Turecki TB2 obok Gryfa i Orlika. Błaszczak: musimy współpracować z najsilniejszymi w NATO [WYWIAD]

1 czerwca 2021, 09:23
Blaszczak_Turcja
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Reklama

Planujemy, by TB2 stacjonowały w Mirosławcu, w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych. Takich zdolności potrzebujemy tu i teraz, a nie za kilka czy kilkanaście lat - podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Jędrzej Graf: Panie Ministrze, dlaczego zdecydowano się na zakup bezzałogowców Bayraktar TB2?

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej: Moim celem jest ciągłe unowocześnianie Wojska Polskiego i zwiększanie naszych zdolności obronnych. Dzięki tej umowie do Polski trafi sprzęt sprawdzony w boju, bardzo skuteczny i solidny. 4 zestawy, czyli łącznie 24 bezzałogowce, dadzą naszym siłom zbrojnym nowe zdolności odstraszania, zarówno te rozpoznawcze, jak i uderzeniowe. To bardzo ważne, gdyż do tej pory nie mieliśmy bezpilotowców tej klasy, które mogą nie tylko dostarczać informacje, ale również w razie potrzeby atakować i niszczyć cele. A takich zdolności potrzebujemy tu i teraz, a nie za kilka czy kilkanaście lat. I to jest główny powód, dlaczego właśnie tureckie bezzałogowce Bayraktar już w przyszłym roku znajdą się w rękach polskich żołnierzy. Polski przemysł zbrojeniowy obecnie nie oferuje dronów tej klasy, a moim obowiązkiem jest zapewnić wojskowym to czego potrzebują do skutecznego działania.

W Polsce funkcjonują firmy, specjalizujące się w produkcji bezzałogowców, które z sukcesem eksportują swoje rozwiązania do wielu państw świata. Dlaczego więc nie skierowano do nich zlecenia, aby taki system opracować, na przykład w ramach pracy rozwojowej? 

Przy każdym kontrakcie, zamówieniu i umowie w pierwszej kolejności rozpatrujemy to, czy polski przemysł jest w stanie dostarczyć naszym żołnierzom dany sprzęt lub w jakiej ewentualnie perspektywie czasowej mógłby to zrobić. Z pracami badawczymi i rozwojowymi włącznie. Jednakże są sytuacje w których Wojsko Polskie potrzebuje sprzętu jak najszybciej. Tak było w tym przypadku. Polski przemysł takiego bezzałogowca „na teraz” nie oferował.

Czy podpisany kontrakt to element programu Gryf, Zefir, a może zupełnie nowe zadanie modernizacyjne? MON określił w komunikatach system Bayraktar TB2 jako bezzałogowiec klasy MALE – czy chodzi zatem o program Zefir, czy jednak o Gryfa?

Cały czas prowadzimy prace w poszczególnych programach. Zakup TB2 wynikał z bieżących i ważnych potrzeb Wojska Polskiego. Polski przemysł jest już zaangażowany w rozbudowę floty bezzałogowców. Z racji posiadanych zdolności polskie spółki wykorzystywane są do dostaw mniejszych urządzeń - mini i mikro oraz amunicji krążącej. 

W jakim trybie dokonano tego zakupu, czy to pilna potrzeba operacyjna? I jaki jest zakres współpracy przemysłowej? Obejmuje on serwisowanie, czy także zdolności, mogące posłużyć rozwojowi własnych systemów?

Tak, zastosowaliśmy tu jak najbardziej dopuszczalne i stosowane wcześniej procedury. A to dlatego, że uzbrojone bezzałogowce tej klasy i o tych parametrach są nam bardzo potrzebne. Decydowała gotowość do szybkiego i sprawnego dostarczenia finalnie skonfigurowanego produktu. A strona turecka zaproponowała świetne warunki. Pierwsze zestawy będą operować na polskim niebie już w przyszłym roku. Odbiór całego kontraktu zakończy się w 2024 roku, a więc bardzo szybko. Ponadto, Turcy oprócz zestawów wraz z mobilnymi stacjami kontroli i zapasem części zamiennych dostarczą również radary SAR, symulatory oraz pakiet szkoleniowy i logistyczny. Serwis Bayraktarów, w tym m. in. silników, stacji kontroli i kamer będzie prowadzony w Polsce. To była najlepsza opcja czasowa, technologiczna i operacyjna.

W jaki sposób bezzałogowce TB2 będą wymieniać się informacjami z systemami używanymi przez Siły Zbrojne RP? Czy opracowano koncepcję włączenia ich w system dowodzenia i kierowania? I do jakiej jednostki trafią – czy będzie to 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, czy inne jednostki?

Mogę zapewnić, że kupione bezzałogowce będą kompatybilne z systemami używanymi w Wojsku Polskim. To jedna z podstawowych kwestii w implementacji nowego sprzętu. Musi on być w stanie współpracować z innymi ogniwami systemu. Dlatego zakup bezzałogowców Bayraktar obejmuje również system dystrybucji informacji rozpoznawczej, który umożliwi wymianę danych przy wykorzystaniu narodowych oraz sojuszniczych systemów teleinformatycznych. Planujemy, by TB2 stacjonowały w Mirosławcu, w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych. To wyspecjalizowana jednostka z doświadczonym i sprawdzonym personelem. W ten sposób nowe platformy będą wykorzystywane maksymalnie efektywnie i sprawnie, bo pamiętajmy, że oprócz samego sprzętu ważny jest człowiek-operator.

Czy konfiguracja bezzałogowców Bayraktar TB2 będzie różnić się od standardowej, wcześniej używanej? W jaki sposób będą mogły być wykorzystywane radary SAR – czy zamiast głowicy optoelektronicznej, czy równolegle z nią?

Nasi operatorzy otrzymają zestawy skonfigurowane pod nasze, polskie, konkretne wymagania. To nie jest tak, że bierzemy produkt „taśmowy”. Nasze zestawy Bayraktar będą się różnić od odpowiedników w innych krajach. Nasza konfiguracja zakłada wyposażenie bezzałogowców m. in. w: głowice optoelektroniczne umożliwiające rozpoznanie w dzień i w nocy, dalmierze i podświetlacze laserowe, radar SAR oraz naprowadzane laserowo uzbrojenie typu MAM-C i MAM-L.

Cały zestaw ma spełniać określoną funkcję operacyjną w naszym potencjale bojowym, dlatego odpowiednia konfiguracja jest tu tak ważna. Bo przecież te bezzałogowce nie będą funkcjonować autonomicznie, ale jako element większej całości. Będą musiały współdziałać i być uzupełnieniem dla innych rodzajów uzbrojenia. Myślę tu również o tych, które dopiero wejdą na nasze wyposażenie, w tym supernowoczesnych samolotach-centrach dowodzenia F-35 oraz systemach Patriot i Himars. Kluczem jest uzyskanie z tych wszystkich elementów efektu skutecznej synergii. 

Jak się Pan odniesie do krytycznych głosów, że tego typu maszyny sprawdziły się co prawda w działaniach bojowych, ale tam gdzie nie było warstwowej obrony przeciwlotniczej? A więc w warunkach różnych od tych, z którymi w sytuacji zagrożenia może mierzyć się Polska. 

Krytyczne opinie nie mają poparcia w faktach. Otóż bezzałogowce średniego zasięgu tej klasy będą jednym z kluczowych elementów naszych zdolności obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO. Dzięki nim wyraźnie podniesiemy ilość informacji dostarczanych dowódcom wojskowym, a przez to poprawimy coś, co wojskowi definiują jako świadomość sytuacyjna, tak ważna na współczesnym polu walki. Informacje dostarczane przez zestawy Bayraktar będą również bardzo cenne dla określania celów dla innych rodzajów uzbrojenia.

image
Fot. Leszek Chemperek/CO MON

Czy Polska rozważa również inne obszary współpracy przemysłowej z Turcją? Jakie znaczenie ma tutaj umowa o wzajemnej ochronie informacji w przemyśle zbrojeniowym?

Turcja jest naszym dobrym sojusznikiem w NATO, posiada silną armię i rozwinięty przemysł zbrojeniowy, dlatego współpraca naszych państw jest naturalna i obustronnie korzystna. Umowa rzeczywiście otwiera możliwości rozszerzenia współpracy i relacji przemysłowych. Jeżeli tylko takie kontakty będą korzystne dla Polski i polskiego wojska, będziemy je podejmować.

Kilka lat temu zakupiła od Rosji system obrony powietrznej S-400, za co została objęta amerykańskimi sankcjami i wykluczona z programu F-35. Czy zdaniem Pana Ministra można pomimo tego współpracować z Ankarą w sprawach obronności, przemysłu zbrojeniowego?

Działamy w imię interesów Rzeczypospolitej Polskiej, a więc szukamy takich możliwości, które zapewnią Polsce bezpieczeństwo. I to jest nasz cel podstawowy, w który wpisuje się właśnie zakup zestawów Bayraktar. Podkreślam, że Turcja jest ważnym ogniwem w NATO. Nie tylko ze względu na swój potencjał, ale również newralgiczne położenie i zaangażowanie militarne. Jesteśmy liderem NATO w naszym regionie, dlatego musimy współpracować z najsilniejszymi, w tym z Turcją. 

Wkrótce odbędzie się szczyt NATO w Brukseli. Czy Pana zdaniem Turcja będzie wspierać wzmocnienie wschodniej flanki? W 2019 roku pojawiały się informację, że Ankara wetowała pewne ważne ustalenia. 

