Turcja nie chce zrezygnować ani z S-400, ani z F-35

11 marca 2019, 15:13
F-35 Turkey
Fot. Turkish Air Force, Instagram

USA poinformowały Ankarę, że "niemożliwe" będzie uzyskanie zgody Kongresu na sprzedaż myśliwców F-35 z powodu zakupu przez stronę turecką rosyjskich systemów S-400 ale Turcja "pracuje nad rozwiązaniem tej kwestii" - powiedział minister obrony Hulusi Akar

W wywiadzie dla agencji prasowej Anatolia szef tureckiego resortu obrony oświadczył w piątek, że Turcja próbuje "stworzyć środowisko", w którym zakup systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 od Rosji nie będzie rzutował na zakup F-35 amerykańskiej firmy Lockheed Martin. Akar powiedział też, że trwają rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu systemów przeciwrakietowych Patriot. Jednocześnie poinformował, że instalowanie rosyjskich systemów S-400 rozpocznie się w październiku.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w środę, że Ankara nie zrezygnuje z umowy w sprawie zakupu S-400. Oświadczył, że zerwanie kontraktu z Rosją byłoby "niemoralne". Umowę na dostarczenie Turcji dwóch baterii najnowocześniejszych rosyjskich pocisków kierowanych ziemia-powietrze S-400 podpisano pod koniec grudnia 2017 roku. Zdaniem USA i niektórych innych państw członkowskich NATO było to przejawem lekceważenia zasad współpracy sojuszniczej. Zwracano przy tym uwagę, że S-400 nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO na co Turcja odpowiadała, że Sojusz Północnoatlantycki nie przedstawił jej korzystnej cenowo alternatywy dla rosyjskich rakiet.

Departament Stanu USA ogłosił we wtorek, że Waszyngton zawiadomił Ankarę, iż jeśli zakupi rakiety S-400, Stany Zjednoczone będą musiały rozważyć kwestię jej dalszego udziału w programie wprowadzania na uzbrojenie amerykańskiego myśliwca 5. generacji F-35. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
Reklama
Zniesmaczony
sobota, 16 marca 2019, 21:29

@bender Troszke niepotrzebnie wtraciles sie do tej dyskusji... No i widzisz, ta serbska pomyslowosc dowodzi, ze zycie jest zupelnie inne niz bajki wypisawane przez pseudoekspertow o niewidzialnych supersamolotach. A pisanie o jednym sprzecie ze jest supernowoczesny, a o drugim ze jest kupa zlomu (tutaj akurat nie o ciebie mi chodzi) podpierajac sie tylko "wiedza" z wiki to dziecinada. Prezentuje znany i udokumentowany fakt (zestrzelenie F-117), a nie brednie typu "F-35I IAF-u osmieszyły totalnie rosyjska i irańska OPL latając sobie jak i gdzie chciały i atakując cele w Syrii zarówno elektronicznie jak i bombami" niepotwierdzone zadnymi dowodami. Niestety odpisujac na te brednie, trzeba sie znizyc do poziomu ich autora, ktory niestety z braku wiedzy, ogolnej oglady i standartowym niezrozumieniu mojego pierwszego komentarza (niestety kazdy krytyczny ale prawdziwy komentarz dotyczacy amerykanskich konstrukcji traktowany jest przez tego osobnika jako atak i w odpowiedzi otrzymuje sie tylko agresje) jak zwykle musial przystapic do ataku i „opluwania”. Odnosnie twojego tekstu, wypominajacego mi oczywista literowke, "F-1117" (niestety zdarza sie gdy suie pisze z telefonu) i pisanie o tym ze F-117 zostal oblatany w 1981 i w momencie zestrzelenia nie byl supernowoczesny, to troche naciaganie faktow do swojego punktu widzenia. @bender, data oblotu o niczym nie swiadczy. Powiedz mi, kiedy zostaly oblatane tak reklamowane i zachwalane przez fanbojow F-35, F-22 czy B-2? Podpowiem: F-35 - 2006, F-22 - 1990, B-2 - 1989. Analogicznie do tego co napisales odnosnie F-117, to F-35, F-22 i B-2, dzisiaj nie sa juz to maszyny supernowoczene. Tak? F-22 prawie trzydziesci lat od daty oblotu, F-35 jak osiagnie w koncu gotowosc bojowa to bedzie mial blisko 20 lat od daty oblotu.

