Turcy ogłaszają rozpoczęcie ofensywy wojskowej w Syrii

1 marca 2020, 13:50
Türk_Askeri_Suriye'de
Fot. VOA, domena publiczna, commons.wikimedia.org
Reklama

Władze Turcji ogłosiły w niedzielę, że jej siły rozpoczęły ofensywę wojskową w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara al-Asada w odpowiedzi na ataki, które w mijającym tygodniu spowodowały poważne straty wśród tureckich żołnierzy.

"Operacja Tarcza wiosny", rozpoczęta po haniebnym (syryjskim) ataku z 27 lutego w Idlibie, jest pomyślnie kontynuowana" - oświadczył minister obrony Turcji Hulusi Akar w przemówieniu transmitowanym w telewizji.

Turcja wielokrotnie atakowała w sobotę swoimi dronami pozycje syryjskich sił rządowych, ale po raz pierwszy władze w Ankarze oficjalnie ogłosiły, że działania te wpisują się w zakrojoną na szerszą skalę ofensywę militarną - informuje agencja AFP.

Minister zaznaczył, że Ankara "nie miała ani zamiaru ani ochoty" wchodzić w konfrontację z Moskwą, która wspiera reżim Asada. Podkreślił jednocześnie, że Turcja oczekiwała, iż Rosja wywrze presję na Damaszek, by "zaprzestał swoich ataków".

W ciągu ostatnich tygodni doszło do eskalacji przemocy między siłami tureckimi i siłami syryjskimi w Idlibie. W czwartek 27 lutego 33 tureckich żołnierzy zginęło w nalotach sił syryjskich - była to największa liczba ofiar śmiertelnych po stronie tureckiej w ciągu jednego dnia, od zaangażowania się Ankary w konflikt w Syrii w 2016 roku. Z kolei w piątek i w sobotę blisko 90 syryjskich żołnierzy, a także bojowników lojalnych wobec sił Asada zginęło w tureckich atakach odwetowych - wynika z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa siły syryjskie od grudnia ub.r. prowadzą ofensywę mającą na celu odzyskanie prowincji Idlib, która jest ostatnim bastionem syryjskich rebeliantów i dżihadystów. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nakazał siłom Asada wycofanie się z niektórych obszarów w Idlibie do końca lutego, grożąc podjęciem zbrojnej ofensywy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 72
Reklama
Naiwny
wtorek, 3 marca 2020, 01:02

TASS podał, że do odbitego od rebeliantów miasta Sarakib wkroczyły rosyjskie oddziały - tzw. wojenna policja. To chyba ma uniemożliwić kolejne kontrataki pro tureckim rebeliantom. Rosyjskie lotnictwo cały dzień intensywnie bombarduje cele na zapleczu frontu nie przejmując się tureckimi pwo i F16. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów. Ciekawe jak to będzie się rozwijało w najbliższych dniach. Ale jak na razie widać, że Asad nadal ma pełne poparcie Moskwy i nie zamierza ustępować Erdoganowi. A z szumnie ogłoszonej tureckej ofensywy "Tarcza Wiosny" chyba nic nie zostało.

abc
poniedziałek, 2 marca 2020, 23:51

"Operacja Tarcza wiosny, rozpoczęta po haniebnym syryjskim ataku z 27 lutego w Idlibie, jest pomyślnie kontynuowana" Haniebna obrona ojczyzny przed tureckim agresorem? LOL

T72b3
wtorek, 3 marca 2020, 10:56

A dlaczego to aż tak haniebny

robertpk
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:17

Sułtan wdepnął w g.... i brnie dalej. Turcja ma szanse ugrzęznąć w wojnie i dodatkowo skazać się na sponsorowanie trwale niewydolnej ekonomicznie kilkumilionowej enklawy, zdominowanej przez dżihadystów.

yaro
poniedziałek, 2 marca 2020, 08:54

W nocy SAA wraz Hezbollachem odbiła Sarakib tylko zobaczymy na jak długo bo na południu kiepsko.