W tak dużym i różnorodnym sojuszu polityczno-wojskowym jak NATO muszą występować pewne rozbieżności. To zarazem nieuniknione, jak i w wielu wypadkach produktywne. Najważniejsze jest to, że NATO cały czas mówi jednym głosem i działa „ramię w ramię”. Wyraża się to w wielu ćwiczeniach i inicjatywach postawy odstraszania i obrony Sojuszu, zgodnie z podejściem 360 stopni. Polska jest ważnym elementem, a moim celem jest stałe zwiększanie naszej roli w tych relacjach. Na tę chwilę nie dochodzą do mnie głosy w jakimkolwiek stopniu kontestujące wzmacnianie wschodniej flanki NATO. W tej kwestii jako sojusz jesteśmy jednomyślni. 

Wróćmy do kwestii modernizacji i bezzałogowców. Program Gryf zakłada zakup 15 systemów bezzałogowych. Czy zatem uwzględniają Państwo możliwość zakupu innego niż TB2 systemu w tym programie, potencjalnie rozwiniętego przez polski przemysł lub z jego udziałem? I czy MON zamierza podejmować działania w celu stymulowania rozwoju systemów tej klasy przez polski przemysł?

Tak jak już wspominałem, każdorazowo, obligatoryjnie i pierwszoplanowo przy zakupach dla Wojska Polskiego analizujemy polski rynek. Tak też jest w tym przypadku. Pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy analizy dotyczące pozyskania bezzałogowca klasy taktycznej średniego zasięgu w ramach programu Gryf. Aktualnie trwają prace mające na celu wszczęcie postępowania. Zamówienie powinno zostać skierowane do polskiego przemysłu obronnego. Na to liczę w przypadku Gryfa, innych bezzałogowców oraz każdego innego sprzętu.

Jak ocenia Pan przebieg programu bezzałogowca Orlik, realizowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową? Pierwotny harmonogram przewidywał rozpoczęcie dostaw w 2021 roku, jednak wiadomo, że konieczne były zmiany w konstrukcji bezzałogowca. Czy będą opóźnienia i czy zakup TB2 ma związek z opóźnieniem programu Orlik?

Zakup systemów Bayraktar nie wpłynie na program Orlik. Są to platformy o różnych parametrach, przeznaczone na różne szczeble operacyjne i do innych misji. Co do programu Orlik, to rzeczywiście, pewne opóźnienie dotknie ten program, ale należy pamiętać, że dzisiaj – w czasach epidemii – wiele firm, zakładów i fabryk boryka się z rozmaitymi problemami. Musimy w tej kwestii być elastyczni. Niemniej jednak zapewniam, że umowa z PGZ na Orlika jest w mocy i jest realizowana. 

Czy rozważają Państwo przyspieszenie lub rozszerzenie pozyskiwania innych typów systemów bezzałogowych. Mam tu na myśli choćby mniejsze drony FlyEye, współpracujące z polską artylerią. Niedawno zakupiono ich dużą partię dla WOT, natomiast Wojska Lądowe mają ich nadal niewiele. 

Generalnie zamierzamy rozwijać potencjał bezzałogowców w całym Wojsku Polskim. To dobry i nowoczesny kierunek. W ostatnich latach zakupiliśmy blisko 20 zestawów FlyEye, które świetnie działają na rzecz naszej artylerii, wojsk rakietowych oraz właśnie WOT. Polscy żołnierze zasługują na najnowocześniejszy sprzęt. Wcześniej go nie było, albo musieli czekać długimi latami. Na bezzałogowiec typu Bayraktar czekali, jak mi sami powiedzieli przy okazji wizyty w Turcji, 10 lat. Dzięki tej umowie nareszcie go otrzymają.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 201
Reklama
strategy
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:07

Jest jeszcze parę obszarów możliwej wzajemnej współpracy Polski i Turcji. Czołg podstawowy (razem z Koreą), transporter gąsienicowy, kołowy, RAK, Krab, Homar, śmigłowce (bazą jest A129/T129 ), broń rakietowa (plot, ppanc itd), rozpoznanie elektroniczne, satelity ... wywiad. Otwarcie na Turcję to b. dobry ruch.

B72
czwartek, 10 czerwca 2021, 05:28

Słychać wycie .....wyśmienicie, bardzo dobry zakup.

Sarmata
wtorek, 8 czerwca 2021, 14:00

Kupowanie z półki gotowych produktów w drodze pilnej potrzeby operacyjnej, czyli za pomocą procedury, która do tej pory była stosowana przy zakupie sprzętu dla wojska na misji w Iraku czy Afganistanie, to nie jest współpraca. To niszczenie polskiego przemysłu obronnego. Oraz niewykorzystywanie potencjału naszej armii, który można by odpowiednio spożytkować, gdyby ogłoszony został przetarg i oferenci walczyli o nasze zamówienie.

Mar
piątek, 4 czerwca 2021, 15:14

No dobrze Ale co do nazwy nie wpada w ucho i brzmi dziwnie. Trzeba to cos jakos normalnie nazwac Sowa Puchacz itp. Bay cos tam nie bardzo

Major
piątek, 4 czerwca 2021, 14:23

Nasze najlepsze firmy jak HSW i WB Group to w porównaniu ze światem - "Janusz przedsiębiorstwa", a później się ludzie dziwią, czemu w naszym przemyśle nie zamawiają, aby coś się zmieniło trzeba je: 1. Mocno dokapitalizować. 2. Zmieni archaiczne systemy zarządzania rozwojem i zamówieniami w MON i w samych przedsiębiorstwach. 3. Zintegrować te systemy ze sobą.

Cloue
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:20

Z ciebie major, jak ze mnie pop prawosławny! A poziom czy HSW czy WB nie ma nic wspólnego z brakiem zamówień. I tylko tępi do kwadratu nie wiedzą dlaczego MON nie kupuje w WB dronów.

tępydokwadratu
środa, 9 czerwca 2021, 21:57

Dlaczego MON nie kupuje w WB dronów?

Ass
piątek, 4 czerwca 2021, 10:19

To bardziej gładkie przemówienie okolicznościowe po kolejnej katastrofie niż precyzyjne plany na osiągnięcie gotowości obronnej.

Hmmm.
piątek, 4 czerwca 2021, 07:21

Szkoda, że to nie polski dron, z wyłącznie polskich komponentów, ale... Mam wrażenie, że krytycy tureckiego sprzętu żałują, że kontrakt nie dotyczy dronów zaangażowanych na codzień w zwalczanie palestyńskich dzieci uzbrojonych w kamienie.

Robcio
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:24

Te "dzieci" muszą mieć niezłe "kamienie" skoro nie zawsze daje im radę nawet Irone Dome. Mam wrażenie, że niektórzy są ślepi i głusi, ale potem orientuję się że że to i nich wrodzone.

DDt
czwartek, 3 czerwca 2021, 15:55

"Na bezzałogowiec typu Bayraktar czekali, jak mi sami powiedzieli przy okazji wizyty w Turcji, 10 lat." Do 2015 roku nie zrobiono w zasadzie nic. Ale dręczy mnie dlaczego od 2016 roku nadal nie mamy się czym pochwalić w zakresie dobrze moderowanych przez mundurowych szeroko rozumianych projektów bezzałogowych w naszym kraju.

Tomasz
sobota, 5 czerwca 2021, 00:23

Nie da się produkować. Nie oszukujmy się. Bayraktar to nie tylko Bayraktar obok niego są taki firmy jak Aselsan, C-tech, Roketsan, Meteksan, TEI itd. Dzieki nim Bayraktar jest Bayraktarem

DDt
środa, 16 czerwca 2021, 13:19

U nas pustyni w tym względzie nie ma. Jest wiele sprawnych przedsiębiorstw, które mogłyby w stosunkowo krótkim czasie pozyskać brakujący know-how i go z sukcesami implementować. Po prostu nie trzeba lamętować i "biegać po marketach" a stworzyć systemowe mechanizmy.

gnago
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:08

No niestety 30 lat styropianu zniszczyło przemysł w Polsce i utraciliśmy wiele zdolności posiadanej wcześniej

Marek1
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:27

"W ostatnich latach zakupiliśmy blisko 20 zestawów FlyEye, które świetnie działają na rzecz naszej artylerii, wojsk rakietowych" - kolejny bajer p. ministra. Polska artyleria od lat NIE dostała żadnych nowych BSP. WOT jest ważniejsze ...

tut
czwartek, 3 czerwca 2021, 11:10

Pan minister delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Przykrywa błędne decyzje gładkimi słowami i zapomina o wybranych faktach. Projekty bezogonowców klasy MALE istnieją w Polsce od grubo ponad 20! lat. Przez sześć lat rządów można było zbudować i wprowadzić taki system. Turkom mniej więcej tyle to zajęło, a zaczynali od zera. Tylko nie trzeba budować kompetencji w zakładach państwowych a wykorzystać posiadane w zakładach prywatnych. Droga Sanacji II Rzeczypospolitej doprowadzi nas do powtórki 39roku. Przeraza mnie to co robi i czego nie robi obecna klasa polityczna. Panowie czas się kończy. Naprawdę chcecie wysyłać polskich żołnierzy przeciwko dronom? Jeszcze jedna niespodzianka. Ile mamy warmate w armii? 1000? nie to była opcja. Mamy 100.

Antoni
niedziela, 4 lipca 2021, 22:05

Nie można ładować kasy w prywatne firmy bo tam nie ma jak zatrudnić swoich darmozjadów .

