Turcy szkolą się na S-400. USA grozi sankcjami

22 maja 2019, 16:49
S-400 Rosja
Fot. mil.ru

Wysłaliśmy naszych specjalistów do Rosji, aby przeszli szkolenie w obsłudze z systemów S-400” – oświadczył minister obrony Turcji Hulusi Akar, podkreślając, że kursy potrwają kilka miesięcy a liczba uczestniczących tureckich żołnierzy będzie się zmieniać. Jak poinformował w wywiadzie telewizyjnym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, umowa dotycząca S-400 jest już faktem. Obecnie Ankara prowadzi rozmowy na temat współprodukcji systemów S-500. Tymczasem USA grozi objęciem Turcji sankcjami w ramach Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, o ile nie wycofa się ze współprcy z Rosją. 

Turecki personel wojskowy, jak zapowiadano na początku miesiąca, rozpoczał szkolenie w zakresie obsługi systemów przeciwlotniczych, poinformowała lokalny dziennik Milliyet, powołując się na ministra obrony Turcji.

Wysłaliśmy naszych specjalistów do Rosji, aby przeszli szkolenie w obsłudze z systemów S-400. Kurs rozpocznie się dzisiaj (22 maja 2019 – przyp.red.) i potrwa kilka miesięcy. Liczba personelu stale się zmienia, wszyscy mają swoje indywidualne zadania.

Hulusi Akar, minister obrony Turcji

Minister Akar podkreślił, że jest to element umowy zawartej z Moskwą a dotyczącej dostaw systemów przeciwlotniczych S-400. Stwierdził również, że od początku kwietnia prowadzone są rozmowy z administracją USA na temat nowej, złożonej w końcu marca oferty, dotyczącej dostaw systemu Patriot. Głównym tematem rozmów jest zakres transferu technologii, wspólna produkcja komponentów i cena. Wynika z tego jasno, że Ankara konsekwentnie „gra na dwóch fortepianach”, licząc na optymalizację oferty dla własnego przemysłu.

Zaledwie kilka dni wcześniej, 18 maja, w telewizyjnej debacie ze studentami prezydent Recep Tayyip Erdoğan oświadczył, że Turcja nie tylko kupiła już S-400 Triumf od Rosji, ale prowadzi również rozmowy na temat produkcji jeszcze nowoczesnieszych systemów przeciwlotniczych S-500 Prometeusz. Podkreśli też, że nie obawia się o dostawy samolotów F-35. Jego zdaniem USA może „prężyć muskuły” – „Ale prędzej czy później otrzymamy F-35. Nie dostarczenie ich przez USA nie wchodzi w grę” – przekonuje prezydent Erdoğan.

Odmiennego zdania jest amerykańska administracja. Jak podaje agencja CNBC, Turcja ma dwa tygodnie na zrezygnowanie z zakupu S-400. W odmiennym przypadku planowane jest objecie Turcji sankcjami w ramach Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) i wstrzymanie współpracy militarno-przemysłowej, w tym dostaw myśliwców 5. generacji. Byłby to bardzo drastyczny krok o szerokich konsekwencjach dla USA i NATO. Jedną z nich byłaby potrzeba uruchomienia produkcji komponentów które do maszyn F-35 dotąd dostarczała Turcja, będąc jednym z uczestników programu. Nieoficjalnie wiadomo, iż potrzeba na to co najmniej roku, co może się odbić na szybkości dostaw.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 116
Reklama
Powiślak
czwartek, 23 maja 2019, 18:05

A to akurat może być bardzo dobra wiadomość dla Polski!! Kasa i technologie płynące dotąd do Turcji, będą mogły popłynąć gdzieś indziej. Całe to wsparcie gdzieś musi znaleźć nowego docelowego odbiorcę!! A my wszak deklarujemy wręcz wiernopoddańczą lojalność. Zobaczymy, trzymam kciuki za jak najgłębszą i szybką "separację" Turcji!!

Kangal
środa, 29 maja 2019, 22:53

Po pierwsze F-35 trafią do Turcji a jak nawet jakimś cudem nie to na pewno Polska otrzyma NIC. Poddańczość właśnie sprawia że nie muszą nic byśmy z ręki jedli ochłapy. Nie trzymałbym kciuków bo Rosja zyska potężnego sojusznika, my takiego stracimy a hordy afrykańsko-azjatyckie zaleją naszą kochaną Europę

grzesiek
czwartek, 23 maja 2019, 17:09

Dlaczego niepodległe państwo takie jak Turcja nie może kupować uzbrojenia od Rosji. Gdzie jest napisane, że wszyscy członkowie NATO muszą kupować broń od USA?

Pierek
piątek, 24 maja 2019, 00:32

Bo Arabowie i i nie tylko nie widzisz co się dzieje z nimi w Europie

MAZU
czwartek, 23 maja 2019, 14:38

Dwa pytania, odpowiedz Tak lub Nie: 1. Czy nasi żołnierze szkolą się już w USA w obsłudze systemu Patriot? 2. Czy współpraca z turecką zbrojeniówką może dać nam kompetencje w budowie pocisków rakietowych?

rED
czwartek, 23 maja 2019, 13:11

Turki są na dobrej drodze do wywalenia z NATO. A w takiej sytuacji konflikt z Grecją jest więcej niż pewny a co za tym idzie z CAŁYM NATO.

adi
czwartek, 23 maja 2019, 12:11

TURCY SOBIE PRZECHLAPALI I TO BARDZO PARALIŻ ARMI i GOSPODARKI TO FAKTY NIEUBŁAGANE KWESTIA CZASU wpław ROSJI jeszcze nikomu na dobre nie wyszedł POLACY SIĘ SAMI PRZEKONALI

Kangal
piątek, 24 maja 2019, 09:02

Nie trafione. Nie te realia, nie to Państwo, nie ci ludzie...