Eee
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:01

No rebelianci na zbyt dlugo nie odbili Sarakib. Teraz jesli turcy nie rzuca regularnego wojska to nie ma szans na odbicie. Rebelianci sie juz wyprztykali i turcy też z tego co zalozyli wiec musz rzucic cos wiecej. Na poludni opanowali kilka wioch saa jak podeszlo na 4 kilosy do m4 tak dalej jest na tej odleglosci.

df
niedziela, 1 marca 2020, 21:25

kończąc swój przydługi wywód dopowiem że ani Erdogan ani Asad nie są zwolennikami Putina. Ten pierwszy podejmując rękawicę wchodzi do Syrii by raz na zawsze skończyć z rosyjskim szantażem polegającym na wspieraniu Kurdów przez Rosjan. Ten drugi bo zestrzelenie rosyjskiego IŁ-a nie było przypadkowe a w syryjskiej armii również jest antyputinowska opozycja na co dowodem były próby aresztowań żołnierzy SAA przez rosyjską żandarmerię. Putin poszedł jeszcze dalej i próbował pogorszyć relacje Ankara-Teheran chcąc wykorzystać irańskie lotniska do działań przeciwko protureckim rebeliantom. USA zabijają Sulejmaniego osłabiając Iran najmniejszym kosztem i oddając Syrię na pastwę Putina co z perspekrywy USA, Rosji i samego Izraela jest lepsze niż nieograniczona obecność irańskich gwardzistów w Syrii. To Irańczycy naprawili S300 którego IFF klasyfikował izraelskie samoloty jako neutralne jest wiele dowodów na rosyjski sabotaż przeciwko Asadowi. Na tym rozlewie krwi korzysta Rosja ale i USA. Turcja prawdopodobnie wywalczy swoje w Syrii, Asad zostanie na lata uzależniony od Rosji, Iran będzie stopniowo wypychany z Syrii. Dla Polski to oczywista nauka że musi zbudować własny potencjał (krajowy Homar i Narew) by nie paść ofiarą rozgrywek większych graczy.

ehehe
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:02

co to niusy z bejlingcats na podstawie zdjecia na twiterze ;)

pytajnik
poniedziałek, 2 marca 2020, 08:52

Co za bzdury, w której gierce tak masz ?

RUDY
niedziela, 1 marca 2020, 20:29

1 marca 2020 roku był bardzo zróżnicowany na imprezy w Idlib. Turcy zaatakowali 2 syryjskie su-24MK2 ze swojej przestrzeni powietrznej, wszyscy czterej piloci syryjskich sił powietrznych z powodzeniem katapultowali się, żywi i zdrowi. W ciągu tego samego dnia Turcy stracili co najmniej 6 swoich dronów uderzeniowych, na profilowych stronach mówią o 8-9 zestrzelonych tureckich dronach uderzeniowych. Cóż, punktem kulminacyjnym dnia, od 21: 57 czasu moskiewskiego 1 marca 2020 roku, wojska syryjskiej armii arabskiej odzyskały kontrolę nad strategicznym miastem Serakib i nadal rozwijają ofensywę.

Leon
niedziela, 1 marca 2020, 20:22

Te ,,40 leopardow A4 daleko nie pojadą

Rhotax
niedziela, 1 marca 2020, 20:07

Bravo ! Rosja musi bronić Asada i złóż exploatacji jakie jej obiecał w zamian za "ochronę" a na razie złoż bronią Amerykanie -- a to oznacza większe zaangażowanie i większe wydatki na nowe bazy i nowe siły tam przerzucone . Bombowce jakie mają lądować w Iranie i tam tankować to już koszty utrzymania horrendalne . Każdy rubel utopiony tam i każda godzina lotu zmniejszjąca żywotność ich maszyn i każda bomba i krasnopol zrzucone/wystrzelone tam to mniej zapasów na NATO i Ukrainę . Ja bym zaraz wspierał Turcję choćby na szczeblu dyplomatycznym w obliczu możliwej konfrontacji ze wspólnym wrogiem .

Wwp
poniedziałek, 2 marca 2020, 01:36

Tez sie ciesze, zwlaszcza ze okazuje sie ze s400 to system niezdolny do walki a interesy z rosją zawsze kończą się katastrofą... ciekawe co będzie z gazociągiem ?

dim
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:11

Gazociąg jest gotów, a Turcja, zaraz po jego zbudowaniu, zmniejszyła zakupy rosyjskiego gazu o około 30%. Ależ jasne, że dla Turcji, cen importu gazu do Turcji przez różne podmioty, jest to dalece cenniejsze, niż pieniądze włożone np. w S-400. Nawet gdyby te nie były potem używane. Państwo nie doceniacie (wszyscy) przebiegłości prezydenta Erdogana.

