Turcja: Udaremniono zamach z użyciem drona na samolot USAF

10 sierpnia 2017, 17:24
Fot. Tech. Sgt. Vince Parker / U.S. Air Force / Wikimedia Commons
Reklama

Jak podał w czwartek dziennik "Hurriyet", turecka policja zatrzymała członka Państwa Islamskiego (IS), oskarżonego o to, że planował za pomocą drona zestrzelić samolot wojskowy USA operujący z bazy w Incirlik. Podejrzany jest obywatelem Rosji. 

Renat Bakijew został zatrzymany 13 dni temu w Adanie na południu Turcji, i w czwartek stanął przed sądem. Według "Hurriyet" policja śledziła go od wielu miesięcy, gdyż dwukrotnie nielegalnie przekroczył granicę z Syrii do Turcji.

Siły bezpieczeństwa przeanalizowały wiadomości Bakijewa przesyłane za pośrednictwem aplikacji Telegram i są przekonane, że Rosjanin planował zestrzelić samolot amerykańskich sił powietrznych w bazie w Incirlik. Chciał wykorzystać do tego drona.

Według policji Bakijew po tym zamachu planował zaatakowanie obiektu należącego do mniejszości alewitów. Jak pisze "Hurriyet", podczas przesłuchania Bakijew przyznał się, że należy do IS.

Czytaj też: Konflikt Turcji z Zachodem. "Wprost w objęcia Rosji" [ANALIZA]

Agencja AP przypomina, że dżihadyści wykorzystywali już uzbrojone drony w Iraku i Syrii. Przebudowywali drony komercyjne, by były zdolne przenosić niewielkie materiały wybuchowe. 

Czytaj też: Dronowa dywersja przyczyną wybuchu składu amunicji na Ukrainie? [ANALIZA]

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
igor_uk
piątek, 11 sierpnia 2017, 08:52

I znów rosyjski terrorysta z IS. To kolejny dowód na to, że Rosja utworzyła i nadal wspiera IS a walczy jedynie z opozycją wobec Assada.

Lewandos
sobota, 12 sierpnia 2017, 06:21

... i znowu akcja Rosjan z użyciem drona... Ciekawe, czy nasz kontrwywiad, policja i żandarmeria biorą to pod uwagę

Vega
sobota, 12 sierpnia 2017, 00:24

A zajrzyj do jakiś książek i może dojdziesz do wniosku, że jednak warto czytać, aby później nie pisać głupot. Rosja jest federacją państw i w niektórych jej fragmentach występuje znaczna mniejszość muzułmańska, co nie pozwala wyciągać tak daleko idących wniosków jak w twoim wykonaniu.

Tweets Defence24