Gurney H
środa, 2 czerwca 2021, 21:17

Żołnierze czekali 10 lat na drona tej klasy, a MON zamiast zlecić jego opracowanie, w firmach które jak najbardziej byłyby w stanie, poczekał aż zrobią to Turcy. Którzy jeszcze 20 lat temu nie mieli nic. Oto dlaczego jest jak jest.

wert
czwartek, 3 czerwca 2021, 20:50

turcy mieli pierwsze TB-2 już w 2009. My, "wiodące" państwo (poczytaj tytuły z tego i trochę późniejszego okresu) zatrzymaliśmy się na Dragonflayu i niedokończonym Orliku z PGZ-tu i równie badziewnym Warmate z WB. Zresztą WB bez 50 mln kasy z dotacji nie zrobiliby nic. Może spójrz prawdzie w oczy. Mamy optykę? Napęd? Uzbrojenie? Dali ciała WSZYSCY bo nie mamy kompetencji. A od zeszłego roku Dęblin wypuszcza rocznie 18 wyszkolonych operatorów, pilotów, mechaników, więc drony są potrzebne na WCZORAJ

gnago
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:10

wyszukaj w świecie drona śmigłowca z udżwigiem użytecznym ponad 300 kilo. ILS-27 czeka od lat

Dalej patrzący
środa, 2 czerwca 2021, 16:50

Zakup dronów od Turcji [zamiast "obowiązkowo" od USA] plus przekaz Pana ministra Błaszczaka "musimy współpracować z najsilniejszymi w NATO" oznacza po zdekodowaniu, że to Turcja jest najsilniejszym partnerem dla Polski na Flance. To taka sugestia a propos spotkania Biden-Putin w Genewie: "nie damy się sprzedać w nowej Jałcie - w razie potrzeby nie złamiecie sojuszu Turcja-Ukraina-Polska, bo jesteście na to za słabi na naszym podwórku".

zimny kubek
niedziela, 6 czerwca 2021, 21:24

Już widzę sojusz Turcji z Polską może jak wybudują ze 100 meczetów. Polska dzisiaj ma samych wrogów dlatego desperacko łapią się brzytwy ale Turcja jest za daleko i ma swoje kłopoty na wewnętrznym podwórku. Proponuję p. ministrowi jeszcze sojusz z Mikronezją bo to ładnie wygląda w PR "silni w sojuszach"

czwartek, 3 czerwca 2021, 14:12

Dobrze by było, ale to zwykła transakcja handlowa

cymbalistow wielu
środa, 2 czerwca 2021, 15:55

Czy zamowisz I zaplacisz za produkt ktory nie istnieje? Zostane prywaciarzem Jezeli zamowicie co najmniej 200 dronow I dokonacie przedwplaty wartosci 75% kontraktu. Bedzie zaniedlugo gotowy i najwazniejsze - bedzie Made in Poland.

lsd
czwartek, 3 czerwca 2021, 15:26

W tej branży tak się działa. Chcesz produkować w Polsce to musisz zamawiać w Polsce. WB przygotowało Łosia. MON wolał zlecić jednak prace w PGZ nad produktem konkurencyjnym dla łosia i do tego nie istniejącym w tym czasie. Dlaczego za moje pieniądze PGZ opracowuje coś co stworzyła już inna polska firma? To jak z logiką panie Cymbalisto? Może Pan za własne pieniądze utrzymywać MON i PGZ, nie mam nic przeciwko. Ja mogę płacić cześć swoich podatków na WB :)

cymbalista
piątek, 4 czerwca 2021, 14:04

Szanowny panie Isd, nie jest to miejsce na polemike aczkolwiek, przyklad ZUSu sprzed lat niekonczace sie problemy z programem i oczywiscie “source code” w rekach prywaciarza. Nie wyobrazam sobie topic pieniadze w prywatnej spolce X, ale nie dotowac innej prywaty Y lub Z, tak dla przykladu. Byla by to typowa mega afera jakich to bylo bez liku w czasach poprzednich “wlodarzy”? Jezeli ja zainwestuje 100 miliony w spolke majacej dochody 50 milionow niech pan zgadnie co sie stanie? - ja przejmuje ich kompanie zostawiajac im moze 25%? a raczej na pewno mniej? Pozyczki moga udzielic banki, o ile udowodni sie rentownosc przedsiewziecia, a nie marzenia c.... Z poszanowaniem

Polak z Polski
środa, 2 czerwca 2021, 15:29

Ja zrozumiałem z pierwszych doniesień, ze kupujemy 4 zestawy po 24 dronów przeciw czołgowych z Turcji czyli 96 sztuk. To miałoby sens, ale 24 sztuki to na defildę tylko.

wert
czwartek, 3 czerwca 2021, 21:05

a gdzie znajdziesz ludzi do obsługi tylu dronów? Wiesz ile trwa szkolenie choćby podstawowe ?

wtorek, 8 czerwca 2021, 09:29

Brednie. Niemal w każdym poście płaczesz, że nie ma komu ich obsługiwać. Jeszcze nigdy w historii WP nie zdążyło się żeby obsług zabrakło. Ale jeśli już - to potwierdzasz tylko kompletną, całościową ignorancję, degrengoladę i nieudaczność MON.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 3 czerwca 2021, 18:39

A potrafisz nimi latać? Nie sądzę. Do tej poty zresztą potrafi to niezbyt wielu.

POL
środa, 2 czerwca 2021, 14:42

Brawo,tylko tak dalej.

zimny kubek
niedziela, 6 czerwca 2021, 21:39

Dalej kupować za granicą, potem znowu i znowu itp. utrzymując obce firmy. Jak myślisz skąd bierze się kasa. Z podatków, a podatki z firm, które produkują i sprzedają. Jak wykończysz firmy nie będzie kasy. Jak nie będzie kasy nie będzie wojska, a jak nie będzie wojska to nie będzie suwerenności i niepodległości. Mając własne firmy i technologie nawet gorsze, zapewniasz ciągłość i rozwój kadry oraz kasy. Niby proste a ciemny lud tego nie jest w wstanie pojąć. To co zrobił obecny rząd z gospodarką i zadłużeniem to jest ukrzyżowanie polaków.

Paweł
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:21

Można kupować za granicą albo zżymać się na niekończące się badania, odroczenia, przetargi. Na tym forum albo tak albo tak. Zawsze wyłącznie źle. Każdy wie co powinien zrobić minister, bo każdy tutaj ma całościową wiedzę.

X
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:13

Czyli jak?, kupować za granicą to, co można robić na miejscu oraz eksportować?

Name
środa, 2 czerwca 2021, 13:27

Po Karabachu taki zakup nie dziwi, a Moskwie po zmianach w Białym Domu, otwiera się okienko do działań.

Piotr
środa, 2 czerwca 2021, 11:13

Wszystkie komentarze są trafne aż do bólu, mam pytanie, dlaczego nie dajemy zarobić swoim firmom, naukowcom, konstruktorom tylko obcym?, według mnie to jest łatanie dziur i tak to się ciągnie od wielu lat.

Edek
czwartek, 3 czerwca 2021, 16:09

Bo nasze firmy to skansen. Manufaktura. Technoligicznie lata 80te. Jedynie co potrafia to montaz z importowanych czesci po wygurowanych cenach z kosmosu.

przejrzyj na oczy
niedziela, 6 czerwca 2021, 21:47

Mało wiesz albo nie chcesz wiedzieć, np. prywatne garażowe stocznie budowały i budują topowe jachty popularne na całym świecie, a rządowe stocznie nie dość, że nic nie robią to jeszcze komplikowały jak mogły życie tych małych prywatnych. Za cytuje byłego już prezesa ŻP: obecny rząd zrobił większe spustoszenie w polskiej żegludze morskiej niż Luftwaffe podczas 2wś. I tak jest wszędzie, dlatego się tak boją.

X
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:16

"swoim", czyyyli państwowym? - bo nie potrafią tego zrobić. A prawaciarze (czyt. WB)? - nooo, chba nie są "nasze..."

czwartek, 3 czerwca 2021, 02:34

Nie dajemy bo nie wolno Polsce miec. Jest dosyc latwo stworzyc jakis wspanialay osrodek badawczy gdzie pracuje sie z najnowsza tech. W takim morzna zbudowac prototyp nawet bezzalogowca stealth. Wiele rzczy morzna, nawet rzecy niesamowitych. Nie chodzi o koszty bo Polska wywala dziesiatki miliardow rocznie na nic-- nic w porownaniu z fenomenalnymi zyskami know how i techniki i wiedzy ktore szly by z takiego osrodka B+R. No ale Polsce nie wolno. Dlatego nie ma. Polscy politycy sa zakladnikami obcych interesow.

Czytelnik
niedziela, 4 lipca 2021, 22:15

Najlepszy przykład z ostatnich lat to grafen i tak jest ze wszystkim .

Andrzej
środa, 2 czerwca 2021, 10:54

Współpraca z najsilniejszymi ? Armia lądowa Turcji dostała niezłego łupnia w Syrii, lepiej nie pisać od kogo, bo zaraz będzie awantura.

Wania
środa, 2 czerwca 2021, 21:59

Pewnie kraj którego nazwy nie wymawiamy ;) wszystko co się ruszało i było pod ręką musiał ściągnąć by odzyskać łatwo stracone pozycje a to było takie demo Turcji. Nie sądzę żeby w razie chęci Turcji do utrzymania pozycji coś zrobili.