Marek
poniedziałek, 2 marca 2020, 09:09

Z Rosją nie wychodzi się dobrze nawet na obrazku.

df
niedziela, 1 marca 2020, 18:01

USA zabijajac gen Sulejmaniego bardzo wzmocnily wplywy Putina w Syrii, efektem jest nagla eskalacja konfliktu z Turcja bo Asad bez silnego irańskiego poparcia jest zdany na łaskę Putina. Gdy nie ma ISIS (Rosjanie w zasadzie nie walczyli z Daesh) nie ma presji na Asada a Rosjanie przestają być potrzebni wtedy nagle z "pomocą" przychodzi Turcja. To przeciez Rosja ustaliła linie demarkacyjną i granice tureckiej strefy buforowej w Syrii co spowodowało kontrakcję Asada. Rosja rozgrywa w ten sposób nie tylko Asada Erdoganem ale też Erdogana Kurdami.

df
niedziela, 1 marca 2020, 17:46

Może forumowi piewcy Rosji zrozumieją wreszcie że Putinowi NIE zależy na pokoju w Syrii i będzie po cichu eskalował napięcie. Raz zachęci Asada do ofensywy dając wsparcie by je wycofać jak Turcy zaczną kontrofensywę, potem lekko utemperuje Turków by po cichu dogadać się z Erdoganem że moze atakować. Gdy Turcy zaczną osiągać przewagę znowu da wsparcie Asadowi i tak bez końca. Putin otwarcie przyznał w mediach że Syria to idealny poligon. Do tego turecka presja na Asada skazuje go na wsparcie Rosji a ono nie jest darmowe. Póki trwa wojna w Syrii rosyjskie bazy są Syryjczykom niezbędne. Rosja generując konflikt zrobi wszystko by szachując Iran w Syrii mieć kartę przetargową w relacjach z USA i NATO i mieć wpływ na bezpieczeństwo Izraela. Bez wojny w Syrii nie bedzie projekcji rosyjskiej siły ani działań globalnych. Rosja bez ani jednego sprawnego lotniskowca robi wszystko by utrzymać status mocarstwa.

dim
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:12

A komu zależy ? Wymień jedno mocarstwo ? Może jedengo sąsiada Syrii ? Dziękuję za wysiłek, rozumiem, że próbowałeś...

Orthodox
niedziela, 1 marca 2020, 22:02

Z tym poligonem to oczywista oczywistość. Mocarstwa lub kraje aspirujące bezwzględnie potrzebują takich wojen, by w realnych warunkach testować broń i taktykę działania wojsk. Nie bez znaczenia jest sytuacja, gdy druga strona nie jest równorzędnym przeciwnikiem. Najwięksi producenci i eksporterzy broni także potrzebują takich realistycznych poligonów. Sytuacja nie jest szczególnie nowa. Wystarczy wspomnieć choćby wojnę domową w Hiszpanii i niemieckie wsparcie dla Franco.

ted
niedziela, 1 marca 2020, 16:43

Rosyjskie lotnictwo natychmiast zaprzestało lotów, żeby i je tureckie F-16 nie wystrzelały :):):)

dim
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:14

Myślę, że było dokładnie odwrotnie. To tureckie F-16 odważyły się pojawić na syryjskim niebie, dopiero po zapewnieniu, że nie spotakają się z rosyjskimi "partnerami".

Davien
sobota, 7 marca 2020, 15:18

Dim a co mogły zrobic te 4 Su-35 w razie starcia z tureckimi F-16 poza szybka ucieczka albo bohaterską smiercia?

Jacek
niedziela, 1 marca 2020, 21:42

myślisz, że Rosjanie przypadkowo zaprzestali lotów i pozwolili Turkom zaatakować armię syryjską? tym sposobem pokazują Asadowi jaką siłę ma syryjska armia bez rozpoznania rosyjskiego, dowodzenia i pomocy rosyjskiej.

Wwp
poniedziałek, 2 marca 2020, 01:40

Jasne bo oni o tym nie wiedzą, po prostu po kompromitacji s400 i pancyrów nie chcą stracić też samolotów bo tylko to już im zostało..

płacz funboja rani serce
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:48

Ale zaklinanie rzeczywistości nic nie pomoże w zestawieniu z faktami. Jeszcze tego nie wiecie?