KrzysiekS
czwartek, 23 maja 2019, 12:04

Koliber czy Gts nadchodzą trudne czasy również dla Polski. Nikt ze strategów ani w USA ani w Chinach nie wypowie się tak jednoznacznie jak wy mając więcej danych i siedząc w tym od lat. Koliber - akurat USA osiąga chyba rekordy sprzedaży broni na świecie w ostatnich latach.

Andrzej
czwartek, 23 maja 2019, 11:47

I tym sposobem USA będzie miało wgląd w technologie S-400i500. Jankesi byli są i będą sprytniejsi od reszty świata.

Moshe Eli Cvel
czwartek, 23 maja 2019, 11:34

Mnie podoba sie stanowisko pana Prezydenta Turcji .Broń to broń niech lepszy zwycięży.Turcja powinna ogłosić wielki przetarg a w ramach tego F-35 vs S 400 ale jedni zbąbardują w sposób niewidzialny albo drudzy ich strącą w sposób widzialny

aktualizacja
czwartek, 23 maja 2019, 10:31

Rosyjskie strategiczne siły rakietowe (RVSN) zaczęły otrzymywać kompleksy rakietowe "Awangard" z hipersonicznymi manewrującymi pociskami o prędkości przekraczającej 20 Machów i mocy do dwóch megaton. Wyposażone w „Awangardy” jednostki rakietowe zastąpią na dyżury bojowe pod koniec 2019 r. Udało nam się stworzyć stałą podstawę do masowej produkcji nowych systemów rakietowych, które zostały już wdrożone w Strategicznych Siłach Rakietowych przy współpracy całego rosyjskiego przemysłu - podkreślił dowódca Strategicznych Sił Rakietowych. Zauważył, że również uruchomiono produkcje kompleksów międzykontynentalnych pocisków balistycznych "Jars" .

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:31

Panie aktualizacja: Awangard to nie pocisk manewrujacy ale hipersoniczna głowica szybujaca, o masie ok 400kg . Ilośc nosicieli czyli UR-100nUTTch wynosi ok 8-10 sztuk:) Natomiast bajek o szybkosci nie ma nawet sensu komentowac.

ktos
czwartek, 23 maja 2019, 10:18

Hmmm ja to widze tak. USA wycofaja swoj przemysl i przeniosa go gdzies indziej. W Turcji straca prace tysiace ludzi i zaczna sie protesty. Protestujacy obala ich "wielkiego wodza" i wprowadza rzad ktory jednak zdecyduje sie ze to UE jest fajna a nie Rosja. Po czym sprawy wroca na wlasciwy tor... Turecki prezydent moze sobie myslec co chce, ale jak przemysl USA wycofa sie z Turcji to beda zyli chyba tylko z turystyki, a na tym dlugo nie pociagna.

dim
niedziela, 26 maja 2019, 05:20

@ktoś - tyle, że Turcja ma mało przemysłu USA. Ma głównie przemysł własny lub europejski.

Kangal
czwartek, 23 maja 2019, 09:13

Tylko od USA można kupować. Robić i myśleć jak każą;-) Turcja- karani za to że chca być niezależni i decydować o sobie. Brawo Turcja. Nie dać się. Pees. Ciekaw jestem co USA takiego zrobiło że zwrot (niestety) TURCJI ku Moskwie nastąpił

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:32

Kangal, nie tylk od USA ale jak jestes w NATO to sprzet ma byc interoperacyjny z NATO-wskim a nie kupowany od państwa okreslającego NATO jako głównego wroga.

mobilny
środa, 29 maja 2019, 22:55

nie kiedy sojusznik prowadzi swoją wrogą wobec sojusznika politykę rozdając co nie jego, matacząc wewnątrz suwerennego państwa kolego bez zasad

KANGAL
środa, 29 maja 2019, 17:59

Nie jeżeli państwo sojusznicze (USA) prowadzi politykę anty turecką...................................................

bryxx
czwartek, 23 maja 2019, 02:03

Pomysleć że wszystko za sprawą strącenie jednego su-24, z czego tak wielu tutaj mało nie po...... się z radości.Kurdowie zamiast sie trzymac pewnych porozumień, wybrali inna opcje i jak zwykle, zmiast wróbla w garści będą nic mieli. F-35 Turcy i tak dostaną bo aż na takie łamanie umów handlowych(jakby nie było) amerykanie nie moga sobie jednak pozwolić, tym bardziej że trzeba odzyskać kasę władowana w projekt. Z NATO ich nikt nie wywali bo NATO i UE szachują uchodźcami. Ostro Turcy grają .

Davien
czwartek, 23 maja 2019, 23:28

Bryxx, za dwa tygodnie Turcja oberwie CAATSA i pozegna sie nie tylko z F-35 ale i z T-70 i innymi programami. Egipt tez kupił F-16 a jak Sisi narozrtabiał to oberwali embargiem i tyle je widzieli. Z NATO moga wyleciec równie szybko

Bryxx
wtorek, 28 maja 2019, 18:54

Zapewne Turcja sie tym zmartwi, tak jak Egipt.

RZESZOW
czwartek, 23 maja 2019, 00:22

Władze Turcji oczekują, że administracja USA będzie honorowała strategiczne partnerstwo obu krajów Turcja nie da się zastraszyć amerykańskim groźbom -Wolność Tomku w swoim domku...

dim
niedziela, 26 maja 2019, 05:27

@Rzeszów. Partnerstwo strategiczne, ale w czym lub przeciw komu ? - przemija na naszych oczach i to Turcja zeń wychodzi, nie USA.