bender
poniedziałek, 18 marca 2019, 01:25

Wtrąciłem się żeby sprostować Twoją opinię o ośmieszeniu czegokolwiek przez sowieckie wynalazki OPL. Powtarzam, dwa strącenia na jakieś trzy tysiące lotów bojowych, obydwa zresztą eksponowane w muzeum, to nie jest dobry wynik. To praktycznie upokarzająco zły wynik. Skoro wypowiadamy się na bądź, co bądź specjalistycznym forum, to fakty powinny mieć znaczenie. I żeby było jasne: mi też się zdarza w zapale polemicznym naciągnąć rzeczywistość, ale wtedy jakaś pomocna osoba prezentuje fakty, które zmuszają mnie do zweryfikowania opinii. I dobrze, bo tak to powinno działać. Na tej zasadzie doceniam Twoje argumenty w wątku pobocznym o "supernowoczesność". Tak jak to prezentujesz F-117 był supernowoczesny, w znaczeniu 'najbardziej nowoczesny używany bojowo'. W fazie latającego prototypu istniały jednak już konstrukcje bardziej zaawansowane. Dzisiejszy Raptor jest supernowoczesny nie tylko dlatego, że jest 'najbardziej nowoczesny używany bojowo', ale również dlatego, że nic nowocześniejszego (poza F-35) oficjalnie jeszcze nie lata. Tak natomiast nie było z F-117 w marcu 1999. Ale mogę się zgodzić, że według pewnych definicji F-117 był wtedy (a może i dziś) samolotem supernowoczesnym. Za to nie mogę się zgodzić z tym, że incydent kompromitujący tak naprawdę planowanie misji ośmieszył technologię. O mały włos i Serbowie by kompletnie przestrzelili, mieli farta, ale okoliczności strącenia opisałem już poniżej, więc nie będę się powtarzał. Rozumiem błąd z F-1117, literówki (i nie tylko) zdarzają się nam wszystkim.

Zniesmaczony
piątek, 15 marca 2019, 05:12

@davien, napisałeś: "rosyjskich Iłów w naszym lotnictwie co przez rosyjska fuszerkę i niechlujstwo zabiły setki osób", ja piszę o Boeingu 737MAX a ty od razu musisz odwracać kota ogonem i zmieniać temat oraz oczywiście mieszać w to Rosję :-). Znowu: "F-35I IAF-u osmieszyły totalnie rosyjska i irańska OPL latając sobie jak i gdzie chciały i atakując cele w Syrii zarówno elektronicznie jak i bombami". davien, stare ruskie, z lat sześćdziesiątych ośmieszyły supernowoczesnego F-1117 zestrzeliwując go nad Jugosławią. Kolejna sprawa, F-35 się sprzedaje, ale F-104 też się sprzedawał, a potem rozbiło się ich blisko 40 %. Też napiszesz że przez niechlujstwo Niemców? A co B 737MAX, to uziemione są wersje 8 i 9. Doucz się doczytaj, a potem dyskutuj, a nie odwracasz kota ogonem i zmieniasz temat opluwając ruskich.