Syl
środa, 2 czerwca 2021, 10:31

Bardzo dobry zakup. Może dzięki temu nasze przedsiębiorstwa zbrojeniowe otrząsną się i w końcu wezmą się do roboty i pokażą że mogą zrobić sprzęt podobnej klasy lub lepszy. A jak nie zawsze można kupić od kogoś innego.

niedziela, 4 lipca 2021, 22:19

Jak nasze firmy zbrojeniowe mogą funkcjonować ,jak zarządy zmieniają się co parę miesięcy a do tego wysysają kasę.

On
czwartek, 3 czerwca 2021, 12:45

Piszesz chyba o państwowych przedsiębiorstw, bo prywatne by chętnie taki sprzęt zrobiły ale już im powiedziano że zakupy będą tylko z firm państwowych!

B72
czwartek, 10 czerwca 2021, 04:35

To niech zrobią...... mowic mozna wszystko.

tak jest
środa, 2 czerwca 2021, 09:09

Kupowanie dronów u Turkow bez offsetu, wobec braku faktycznych zagrożeń dla kraju, to marny interes dla Polski.

Grzes
czwartek, 3 czerwca 2021, 09:41

Braku zagrożeń ?

dfg
środa, 2 czerwca 2021, 20:11

Idealny interes dla Turka

Buczacza
środa, 2 czerwca 2021, 15:06

Brak faktycznego zagrożenia! Dobre!

Piotr ze Szwecji
środa, 2 czerwca 2021, 08:37

Not even one comment under the article for last few days. Just wow. Fear of Polish people is real here. Touchable. It seems, minister Blaszczak, is the most hated person in Poland in this position currently. It reminds popularity of an another Polish on this function in past. Mr Klich, who was outspoken a pacifist and bent on destroying Polish Defense Industry and Military. Maybe too many FMS purchases and giving in to much to lobbyists?

lech
środa, 2 czerwca 2021, 08:33

Macierewicz i Błaszczak to dwa symbole zmarnowanych szans polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dwaj mistrzowie parad i rozwoju etatów dla katechetów, a nie rozwoju armii.

wtorek, 8 czerwca 2021, 09:39

Klich i Siemoniak, i tylko Błaszczak. To Macierewicz kupił 100 szt Warmate, ale to Błaszczak zablokował 900 szt z opcji. To Macierewicz zamówił polskie radary dla Pilicy, ale to Błaszczak zablokował ten zakup i kupił radary izraelskie. Macierewicz planował zakup radarow artyleryjskich Liwiec, ale to Błaszczak wyrzucił je z PMT2035! Macierewicz planował zakup Orki, a Błaszczak ją zniszczył. Macierewicz planował nowe okręty, a Błaszczak kupił holowniki i opóźnił nawet Kormorany, zablokował remonty Orła oraz Orkanów. Macierewicz planował Kruka, ale to Błaszczak najpierw zrezygnował z Kruka, wymyślił nierealizowanego Perkoza, a teraz po wstrzymaniu Perkoza wymyślił rzekomego Kondora. Jak tego nie wiesz, nie zabieraj głosu.

Alek
niedziela, 4 lipca 2021, 22:27

Ale cię poniosło tym Macierewiczem,wydał kasę MON na samoloty VIPi na pseldo komisję Smoleńska,nie kupił śmigłowców,do tego najlepsza firmę PGZ czyli HSW obciążyli Autosanem przez co firma stała się nie konkurencyjna .

DDt
czwartek, 3 czerwca 2021, 15:45

Zatem jak określisz poprzedników obu Panów? Bądź jednak w swojej ocenie maksymalnie obiektywny, asertywny i kreatywny zarazem!

X
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:17

Pełna racja !

Box123
czwartek, 3 czerwca 2021, 00:38

A jakie to szanse dla polskiego przemysłu zmarnowal Macierewicz? Czy tylko tak piszesz bo tak ci powiedzieli w tvnie?

Henryk44
środa, 2 czerwca 2021, 17:24

Wielu czytelników tego portalu klika bo się nudzi,chce zaistnieć i przy okazji machnąć cepem może kogoś trafi. Co przed 2015 rokiem Polski przemysł produkował, a ministrowie Macierewicz i Błaszczak to zniszczyli? Wykupili Stocznie M.W od syndyka i uratowali przed zagładą itd. tych przykładów jest naprawdę ,odzyskali lotnisko w Nowym Mieście itd... itd tych pozytywnych działań jest bardzo dużo. Komuś to naprawdę musi bardzo dokuczać/rewilityzowanie obiektów dla 18Dywizji i Brygad WOT/

Sobek
środa, 2 czerwca 2021, 08:21

no cóż nowy prezydent USA jest silnie prorosyjski wbrew temu co nam media próbują nierzetelnie przedstawić i co mówi sam Biden, dlatego na tego "sojusznika" chwilowo nie mamy co liczyć a w szczególności w układach przeciw Putinowi. Dlatego szukamy obecnie alternatywnych "sojuszników" . Tu nie chodzi o zakup dronów bo to jest tylko malutki elemencik nowej układanki. Ale prawdopodobnie o zmianę w polityce obronnej naszego kraju. Moim zdaniem to ciekawy ruch i nie pozbawiony sensu. W końcu z Turkami jesteśmy związani Traktatem Przyjaźni z 1923 r a jest to jakaś podstawa do odnowienia kontaktów m.in na szczeblu militarnym.

Pan Gabriel.
sobota, 5 czerwca 2021, 08:01

Turcja niewiele może... ponieważ Rosja ma Krym. Ten "nowy sojusz" Polsko - Ukraińsko - Turecki... to jakaś kpina. Sami Turcy ucieszyli się jak USA jednak nie wysłało w kwietniu tego roku dwóch okrętów bojowych na Morze Czarne. Ot taka była "pomoc Turcji" gdy Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą pond 100 wojsk. Turecka gospodarka ledwo dyszy z powodu zbrojeń... ponieważ Erdogan marzy aby być nowym Sułtanem. Efekt jest taki, że lira jest słaba a Turcja się zadłuża... więc Turcy sprzedają swoje najnowsze zabawki każdemu naiwnemu. Tymczasem Polska zaostrza przepisy w sprawie posiadania broni palnej. Ot tak się bronimy przed Rosją... aż ręce mi opadają...

Baba Jaga
środa, 2 czerwca 2021, 21:22

Nie jest "silnie prorosyjski", tylko ma zrozumiały dystans do ekipy, która demonstracyjnie stawiała na jego rywala, i reprezentuje "wartości" z którymi mu niekoniecznie po drodze, tak samo jak z Turkami, prezentującymi podobne. Każda inna ekipa będzie miała z Bidenem lepszy kontakt.

Paweł
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:30

I prez. USA nie kieruje się ich interesem tylko "dystansem do ekipy" rządzącej w PL? Czyli to, kto jest w PL u władzy determinuje globalną politykę USA? Gratuluję fantazji. Biden "nie jest silnie prorosyjski" - ale jego działania takie są. Póki co w Polsce wszystkie wybory wygrywa określona opcja i to z nimi ma się dogadywać Biden a jeśli nie, to ch z takim sojusznikiem. Może oczywiście dogadać się z opozycją, tylko co z tego?

Babcia Jagoda
piątek, 9 lipca 2021, 23:12

Budek nie jest silnie prorosyjski tylko bardzo antychiński, a do tego bardziej się mu przyda Rosja niż Polska. Niemniej stosunek obecnej ekipy do niego nie jest bez znaczenia, przynajmniej by wtedy kłamał nam tak ładnie jak Trump, ale może by też np wybulił z miliard dolarów na projekt infrastruktury Trójmorza, przy obecnej skali wydatków USA to prawie niezauważalne, a nas by zachwyciło. Ale nie wybulił, bo nas nie lubi, a do szachowania Rosji na wschodniej flance wystarczą mu Niemcy

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 3 czerwca 2021, 18:49

Tam są teraz ludzie wielkiej wiary. Podobnie jak kilku innych W Europie. Wierzą, że jeśli jeden pan będzie mocno kochał drugiego pana, to ten drugi pan urodzi mu ślicznego dzidziusia. Wierzą także, że dzięki takim panom armia będzie skuteczniejsza. Jak popatrzeć na tebański Święty Zastęp ich wiara w tym ostatnim przypadku ma jakieś podstawy. W końcu każdy facet się wścieka, kiedy ktoś bije jego panienkę.

SAS
czwartek, 3 czerwca 2021, 14:15

Na pewno USA zwraca uwagę na ekipę taką, czy inną, w jakiejś Polsce.

Bren
środa, 2 czerwca 2021, 15:28

serio, serio???

ff
środa, 2 czerwca 2021, 15:14

Tylko że Erdoganowi i Turcji jest duzo bliżej do Rosji Putina niż Bidenowi i USA...

Czytelnik
niedziela, 4 lipca 2021, 22:33

Co za pierdoły , każdy udaje przyjaciela jak widzi że jest interes do zrobienia. Ale nasze tęgie umysły tego ni kumają i każdy ich dyma a podatnik płaci.

DDt
czwartek, 3 czerwca 2021, 15:47

To niezaprzeczalny fakt, wręcz aksjomat.

A.J. from San Diego, California
czwartek, 3 czerwca 2021, 14:51

100% RIGHT. Turkey is very dependent on Russia for energy.

bubizwo
środa, 9 czerwca 2021, 15:17

Paryż, Texas. Olgino, Kalifornia.