Taka prawda !
czwartek, 23 maja 2019, 00:01

USA już w zeszłym roku wycofało swoją broń jądrową z Turcji i przenieśli ją do bazy w Rumunii. O czymś to chyba świadczy co ?

Mate22
czwartek, 23 maja 2019, 00:00

Tak taaaak.... spierajcie się - dajcie nam to co płacicie Turcji co roku... :)

Koliber
środa, 22 maja 2019, 23:10

Kończy się dyktat USA w świecie. Ich sankcje nie działają i nie robią już na nikim większego wrażenia. Ciekawe, co będzie z USA, jak eksporterzy surowców energetycznych zamienią transakcje w petrodolarach np. na euro lub renminbi - mającego mieć niebawem pokrycie w złocie. USA de facto jest bankrutem, gdyż ich długi sięgają ponad 9 bilionów . Amerykanie poprzez liczne wojny i zbrojenia doprowadzili się na skraj przepaści. Całkowicie stracili głowę, co więcej ich dotychczasowi sojusznicy dziękują im za ich cudowne z minionej historycznie epoki PATRIOTY.

Extern
czwartek, 23 maja 2019, 19:15

Raczej sfera życzeń. Jakoś USA zagrozili wszystkim sankcjami za handel z Teheranem i wszyscy czy to Europa czy nawet Chiny uszy po sobie położyli. Każdy kto próbował handlować ropą nie za dolary to po jakimś czasie kończy z problemami z utrzymaniem ciepłoty ciała i nic z tego nie wychodzi. Ten wielki dług nic nie znaczy do póki nie ma odważnego który by ich zmusił do jego spłacenia.

Ech Ty
czwartek, 23 maja 2019, 18:12

Kto to niby dziękuję im za "Patrioty"?? Tylko w Europie nowe państwa wchodzą w ich posiadanie: Polska, Rumunia, Szwecja. Arabia dokupila sobie znowu nową partię, kto rezygnuje?? Amerykanie na skraju przepaści?? To z ciebie nie "wizjoner" tylko "fikcjoner". Stojąc na skraju przepaści maja najniższe bezrobocie, boom na wydobycie gazu, taniutką jak barszcz energię, i... najwyższy bodaj w historii budżet wojskowy! Dziwne jakoś, jak na kraj podupadający gospodarczo!!! Musieli faktycznie stracic głowę tak się rozwijając!! Ha ha ha

piątek, 24 maja 2019, 10:13

Zapomniałeś dodać, że sami bez problemu mogą zostać

Wawiak
czwartek, 23 maja 2019, 13:06

Można ich nie lubić, ale to dominacja USA dała nam ostatnie 30 lat spokoju w naszej części świata.

dasfsdafsd
czwartek, 23 maja 2019, 11:32

Można zacząć kupować surowce poza dolarami, ale raczej mało krajów będzie chciało trzymać swoje rezerwy walutowe w remimbi, ze wzgledu na wiarygodność tamtego Państwa, np.: brak niezależnego sądownictwa i ryzyko nieuczciwego przejęcia tych aktywów. Pozatym dolar jest z wielu powodów bardzo wygodny w użyciu i nie będzie go tak łatwo zastąpić.

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 10:10

Hmmm. Mówisz, że "Całkowicie stracili głowę, co więcej ich dotychczasowi sojusznicy dziękują im za ich cudowne z minionej historycznie epoki PATRIOTY". Ja dodam że w zamian za nie wybrali sobie system, który przy pomocy wchodzących na amerykańskie uzbrojenie pocisków CHAMP można wyłączyć na stałe.

n@ti
czwartek, 23 maja 2019, 09:55

No jest dług i rośnie od dekad. No jest gigantyczny i niespłacalny. No i co z tego? Indeks dolara ma to w czterech literach!

Fanklub Daviena
czwartek, 23 maja 2019, 01:24

Długi USA to 23 biliony, w tym 5 krótkoterminowych do spłaty w ciągu 3 lat. Dochód budżetu USA to 4 bln rocznie a wydatki to 5 bln... Tylko III WŚ może ich przed bankructwem uratowač.

vvv
czwartek, 23 maja 2019, 01:06

tak tak wania, chory dyktator endrogan dogaduje sie z rosja i placze ze nie dostanie f-35 :D

mobilny
czwartek, 23 maja 2019, 23:19

Dyktator? Waż słowa. To nie Turcja obiecała Kurdom utworzenia wlasnego państwa! Zgadnij z czyich terenów! Kto rozbija jedność w takim razie? Oddajcie indianom ich tereny!

Gts
środa, 22 maja 2019, 22:41

Turcja od czasu wyboru Erdogana już w Eueopie nie jest, niedłgugo bedzie trzeba ich relefować z NATO. Jasno to zostało sformułowane w moemencie kiedy ten postanowił zostać dyktatorem i robił kilka lat temu cuda wianki obrażając się na całą UE, że ci oczekują iż Turcja będzie szła drogą demokracji. Nie ma i nie będzie miejsca w zachodnim świecie dla dyktatorów, a to oznacza że jeśli Turcja będzie podążać drogą dyktatury, a Erdogan w swojej manii wielkości będzie wszędzie widział wrogów to Turcja straci znacznie wiecej. Zachód wiele w nich zainwestował, dał im wiele technologii, no ale z nimi jak z Iranem. Wezmą co chcą i się tyłkiem obróca szukając następnych wg nich frajerów. Rosja dyktatorów lubi i ich wspiera, a jak pokazały przykłady dyktatorzy długo mogą prowadzić swój lud do raju najpierw go mamiąc, potem wskazując wroga, wreszcie robiąc z wroga wlasny lud.

biały
czwartek, 23 maja 2019, 17:19

Kadafi był dyktatorem i jakoś w Libii było dużo lepiej niż obecnie po zaprowadzeniu tam pokoju , podobnie Irak tak wspaniale tam jest że hej , pierw zniszczyli embargami gospodarkę tych państw a następnie militarnie ich dobili

Kangal
czwartek, 23 maja 2019, 12:26

Dziwisz się?????? Wspieranie przez USA kurdów w dążeniech do stworzenia swego państwa złożonego po części z ziem należących do Turcji oraz ich organizacji które nie bez racji w Turcji uznane za terrorystyczne a które USA za takowe nie uznają i wspierają a dodaj finalny pucz owiany tajemnicą po którym nastąpiła zima w stosunkach Turcja-USA. USA mataczy czego ślepcy znad Wisły nie widzą.