Ciekawy
wtorek, 3 marca 2020, 09:29

My wiemy od dawna. Ale twój sputnik do dziś tego nie wie.

Orthodox
niedziela, 1 marca 2020, 16:04

Jak Erdogan będzie tak wymachiwał szabelką, to se szybko paluszki pokaleczy.

Davien
niedziela, 1 marca 2020, 21:31

No włąsnei widać kto się pokaleczył. Ostatnio 2 syryjskei Su-24 spotkały f-16 i juz nie wróciły do bazy.

Marek
poniedziałek, 2 marca 2020, 09:15

Ciekawe co wtedy robiły "niezwyciężone" Su-35?

dim
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:15

Nie miały rozkazu. Zapytaj raczej ile to Erdogana kosztowało, bo na pewno nie działo się za darmo.

Marek
wtorek, 3 marca 2020, 09:32

Nie miały rozkazu? Nie wykluczam. Ten, kto je wydaje musi sobie zdawać sprawę, że rosyjski sprzęt obrywa kiedy spotka się z zachodnią technologię.

Davien
poniedziałek, 2 marca 2020, 20:28

Od dwóch do czterech pocisków rakietowych jakie zuzyły F-16 na te Su-24 i troche paliwa, a co?

Smuteczek
poniedziałek, 2 marca 2020, 08:10

Turcy atakowali ze swojej przestrzeni powietrznej. To znaczy że ta niby ofensywa i tak nie będzie miała wsparcia lotniczego poza stronami które pewnie już się kończą. Wymienia się ciosami z Syria i tyle będzie w temacie. Ja bym się nie zachwycał dopóki nie zaczną z sukcesem latać głębiej nad Syria na co jakoś jak widać wujo Putin nie pozwala. Wszyscy zestrzelenie piloci przeżyli więc pewnie maszyny się uzupełni z Rosji i interes się kręci dalej

Davien
poniedziałek, 2 marca 2020, 11:38

Smuteczek, nie lataja bo nie muszą, do zwalczania SAA wysyłaja drony albo uzywaja artylerii zwykłej i rakietowej i idzie im to dobrze. A Putin to może sobie pozwalać... przy tych siłach co ma w Syrii to dla Turków nie jest żadna przeszkoda jak postanowia sie na powazniej wziaść za SAA

Orthodox
poniedziałek, 2 marca 2020, 16:32

Nie latają, bo nie mogą. Dopóki Erdoganowi wójek Putin nie pozwoli. Jak się w tygodniu dogadają, ruscy mogą się zatrzymać z pomocą Asadowi i będzie bladozielone światło.

Davien
poniedziałek, 2 marca 2020, 20:30

No, jak nie moga to sie przekonały własnie Su-24MK2. A Putin panie ortodox to może na cos pozwalac Asadowi, Turcja ma taka przewagę że zwyczajnie moze sobie olewac wszelkie pokrzykiwania Putina.

Hahaha
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:04

Nie lataja bo nie moga i boja sie zestrzelenia przez opl. Dronow juz im troche ubylo i jak widac ofensywa sie skonczyla na niczym, a SAA odzyskala Sarqib. Smuteczek co?

Davien
poniedziałek, 2 marca 2020, 20:31

Mówisz o tym OPL co ostatnio syryjczycy troche stracili? Czy oo rosyjskim z Hmiejmin stojacym w zasiegu tureckiej artylerii rakietowej? A potwierdzona jest strata jednego drona Tai Anka wiec dziwne by sie im kończyły.

Fgu
poniedziałek, 2 marca 2020, 01:41

Teraz Rosja zacznie być gołąbkiem pokoju - chyba już nadszedł ten czas jak myślicie ? Hehehe

Rudolf RN
niedziela, 1 marca 2020, 19:41

Spoko, zapewne już się dogadał z Putinem. Przecież już ustalili, że Tureckich żołnierzy nie zbombardowały samoloty rosyjskie tylko syryjskie.

Tutejszy
niedziela, 1 marca 2020, 16:03

Jak to się ma wobec prawa międzynarodowego?

