Turecka armia odbiera systemy przeciwlotnicze

13 listopada 2019, 15:12
840_472_matched__oz56ks_ffbc121ed4df7062a5e82237ff751b58
Wóz artyleryjski systemu Korkut. Fot. Aselsan
Reklama

Prezes przedsiębiorstwa Defence Industries, Ismail Demir, poinformował o przekazaniu tureckim siłom zbrojnym 10 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich Korkut. Oznacza to, że armia turecka dysponuje obecnia 13 zestawami tego typu.

Korkut wykorzustuje gąsienicowe podwozie ACV-30, jego zadaniem jest zapewnienie zapewniać jednostkom zmechanizowanym obrony przed rażeniem z powietrza. Jego głównym celem są pociski samosterujące, bezpilotowe statki powietrzne i pociski powietrze- ziemia. Może być też używany do zwalczania pocisków powietrze-ziemia, śmigłowców szturmowych i nisko lecących samolotów.  W tureckich siłach zbrojnych zastąpił zestaw M42 Duster.

System Korkut składa się z czterech pojazdów - jednego C2 (Command and Control) i trzech artyleryjskich. Pojazd Dowodzenia i Łączności dysponuje radarem trójwspółrzędnościowym i systemami łączności przekazującymi informacje do systemów ogniowych.  Każdy z nich dysponuje dwiema armatami Oerlikon KDC-02 kal. 35 mm o szybkostrzelności 1100 strzałów/min osadzonymi z przodu wieży. Maksymalny zasięg prowadzenia ognia to 4 km. Ze względu na modułową budowę, wieża strzelecka może być użyta także na okrętach.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
[sic!]
czwartek, 14 listopada 2019, 11:06

Zestaw składa się z czterech pojazdów - ale bieda, nasz składałby się z czternastu.

rED
czwartek, 14 listopada 2019, 07:29

M-113?

Gliwiczanin
czwartek, 14 listopada 2019, 11:34

Też tak pomyślałem. Poczytałem troszkę i po prostu ACV-30 to turecka odmiana M-113. Po prostu przerobili to co mieli. Dlatego tak szybko opracowali Korkuta. Czemu my tak nie zrobimy? Wszyscy coś modernizują lub przerabiają. Nie stać nas obecnie na nowy sprzęt dzięki obecnej partii. To czemu nie robimy użytku z tego co mamy? Nie mamy kasy na nowe okręty, a obecny rząd chce kupić dwa stare używane. To może lepiej zmodernizować ORP Orła w Francji. Sami nam to oferowali. Wyjdzie najtaniej, bo do tego nie będzie trzeba kupować starych op. Czemu Mon nie zmodernizuje stare Zu-23-2 do standardu Pilicy? Przecież tych działek mamy ponad 400szt. Zaoszczędzone pieniądze można wtedy przeznaczyć na AG-35 kal. 35 mm. A zamiast tego Mon kupuje nowe Pilice. Po co? Nie mamy śmigłowców zdolnych zniszczyć wrogie czołgi. To może warto zmodernizować Sokoły z pomocą MotorSicz i dołożyć Spike NLOS lub ER. Mamy przecież tych śmigłowców około 39 szt. Można też zmodernizować tak Mi24. Nasze wojska pancerne nie mają ochrony plot. To może warto wskrzesić Loare nawet na podwoziu z Kraba i dodać Pioruny. ORP Ślązaka mogliby w końcu też dozbroić. Nie stać nas na nowe to zróbmy pożytek z starego. Błaszczak mógłby w końcu zrobił realną modernizację T-72, bo to co planuje to kupa śmiechu. Z tego co widzę to papierowy czołg z uroczystości 11 listopada to wszystko na co nas stać :(

dim
czwartek, 14 listopada 2019, 16:28

@Gliwiczanin, odpowiedź (2) A polskie zsu-23 należałoby wsadzić na BMP-1, jak od razu zrobili to Grecy (sprzęt po NRD). Oczywiście tak zmodernizowane, jak robi to WB Electronics. I w ten sposób BMP mogłyby jeszcze bardzo mocno przydać się. I byłoby tanio. A do bezpośredniego boju to-to i tak już iść nie powinno i wszyscy wiemy czemu.

dim
czwartek, 14 listopada 2019, 16:24

Wykorzystują to, co od dawna jest, a zestarzało się moralnie na pierwszą linię, w funkcji BWP. To jest broń na konkretnego przeciwnika. Turcy chcą forsować dolinę, rzekę i deltę greckiej rzeki Evros (Marica), Grecy zza pobliskich sporych górek mogą teraz tylko wychylać np. tylko kamery swych Kiowa, kierując ogniem ukrytych bardziej z tyłu Apaczy. Bliżej już nie podlecą, Apacze z bliska już nie zaatakują. Turcy świetnie wiedzą co robią. Szkoda że nasz MON tak słabiutko rozumie łopatologiczne tłumaczenie z tureckiego, czy nawet bezpośrednio z rosyjskiego.