KonradNYC
czwartek, 23 maja 2019, 03:26

turcja nie potrzebuje wsparcia rosji czy usa. to mocarstwo. 2 najwieksza armia nato

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:39

Za dwa tygodnie może byc druga najsłabsza armia NATO, o ile we NATO jeszcze będzie.

Kangal
sobota, 25 maja 2019, 01:56

Optymista. Nie sądzę by twe wymysły się sprawdziły w bliżej nieokreślonej przyszłości raczej dalszej niż bliższej.

Davien
poniedziałek, 27 maja 2019, 01:01

Kangal, a co im zostanie jak straca F-35, T-70 skończy sie na dwóch sztukach z Mielca, Sabra podobnie, bo Izrael pójdzie w slady USA. Brytyjczycy podobnie, juz pokazali z Huawei że ida razem ze Stanami. No i tyle z twoich fantazji.

KANGAL
wtorek, 28 maja 2019, 22:05

Podtrzymuje. A jeżeli stanie się ;-) najgorsze :-) to stracą F-35 zyskają Su-57 lub J-20 i tyle z twych bzdurnych teorii

KrzysiekS
środa, 22 maja 2019, 21:44

Turcja to jedno z najważniejszych strategicznie miejsc na świecie dlatego grają tak ostro jednak chyba przesadzili.

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 19:45

Dlatego dodatkowego znaczenia nabierają nowe państwa NATO. Choć są niewielkie, to jednak mają porty przed Bosforem jeszcze.

Polish blues
środa, 22 maja 2019, 21:42

Widać wyraźnie, że Turcji nie po drodze z NATO, za to po drodze z Rosją. Jaki jechał, taki zdybał.

pokjs
czwartek, 23 maja 2019, 00:56

Turcji może być po drodze z Rosją jedynie na krótką metę, ale cena za to będzie ogromna. Rosja to odwieczny wróg Turcji, a celem Rosji jest (długofalowym) zniszczenie Turcji i otwarcie drogi na basen Morza Śródziemnego.

mobilny
czwartek, 23 maja 2019, 23:19

Ależ sci fi opowiadasz. Dawaj dalej

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
środa, 22 maja 2019, 21:41

epizod Turcji w NATO dobiega końca...ich przemysł zbrojeniowy ma wszystko pozyskał legalnie i nielegalnie technologie na uzbrojenie i efektory odpowiadające zapotrzebowaniom współczesnego pola walki i to nie tylko o działaniu asymetrycznym czy regionalnym ale nawet w konflikcie totalnym pełnoskalowym ...ma argumenty jak manipulować i doić sojuszników z NATO a są to bazy NATO na swoim terenie czy klucze od bram Morza Czarnego....chce teraz sam wyrażać swoją wolę taką jaka mu pasuje a jego wolą w przyszłości jest stworzenie struktury geopolitycznej odpowiadającej co najmniej Imperium Osmańskiemu lub co najmniej w oparciu o kraje muzułmańskie i nie tylko Układu wojskowego analogicznego jak NATO ...ma dill z krajami Półwyspu Arabskiego i Maghrebu oraz dobre stosunki z Iranem ..ma bazy w Afryce i jako kraj islamski co prawda zlaicyzowany mimo to lepiej dogaduje z muzułmańskimi krajami Afryki Środkowej ...pozyskując rosyjskie systemy S-400 a w przyszłości pewnym pewnikiem pozyskanie S-500, czy samolotu SU-57 oraz umieszczenia na orbicie własnych specjalistycznych satelit za pomocą rosyjskich nośników ...i co ważne ..Rosja na te wszystkie propozycje wyraża zgodę.....już teraz Turcja wraz z Rosją pokazała że mam wspólne punkty widzenia na na pewne sprawy geopolityczne gdzie przykładem była Syria..czy "problem Kurdyjski" co więcej Rosji taki układ a w przyszłości pewnie sojusz z Turcją pasuje kreując wspólną politykę na początek w Basenie Morza Czarnego ....pobierając "polityczne i gospodarcze myto" od krajów z Basenu Morza Czarnego a w przyszłości kreując przy pomocy krajów Maghrebu politykę nad Morzem Śródziemnym...Turcja ma argumenty są to alienacja i sprzeciw wstąpienia jej do Unii Europejskiej a nawet brak wspólnego rynku i wiele aspektów obracających wokół otoczki zwane Unią Europejską ( prawa człowieka itp)...inny aspekt to różnica zdań między USA i to nie jest "miękka dyplomacja " ale "twarda dyplomacja" gdzie opiera się nie o dialog i wypracowywanie tzw consensusu ale twarda retoryka nakazowa Turcji ..inny aspekt silna diaspora turecka w Europie która popiera politykę prezydenta Erdogana ... więc może być świetnym zapleczem dla V kolumny...czego przykład mieliśmy przy zawirowaniach w Niemczech ..spowodowanym między innymi embargiem na eksport uzbrojenia niemieckiego do Turcji ..a które tak się ma jak embargo na wysoką technikę do Rosji niby jest a handel trwa ...cóż hipokryzja państw ma się dobrze...dopóki wojna przynosi zyski świat nie zazna pokoju. .gdzie dla poprawy idei istoty człowieczeństwa stworzono humanizm alternatywę ubraną w moralność a która jest służalczo podporządkowana idei zabijania gdzie cynizm zakłada maskę troski i wyraża się pustosłowiem jaki m jest empatia......rzec można ....emocje są zawsze prawdziwe ....tylko forma jest iluzją...i tylko czas niczym waluta pokazuje wartość gdzie aktywa uległy przewartościowaniu..gdzie forma świata ulega politycznej deformacji i tylko czas który niczym chirurg wycina iluzję kreowaną przez władców świata..którzy dla poprawy swego "ego" maskują się za populizmem ubranym.strachem i interesem ...cóż ewolucja ludzi to niszczenie ..bo kto ma więcej luf ten ma racje..

