Turcja: Pływający transporter dla piechoty morskiej

26 marca 2017, 19:08
Ilustracja: FNSS
Ilustracja: FNSS

Tureckie ministerstwo obrony przyznało kontrakt na rozwój i produkcję pływającego transportera dla piechoty morskiej krajowemu przedsiębiorstwu FNSS.

Turecki Podsekretariat do Spraw Przemysłu Obronnego przyznał w dniu 7 marca 2017 r. kontrakt na rozwój i budowę pływającego transportera piechoty morskiej krajowemu przedsiębiorstwu FNSS. Uznano, że z zadaniem zaprojektowania nowego pojazdu najlepiej poradzi sobie miejscowy potentat przemysłu obronnego.

W myśl zawartej umowy koncern zobowiązał się do dostarczenia 27 pojazdów, w tym 23 transporterów, dwóch wozów dowodzenia i dwóch pojazdów ewakuacyjno-naprawczych. Zamawiający zastrzegł, że opracowany pojazd musi przewyższać podobne produkty innych producentów pod względem liczby żołnierzy przewożonego desantu, stopnia oferowanej osłony balistycznej i przeciwminowej oraz osiągów na lądzie i w wodzie.

Z danych udostępnionych przez FNSS wynika, że projektowany transporter ma przewozić 21 żołnierzy i trzech członków załogi, jego uzbrojeniem będzie karabin maszynowy 12,7 mm i automatyczny granatnik 40 mm, napęd w wodzie będą zapewniać dwa pędniki wodne. Masę całkowitą pojazdu określono na 30 ton, jego długość ma wynosić 8,3 m, szerokość 3,3 m.

Pojazd ma mieć możliwość desantowania przy stanie morza do 4 włącznie, prędkość w wodzie będzie wynosić 7 w. Transporter ma mieć możność pokonywania przeszkód terenowych o kącie podjazdu do 600, stoków o nachyleniu bocznym do 400, przeszkód o szerokości do 2 m i wysokości do 90 cm.

Tureckie siły zbrojne wykorzystują obecnie inne pojazdy produkcji FNSS - transportery opancerzone, opancerzony amfibijny most szturmowy SAMUR i opancerzony pojazd inżynieryjny KUNDUZ. W najbliższym czasie spodziewane jest wprowadzenie na wyposażenie armii Turcji wozu bojowego ACV-30 (program KORKUT) oraz samochodów KAPLAN-15 i PARS 4x4 biorących udział w programie rozwoju pojazdów przeciwpancernych.

Ilustracja: FNSS

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24