznia 2021, 18:02

Jeśli rozwój przemysłu zbrojeniowego nie idzie w parze z przemysłem cywilnym to nie wróży zbyt dobrze . Z drugiej jednak strony Turcja nie leży w zbyt spokojnym miejscu na ziemi i musi mieć silną armię.

Davien
piątek, 15 stycznia 2021, 11:30

Od jakich Niemców? Europa juz im zapowiedziałą ze moga sobie o silnikach do Altaya pomarzyć. A silnik Batu do Altaja dopiero bedą testować o ile im dobrze pójdzie. Czyli realnie wejdzie za ile lat? 4-5?

ja
czwartek, 14 stycznia 2021, 23:46

lepiej od kilku niz od jednego.

bobo
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:27

Do tej niezależności jeszcze bardzo daleko. Silniki do śmigłowców i tej fregaty na pewno nie są tureckie. No i z tymi silnikami do czołgów też może być różnie. Taka Korea Południowa, potęga przemysłowa długo nie mogła sobie poradzić z zastapieniem niemieckiego napędu do czołgu K2. A Turcy, którzy jeszcze chyba dwa lata temu szukali technologii na Ukrainie nagle samodzielnie zrobili dobry silnik? Z drugiej strony chcą być niezalezni bo zamierzają prowadzić agresywną politykę w regionie. Tylko niewiele im to pomoże bo np. Grecy uzbrojeni w amerykańską lub francuską broń i tak będą mieli przewagę nad tureckimi technologiami. Turcy po prostu za wcześnie pokazali pazurki. Poczekaliby jeszcze z dziesięć lat i opanowali więcej zachodnich technologii. No ale Erdogan się starzeje i zaczęło mu się śpieszyć.

Bartek 1
czwartek, 14 stycznia 2021, 21:11

Zgadza się. Ten wielki sukces czyli budowa własnego silnika do helikopterów to maskowanie klęski jaką jest brak możliwości kupna silnika zachodniego - co Turcy bardzo chętnie by zrobili ale ktoś im podał czarną polewkę. Zmuszeni są do odkrywania koła od nowa co kosztuje czas i pieniądze. A jak dumni i bladzi pokażą ten silnik, to i tak będzie on bardziej przestarzały, bo świat nie stoi w miejscu. Koszty jego wytworzenia znacznie przekroczą spodziewane zyski w własnej produkcji. W dzisiejszych czasach nie da się samodzielnie budować samolotów, helikopterów czy czołgów ( wyjątek: USA i Chiny) , a każda zagraniczna część to potencjalny ban na eksport i znowu wracamy do deficytu produkcji. I w ten sposób zyskując niezależność militarną zarzynamy gospodarkę - patrz: znacznie ludniejsza i zaawansowana militarnie Rosja. Pozostaje im eksport opancerzonych samochodów do Ugandy i ciąg dalszy zarzynania finansów, chyba że ktoś się nabierze na ich teksty o chęci współpracy i rozwoju z UE i USA.

Davien
sobota, 16 stycznia 2021, 13:32

Jaki własny silnik do Helikopterów?? T129 napędza LHTEC-800 czyli silnik brytyjsko-amerykański.

wert
czwartek, 14 stycznia 2021, 16:54

Korea silnik zrobiła szybko i zgodnie z planami. Polegli na przekładni i kolejna seria produkcyjna "idzie" na Renku. Na swojej przekładni "starując" z 7 godzin doszli do 270. Potrzebują minimum 300 więc co najmniej rok im zejdzie

Rsx
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:56

A w PL polerujemy ordery, pokazujemy na defiladach najlepsze jednostki sprzetu -czesto sojusznicze. Marynarka to muzeum. Lotnictwo na poziomie Litwy a nie 5tego kraju w Europie. Do tego arogancja politykow i popychanie wszystkiego bo jakos to bedzie. Wieczne dialogi techniczne po 10 lat a na koniec i tak okazuje sie ze elementy nowo wybrane sa nie potrzebne. Taka bieda intelektualna od dowodcow po najwyzszych politykow.

Marek
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:19

Krytykować można. A nawet należy. Tylko, że krytyka powinna mieć jakikolwiek sens. Tymczasem porównanie naszego lotnictwa z lotnictwem litewskim jest zwyczajnie śmieszne.

Eter
wtorek, 19 stycznia 2021, 11:30

Śmieszne jest lotnictwo rosyjskie. Przestarzałe samoloty w opłakanym stanie technicznym i ciagle zapowiedzi modernizacji i zakupu pudrowanych trupów. Rosjanie nie maja nic lepszego od Polaków. Utracili kompetencje.

asf
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:47

Oprócz tego wątku o lotnictwie to reszta jak najbardziej się zgadza.

czwartek, 14 stycznia 2021, 12:40

Jak osiągniemy status 2 armii w NATO to wtedy wzorem Turcji bezkarnie wsadzimy do więzienia antyrządowe kliki dziennikarskie, generalskie, sędziowskie, polityczne i ekologów i wtedy będziemy budować, budować i budować...

tonkov
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:43

Chybna jest Pan młodym człowiekiem i nigdy nie czytał Pan o tym jak rozpisywano się o tym ,że jak wejdziemy do NATO , to nasza armia jest na poziomie Turcji...Dziś z Turcją muszą liczyć się już Amerykanie.A my....

malkontent2021
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:22

Najgorzej że nikt tych MON i najwyższych polityków nie rozlicza.

mika
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:08

No to czekamy na wybory....

Wicher
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:51

My jesteśmy silni w sojuszach :D

Fumfel
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:01

W generałach i admiralicji przodujemy.

Marcyk
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:33

Niestety prawda !! To przykre, że nie potrafimy sami zadbać o nasze bezpieczeństwo !

Tweets Defence24