czwartek, 23 maja 2019, 13:59

dawno nie czytałem tak dobrego wieloaspektoego komentarza !

dim
niedziela, 26 maja 2019, 09:29

Parę uwag, tych o Morzu Czarnym, jest jednak do skorygowania. Po pierwsze baza wojskowa w Evros w Grecji, kontrolowałaby i wyjście z Bosforu i całe Morze Czarne -lotniczo. I to bez antagonizowania filorosyjskiej ludności Bułgarii. A że chroniłaby Greków przed Turcją - byłoby to także z gorącą aprobatą filorosyjskich Greków. Amerykański ambasador już to sprawdzał, tam na miejscu. Po drugie - grecka infrastruktura kolejowa osiągnęła właśnie rzeczywisty standard Intercity, a porty w Pireusie (od b.r. będzie to najbardziej pracowity port kontenerowy Europy) i jego analog, w Salonikach podlegają właśnie szybkiej rozbudowie. Otóż z Salonik jest już tylko kilkadziesiąt autostradowych kilometrów do Bułgarii... Czyli Bosfor, zawsze dogodny, przestaje jednak być niezbędny. Przy tym u jego wyjścia na M.Egejskie są i greckie bazy. Nawiasem mówiąc, rosyjska flota wojenna ma prawo (zezwolenie od rządu GR) wchodzić do tych portów, w ich części cywilnej, korzystać z warsztatów, magazynów, zaopatrzenia w żywność i wodę, umundurowane załogi mają prawo zejść na ląd. Taka była niedawna grecka info rządowa, na rosyjską prośbę o wynajem czegoś. Oczywiście, że eksterytorialnie niczego im nie wynajęto.

Davien
środa, 22 maja 2019, 21:17

PGZ powinno wejść w offest z Turcją. My u nich będziemy produkować samochody, i maszyny na przykład Honkery, Stary 660 albo Ursusy C360 a oni wraz z nami będą budować czołg IV generacji.

w
czwartek, 23 maja 2019, 21:00

jaja sobie robisz ?? To nie lata 60 ub wieku

Kangal
czwartek, 23 maja 2019, 12:27

100/100 choć ty to nie ten Davien

jacek
środa, 22 maja 2019, 20:56

tak się z jankesami rozmawia, brawo turcy !

Normalny
czwartek, 23 maja 2019, 17:42

Tak jest z i się kończy z dobrobytem na poziomie Rosji. Oligarchowie się bardziej wzbogacą, a szarzy obywatele będą tracić wolność, demokracja będzie definiowana przez lokalnych dyktatorow, korupcja osiągnie urzędowe szczyty a potem się zrobi dewaluacje i lud zacnie walczyć o przeżycie vide "sukces" Wenezueli, że nie mają nawet własnego papieru toaletowego!! Brawo Turcja, cofacie się do czasów ciemnogrodu!!

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 10:12

Niech rozmawiają. Dzięki temu ktoś inny załapie się na zamówione przez nich F-35

chateaux
czwartek, 23 maja 2019, 02:36

Rzeczywiście brawo. Ja bym powiedział "brawo Ty". Cieszyłbyś sie gdyby właściwości sensorów podstawowej konstrukcji lotniczej wiekszosci krajów NATO na najbliższe dziesięciolecia, zostały rozpoznane przez Rosjan.

vvv
czwartek, 23 maja 2019, 01:09

brawo dla Rosji :D Turcja górą...a nie wróć...zaraz bedzie embargo na częsci do f-16, s-70i, cobry i silniki do innych samolotów i smiglowcow...zaraz Niemcy wprowadza embargo na czesci do leoparodow i +300 leo2 bedzie stalo na kołkach, zaraz usa wprowadzi emgargo na czesci dla m48, m60 i sabr :)

rED
czwartek, 23 maja 2019, 00:21

No jak? Turki zostaną na łasce dawnego wroga.

tiaa
środa, 22 maja 2019, 20:46

oj się zdziwi Erdogan ale na tym zyska Rumunia-bardzo zyska

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 19:46

Grecy także mogą na tym zyskać

luka
czwartek, 23 maja 2019, 11:36

Już zyskała - USA podobno przeniosło broń jądrową (bomby B61) z bazy w Incirlik w Turcji do bazy w Deveselu w Rumunii.

Kol
czwartek, 23 maja 2019, 10:37

Wierzysz, że USA dadzą jakąkolwiek technologię Rumunii?

maddog
wtorek, 28 maja 2019, 22:06

dadzą! na produkcję perlatorów do mobilnych kranów

trust
środa, 22 maja 2019, 20:04

Jeszcze tydzień temu szanowny autuor pisał artykuł, że S400 jest niepewne. Tydzień temu! A dziś co ? Turcy się szkolą, to wtedy nie było wiadomo? Przecież Erdogan jasno powiedział na początku tego roku, S400 w Turcji będzie i nic tego nie zmieni. Proponuję uzupełnić informcję o propozycji Turcji wspólne produkcji z Rosją systemu S500 co w Rosji odebrano bardzo pozytywnie. Tak właśnie kończą się gierki USA, czyli z ręką w .......