Wojtekus
środa, 13 listopada 2019, 21:45

35 mm, 1100 strzalow na minute, zasieg 4 km, niezle. Jesli software i radar sa tez zaawansowane to prawdziwy rarytas ktorego Wojsko Polskie moze pozazdroscic. Napewno nic takiego nie wejdzie no naszych sil zbrojnych w przeciagu kilku lat.

Tedi
środa, 13 listopada 2019, 23:19

Bardzo podobny system wchodzi na wyposażenie MW ,,Tryton" z tym ze bez radaru. Ale na pewno da się to zamontować na podwoziu gasiennicowym. Tylko czy nasze siły lądowe czegoś takiego chcą???

dim
czwartek, 14 listopada 2019, 20:56

Tryton - ta pojedyncza armata waży podobno 600 kg. Dodaj resztę systemu...

Sssssssssss
środa, 13 listopada 2019, 21:45

Wygląda na wysoki wóz z wysoko umieszczonym środkiem ciężkości. Nie jestem pewny czy połączenie tej wieży z tym kadłubem będzie się dobrze sprawdzać w praktyce. Mogą być problemy przy wchodzeniu w zakręty a i przy strzelaniu na boki seriami może bujać kadłubem i celność przez to może spadać.

Kruczek
czwartek, 14 listopada 2019, 01:40

Obejrzyj sobie filmiki, jak to działko na tym podwoziu strzela.

kasa
środa, 13 listopada 2019, 21:19

I znowu HSW.W Polsce nie ma żadnego innego zakładu potrafiącego coś zrobić.

Napoleon Bonaparte
środa, 13 listopada 2019, 20:44

W kwestii uzbrojenia, modernizacji, rozwoju własnego przemysłu zbrojeniowego należy brać przykład z Turcji.

Dudley
czwartek, 14 listopada 2019, 00:33

A po co USA niezależne państwo Polskie? Mamy być przedmurzem Europy, mięsem armatnim i nabywcą drogiego uzbrojenia, które bez części zamiennych i serwisu zamieni się w parę miesięcy w złom niezdatny do użycia. Już pozwolili Turcji zerwać się ze smyczy, drugiego takiego błędu nie popełnią

Liczi
środa, 13 listopada 2019, 20:33

Szkoda że części naszych t-72 nie przerobili na wozy przeciwlotnicze, armaty 35mm amunicja programowalna i następca groma z zasiegiem 15-20km.

dim
środa, 13 listopada 2019, 19:28

(@) A jeszcze i to - dziś zsieciowali 4 zestawy KDC, jutro na pewno dorzucą takiego Korkuta, ale z kontenerkiem ze 12 sztuk małych manpadsów, jasne że własnej produkcji, pojutrze następny pojazd, ale z czterema czy sześcioma długiiiimi "manpads+plus10km". I wtedy grecki Apacz będzie już się musiał mocno pilnować, Jeśli zdoła. Ważne, że zrobili ten miliowy krok pierwszy - zaczęli sieciować działka wielu pojazdów, na jeden trójwspółrzędny radar. Jasne, że dodadzą do niego następnie także sieciowanie głowic optycznych innych pojazdów... Ważne, że zaczęli ! A my głównie kolejne przemówienia z rocznicowymi bajaniami i snami. Otóż Turcja nie jest krajem na wyższym poziomie technicznym niż Polska. Ale działa konsekwentnie i wyznaczonym celem. A nie tylko datą kolejnych wyborów.

kamyk
czwartek, 14 listopada 2019, 18:14

Kolego Dim. Mam pytanie poza artykułem. Czy film "Działa Navarony" to fikcja?

dim
czwartek, 14 listopada 2019, 22:00

Niestety fikcja... Ale "Marija" czyli pani Irini Pappas była jak najbardziej prawdziwa. Twierdza na Rodos też, co sprawdzałem osobiście :) Z kolei inspiracją dla groty z działami i dla "straszliwego urwiska" była prawdopodobnie faktycznie głęboka grota z Matką Boską, pod prze-super-fajną cytadelą antyczną w Lindos (niesamowicie wartą zwiedzenia, ale po sezonie mrówek miejscowość na Rodos) - tam pod nią się tak fajnie i potężnie fale morskie kłębią na biało, wśród niebieskości i granatu ! Choc potrzeba po temu i trochę Beaufortów. Mam kupę fot, a jedną z nich zawsze na ekranie kompa, jako tło. W ogóle wokół Lindos więcej jest wielkich grot, zabudowanych grecką klasyką już w antyku. Trochę jak Petra w Jordanii - a widać to dobrze z murów Lindos.

Adam
środa, 13 listopada 2019, 19:27

A u nas Pylica żenada zamiast Loarę poskładać od nowa i byłby super wydajny mobilny system przeciwlotniczy.

