Turcy bombardują pozycje kurdyjskie w Iraku

13 marca 2016, 10:25
Fot. www.hvkk.tsk.tr
Defence24
Defence24

67 kurdyjskich bojowników zginęło w środę w nalotach tureckich sił powietrznych na ich pozycje w północnym Iraku - poinformowały tureckie źródła wojskowe. 

Celem ataku 14 myśliwców bombardujących F-16 i F-4 były obozy i składy broni separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w miejscowościach Quandil, Metina, Haftanin, Avasin i Basjan.

Były to pierwsze naloty na bazy PKK w Iraku od ataków przeprowadzonych w lutym w odwecie na zamach samobójczy w Ankarze, który kosztował życie 29 osób. Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie grupa "Sokoły Wolności Kurdystanu" (TAK), związana z PKK.

PKK jest uważana za organizację terrorystyczną przez Turcję, Unię Europejską i USA. W 2013 roku ogłosiła rozejm, który miał położyć kres powstaniu kurdyjskich bojowników walczących początkowo o utworzenie w południowo-wschodniej Turcji własnego państwa, a później - po złagodzeniu żądań - o zwiększenie praw politycznych i kulturowych ludności kurdyjskiej.

PAP - mini 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Riddler
niedziela, 13 marca 2016, 19:58

Ciekawe jaką taktykę stosuje bohaterskie lotnictwo tureckie? Może taką, jak wtedy z ruskim samolotem. Czają się jakiś czas, czają, następnie podlatują, zrzucają bombki, nawrót i dzida w głąb terytorium Turcji. Najlepiej jak cel jest nieuzbrojony i nie może oddać.

loki
poniedziałek, 14 marca 2016, 00:27

Dzisiaj tak się prowadzi działania w powietrzu, wystrzeliwujesz rakiety jak najbliżej przeciwnika i dajesz dyla w strefę własnej OPL. Cały czas na D24 jak jest temat o Turcji pewna grupa osób nawiązuje do sytuacji zestrzelenia Su? Po co? Wlecieli i zostali zestrzeleni. Proste

Ciekawski
poniedziałek, 14 marca 2016, 14:30

Tak w kwestiach formalnych zapytam, czy nie doszło do BEZPRAWNEGO naruszenia przestrzeni powietrznej Iraku? Czy Irak miał by prawo zestrzelić tych bandytów? Dlaczego tureckie bomby zabijają TYLKO bojowników a rosyjskie TYLKO cywilów?

gddggff
poniedziałek, 14 marca 2016, 18:49

Rosjanie już tak mają

:-)
poniedziałek, 14 marca 2016, 00:29

"Sokoły Wolności Kurdystanu" (TAK), związana z PKK. - jakoś to BARDZO śmierdzi tureckimi specsłużbami.

Marek
poniedziałek, 14 marca 2016, 00:27

Zastanawiające jest tylko, dlaczego wolno Turasom bombardować cele na terytorium Syrii ?? Jest stan wojny turecko-syryjskiej ? Może jednak warto Kurdom po cichu dostarczyć nowoczesne MANPADS ?

ja
poniedziałek, 14 marca 2016, 14:16

Z takiego samego powodu, z jakiego wolno to robić siłom innych państw, USA wolno atakować cele w Pakistanie, Rosji wolno brać udział w wojnie na Ukrainie itd. Prawo często musi ustąpić przed siłą, zwłaszcza, kiedy siłą posługuje się państwo, które z demokracją jest na bakier.

Pani Dubito
poniedziałek, 14 marca 2016, 13:34

Turcja chce zaprowadzić własne porządki na Bliskim Wschodzie, a UE i Obama jeszcze gotowi do tego dopłacać. Jednak moją kieszenią proszę w tym zakresie nie dysponować. Ja do Turcji zaufania nie mam.

franciszek
niedziela, 13 marca 2016, 22:41

Proszę nie trzeba było długo czekać na odpowiedź w TURCJI - już jest zamach w ANKARZE ? Czy to jest polityka , czysta przejrzysta ze strony ERDOGANA , który morduje KURDÓW w IRAKU jak i w TURCJI > Niedawno spacyfikowano miasto na terenie Turcji - CIZRE. Po lutowym zamachu w ANKARZE - jest następny dziś ? Ile jeszcze potrzeba ofiar by społeczność międzynarodowa obudziła się z letargu - nie dostrzegając co wyprawiają władze Tureckie ? Same wypuściły uchodźców do EUROPY - jeszcze UNIA zapłaci im za to ? A do wakacji jest coraz bliżej - wątpliwe by turyści odwiedzili tam kurorty ? Coś nie wychodzi ERDOGANOWI ISLAMIZACJA całego regionu .

magazynier
niedziela, 13 marca 2016, 22:28

Jeszcze dwa zamachy bombowe w centrum stolicy i będzie remis. A igły już jadą do bojowników.

kol
niedziela, 13 marca 2016, 13:58

Turcja dzieki zaszachowaniu UE i rywalizacji z Rosją w Syrii wygasa na hegemona i mocarstwo na Bliskim Wschodzie. Erdogan nie jest taki głupi jednak jak o nim piszecie bo jego koncepcja budowy silnej Turcji jest coraz bardziej realna. Problem są już tylko Kurdowie, ale NATO im nie bedzie przeszkadzac. Jest problem tylko z Rosją.

antyturban
niedziela, 13 marca 2016, 22:05

Ty masz tak od urodzenia czy to efekt wypadku?

panzerfaust39
niedziela, 13 marca 2016, 12:48

Turcja członek NATO zaatakowała obce państwo !

Vvv
niedziela, 13 marca 2016, 15:59

Rosja zaatakowała Ukrainę.

ito
niedziela, 13 marca 2016, 12:18

No popatrzcie- a w Syrii już nie bombardują. Fascynujące jest przyglądanie się jak NATO i Unia się gimnastykują byle nie przyznać, że to Turcja przez wsparcie dla ISIS, zwalczanie sił realnie walczących z islamistami, przeciążanie instytucji Unii i ościennych krajów przez zalewanie ich uchodźcami i ogólnie dążenie do odbudowy Imperium bardzo szybko wyrasta na ich problem nr 1.

Davien
niedziela, 13 marca 2016, 14:07

Turcja nie lata nad Syrią, to jak może bombardować. Oprócz tego PKK jest organizacją terrorystyczną,

Tweets Defence24