Davien
czwartek, 23 maja 2019, 00:56

No własnie tak sie kończa gierki Turcji, że za dwa tygodnie oberwie CAATSA nawet nie będize miała smigłowców transportowych, o F-35 nie mówiąc:)). A co do S-500 to jak sie chca Turcy pakować w ta składankę S-300WM i S-400 ich sprawa:)

Polish blues
środa, 22 maja 2019, 21:44

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Turcja może zapomnieć o jakimkolwiek zbliżeniu z Zachodem w perspektywie kilku najbliższych dekad. Ale jak chcą budować sułtanat - wolna droga.

czwartek, 23 maja 2019, 15:37

Już się zbliżyła bardziej to wiesz.....

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 12:23

Przecież Erdogan nie chce zbliżenia z Zachodem, tylko panowania islamu na Zachodzie. Wie też, że przy obecnych trendach demograficznych niebawem rosyjski prezydent podczas zaprzysiężenia nie będzie trzymał ręki na rosyjskiej konstytucji tylko na koranie.

KANGAL
wtorek, 28 maja 2019, 22:10

Kolejna twa bzdura. Erdogan to nie islamista ośla łąko! A to że jedną z kart przetargowych jest fakt zatrzymania napływu do EU tzw imigrantów to inna sprawa. Turcja jest i była świecka a fundamentaliści islamscy są zwalczani. Ale cóż może wiedzieć ktoś kto nawet nie wie gdzie Turcja leży i nie zna jej historii a powiela to co wyczyta z netu i powiela bo mu się tak wydaje że to prawda

fumfel
czwartek, 23 maja 2019, 10:29

a niby po co im zbliżenie z UE ? oni już doją kasę za trzymanych imigrantów.

Gustlik
czwartek, 23 maja 2019, 03:07

Oni nie chcą, już budują sułtanat. A Rosja tylko czeka na chwilę słabości. Zaraz po II WŚ Turcja na klęczkach błagała USA o ochronę przed Stalinem. I to wróci. Jak im USA odetnie dostęp do broni to będą musieli kupować w Rosji a ta tylko czeka na frajerów.

dim
środa, 22 maja 2019, 20:01

A Grecy wspólnie z Bułgarami, obu premierów, właśnie uroczyście "rozpoczęli" dziś budowę gazociągu ICBG (IBG) , prostopadłego do rosyjsko-tureckiego TAP. Będzie zabezpieczać zaopatrzenie w gaz a budowanego właśnie gazportu w Alexandroupoli (Grecja, granica turecka), do Bułgarii. Gdzie łączyć się ma z IBS (Interconnection Bułgaria Serbia) i z IBR (Bulgaria Romania). Założeniem jest, by w razie takiej konieczności, dostawy z Rosji, prez Turcję można było pominąć. I oczywiście, by rosyjski gaz z tych dostaw nigdy nie był droższy, niż rynkowe ceny gazu płynnego, relatywnie tanio udostępnianego bałkańskim sąsiadom, przez Greków, niemal skądkolwiek. Gdyż eksploatują największą na świecie flotę gazowców. Tu jeszcze ciekawostka, że gazoport ten ma być w większej części inwestycją prywatną. I że to będzie już drugi grecki gazoport, gdyż rozbudowywany jest właśnie także ten koło Salaminy (koło Aten). Bo to się po prostu opłaca. Jednocześnie cały czas na stole jest budowa prawdziwej, takiej jak ta w Sudzie (na Krecie) amerykańskiej bazy lotniczo-morskiej też koło Aleksandroupoli. Bosfor to jest stąd już jakby o jeden rzut beretem. Czyli jeśli Turcy faktycznie chcieliby zmienić sojusze ? Grecy bardzo by się z tego ucieszyli. Gdyż na razie trzęsą portkami o ciągłe tureckie prowokacje i codzienne wirtualne "bitwy lotnicze" nad Morzem Egejskim. My tylko strzeżemy morza, stanowiącego własność naszego ludu - podkreślił dopiero co pan prezydent Erdogan.

Gojan
czwartek, 23 maja 2019, 00:07

Jak zwykle ciekawa relacja z pd-wsch. narożnika szachownicy zwanej Europą. W polskich mediach mało się o tym pisze, a przecież ma to dla nas jakieś znaczenie.

Voodoo
środa, 22 maja 2019, 23:42

Super tylko będzie to droższe o 30% a na to nikt się nie zgodzi....moi przyjaciele z Grecji wolą rosyjski gaz jak kombinację wlosko-CIA

dim
czwartek, 23 maja 2019, 01:24

Więc uważasz, że najwięksi światowi armatorzy gazowców nie znają się na biznesie tak dobrze, jak redakcja Sputnika ?

anda
środa, 22 maja 2019, 22:26

A gdzie wyczytałeś o budowie gazoportu? oni budują go już od kilku lat i nie mogą wybudować. W przeciwieństwie od szumnych zapowiedzi GAZPROM wraz z Bułgarami rozpoczął budowę dalszej części TS a Bułgaria mocno zabiega aby następne TS doszły do jej wybrzeży.