bender
piątek, 15 marca 2019, 19:43

"Doucz się doczytaj,a potem dyskutuj". Mądrze powiedziane. Tylko, że choć oblatany w 1981 roku F-117 jest niedościgniony pod względem RCS dla samolotów rosyjskich (a pewnie i chińskich też), to blisko 20 letnią konstrukcję zestrzeloną w marcu 1999 trudno nazwać "supernowoczesną". Supernowoczesny to wtedy był Raptor, który został oblatany w 1997 (ale wdrożony bojowo w 2005). Ciężko też zgodzić się z tezą o ośmieszaniu czegokolwiek przez serbską OPL, bo strąciła raptem dwa samoloty na kilka tysięcy lotów bojowych NATO. Same szczegóły strącenia F-117 są powszechnie znane i to nie technologia się do tego przyczyniła, bo Serbowie strzelali nie tyle do celu co w sektor. Przyczyny tego strącenia to błędy planowania misji (F-177 latał regularnie jak autobus tym samy korytarzem) , serbska pomysłowość i dużo szczęścia. Propagandowo za to wykorzystano to w 100 procentach. Do dziś zdarzają się ludzie kwestionujący zalety technologii stealth, bo opierają swój sąd na zwykłej niewiedzy co się wtedy zdarzyło.

UWA
poniedziałek, 18 marca 2019, 22:05

Serbowie właśnie dokładnie ośmieszyli "niewidzialność" F-117 która miała być tak genialna, że aż niemożliwa. I próby nieudolnej deprecjacji ich sukcesu podejmowane przez szereg komentatorów zasługują jedynie na uśmiech politowania. Trzynaście najbardziej rozwiniętych państw świata z "niepokonanym" USA na czele zaatakowało kraik można by rzec "trzeciego świata" jakim wtedy faktycznie Jugosławia była. W ponad 4500 lotów mających na celu zniszczenie oplot. wystrzelono ponad 700 rakiet HARM i nie osiągnięto prawie nic co zmusiło lotnictwo paktu do operowania na pułapie pow.4500 m a więc jednym z jego głośniejszych "sukcesów" było zbombardowanie chińskiej ambasady a ze strachu przed ew.masakrą Apaczy przez praktycznie "nienadwyrężony" system oplot. nie zostały one nawet użyte w walce choć je do niej szykowano tak mocno, że stracono w katastrofach 2 maszyny. I ten system potrafił się tak "odgryźć", ze zestrzelił stareńką sowiecką rakietą ówczesną "gwiazdę śmierci" na miarę dzisiejszego F-35.

bender
wtorek, 19 marca 2019, 22:32

Wyciągasz błędne wnioski z danych jakie prezentujesz (założę, że są prawdziwe). Jeśli wykonano 4500 misji, w czasie których wystrzelono około 700 HARM, to znaczy... że nie było do czego strzelać, a OPL siedziała cicho. Inna sprawa, że HARM okazały się żenująco nieskuteczne. Zakaz lotów poniżej 4500 m raczej dotyczy pułapu MANPADS, a nie wyrzutni SAM, na które polowano. Rosjanie w Syrii też bombardowali z 5 km w obawie przed MANPADSami w rękach przeciwlotniczych potęg jeżdżących Toyotami po pustyni. Ale wróćmy do Jugosławii roku 1999. W całej, trwającej raptem 10 tygodni operacji Allied Force, NATO wykonało ponad 10 tys lotów uderzeniowych. Przy stracie 2 samolotów. To daje wskaźnik strąceń zero i trzy zera po przecinku. Dla wszystkich lotów bojowych w operacji Allied Force to nawet cztery zera po przecinku. Prawdziwa 'bańka antydostępowa' chce się zażartować :-D Tak im przeszkadzali, że całą wojnę wygrało samo lotnictwo. A jugosłowiańska OPL do długiej listy dwóch killów może jeszcze dopisać dwa samobóje: jeden MIG-29 strącony przez KUBa w marcu, drugi spadający po walce z F-16 dodatkowo zaliczył z MANPASa od własnych. To jest dopiero (tragi)komedia.

bender
piątek, 15 marca 2019, 15:00

"Doucz się doczytaj,a potem dyskutuj". Mądre słowa. Zastosuj się do nich sam, zanim następnym razem zaczniesz pisać o "supernowoczesnym F-1117" (oznaczenie samolotu to F-117 a został oblatany w 1981) czy ośmieszaniu czegokolwiek przez rosyjską OPL (dwa samoloty strącone na kilka tysięcy lotów bojowych). Szczegóły strącenie F-117 są powszechnie znane i to nie technologia się do tego przyczyniła (Serbowie strzelali na ślepo).