Fsaa
środa, 2 czerwca 2021, 06:35

Kupili,to kupili. Mnie interesują zakupy kolejnych zestawów zintegrowanych z Topazem i wdrożenie Warmate 2 w kompaniach zmotoryzowanych i zmechanizowanych z opcją rurowego odpalania z pojazdów. Jeśli chodzi o stanowisko pana ministra , to teraz niech podpisze kontrakt na badania z polską prywatną firmą i sypnie im na to kilkadziesiąt milionów jak to jest z innym krajowym ale państwowym podmiotem. Szybko zobaczymy kto opracuje lepszy i tańszy system. Konkurencja jest niezbędna dla dobrej modernizacji.

propaganda zawsze działa
sobota, 5 czerwca 2021, 09:42

Za 13, 14, 15 i 16 emerytury oraz bony wakacyjne można by było kupić dużo sprzętu dla wojska ale jakoś nikt nawet nie piśnie tematu tak cenzurka pilnuje.

B72
czwartek, 10 czerwca 2021, 05:04

Tak a pan moglby robic za 5pln /h ale jednak woli pan zarabiac więcej ile moznaby za różnice kupic sprzetu ...

O to to!!!
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:46

Celne!! A na takie dodatki "covidowe" dla personelu medycznego rząd bez wahania przeznaczył ponad 4 mld pln. Tymczasem cały oryginalny program Regina to.... 4,6 mld. Daje do myślenia?? I po trochę ponad pół roku "walki z epidemia" zadłużenie Polski wzrosło o ponad 220 mld.

Wasko
środa, 2 czerwca 2021, 00:20

I dobrze:)

pytajnik
wtorek, 1 czerwca 2021, 22:52

"Na bezzałogowiec typu Bayraktar czekali, jak mi sami powiedzieli przy okazji wizyty w Turcji, 10 lat. Dzięki tej umowie nareszcie go otrzymają." I co? Nie można było przez te lata zlecić opracowanie własnej konstrukcji panie ministrze?

Ghuu
środa, 2 czerwca 2021, 17:11

Wszystkocmozna zlecic i opracowac samemu tylko juz teraz piszczysz ze podatki sa za wysokie

wtorek, 8 czerwca 2021, 09:46

A pieniądze na te "Turki" uważasz nie z podatków będą?? Rozum ci odebrało?

Krystian
środa, 2 czerwca 2021, 15:02

To minister MON miał tą konstrukcję sam opracować?

Pytajnik
czwartek, 3 czerwca 2021, 19:03

Czytaj ze zrozumieniem. Miał zlecić opracowanie...

KrzysiekS
wtorek, 1 czerwca 2021, 22:35

No dobrze wielu uważa Turcję za jakiegoś "pariasa" czy "odmieńca" Europy a czy nas tak nie widzą? pytanie czy bycie państwem narodowym z własnymi poglądami jest czymś gorszym a może czymś lepszym może to UE się myli ze swoją ideologią tęczową. Uważam że mimo różnic w religii i wychowaniu powinniśmy mieć szacunek dla Turcji i wspólnie realizować niektóre cele.

Abc
wtorek, 1 czerwca 2021, 22:20

to dobra informacja, że kupilismy jakieś środki rażenia, ale jeszcze lepsza, to opieranie się na własnych zdolnościach. Jak Turcy się wypną na nas to dokąd pojedzie Pan Błaszczak. Tyle samozachwytów było na naszą partnerską lojalnością wobec USA i gdzie dzisiaj jesteśmy Panie Błaszczak. Podstawowy kurs w wojsku USA trwa chyba 14 tygodni. Dlaczego nie zorganizować na masową skalę (np 1 mln Polaków) takich szkoleń? Jako społeczeństwo jesteśmy rozbrojeni i bezbronni. Nie mamy żadnej wiedzy jak zachowywać sie w sytuacji agresji. A może poluzować dostęp do posiadania broni. Dzisiaj nawet skromny oddział np ruski wyląduje gdziekolwiek i może robić co chce. My możemy bronić się kijami od miotły i nożami kuchennymi. Błaszczak to polityk - gadacz. Gadanie, przemawianie, wygłaszanie.... i niewiele realnych działań

vojo
środa, 2 czerwca 2021, 20:44

Jezeli ruski wyladuje na twojej ziemi, ty broniac siebie i rodziny narazisz sie na sad EU i oskarzenie do przynaleznosci do nielegalnej organizacji nacjonalistycznej czyli czyli bedziesz partyzantem, a raczej mowiac jezykiem euro demokracji- terrorysta. Czytajac poprzednie artykuly i komentarze stwierdzam ze ponad polowa mieszkancow bedzie zadowolona z aneksji RP. Kim oni sa?

Pograbek
wtorek, 1 czerwca 2021, 22:02

Niestety taka jest prawda Nasz przemysł nie jest w stanie dać na teraz tego co potrzebujemy. Nie raz jak się już coś pojawi to każdy chce oskubać wojsko na ile się da. I w końcu okazuje się że zagraniczna propozycja jest lepsza i tańsza . Nie znoszę tego ministra ale to jedna z nielicznych dobrych decyzji ale aparatów powinno być min 48. A i baze trzeba dobrze zabezpieczyć bo kalibry ja rozniosa bardzo szybko. Nie mówiąc o dywersji.

Baba Jaga
środa, 2 czerwca 2021, 21:43

Przemysł zbrojeniowy rzadko kiedy robi coś ot, sam z siebie, bez konkretnego zamówienia i umowy na prace R&D. Nawet w dużo bogatszych krajach. Oczekiwanie, że ot tak pojawią się w ofercie gotowe, spore bezzałogowce, i to dokładnie takie, jakie potrzeba, to jest odkręcanie kota ogonem. Tak to można opracować jakieś michałki, a nie bojowe maszyny. Zresztą, jak na nasze warunki, przemysł i tak wykazuje sporo inicjatywy, zwykle dostając od MON kubeł zimnej wody na łeb.

Extern
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:28

Dobrze napisane, Po tym jak Obrum za wyczarowaną znikąd kasę zrobił bez zamówienia MONu BWP Anders, za co MON ich przeczołgał jak bure wiadomo co, nikt już w naszym przemyśle takiego ryzyka nie podejmuje. WB zresztą podobnie się nacięło, za własne środki opracowało BSLe Łosia i Mantę oraz uzbrojenie do tych bezzałogowców i MON też ich za to ukarał. Wszyscy mają oczy i widzą jakie są decyzje MONu. Więc niech nie wygłaszają tanich kocopołów że czekają z utęsknieniem aż krajowy przemysł coś opracuje i wtedy to kupią.

biały
środa, 2 czerwca 2021, 18:14

nasz przemysł spokojnie by to opracował , WB ma opracowane np Łoś lub Manta , spokojnie mogliby opracować ciut większą maszynę , ten zakup zapewne jest po części polityczny , dodatkowo dochodzi niechęć względem firmy WB , nawet nie wiadomo dla czego tak do końca

pozytyv
wtorek, 1 czerwca 2021, 21:26

Turcy są pariasemem w NATO, lokowanym w okolicy drzwi, przynajmniej do czasu aż nie odejdzie od władzy albo nie straci życia sułtan.

Box123
czwartek, 3 czerwca 2021, 00:41

To co powiesz o liderze NATO, który właśnie dał Putinowi zielone światło do napadania innych krajów i mordowania sowich przeciwników politycznych?

Extern
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:36

Działania Bidena są niesamowicie dziwne. Rosjanie nie działają na zasadzie że ktoś im coś ustąpi więc i oni coś ustąpią. To jest typowe zachodnie myślenie opierające się na zasadzie kompromisu. Tyle że wschód nie myśli w podobnych kategoriach, Rosjanie biorą co ktoś daje i rozpoczynają negocjacje od nowa.

Celnie
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:49

Bardzo celnie!! Zachód jest głupawo naiwny. A już "liberalna" Europa nawet dobrze po handlować z Rosją nie umie.

Zgoda!!!
czwartek, 3 czerwca 2021, 20:15

Trafione!!

Fanklub Daviena i GB
środa, 2 czerwca 2021, 18:01

Jedyne co Polin powinno obchodzić to cena/możliwości i samodzielność eksploatacyjna i remontowa a nie zdanie Wielkiego Wuja i tow. komisarzy z Brukseli nt Turcji!

paracetamol
czwartek, 3 czerwca 2021, 16:35

Szukanie sobie takiego sojusznika jak Turcja, to już kompletny przejaw upadku naszego kraju. Równie dobrze sojusznikiem mógłby być ISIS. Po co nam sojusznik, który nie posiada możliwości przerzutu wojsk do Polski? Który jest tak słaby wewnętrznie, iż prowadzi wojnę z własnymi obywatelami od dzisiątek lat. Komisarze partyjni to są na wschód drogi miłośniku dyktatur, pomyliły Ci się kierunki.

Generał Wania
wtorek, 1 czerwca 2021, 20:27

"Planujemy, by TB2 stacjonowały w Mirosławcu, w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych. " Dzięki za informację.Wprowadzamy koordynaty celu w Iskanderach.

Box123
czwartek, 3 czerwca 2021, 00:42

Bo napewno to jest informacja która by się nie dostała do Rosji. Filmy z ich startów i lądowań będziesz mógł oglądać na yt jak tylko przylecą do Polski

Darek
środa, 2 czerwca 2021, 20:36

Taaaa bo o tej ,,tajemnicy” by się nie dowiedzieli i koordynatów nie mają bo za PRLu tam nie byli…

SAS
czwartek, 3 czerwca 2021, 14:19

Jak mają szpionów w polskim sztabie to pierwsi się dowiedzieli. A dziwne, żeby nie mieli.