dim
czwartek, 23 maja 2019, 01:32

- Nawet sam to tłumaczyłem w styczniu br na j.polski :) Odbywała się konferencja zainteresowanych i duże firmy greckie i bułgarskie już na niej zobowiązały się do odbioru większej części mocy przeładunkowej tego gazoportu. A że "budują od kilku lat i nie mogą wybudować" - tu akurat masz rację, z kilkuletnim opóźnieniem. Choć pewnie nie wiesz czemu. Otóż wszystko blokowała "trojka". Do zeszłego roku to "trojka" musiała podpisywać dosłownie wszystkie decyzje i projekty ustaw, dotyczące czegoś więcej, niż zakup papieru toaletowego. Dziś rząd jest już praktycznie poza jej zasięgiem - wystarczy, że będzie utrzymywać zadane parametry gospodarcze.

hehehe
środa, 22 maja 2019, 21:52

Zapomniałeś dodać, że te inwestycje portowe i porty to Chińczycy...

dim
czwartek, 23 maja 2019, 01:34

to Tobie pomyliło się z przewozami kontenerów (hehehe). Faktycznie, że dzięki Chińczykom, Piereus wyjdzie z nimi w tym roku na 1 m-ce w Europie.

As
środa, 22 maja 2019, 19:39

Turcja to nie Polska. Jest wolnym krajem i decyzje dotyczące obronności zapadają w Ankarze. Nie muszą kupować wyłącznie sprzętu z USA wzamian za obecność najemnych żołnierzy, czy tańszego gazu czy ropy.

Rex
środa, 22 maja 2019, 23:23

Turcja jest członkiem SOJUSZU wojskowego którego wrogiem jest Rosja. Trzeba być idiotą aby nie widzieć we współpracy z Rosją konfliktu interesów. Turcja powinna,być wyrzucona z NATO za współpracę militarną z wrogiem

Kordian
środa, 22 maja 2019, 23:00

Polska to nie Turcja. Jest wolnym krajem i decyzje dotyczące obronności zapadają w Warszawie. Nie muszą kupować sprzętu z USA, ale kupują go bo jest najlepszy i nie ma z tym problemu. Turcy natomiast na samolotach F-35 mogą sobie polatać tylko w USA. Wszystko co w tym kraju powstało i co jest pozytywne to przeniesienie doświadczeń i technologii z krajów zachodnich. Do Polaków którzy jadą na wakacje do Turcji - zastanówcie się, czy pieniądze, które wydacie na wakacje w tym kraju, kiedyś nie zostaną wykorzystane przeciwko Wam.

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 19:50

Ciekaw jestem jak będzie teraz z silnikami do Altaya? Co prawda firma, która się tym tematem zajmowała mieści się w Wielkiej Brytanii, ale jest przecież filią amerykańskiego Caterpilera.

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:44

Biorac pod uwage jak własnie Brytyjczycy załatwili Huewaia to kiepsko wróze turcji:)

biały
czwartek, 23 maja 2019, 17:25

no właśnie czy pieniądze które wydamy na zbrojenia w USA nie będą wydane aby zmusić Polskę to odszkodowań za mienie bez spadkowe , my też kupiliśmy kila śmigieł Rosyjskich , Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia dla NATO jest za słaba , jedynym wrogiem są korporację które niszczą średnie przedsiębiorstwa doprowadzając do ubóstwa społeczeństwa

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:45

Biały ty sie lepiej martw o siebie, Polska sobie poradzi i nie ma zadnego zmuszania, ale jakbys zapomniał ta mityczna 447 dotyczy tez Rosji:))

mobilny
czwartek, 23 maja 2019, 14:11

Wiala Homar F35 nie daj boze Narew. Brawo my

Weteran
środa, 22 maja 2019, 22:37

Dlatego nie będzie F-35, i mam nadzieję, że skończą się wszelki dostawy sprzętu z USA. Albo jesteś lojalnym członkiem NATO, albo kolaborujesz z Rosją. Nie można dostarczać F-35 tam, gdzie ćwiczyć będą strzelania do nich z S-400.

Kangal
czwartek, 23 maja 2019, 14:13

Oni też tak myślą i z jakiegoś powodu wybrali tak a nie inaczej. Po zabawie koalicja-ISIS i zadymie pt. Pucz. Ciekawie czemu? Turcja chce być niezależna więc należy ukarać

Davien
czwartek, 23 maja 2019, 01:00

Jak oberwą CAATSA to skończy sie nie tylko F-35 ale i T-70, poleca F-16 i marzenia o TF-X razem z Brytyjczyklami, ale jak chcą...

Davien
środa, 22 maja 2019, 19:06

Jak widac Erdogan stanowczo postanowił sobie odmrozic nos:) NO ale to jego problem, jak w życie wejdzie CAATSA to nawet o T70 bedzie mógł zapomniec, nie mówiąc o F-35:) Podobnie TF-X moze sie rozsypać bo Rolls-Royce nie pójdzie na współprace z Turcja wbrew USA:)

ac/dc
czwartek, 23 maja 2019, 20:36

Turcja kupi myśliwce w Rosji lub Chinach, ponadto kupi tanią ropę z Iranu i na współpracy gospodarczej i wojskowej z Chinami zyska więcej niż na współpracy z USA. Natomiast okręty z USA nie wpłyną już na Morze Czarne.

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:50

Panie ac/dc pierwsza próba blokady Bosforu doprowadzic moze do uniewaznienia Montreaux i powrotu do Lozanny a wtedy Turcja traci wszelka kontrole nad Bosforem, ale jak tak kiepsko jej życzysz... W Chinach nie kupia nawet zamiennika dla F-16 a co dopiero dla F-35, w Rosji podobnie, choc tu Su-35 pewnie by zastapił Falcony, a cl z Altayem, Leo, M-48/60 Sabra bo Izrael na pewno pójdzie w slady USA, TF-X lezy i kwiczy a Rosja tylko zaciera ręcę że w ko ncu zajma sobie Stambył bez problemu.

niedziela, 26 maja 2019, 00:44

SU-35 to miażdży F-35 koleżko z przyczepy.