Black
wtorek, 12 marca 2019, 11:22

Turcy mogą zawsze podziękować USA za ich bazę wojskową, a Rosjanie chętnie by wcisnęli komuś Su-57 bo po porażce z Indiami brakuje im sponsora tej zabawki.

Clash
wtorek, 12 marca 2019, 10:44

Turcja kasy ni ma na F 35 teraz i jest to gra pod publike no chciałem ale źli amerykanine nie chcieli, nie traktuja jak nas ludzi mówia co gdzie i jak wielkiej Turcji kupować imperialiści i krzyżowcy jedni...

Turcja won z NATO!
wtorek, 12 marca 2019, 10:02

Kiedy wreszcie Turcja zostanie wykopana z NATO?Przecież to koń trojański Kremla w środku Sojuszu.Ten kraj ani nie jest wiarygodnym sojusznikiem ani nie spełnia już tak ważnej roli jak w czasach Zimnej Wojny.

To
wtorek, 12 marca 2019, 12:31

NATO potrzebuje Turcji bardziej, jak Turcja NATO

Xd
wtorek, 12 marca 2019, 06:33

Nie zrexygnują z s400 aby zabezpieczyć się przed kolejnym " spontanicznym zrywem narodu w obronie demokracji i wartości" zaplanowanym i opłaconym ze środków cia

Davien
wtorek, 12 marca 2019, 12:23

Jakim zrywem narodu??? Przecież ten słynny "pucz" to ustawka Erdogana by przejąc władzę dyktatorska:) A jak ktos to opłacał to FSB:))

bender
wtorek, 12 marca 2019, 10:00

Beda strzelac z OPL do demonstrantow?

kłopotek
piątek, 15 marca 2019, 22:51

Jak na razie strzelali z OPL do F16 swoich. Do dziś największe wrażenie na mnie zrobił widok tureckiego F16 pędzącego z 200 m nad ziemią na pełnym dopalaczu odpalającym flary i ten pióropusz gazów pędzącego za nim pocisku oplot. Tak jak zawsze zazdroszczę pilotom F16, tak wtedy nie chciałem być na miejscu tego gościa, który tą szesnastką gnał nad miastem na złamanie karku.

Xd
środa, 13 marca 2019, 05:47

Obydwie odpowiedzi utwierdzają mnie w słuszności walki nauczycieli o podwyżki i to duże

bender
piątek, 15 marca 2019, 19:18

Niestety teza o użyciu S-400 przeciwko opozycji politycznej nie jest oczywista dla osób, które nie odebrały tak starannej edukacji jak Ty, więc czy mógłbyś z wyżyn swojej wiedzy wyjaśnić jak miałoby to zadziałać? Wojska Erdogana roztoczą nad demonstrantami 'bankę antydostępową'? :-D Zasugerowałeś też udział CIA w zaskakująco łatwo zdławionym przez Erdogana puczu. To bardzo kontrowersyjna teza. Wyobrażasz sobie, żeby centralna agencja wywiadowcza demokratycznego supermocarstwa ryzykowała kompletnie nieudany, wręcz amatorski spisek w 4. militarnej potędze NATO i to w zupełnej tajemnicy przed prezydentem i kongresem? Brawurowo kombinujesz. Czy wierzysz też w to, że CIA stoi za zakupem S-400 przez Turcję?

bender
piątek, 15 marca 2019, 14:49

Jak zwykle merytorycznie, brawo.

Adam S.
poniedziałek, 11 marca 2019, 22:39

Na F-35 ustawiają się kolejki. Erdogan jest zbyt pewny siebie. Może stracić nie tylko nowoczesne samoloty, ale i status najważniejszego sojusznika USA w regionie. Kto zabroni Amerykanom zbudować bazy na Ukrainie? Moskwa będzie akurat w zasięgu rakiet, których zakaz produkcji Rosjanie beztrosko zignorowali.

