Turecka armia zwiększa zdolności przeciwpancerne

4 maja 2021, 11:06
2b77dcab-3906-4974-a2ea-e18b862443d1
Fot. FNSS
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Turcji, turecka armia odebrała kolejną partię rakietowych niszczycieli czołgów Kaplan 10. System ten jest obecnie sukcesywnie dostarczany do pododdziałów przeciwpancernych tureckich wojsk lądowych obok kołowych rakietowych niszczycieli czołgów Pars 4x4.

W ostatnim czasie przeprowadzono odbiory dziewięciu egzemplarzy tych wozów, które zostały dostarczone 5 kwietnia br. przez producenta, czyli turecką spółkę FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Siedem z nich ma trafić do dowództwa 5. Brygady Pancernej, a pozostałe dwa do dowództwa 2. Brygady Pancernej. Do dziś odebrano łącznie 113 egzemplarzy rakietowych niszczycieli czołgów, a w tym 94 gąsienicowe Kaplany i 19 kołowych Parsów. Docelowe plany przewidują łącznie pozyskanie aż 344 egzemplarzy tych wozów (odpowiednio 208 i 136 każdego z typów). Kontrakt od tureckiego resortu obrony na opracowanie obu tych wozów w marcu 2016 roku otrzymała wspomniana krajowa spółka FNSS Savunma Sistemleri.

Program pozyskiwania nowych rakietowych niszczycieli czołgów na podwoziu gąsienicowym i kołowym realizowany jest w ramach programu Pojazdów Nośników Uzbrojenia (Silah Taşıyıcı Araçlar - STA). Jego głównym celem jest zwiększenie zdolności przeciwpancernych pododdziałów zmechanizowanych (wersja gąsienicowa) i piechoty zmotoryzowanej (wersja kołowa) tureckich wojsk lądowych poprzez wprowadzenie na wysoce mobilnych i nowoczesnych środków zwalczania ciężkich wozów bojowych. Obie wersje mają być dodatkowo przystosowane do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych i bliskiego współdziałania z jednostkami pancernymi armii tureckiej, a także charakteryzować się modułową konstrukcją.

image
Reklama

Kaplan 10 to najnowszy, a także najlżejszy i najmniejszy członek rodziny gąsienicowych wozów bojowych Kaplan (pozostałe dwa warianty z tej rodziny to lekki i ciężki bojowy wóz piechoty Kaplan 20 i Kaplan 30) opracowanej i produkowanej przez turecką spółkę FNSS.  Po raz pierwszy została publicznie zaprezentowana na międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEF-2019 w  Stambule. Załoga tego pojazdu składa się z 4 żołnierzy (kierowca, dowódca i dwóch operatorów uzbrojenia). Jego masa całkowita wynosi 17 ton, a prędkość maksymalna 65 km/h (w wodzie odpowiednio ok. 6,3 km/h). Uzbrojenie stanowi zamontowana w zdalnie sterowanej wieżyczce (Anti-Tank Remote Controlled Turret - ARCT) podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych OMTAS/Mizrak-O (lub opcjonalnie Kornet-E) z zapasem do sześciu pocisków oraz sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dostawy tych wozów zgodnie z przyjętym harmonogramem mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
Tomek
środa, 5 maja 2021, 07:41

Tak, tylko pozazdrościć. Ale chciałoby się jednak poczwórną wyrzutnię.

czekając na powrót króla
wtorek, 4 maja 2021, 22:53

Patrząc co robi z armią Turcja to aż żal 6 straconych lat. Platformo wróć, Polacy chcą normalności.

Pepe
piątek, 20 sierpnia 2021, 16:40

Czyli co chcesz znowu powrotu do skansenu.

Tomcat
środa, 5 maja 2021, 12:08

chyba cię pogięło... PO i normalność :D zlikwidowaliby resztę jednostek, zostawiliby co najwyżej te do obrony Odry, żeby Niemcy osłonić :)

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 4 maja 2021, 21:33

Są tacy, którzy pisali, że niszczyciele czołgów mają być na czterech kółkach i nikt normalny nie robi takich na gąsienicach. Tymczasem Turcy nie dość, że robią dla siebie na gąsienicach, to jeszcze ich pojazd "o zgrozo" pływa. Tymczasem u nas przeszkadzała komuś hybryda z HSW, bo miała "sowiecki rodowód". Ciekawe kto to był? Dobrze, że LPG przeszło, bo na tym podwoziu da się zrobić takiego niszczyciela za rozsądne pieniądze.