Olo1
środa, 2 czerwca 2021, 17:23

,,Wprowadzamy koordynaty celu w Iskanderach.'' Wprowadzaj. Koordynaty twojego drewnianego kibla pod Swietłogorskiem już mamy.

mick8791
środa, 2 czerwca 2021, 15:54

Chłopcze, a Ty naiwnie myślisz, że w dobie obserwacji satelitarnej lokalizacja jakiegokolwiek lotniska i maszyn, które są na jego stanie jest tajna?

Bren
środa, 2 czerwca 2021, 15:29

a co, nie dowiedzieli by się???

Krystian
środa, 2 czerwca 2021, 15:10

Czy Rosja nie ma dostępu np. do zdjęć satelitarnych? Myślisz, że nikt by nie wiedział gdzie są te drony?

Krystian
środa, 2 czerwca 2021, 15:10

Czy Rosja nie ma dostępu np. do zdjęć satelitarnych? Myślisz, że nikt by nie wiedział gdzie są te drony?

Wojtekus
wtorek, 1 czerwca 2021, 20:10

TB2 beda w Miroslawcu ale ich zasieg jest tylko 150 km. Wiec podczas wojny lub jakiejs akcji trzeba bedzie je przewiesc i przebazowac gdziej indziej, blizej teatru operacyjnego. Ma to jakis sens?

bc
środa, 2 czerwca 2021, 20:23

150km ale od stacji sterowania a nie od lotniska

Wawiak
środa, 2 czerwca 2021, 16:10

Raczej miejsce stacjonowania i szkolenia. Gdyby zaczęło robić się gorąco, to się go rozlokuje w miejscach, skąd będzie mógł być sensownie użyty. Piszę to, bo to oczywista rzecz - i żadna tajemnica. Tajemnica będzie gdzie konkretnie zostanie rozmieszczony. Takie rzeczy widza chyba nawet dzieci (przynajmniej te grające w gry strategiczne ;-) ).

mick8791
środa, 2 czerwca 2021, 15:54

Owszem, ma.

Krystian
środa, 2 czerwca 2021, 15:12

Jeśli będzie duże prawdopodobieństwo wybuchu wojny, to zarówno drony jak i F16 zostaną przebazowane.

sid
wtorek, 1 czerwca 2021, 19:30

demagogia,,kupił kilka dronów i myśli że kupił głowice nuklearne,Polska polityka międzynarodowa jest niezrozumiałą po co robi jakieś kombinację z Turcją ,straszny sojusz z Wegrami a teraz z nieobliczalną Turcją która wszędzie narobiła sobie wrogów

Darek
środa, 2 czerwca 2021, 20:37

Turcję stać na wrogów to raz, tak jakby NATO ich nie miało a dwa dronów nie kilka a 24 więc marny sarkazm.

Autorytet
środa, 2 czerwca 2021, 13:56

Jest nie zrozumiałą dla Ciebie, w twojej opinii jest niezrozumiałą, a opinia jest w zakresie twojej wiedzy. Nie znamy jej. Skrzypczaka znamy - podoba mu się. Bartosika znamy - podoba mu się. itd.

Grzesiek
środa, 2 czerwca 2021, 13:39

Trzeba jeszcze odwiedzić Chiny i nawiązać współpracę

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 3 czerwca 2021, 18:52

Oni już współpracują. Na przykład tak, że podesłali nam i nie tylko nam covida.

putin
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:55

24 bezzałogowce. Czuję się odstraszony.

Marcin
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:42

To ile kupili :24 czy 96 bezzałogowców ?

Krystian
środa, 2 czerwca 2021, 15:16

4ry zestawy, a każdy po 6 sztuk. Łącznie 24 drony. Do dokończenia programu brakuje jeszcze 11 zestawów. Możliwe, że te pozostałe będą stworzone przez nasz przemysł.

Extern
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:41

Oby, ale samo się nie zrobi, jak politycy nie stosują jakiś katalizatorów dla przemysłu zbrojeniowego to efektów zazwyczaj nie ma. Czego akurat TB2 jest bardzo dobrym, tyle że Tureckim przykładem.

Samkosz
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:30

Idealne zakupy na wybory i do pokazania w tvp, oby tak dalej.

Darek
środa, 2 czerwca 2021, 20:39

Ho ho, za Po PSL to dopiero były ,,zakupy” ze nawet w tefałenie nie było co pokazać.

Grzes
środa, 2 czerwca 2021, 12:40

O co ci chodzi

Zorgis
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:24

Przecież Bayraktar jest idealną platformą do stałego nadzoru granicy np. z Białorusią, która wkrótce może stać się idealnym miejscem prowokacji dla rosjan.

szwejk
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:11

Turcja sprytnym manewrem uwolniła się od programu F-35 który nie będzie rozwijany a nawet kontynuowany bo Amerykanie zrezygnowali z zakupu ponad tysiąca sztuk dla swojego lotnictwa. Obecnie pracują nad nowym typem samolotu , który ma zastąpić F-35 i F-16 . Polskie lotnictwo jak zwykle pozostanie z przestarzałym lub niedopracowanym , niedokończonym sprzętem . Drony tego typu co prezentowane w artykule są łatwe do zestrzelenia i w warunkach europejskich ich klęska jest gwarantowana. Są one używane przeciwko tzw. sandałowym wojownikom którzy nie dysponują obroną przeciwlotniczą. Zakup jest bardziej polityczny niż użyteczny .

ruski krawiec
środa, 2 czerwca 2021, 21:43

Przestań bredzić. Nikt nie zwija F-35, choć wy Rosjanie byście tego bardzo chcieli.

mccp
środa, 2 czerwca 2021, 18:33

Szwejk nie ogarniasz. Te drony będą służyli jako anonimowe wsparcie dla działań na ukr, domaluja im tylko inne oznaczenia jak trzeba będzie, stracimy aparaty latające, a nie czołgi i własnych żołnierzy. To tylko w wypadku W na wschodzie ukr.

Rain Harper
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:09

MAM to bomby kierowane laserowo. pociski p-panc z prawdziwego zdarzenia nie są używane na tych stronach! Ponadto 24 sztuki to o wiele za mało. Potencjalny npl strącił w Syrii dziesiątki takich dronów. Ufam że zakup ma przede wszystkim zagonić do współpracy niepokorną grupę WB oraz wyrwać ze stagnacji drobiowy program PGZ. Jak już będziemy mieli własne, uzbrojone MALE z bezpieczną łącznością - lekko zużyte TB2 można odsprzedać do Kijowa .

Kamyk
czwartek, 10 czerwca 2021, 05:15

W Syrii strącono ( Turcy mówią o awarii ) jeden TB2....

Chyżwar dawniej Marek
środa, 2 czerwca 2021, 21:46

Z wypowiedzi wynika, że te tureckie drony to nie jest program "Gryf". Po prostu pojechał i kupił od nich drony.

mick8791
środa, 2 czerwca 2021, 16:16

Po pierwsze Kijów kupił te drony przed nami więc nie potrzebuje naszych "lekko zużytych". Co więcej Kijów w przeciwieństwie do nas współuczestniczy w produkcji dronów, które zamówił. "zagonić do współpracy niepokorną grupę WB"? Wolne żarty! WB ma w swojej ofercie drony i to dobre. Dostarcza je do klientów zagranicznych. Przy odpowiednim finansowaniu jest w stanie zaprojektować również dron klasy TB2. Jest tylko jeden problem... otóż polski MON nie składa u nich zamówień, co więcej wyklucza ich z przetargów na dostawy dronów. Dlaczego? Bo to firma prywatna i z tego powodu jest dla polskiego MON "beeee". Generalnie jak nie wiesz o czym piszesz to tego nie rób...

Victor
środa, 2 czerwca 2021, 13:05

Kijów ma nowe TB2, nie potrzebuje zużytych. A WB nie trzeba gonić do współpracy tylko dać zlecenie.

MI6
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:08

Święte słowa: "takich zdolności potrzebujemy tu i teraz, a nie za kilka czy kilkanaście lat" , tylko w ustach Błaszczaka (i jego poprzedników też) jakoś dziwnie brzmią.

MArio
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:36

Jak MON chce używać tych dronów do kontroli wschodnich granic jeśli będą one stacjonować w Mirosławcu? Teraz zmiany geopolityczne tak przyspieszają, że nie wiem czy my mamy czas do przyszłego roku. Chcę wierzyć, że MON rusza z kopyta z modernizacją armii

mick8791
środa, 2 czerwca 2021, 16:17

Od kontroli granic jest Straż Graniczna i ona jest wyposażona we własne drony.

krzys
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:33

Ten zakup, a bardziej flirt z Turcją, bo w pakiecie nie tylko te drony, to raczej pokazowy foch pod adresem USA. Podobnie zresztą trzeba ocenić wizytę Rau w Chinach (o której za wiele się nie pisze). Ot wchodziliśmy w tyłek USA, kupowaliśmy u nich wszystko, co tylko nam wcisnęli, blokowaliśmy im Chińczyków, gdzie tylko mogliśmy, w zamian mieliśmy dostać wsparcie choćby przy NS2, czy innych sporach z Rosją. USA mając na głowie spore kłopoty z Chinami, chyba doszło do wniosku, że spory z Rosją i Niemcami trzeba wygasić, interesy krajów mniejszych można olać. To mamy w/w "pokazówkę" z Turkami, pytanie co czas przyniesie w kwestii Chin. Pytanie, czy będą chętni do "współpracy", po tym jak blokowaliśmy Huawei, czy ich pomysł na nowy szlak jedwabny.

zimny kubek
sobota, 5 czerwca 2021, 10:22

Może jeszcze kilka meczetów wybudują na znak przyjaźni z Turkami. Szkoda, że nikt nie potrafi zauważyć, że my już nie mamy państwa, jedynie granice. Jedynym funkcjonującym prawem to prawo siły. W razie konfliktu podzielone społeczeństwo będzie walczyć przeciwko sobie.