Davien
poniedziałek, 27 maja 2019, 01:03

Su-35 to robi za ruchomy cel nie tylko dla F-35 ale nawet dla F-15AE panie ichtamniet wiec żegnam:)

maddog
wtorek, 28 maja 2019, 22:13

Miażdży za dużo powiedziane ale jak dorwie F-35 to już tamten wie ze jest składnikiem atmosfery a co do F-15 zależy wszystko od sytuacji i pilotów.

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 19:52

Poweracki do Altayów także mogą pójść się paść.

czwartek, 23 maja 2019, 14:53

Trzeba było kurdom nie obiecywać cuda wianki i nosa w pucz nie wsadzać. Nie każdy jak Polska uległy i na łeb sobie wejść pozwoli.

chateaux
czwartek, 23 maja 2019, 02:38

Nie zupełnie. Turcja to jeden z najwazniejszych cżłonków NATO, a najważniejszych bo Turcja to strategiczny Bosfor.

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:52

Panie Chateaux status Bosforu jest regulowany przez konwencje z Montreaux która zastapiła skrajnie niekorzystny dla Turcji traktat z Lozanny i raczej Turcja nie chciałaby powrotu do Lozanny.

Voodoo
środa, 22 maja 2019, 23:57

Davien uważa że jako Polacy jako niepodległej powinnyśmy kupować hurtem F35.......artykul 5 paktu nie znaczy od razu ( mamy kupować F35 ) .....państwo flankowe NATO ....bez samolotów przewagi powietrznej .....nic nie znaczy....a nie ma nic na rynku prócz "chinczyka" i kosmicznie drogiego EF.....o F15 zapomijcie to już stary fighter nie na nasze czasy

Davien
czwartek, 23 maja 2019, 23:32

Voodoo, uwazam że nie powinnismy kupowac złomu z Rosji bo i po co nam to. A co do F-15 to obecnie najlepszy mysliwiec świata gen 4+ no lae ci tego nie napisali w gotowcu:) Natomiast F-35 ustepuje wyłacznie F-22 i jest lepszy od całej reszty:)

maddog
wtorek, 28 maja 2019, 22:14

Nie ale EF-2000 już tak lub Gripeny od biedy

Fanklub Daviena
środa, 22 maja 2019, 21:58

Ty się lepiej martw kto teraz do czegokolwiek będzie używał technologii z USA? Jak się skończyło blokowanie przez USA sprzedaży brazylijskich transportowców Embraera do Wenezueli? Tym, że następne modele Brazylia miała z silnikami i awioniką z Francji... Jak się skończyło wstrzymywanie procesorów Xeon do chińskich superkomputerów? Tym, że Chiny opracowały własne i teraz najszybszy chiński superkomputer jest na prockach chińskich... USA dzień za dniem strzelają sobie w stopę. Nie bój się - groźby USA względem Huawei nie przeszły niezauważone w UE: KE przyznała na sam 2019 35 mln € na rozpoczęcie programu stworzenia europejskiego Androida wolnego od Google. Tylko polskie pachołki USA na twórcę chmury "narodowej" wybrały amerykańską firmę, co podważa sens tworzenia takiej chmury, skoro USA będzie w niej szpiegować i mieć wajchę do jej wyłączania. :)

Davien
czwartek, 23 maja 2019, 23:34

Aha, funku, własnie ta Europa w postaci ARM Assiotiation dobiła Huawei cofajac mu licencje na swoja technologie:)

Marek
czwartek, 23 maja 2019, 19:57

Najlepiej by było, żeby w chmurze szpiegowała Rosja. No ale ma za chude uszy, więc wystarczająco dobrze, żeby szpiegowały Chiny. Przy okazi przecież Rosjanom także z pańskiego stołu coś by skapło.

fumfel
czwartek, 23 maja 2019, 10:33

polska będzie płacić 447, w ramach offsetu na f-35, które trafią do nas z demobilu za 30 lat

chateaux
czwartek, 23 maja 2019, 02:42

LOL :) "europejski Android" - zwłaszcza że Android to dzięki decyzji Google'a jako jego własciciela, platforma otwarta, w której kazdy może dokonywac modyfikacji. A co do Huawai, to pewno nie uszło również uwagi KE UE, że jedynym poważnym konkurentem w 5G dla Huawai jest szwedzki Ericsson na skraju bankructwa, któremu decyzja Amerykanów ratuje życie.

Davien
piątek, 24 maja 2019, 14:54

Raczej nie uszło, własnie ARM zadał Huawei potezny cios cofając licencje na swoje technologie.

Davien
czwartek, 23 maja 2019, 01:13

Funku i znowu się jedynie osmieszyłes:) jedyny transportowiec Embraera to KC-390 i jakims cudem ma silniki V2500 z firmy w połowie amerykańskiej:)) Xeon funku nie jest uzywany w superkomputerach ale w serwerach wiec znowu totalna kompromitacja. Superkomputery uzywaja specjalnie tworzonych procesorów jak chiński Taihu na 260-cio rdzeniowych SW26010 . A co do Huawei, to nie grozby ale juz podjeta decyzja i Chiny nie mają co z tym zrobic:). No i tyle z twoich mitów zostało:)

Elo
czwartek, 23 maja 2019, 01:12

jak się skończyło blokowanie przez Europę sprzedaż Mercedesów do Polski? Tym, że jeździliśmy Syreną. Czy to powód do dumy? Wątpię.

Smutne
czwartek, 23 maja 2019, 23:23

Wielu rodakow braku merca tego nie przezylo

Tweets Defence24