Oooops
czwartek, 14 listopada 2019, 09:22

A u nas- to porównywanie działa samobieżnego do stacjonarnej Pilicy jest głupotą połączoną z niewiedzą. Żenada? No pewnie - i to jaka! A tak przy okazji to Pilica ma przewagę rakiet i zdolność do zdalnego sterowania. I jest zdolna do pracy sieciocentrycznej. Amen

dim
piątek, 15 listopada 2019, 06:16

Korkut to jest właśnie w całości sieciocentryczny zestaw, który będzie mógł być rozbudowywany, a po każdej serii strzałów może zmienić pozycję (gdy zachodzi potrzeba). 6 luf sterowanych kompem, łączna szybkostrzelność 6600 rozscalanych pocisków na minutę, mogących żwawo zmieniać pozycję i w dowolnej sieciowej rozbudowie. I jasne, że dodadzą do tego także wozy z rakietami. Różne wozy z różnymi rakietami, na pewno też zsieciują więcej radarów i głowic optycznych. ... już to pisałem :) - MON makabrycznie traci czas, jeśli już nad tym także nie wspiera prac polskich zakładów. I to nie jest taka broń, że Amerykanie by jej po cichu zakazali...

Davien
piątek, 15 listopada 2019, 17:45

Dim, Korkut to nie gatling ale zwykłe 2x35mm KDA wiec cos ci sie niezle pomieszało:)

dim
czwartek, 14 listopada 2019, 06:12

Tamta Loara to dziś już przeżytek. Niedługo atakować zaczną roje dronów i jeśli pojazdy oddziału mają przeżyć opdowiadać im muszą zsieciowane roje działek i km'ów z wieżyczek wszystkich pojazdów razem, sterowane jednym kompem, ale zbierające dane z wielu głowic optycznych i radaru aktywno-pasywnego.

Czas na Loarę 2
środa, 13 listopada 2019, 19:22

Czas zbudować i kupować naszą nową Loarę 2 w skład której wejdzie, podwozie K9, nowe rakiety piorun 2 zasięg 10-12km, polski, trójwspółrzędny radar z obrotową anteną ścianową o elektronicznym kształtowaniu wiązki. Jest on stabilizowany w dwóch płaszczyznach i zintegrowany z krajowym systemem identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy”, radary i optoelektronikę mamy swoją, 35 mm automatu KDA z firmy Oerlikon Contraves (mamy licencję) - potrzebne są tylko decyzje.

Poligon
środa, 13 listopada 2019, 21:33

My nawet farb nie produkujemy. Koncerny produkujące farby dla wojska

kiedy decyzja?
środa, 13 listopada 2019, 21:16

Albo podwozie od Borsuka do wyboru K9 lub od Borsuka, mamy wszystko żeby taki mobilny system przeciwlotniczy zrobić swoimi siłami.

ryszard56
środa, 13 listopada 2019, 19:08

a My co??

Dudley
czwartek, 14 listopada 2019, 00:44

Posadzić AM35 Tryton na ciężarówce z pasywnym systemem śledzenia , dowiązać radar i masz to samo.

SZARIK
środa, 13 listopada 2019, 16:38

Wieża KORKUTA została zaprojektowana przez inżynierów Rheinmetall i może być zamontowna na dowolnym lekkim podwoziu gąsienicowym lub kołowym. Jest idealnym rozwiązaniem dla lekkich pojazdów obrony plotn. Mam nadzieję ,że ktoś w polskim MON wpadnie na pomysł zakupu licencji na tę wieżę od firmy ASELAN i zbudujemy własną lekką LOARĘ na podwoziu BORSUKA I ROSOMAKA. Zbudowanie podobnej własnej wieży , trwałoby następnych 10-15 lat!

Marek1
środa, 13 listopada 2019, 22:03

1. NIE miej tej nadziei - obecny MON to zbiorowisko dyletantów, kunktatorów i impotentów decyzyjnych. 2. Po jaka cholerę sadowić lekką wieżę Aselana na ciężkim i drogim podwoziu BWP Borsuk ?? O wiele tańszym rozwiązaniem byłyby np. polskie podwozia gąsienicowe OPAL.

Grot
środa, 13 listopada 2019, 21:14

Mamy swoją wieżę - 35 mm automatu KDA z firmy Oerlikon Contraves (mamy kupioną licencję) tylko potrzebna decyzja mamy wszystko żeby zrobić nawet lepszy system od Turków.

Dar 12
czwartek, 14 listopada 2019, 10:45

Mamy armatę zdolnych inżynierów tylko trzeba za to się zabrać

DAR 10
czwartek, 14 listopada 2019, 12:49

No nie wiem czy przypadkiem z tymi licznymi zdolnymi inżynierami to nie troszkę mit?

jljk;lk;l
czwartek, 14 listopada 2019, 09:21

Ale czy mamy pieniądze?

Tweets Defence24