Ech
środa, 2 czerwca 2021, 12:31

Też się zdzieilelm wizyta ministra w Chinach. Co prawda nie sam bo też Irlandia. Ale Irlandia to sojusznik Chin w ramach UE. I ciekawe że w mediach o tym malutko.

mcrobertson
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:59

Czy my "współpracujemy" z najsilniejszymi? Raczej po prostu kupujemy "z półki". Czy jak ktoś kupi masło w sklepie to w domu się chwali, że "nawiązał współpracę" ze sklepem? To wszystko jest jak paragraf 22: Dlaczego nie kupujemy od polskich firm? Bo nie mają dla nas produktów. A dlaczego nie mają produktów? Bo MON nie zamawia więc nie ma za co ich opracować.

Kazik
czwartek, 3 czerwca 2021, 02:45

No i co? MON zamówi a firma opracuje dwa prototypy za 18 lat.

Rosyjski Szpieg
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:58

Chcialbym sie zapytac czy nie moglibysmy rozłożyć jedenego drona na czesci pierwsze przeanalizowac go i stworzyc cos wlasnego na podstawie rozlozonych czesci?

Yaro
środa, 2 czerwca 2021, 16:29

No tak, przecież Wy w Rosji nie słyszeliście o czymś takim jak ochrona własności intelektualnej.

cs
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:50

TB-2 udowodniły że do niszczenia T-90/T-14 wcale nie trzeba AH-64, A-10, F-16 (nie mówiąc o F-35). Zupełnie wystarczą proste, tanie drony.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:42

Brawo! Nareszcie. Potrzebny sprzęt w końcu zakupiony. Mam nadzieję, że nasz przemysł zbrojeniowy otrzyma jakieś technologie w transferze tego cudzoziemskiego zakupu. O kodach do Bayraktarów oczywiście już nie piszę.

mick8791
środa, 2 czerwca 2021, 16:30

A przeczytałeś ten artykuł ze zrozumieniem? Raczej nie, bo inaczej byś już wiedział, że nie dostaniemy żadnych technologii. Poza tym nie "cudzoziemskiego", a zagranicznego zakupu!

Victor
środa, 2 czerwca 2021, 13:06

Nie otrzyma.

BUBA
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:41

Dlaczego sie tak bardzo krytykuje ten zakup. Handlowac trzeba z wszystkimi z NOTO.

KrzysiekS
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:29

Zakup TB2 jak najbardziej sensowny. Co do programu ORLIK to nie pandemia tylko większe wymagania MON co do PGZ-19R zmusiły PGZ do zmiany płatowca ale ok lepiej poczekać i mieć coś lepszego. Natomiast dziwi mnie cisza odnośnie programu NAREW wydaje się że był on wałkowany przez lata a po podjęciu decyzji ani PGZ ani MON nie są gotowi tylko jakby od początku zaczynali rozmowy.

Peptyd
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:11

No i Brawo!! Wkońcu troche sie oderwali od zakupów w USA choć amerykańska broń jest OK. Jest jeszcze Szwecja i Korea Pd. tam można sporo fajnych zabawek kupic i przemysł by skorzystał. Natomiast Po ostatnich zagraniach Dziadka Bidena trzeba troche zmienic kierunek zakupów dając republikanom p\dodatkowe paliwo w wyborach juz za 3 lata..

Zenek
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:03

Mistrz unikania odpowiedzi. Mam nadzieję, że za te wszystkie "pilne" i bezoffsetowe zakupy wkrótce odpowie.

mick8791
środa, 2 czerwca 2021, 16:31

Dokładnie! On mówi nic nie mówiąc...

Extern
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:55

Właściwie to Minister wymigał się od odpowiedzi na to czy TB2 to Gryf. Równie dobrze może się okazać że żadnego krajowego Gryfa już nie będzie. W każdym bądź razie ciężkie zadanie nasz MON nakłada na nasze firmy. Żadnej deklaracji że kupi nie złoży, Kontraktu na opracowanie technologii też nie da. A oczekuje że za własne pieniądze firmy opracują takie systemy, a wtedy MON się może zastanowi czy od nich coś kupi. Z Łosiem i Mantą tak się już zastanawia z 6 lat niestety.

środa, 2 czerwca 2021, 12:47

Dziwne to jest, że oczekuje się, że MON da kasę prywatnej firmie na opracowanie zabawek. Dlaczego sami sobie w WB nie opracują?

Paweł
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:56

Opracowali Mante i Łosia, tylko zainteresowania MON od 2016 jakoś nie było. Teraz nagle pilny zakup. Komedia i kabaret w jednym.

LMed
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:00

Nie no oczywiście. Mon daje kasę PGZ. A PGZ gwarantuje dostawy nowoczesnego i stale modernizowanego sprzętu. Po co w takim razie jacyś badylarze-prywaciarze. Tak trzymać.

Cezar
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:12

PGZ "gwarantuje" ? Jaja sobie robisz? I dlatego za jednego nieistniejącego nawet w prototypie Orlika za 19 MILIONÓW, WP mogłoby mieć już aż 22 drony FlyEye, lub aż 190 dronów Warmate. Jacy badylarze? Badylarze i nieroby to siedzą właśnie w PGZ, którzy nic nie potrafią ani opracować, ani tym bardziej wcisnąć swoich bubli nikomu poza MON, które radośnie pompuje "kroplowki" gdy tylko PGZ po raz kolejny zmarnuje poprzednie dofinansowanie.

lsd
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:47

Dlaczego nasz kraj musi koniecznie z nimi współpracować? Turcy nie są naszymi sojusznikami w NATO. To kraj, który nie tworzy stałych sojuszym a jeżeli już to tylko z silnieszymi. Bayraktar nie jest wart pieniędzy jakie chce wydać MON. Te pieniądze powinny zostać w kraju, zwłaszcza iż uzbrojenie dla dronów jest prostsze niż uzbrojenie dla f16 i stwarzają dużo większe możliwości integracji z tym co jest i co może być produkowane w Polsce. Sześć zmarnowanych lat przez ekipę PIS, to okres przez który dron klasy MALE byłby już dawno ukończony.

BTR
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:46

Jestem z portalem od prawie 10 lat... Dawno już pisałem o tym że robotyka mogła by być kołem zamachowym branży militarnej. Młodzi zajmują bardzo wysokie miejsca na konkursach z robotyki NASA oraz ESA powierza Polskim instytutom coraz śmielsze komponenty dla swoich łazików czy sond oraz satelit... Od tamtej pory niewiele się e tej materii zmieniło... I zamiast kupować w Turcji to my bylibyśmy eksporterami takiej broni... Ale przecież decydenci w MON-ie i departament uzbrojenia wie wszysko lepiej...PGZ ma pieniądze poparcie rządzących a z programami dronow jesteśmy dalej w lesie... A można było być potęga w robotyce militarnej.... I nie tylko mowa o dronach ale i robotach bojowych (Estonia wielkości Dolnego Śląska jest wśród liderów). Resztę przemyślcie sobie sami...

Andrzej
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:38

Czyli zakup adhoc, wcześniej nie wiedzieli że wojsko potrzebuje BSP? czy tam są jakieś plany w jakim kierunku ma się rozwijać WP

Monkey
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:37

Jestem trochę rozczarowany skalą offsetu dla Polski, ale z drugiej strony też trzeba przyznać ministrowi Błaszczakowi rację. Szczególnie, że wygląda na to, iz programy Gryf i Zefir dalej są prowadzone osobnymi torami. To powinno dać czas naszemu przemysłowi na opracowanie jakichs poważnych konstrukcji, a z drugiej strony wojsko będzie mieć 24 bezzałogowce, które sa juz sprawdzone w działaniach. I podejrzewam, że będzie to także pewnego rodzaju bodźcem dla naszego przemysłu zbrojeniowego pokazującym, że jeśli trzeba, to priorytety obronności RP mogą, ale nie musza wziąć góre nad priorytetami zbrojeniówki.

seitz
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:27

Oczywisty, słuszny krok. Docenicie dopiero gdy Niemcy was pochwalą. A już to robią na łamach Die Welt.

środa, 2 czerwca 2021, 13:31

Głosy - za mało, za drogo

Piotr
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:24

Będziemy, czekali, rzadzicie juz 6 lat. Juz się zorientował iście ze żarty się skończyły czy jeszcze?

X
wtorek, 1 czerwca 2021, 14:26

MB: "Jednakże są sytuacje w których Wojsko Polskie potrzebuje sprzętu jak najszybciej. Tak było w tym przypadku. Polski przemysł takiego bezzałogowca „na teraz” nie oferował." - tego chyba nie trzeba komentować, a zwłaszcza tej "szybkości"

Szwejk
wtorek, 1 czerwca 2021, 14:24

Te urządzenia są dobre przeciwko sandałowym bojownikom z bliskiego wschodu czy Azji środkowej . W warunkach europejskich nie mają szans na sukces militarny.

Yh
środa, 2 czerwca 2021, 22:25

Czyli na mongolską Rosję wystarczy dzieki!