Stary Grzyb
niedziela, 1 marca 2020, 23:08

Jedynym źródłem realnego prawa, a już zwłaszcza międzynarodowego, jest pięść. Pytanie brzmi, czy mocniejszą pięścią dysponują siły dobra, czy zła?

cxvxcvcbvc
poniedziałek, 2 marca 2020, 12:15

Nie jest to prawdą, ale siła ma tu duże znaczenie. Na pewno jest bardzo istotnym elementem.

USA
niedziela, 1 marca 2020, 17:46

Prawo miedzynarodowe to my.

Władimir Władimirowicz.
poniedziałek, 2 marca 2020, 09:16

Mylisz się. Prawo międzynarodowe to my.

Julian
niedziela, 1 marca 2020, 15:48

Jeżeli to prawda Putin sprzedał Syryjczyków pzrszywe Turcji

Read
poniedziałek, 2 marca 2020, 01:42

Interesy z Rosją ...

Pirat
niedziela, 1 marca 2020, 21:31

Nie pierwszy raz.

jacek
niedziela, 1 marca 2020, 15:31

dlaczego się nie mówi oficjalnie że Turcja wspiera muzułmańskich dżihadystów?

dim
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:16

Ponieważ ich wspiera i nawet syn prezydenta Erdogana robi na tym świetne interesy finansowe.

Milutki
niedziela, 1 marca 2020, 22:49

Turcja dogaduje się z tymi którzy mają realną siłę godząc się zarazem z pewnymi klopotami które oni robią. Alternatywa nie jest czy wspieramy ugrupowanie X lub Y ale alternatywa jest czy dogadujemy się z ugrupowaniem realnie silnym czy przyjmujemy kolejnych kilka mln uchodźców ktorzy nigdy nie wrocą do swojego kraju

dim
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:19

Baju baju, będziesz w raju - mówią w Polsce nawet małe dzieci. Turcja zwyczajnie wykorzystuje ich, wysysa z pieniędzy (handlując ich ropą), a w nagrodę zrujnuje im ich kraj wojną i potem długotrwałymi blokadami. Narody Bliskiego Wschodu bardzo wierzą we "więzy rodzinne", "więzy krwi" itd, więc też łatwo dały się Turcji tak tragicznie nabrać.

Kaczor
niedziela, 1 marca 2020, 20:03

bo chyba nie wspiera!!

Marek1
niedziela, 1 marca 2020, 17:37

Bo o tym powszechnie wiadomo. Już tylko niektóre porypane media piszą/mówią o bojownikach/rebeliantach z Ildib. Reszta nazywa ich po imieniu - dżihadyści z pod znaku Al-Kaidy(HTS).

nefri
niedziela, 1 marca 2020, 17:27

Bo to niepoprawne politycznie.

Wojtek
niedziela, 1 marca 2020, 15:27

Erdogan powinien dostać medal, a jak strąci przy okazji jakieś samoloty rosyjskie to tym lepiej (chociaż wątpię, by miał jaja). Wszystko co odciąga uwagę Rosji od Polski zasługuje na aplauz, medale i uzbrojenie. Erdogan powinien dostać patrioty, F-35 i postrącać rosyjskie samoloty. Wszystko żeby tylko wciągnąć Rosję w jakiś konflikt.

gambit
poniedziałek, 2 marca 2020, 13:40

Panie Wojtek, ile Pan masz lat ,że Pan takie bzdury piszesz ? Po jakiego czorta jakiemuś tam Putinowi Polska, czyli kraj ludzi wiecznie niezadowolonych? Jakie tu bogactwa się znajdują które mógłby wydobywać...Nie mówiąc już o ludziach którzy wiecznie szabelką machają i wszystkie wojny przegrywają...Bo jakie wygrali ? Zaraz Pan napiszesz a co z Ukrainą dlaczego Putin ją napadł? Bo NATO chciał Putinowi wejść w rosyjską strefę wpływów to to Putin musiał powiedzieć-STOP i w tym jednym przypadku oby tak było zawsze.