Zniesmaczony MON
środa, 5 maja 2021, 11:45

Ćwierć prawdy. Są bowiem przede wszystkim tacy, którzy w obliczu braku ppk na jakimkolwiek nośniku, i to od początku równoległego posiadania Spike oraz Rosomaka, przez 14 lat twierdzili, że "trwa integracja Spike na wieży Hitfist30", by w roku 2019 stwierdzić że żadnej integracji nie będzie! Są też tacy, którzy wobec niepodważalnej przewagi liczebnej oraz jakościowej wozow pancernych Rosji, mając z e r o zdolności zwalczania tychże rakietami, świetnie i skutecznie opóźniają załatanie tej oczywistej i tragicznej dziury, wybierając jako nośnik - do tego niewybranych wciąż ppk - rzecz najtrudniejszą do pozyskania, najkosztowniejszą do pozyskania i eksploatacji, najbardziej skomplikowaną technicznie, wymagającą do transportu dodatkowych wydatków oraz dodatkowego personelu, czyli nowoczesne (z góry prze to wykluczając tanie, proste i dostępne BWP1), nowe gąsienicowe niszczyciele czołgów. Tym samym zamiast dążyć do szybkiego, najtańszego z możliwych sposobu wzmocnienia naszych obecnie żenująco śmiesznych zdolności zwalczania wrogich pojazdow, poprzez montaż np. zakupionych w trybie intwerwencyjnym dodatkowych dedykowanych wyrzutni i zamontowaniu ich na dostępnych już w Polsce nośnikach - np. właśnie kołowych - dalej skutecznie utrzymują fikcję, słabość, niezdolność do manewru ogniem, czy szybkiej koncentracji środków ppanc na wybranym kierunku - skutecznie kontynuują sabotaż naszych zdolności ppanc, wybierając to, co ma szansę trafić do WP dopiero za "naście lat". Gdy zwykłego Spike można by zainstalować choćby na quadach, Rangerach, Wirusach, AERO, AMZ czy dokonczyć wreszcie AMURA.

ZZZZ
wtorek, 4 maja 2021, 20:59

Niszczyciel czołgów na podwoziu gąsienicowym uzbrojony w wyrzutnię ppk to jedyne sensowne wykorzystanie podwozia czołgów T72. Zamiast odmalowywania ich i udawania, że po odmalowaniu są pełnoprawnymi MBT, bez stabilizacji wieży i bez nowoczesnej amo do armaty.

rezerwa 77r.
wtorek, 4 maja 2021, 19:30

kto w POLSCE blokuje modernizację BWP jako niszczyciel czołgów ,gdyż już POZNAŃ pokazał co można zrobić /// NIE CZEKAĆ NA BORSUKA MINĄ LATA ///

Marzyciel
wtorek, 4 maja 2021, 18:59

A my projektowaliśmy rewolucyjnego wtedy AMURa. 4 rakiety Grom w gotowości do natychmiastowego użycia, oraz do 6 rakiet Spike gotowych do strzału po uniesieniu platformy. Zainstalowany na Rosomaku albo każdym innym, dowolnym nośniku. Są LPG, UMPG, pojazdy z AMZ, nawet na BWP1.

dim
wtorek, 4 maja 2021, 16:30

(1) Wyraźnie mocno boją się tych Leo2A6... (2) I równie wyraźnie liczą się z wojną na wiele frontów naraz i to z wieloma państwami, a nie tylko grupami etnicznymi. Zapewne metodą "uderzamy na jednym kierunku, w tym okresie bronimy się na pozostałych". Może być skuteczne.

Ivanius
wtorek, 4 maja 2021, 23:08

Chyba tak, podobnie zdobili Grecję i Bułgarię w średniowieczu. Najpierw uderzyli Persję. Bać sie? chyba nie! kupują celowo dla swojej armii żeby była referencja na eksport. Zasada taka; użyj u siebie żeby nci kliewidzieli. Defece24.pl nie dawno był artykul o kapłanach i know-how dla Indonezji:)

Milutki
wtorek, 4 maja 2021, 22:24

Aż tak bardzo Leo2A6 się nie boją, środkami już posiadanymi by je zniszczyli. Pytanie jest jak z północnosyryjskimi komunistami, nie czy ich zniszczą ale jak szybko i jakim kosztem. Tak, Turcja szykuje się do walki samodzielnie na kilku frontach , Turcy mogą zostać zaatakowani przez Grecję na jednym froncie, tak jak Cypr w 1974 i może zarazem być zdradzona przez "sojusznicze" USA na drugim jak w ostatnich latach w północnej Syrii .