Marek
środa, 2 czerwca 2021, 11:48

Dron Bajraktar TB-2, na razie i na świecie, jest najskuteczniejszym dronem bojowym! Nie ulega przy tym wątpliwości, że polskie wojsko ma ogromny deficyt dronów bojowych, nasz przemysł obronny nie produkuje bezpilotowców tej klasy jak TB2, z 773 strat naziemnych poniesionych przez Armenię, co najmniej 537 zostało spowodowanych przez drony Bayraktar TB2 (69,7%) – wynika z analizy S. Mitzera i J. Oliemansa (Oryx Blog)

Darek
czwartek, 3 czerwca 2021, 08:34

11:48 Dron Bajraktar TB-2, na razie i na świecie, jest najskuteczniejszym dronem - STWIERDZENIE NA WYROST. TEN BSL AKURAT LICZNIE WYSTĘPOWAŁ W REJONACH GDZIE OSTATNIO WYSTĘPOWAŁ UMIARKOWANE KONFLIKTY ZBROJNE W krajach których siły zbrojne są mocno nie dofinansowane i zmodernizowane z przestarzałym dowodzeniem

Myśliciel
środa, 2 czerwca 2021, 11:24

To ciekawe. A popatrz np. w Górnym Karabachu się sprawdziły. Nawet ruscy je cenią

Meska
środa, 2 czerwca 2021, 11:20

Taa, to dlatego większość krajow nawet na zachodzie inwestuje w takie drony? Nawet w Niemczech trwa dyskusja o zakupie podobnych dronów.

R
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:37

Cos czyje, ze nastepny bedzie czolg Made in Turkey.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 3 czerwca 2021, 18:56

Po co tobie czołg od Turków, skoro oni wzięli go od Koreańczyków? Przecież Koreańczycy proponują nam ten czołg dostosowany do polskich warunków.

środa, 2 czerwca 2021, 20:26

Oby + Ukraina

Box123
środa, 2 czerwca 2021, 11:27

Oby nie. Ale nie zdziwiłbym się że zamiast brać podrasowany oryginał z Korei Błaszczak weźmie turecką kopie. Ale z Turcji będzie pińć złoty taniej to trzeba brać... Wilk tylko z Korei

AXM
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:32

Kolejny sukces,Polska nie jest w stanie zrobić drona tej klasy

Gurney H
środa, 2 czerwca 2021, 21:56

Polska jest w stanie zrobić. MON nie jest w stanie zamówić.

Myślenie ma przyszłość
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:29

"Polscy żołnierze zasługują na najnowocześniejszy sprzęt. Wcześniej go nie było, albo musieli czekać długimi latami. Na bezzałogowiec typu Bayraktar czekali, jak mi sami powiedzieli przy okazji wizyty w Turcji, 10 lat. Dzięki tej umowie nareszcie go otrzymają." Ponad połowa z tego czasu oczekiwania przypada na czasy rządów PiSu. Ale to oczywiście szczegół.

Grzes
czwartek, 3 czerwca 2021, 09:48

No i jest,za platformy czekali 8 lat i się nie doczekali

I kto to kupi
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:24

"Generalnie zamierzamy rozwijać potencjał bezzałogowców w całym Wojsku Polskim." ale kupujemy tureckie. I tyle na temat.

pl
czwartek, 3 czerwca 2021, 08:20

A na czym ma się szkolić kadra na modelach z WB?

Brednie
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:15

Te "modele WB" to jak dotąd jedyne niepokonane w Donbasie przez rosyjską WRE. Zatem nic kompletnie nie wiesz nt dronów z WB.

Fox
piątek, 4 czerwca 2021, 15:41

Na wiertolotach jak nie wiesz na czym.

robertpk
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:10

o dzisiejszym "Tu i teraz" należało pomyśleć ponad 5 lat temu - zatrzymując programy rozwojowe BSLów w Polsce. Ale oczywiście wówczas rządził ktoś inny - ktoś wystawi temu "ktosiowi" rachunek na ponad miliard złotych ??? ktoś go na to stanowisko wskazał i nie jest to opozycja...

Zatroskany
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:05

Minister nie odpowiedział na jedno zasadnicze pytanie. Co się stało, że nagle podjęliśmy decyzję o zakupie tych platform z dość egzotycznego kierunku w sytuacji kiedy od lat MON(PIS) blokuje programy BSL szczebla operacyjnego (Gryf/Zefir) i opóźnił o lata program Orlik oddając go zupełnie nieprzygotowanemu PGZ (WZL-2)? Nie odpowiada też na niewygodne dla siebie pytania dotyczące m.in. małej efektywności takich platform w przypadku działania przeciwko nowoczesnemu systemowi obrony powietrznej.

Kazik
czwartek, 3 czerwca 2021, 02:53

Bo może coś poważnie zaczyna brzydko pachnieć na naszej granicy z Białorusią. I na teraz trzeba monitorować by jakieś zielone ludziki . . . .

Pytam
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:44

A Topaza będzie miał? Ktoś wie?

pawulon
środa, 2 czerwca 2021, 12:48

Jak minister mówi, że będzie, to mówi!

"Pułkownik" Michał
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:44

I dobrze. Jednakże nasi wojskowi wyrażali też potrzebę posiadania własnych satelit wojskowych/szpiegowskich. Może jako zamiennik do tego MON wsparłby prace rozwojowe nad polskimi satelitami startosferycznymi? Nasi naukowcy poszukują sponsora... Dlaczego ograniczać ich drony tylko do badań atmosferycznych, skoro takie stratosferyczne drony byłyby tańsze i mogły lepiej spełniać funkcję satelit? Wystarczy w necie wpisać temat: "polskie drony stratosferyczne" i już wyskakuje sporo artykułów na ten temat... P.S. Oferta Turków była zdaniem Pana ministra świetna. Czy zatem oferta Hyundai Rotem na K2PL już taka świetna nie była? Oferowali nam ponoć polonizację i własną produkcję K2PL i wspólne prace nad czołgiem kolejnej generacji, czyli K3. Czy nasi pancerniacy nie zasługują na bardziej nowoczesny sprzęt? Przecież Hundai teraz prowadzi prace nad czołgami bezzałogowymi by wykorzystać starsze koreańskie modele. Przecież gdyby nawiązać z nimi współpracę można by było jako bazę dla naszych bezzałogowców wykorzystać np. nasze T-72... Czemu by też nie pomyśleć nad szerszą współpracą z Koreą Południową (z którą współpracują także Turcy) i nie wynegocjować w pakiecie budowy idealnych na Bałtyk miniaturowych okrętów podwodnych, budowanych przez Hyundai Industries?

ostatni sprawiedliwy
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:18

Konkretów w sumie nie wiele, ponad to co już bylo wiadomo.

Gts
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:13

Najpierw sila i z premedytacja zwalczali polslie zdolnosci w zakresie dronow klasy MALE, a teraz pilna potrzeba operacyjna. To sie nazywa hipokryzja. Druga sprawa wspolpraca z najsilniejszymi w NATO? Niemcy, Francja, UK? Nie, wg tego amatora najlepsza bedzie Turcja, ktora w NATO jest na cenzurowanym, odcinana jest od technologii i wyrzucana na margines za wspolprace, wait for it mr Blaszczak... Rosja! Wy albo celowo oslabiacie polski przemysl i armie, albo jestescie kompletnymi glupcami. Pozyskanie kilku dronow za ponad miliard zl to nie rozwiazywanie problemow armii, a medialna hucpa.

Frantz
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:21

Myślę że jedno i drugie! Mam na myśli że są zarówno głupcami, jak i celowo szkodzą Armii. I że jest to medialna hucpa. Gdyby było to pilne i ważne, w tym samym trybie mogliby kupić także gotowe angielskie Watchkeepery, który to zakup nie tylko na 100% wzmocniłby nas technologicznie, ale i ułatwił zakup np. CAMM-ów.

Marek
środa, 2 czerwca 2021, 11:54

Turcja nie jest odcinana technologii a w bardzo krótkim okresie z kraju kupującego uzbrojenie z półki stała się jednym ze światowych liderów w produkcji zaawansowanej technologii, techniki wojskowej i specjalnej, przyczyny tego sukcesu należy szukać w konsekwentnym realizowaniu planów, szerokiemu spojrzeniu na potrzeby i wymagania własne i innych oraz w chęci dorównania „najlepszym”.

do etatowego polityka
środa, 2 czerwca 2021, 11:13

A jakie np. Niemcy mają drony klasy MALE że chcesz z nimi współpracować? Poza tym w Niemczech Turków jest już kilka milionów więc poczekaj bez napinki jeszcze trochę i wyjdzie na twoje ;-)

OptymistaPl
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:03

Brawo Panie Ministrze. Czekam z niecierpliwością jeszcze na ZSSW i Pirata.

Olo75
środa, 2 czerwca 2021, 11:39

... i PPK Moskit

Saw
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:02

Równie dobrze można zrobić wywiad z szafą grającą.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 3 czerwca 2021, 18:59

Jeszcze lepiej zrobić wywiad z Budką bez suflera.

wtorek, 8 czerwca 2021, 10:21

Trafne

Driller
wtorek, 1 czerwca 2021, 11:56

"Polscy żołnierze zasługują na najnowocześniejszy sprzęt." i dlatego nadal mamy na wyposażeniu: "Pszczółki", T72, BWP1, BRDM, P-83, hełmy w.67 i pasoszelki dusicielki.... Dziękujemy Panie Ministrze, czujemy się zaopiekowani.

dfg
środa, 2 czerwca 2021, 20:08

generałow mamy w bród pond 100, a Duda produkuje następnych cały czas. USA ma 40.

Tweets Defence24