Alfret
poniedziałek, 2 marca 2020, 18:03

Polacy jako jedyni biesiadowali w Moskwie okolo roku. Co prawda zle skonczyli, kiedy dotarla rosyjska odsiecz, ale Rzeczpospolita miala nawet swojego moskiewskiego wladce tzw. "Samozwanca". Nie udalo sie to ani Napoleonowi, ani Hitlerowi. Gdyby spojrzec na wczesniejsze potyczki Polakow i Rosjan to nierzadko polskie sily byly 4 razy mniej liczne i wygrywaly bitwy. Inna kwestia jest to, ze byly to formacje wojskowe odpowiednik dzisiejszej brygady. Rzeczpospolita zostala pokonana, kiedy Szwedzi zabili 4 miliony Polakow z 11 milionowej Populacji, co procentowo stawia ich ponad wojskami hitlerowskich Niemiec! Tutaj zostal trwale unicestwiony potencjal Rzeczpospolitej. Oczywiwscie dochodza do tego potyczki z Tatarami, Turkami etc. Wojny oraz powstanie Chmielnickiego pograzylo pozycje Rzeczpospolitej w swiecie. Kto zyskal? Rosja, ktora z czasem zagarnela Ukraine oraz tatarski Krym. Ponadto Cesarstwo Niemiec oraz Cesarstwo Austro-Wegier. Stwierdzenie "Nie mówiąc już o ludziach którzy wiecznie szabelką machają i wszystkie wojny przegrywają" jest najzwyczajniej nieprawdziwe i szkalujace Polakow!

otto
niedziela, 1 marca 2020, 17:08

strącili dwie syryjskie maszyny, kilka godzin temu różne porale zaczęły pisać na ten temat

Adam
niedziela, 1 marca 2020, 15:19

Ciekawe co teraz zrobi Rosja? Będzie ciekawie.

Radek
niedziela, 1 marca 2020, 20:07

Rosja potrzebuje Turcji poza tym Rosja nie chce konfliktu z Turcją nawet jeżeli nie chce stracić swego sojusznika syryjskiego (przynajmniej w krótszym okresie).

Rec
niedziela, 1 marca 2020, 15:18

Na Instagramie pojawiła się informacja o zestrzeleniu 2 syryjskich Su-24 przez tureckie F-16

Ech
niedziela, 1 marca 2020, 15:15

Czyli wszytko zalezy od Rosjan. sprzedali syryjczykow a kto wie moze od poczatku bylo tak obgadane. Moze Rosji nie zalezy zeby Syrja stala sie samodzielna? Szkoda bo wygonic z tamtad Turkow i amerykanow i mogby zapanowac pokoj. odbudowac kraj bez obcych bojowek.

Wwp
poniedziałek, 2 marca 2020, 01:44

Miałeś jakieś wątpliwości?

Dajaman
niedziela, 1 marca 2020, 15:11

Bezczelne Turasy, okupują północne terytorium Syrii i jeszcze bezczelnie wygrażają się. Najeźdźca to najeźdźca, powinni ich Rosjanie z Syryjczykami masowo bombardować, tak żeby poczuli Turasy że im się nie opłaca.

Davien
niedziela, 1 marca 2020, 21:33

Własnie próbowali i sa dwa Su-24 i sporo wojsk ladowych w plecy jak Turcy zdecydowali się oddac. Turcja ma zwyczajnie za duza przewagę nad SAA i kontyngentem rosyjskim.

Orthodox
poniedziałek, 2 marca 2020, 16:41

Człowieku, toż to zwykła ustawka. Szkoda tylko ludzi. Paradoksalnie żal też Asada, że se wybrał takiego sojusznika i ,,dobroczyńcę''.

płacz funboja rani serce
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:51

I dlatego teraz rosyjskie lotnictwo z powrotem masakruje protegowanych Erdogana tj. terrorystów z HTS czyli dawnej Al-Nusry i pojedynczych Turków przy okazji.

Davien
poniedziałek, 2 marca 2020, 20:34

A Turcy spokojnie masakruja artylerią SAA wiec kto na tym lepiej wychodzi? Bo raczej nie Syria.

płacz funboja rani serce
piątek, 6 marca 2020, 13:19

Oj pelikanku, pelikanku. I gdzie ta Turcja? Sułtan na kolanach w Moskwie wybłagał u cara rozejm w Idlib bo by mu żołnierzy zabrakło. I to jaki rozejm: Asad zabiera 2000 km kw. które odbił, autostradę M5 a w bonusie ma M4, którą Putin wymógł na Erdoganie. No i kto wygrał?

Wwp
poniedziałek, 2 marca 2020, 01:45

Podobno Kuzniecow chce płynąć z odsieczą tylko nie może bo się spalił...

Tweets Defence24