Tomasz
sobota, 8 maja 2021, 22:14

@Dawien, Udokumentowanie czy udowodnione? skąd mamy wiedzić że, to nie jest spolitykowane lub ogólna polityka Grecji? A gdzie są historycy?? Każdy sobie z łatwoscią mówi o "ludobójstwie" . W konwencji miedzynarodowej jest jasno napisane; "udowodnienie i ukaranie o ludobójstwie" akty. Skoro Turcy dokonali cos takiego nie daliby radę ukryć w całości o którym jest mowa. Więc, gdzie są te dowody Greckie ?? Dlaczego nie idzecie do sądu miedzynarodowego? jeśli każdy oskarży każdego bo tak ja chce a gdzie jest prawda? Więc, niech każdy oskarża samego siebie! żaden naród nie jest czysty jak anioł. Grecy tez nie są. Nie ma reakcji bez akcji...

Davien
czwartek, 6 maja 2021, 16:22

Milutki, a czym wy chcecie zniszczyc te Leo2A6 jak wasze najlepsze ppk czyli rosyjskie Kornet-E nie są w stanie przebic ich pancerza?:) Na Cypr to napadła Turcja , dokonywała atkó ludobójstwa i czystek etnicznych i okupuje 37% Republiki Cypru.Jak na razie to Turcja zdradza kogo tylko morze z NATO na pierwszym planie .

Tomasz
sobota, 8 maja 2021, 21:25

No, teraz trzeba wyjasnić po koleji; Megalo Idei- Enosis- Eoka...Dyktatura wojskowa w Grecji, w latach 1967–1974. Została zapoczątkowana 21 kwietnia 1967 przez wojskowy zamach stanu. W 1973 krwawo stłumiono strajk studentów. W 1974 nieudana próba przyłączenia Cypru do Grecji skompromitowała juntę – rządy objął wezwany z emigracji Konstandinos Karamanlis. Junta czarnych pułkowników Grecji...tyle wstarczy!!

Tomasz
środa, 5 maja 2021, 11:21

@Milutki, w regionie Turcji, sąsiedzi Turcji mają ponad tysiące czołgów każdy; Rosja, Iran, Syria, Egipt, Bulgaria nawet ta mała Grecja ma nadmierne: 1244 czołgów oraz 3571 opancerzonych pojazdów bojowych. w 2014roku. Nie dawno Amerykanie podarowali kilku set pojazdów bojowych. Dla porównania; Niemcy mają 408, Brytyjczycy 407, Francja 423- 2018r. W sumie razem 1238 sztuk - sama Grecja 1244 sztuk. Ich strategia oparta jest/była na czołgi ( Bayraktar TB2 zmienił to) Tak tylu tych czołgów, że nie tylko z dronami! trzeba znależć na lądzie; w lesie, pod stodołami, pod piaskami pustynii, pod dachami, mostami itd. gdzie mogą się ukryć od dronów. Turcy mają doświadczenie w Syrii

Gryf
wtorek, 4 maja 2021, 16:00

A my za to kupiliśmy cysterny! Respect!

dim
środa, 5 maja 2021, 08:24

Wiesz, bez toalet da się... Bez łazienek też da się... Ale bez wody nie da się walczyć. Niegdyś przekonał się o tym Afrika Korps. Wody powierzchniowe mogą zostać skażone. Obrona wytrzyma wtedy ile dni ? Dwa ? Trzy ? Czyli niezbędne są wtedy wody głębinowe. I cysterny.

Ciekawski
środa, 5 maja 2021, 11:47

Czym chcesz walczyć mając - zamiast niszczyciela czołgów posiadającego w pełnej gotowości rakiety ppanc - cysterny??

Gnom
niedziela, 9 maja 2021, 19:16

Skoro z diabłem (a wszystko co nie z PiS i USA to diabły) to zapewne cysterny są z wodą święconą (pewnie przez rydzola) wieć "na pewno" będą skuteczniejsze od rakiet ppanc.

Meska
wtorek, 4 maja 2021, 14:47

Podziwiam Turcję. Kraj o podobnym budżecie do Polski a robi naprawdę pokaźne zakupy sprzętu i modernizuje armię na potęgę. Nie mówiąc juz nawet o ich dynamicznie rozwijającym się przemyśle zbrojeniowym. To jest właśnie zaleta suwerenności kraju...

wtorek, 4 maja 2021, 22:27

2019 r PKB Polski -595,6 mld dolarów - Budżet MON 11,9 mld dolarów - Turcji -761,4 - 20,4

dim
piątek, 7 maja 2021, 11:53

@niepodpisany - Zapomniałeś o tych DODATKOWO ponad 120 miliardach USD, które "wyszły" i "nie wiadomo gdzie poszły", ze skarbca. Tj. z państwowych rezerw złota i dewiz. Licząc od roku 2018. Sprawa w Turcji ostatnio bardzo głośna.

Dudal
wtorek, 4 maja 2021, 20:52

Problemem Polski nie jest jej rzekoma niesuwerenność tylko żenujący poziom elit rządzących tym państwem. Decydenci mają od 30 lat jeden cel: wygrać najbliższe wybory, a potem się zobaczy. W takiej mentalności nie ma miejsca na rozwój armii i przemysłu w długiej perspektywie.

sdf
wtorek, 4 maja 2021, 19:57

A obywatele tego kraju chętnie by się z Tobą zamienili na miejsce zamieszkania i warunki życia

wert
wtorek, 4 maja 2021, 19:44

OMTAS/Mizrak - naprowadzanie termo, kornet- naprowadzanie w wiązce. Już słyszę to wycie gdyby u nas cos tak prymitywnego weszło do linii. Gdzie im do naszego ZSMU? To jest modernizacja?

Davien
czwartek, 6 maja 2021, 16:25

Pirat, naprowadzanie SACLOS jak Kornet, Moskit naprowadzanie IIR, Spike: IIR+CCD, Javelin IIR. ups panei wert .....

Że co?
środa, 5 maja 2021, 11:48

Jakiego ZSMU?

kałboj
wtorek, 4 maja 2021, 14:27

tego brakuje naszej armii

Pjoter
wtorek, 4 maja 2021, 14:20

A nasze bwp1 rdzewieja a można je tak wykorzystać

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 4 maja 2021, 21:36

Mamy lepsze podwozie, które rdzewieje. BWP-1 nie produkowaliśmy nigdy. To, które rdzewieje tak.

p
wtorek, 4 maja 2021, 14:11

Fajnie by było gdybyśmy my mogli kupić i wyprodukować u siebie bo to dobry sprzęt i pewnie dużo tańszy niż wszystko co kupujemy w usa.

tut
wtorek, 4 maja 2021, 14:01

Co nas powstrzymuje żeby zamówić w naszym przemyśle coś takiego? Zła wola? Bo nie widzę innych przyczyn.

Polak Maly
wtorek, 4 maja 2021, 13:48

Tylko pozazdrościć. Turcja może być dla nas wzorem. Ale nasi politycy nie dopuszczą do tego . Prezesi państwowych spółek zmieniają się tak szybko....

Dudal
wtorek, 4 maja 2021, 20:54

Może być dla nas wzorem w kwestii rozwoju własnego przemysłu zbrojeniowego. Innych pól sukcesu nie widzę.

alek
wtorek, 4 maja 2021, 16:32

Kiedyś to był kraj tzw. Trzeciego Świata.

Pax Romana
wtorek, 4 maja 2021, 22:56

Turcy zawsze byli tam gdzie nas nie było. Tz. wśród mocartw świata

Gnom
niedziela, 9 maja 2021, 19:13

Polska była tam gdzie i Turcja w twoim pojęciu prawie do rozbiorów Rzeczypospolitej. Od XV-XVII to my i Wenecja byliśmy głównym przeciwnikiem Imperium Osmańskiego. Poszukaj a się przekonasz. Władysław III zginął pod Warną broniąc swoich ziem, choć nie Polski (to nie bujda, sprawdź) przed Osmanami.

Tomasz
wtorek, 4 maja 2021, 22:51

@alek, trzeciego świata?? Po imperium, chyba mowisz o innym kraju.

Tweets Defence24