Jacenty
wtorek, 12 marca 2019, 12:35

Jak tylko Rosja się zorientuje, że Amerykanie zaczynają podciągać coś na Ukrainę to zrobi tam błyskawiczny wjazd nie oglądając się na potencjalne straty. Zapomnij.

kłopotek
piątek, 15 marca 2019, 22:54

Z Ukrainą pełna zgoda. Ale do Polski to już mogą i do Rumunii także. USA mają opcje. Problemem jest Bosfor.

Davien
sobota, 16 marca 2019, 23:17

Panie kłopotek, atak pełnoskalowy Rosji na Ukraine oznacza wciagnięcie do tej wojny za uszy USA i WB( Memorandum Budapesztańskei)bo tak sie składaze Rosja jest mocarstwem atomowym. Jak sadzisz ile by ta rosyjska agresja trwała??

Widzę i się wstydzę
poniedziałek, 11 marca 2019, 21:31

Na pewno wspólne manewry z Rosją na Morzu Czarnym pomogą "stworzyć środowisko"... ech...

Rzyt
poniedziałek, 11 marca 2019, 19:05

Polska w grippeny powinna zainwestować 5000€ za godzinę lotu oraz reapery na pierwszej Lini 2000€ godzina lotu. Przy 8000 za godzinę f 16 C/D lub przy F 16 V ponad 10000 za godzinę i 24000 przy godzinie f 35. Napoleon mówił do wojny trzeba 3 rzeczy...my nie mamy ani jednej z nich. 6 grippenow w locie to jeden f 35. 32 F 35 w locie to 180 grippenow. Gripen jest tańszy...za 180mld złoty to można by nie ponad 300 grippenow w opcji brazylijskiej z transferem my trochę więcej za integrację z jassm er. Dziękuję i jesteśmy potentatem liczącym się w tej części Europy a nawet i świata. I jaki potężny rozwój lotnictwa w kraju...

Gts
poniedziałek, 11 marca 2019, 18:37

Naiwni jak dzieci. Naprawdę myslą sobie że ktoś im udostępni cokolwiek jeśli po Turcji beda się pałętać jak chcą i gdzie chcą rosyjscy szpiedzy?

Davien
poniedziałek, 11 marca 2019, 18:36

No to Erdogan musi wybrać: Czy dwie baterie S-400, bo zakupu dalszych nie planuja czy setka F-35:)

halny
poniedziałek, 11 marca 2019, 18:04

Ostatnia wypowiedź Erdogana nt. Patriot brzmiała, że Turcja może je kupić ale na tureckich warunkach a jak narazie USA nie zaproponowały jej nic sensownego i tego się trzymajmy, to Erdogam mówi jak ma być a USA może się tylko dostosować no chyba, że nie chce mieć w Turcji baz.

Davien
poniedziałek, 11 marca 2019, 22:53

halny, USA juz stwierdziło że jak S-400 to nie F-35, a Erdogan moze sie jedynie dostosować:) Nie będzie nie tylko F-35 ale jak bedize dalej rozrabiał to nagle skończy sie T-70, nie będzie nowej maszyny V gen produkowanej przez Turków bo RR nie opracuje jej silnika itd. Natomiast co dt baz w Turcji to jak NATO sie stamtad wycofa to po Erdoganie, sami Turcy wyslą go w kawałkach jako przeprosiny do Waszyngtonu, nie mówiąc juz o wsparciu jakie moga nagle dostac Kurdowie:)

Misza
wtorek, 12 marca 2019, 12:15

Amerykanie tracą po kolei sojuszników i prędzej czy później muszą iść na ustępstwa. UE już planuje dla Amerykanów wizy, Filipiny stracone, z Kanadą i Meksykiem relację są złe, Turcja też się idzie swoją drogą, a na Bliskim Wschodzie ogłoszono plan wyjścia US Army z Syrii. No polityka glancuś...

kłopotek
piątek, 15 marca 2019, 22:59

to jest bardzo śmiała teza i lekko niepoparta faktami. Wizy dla amerykanów są z powodu, że część obywateli UE musi mieć wizy do USA. Nie ma nic wspólnego z kwestią sojuszy wojskowych. Zresztą te nie są domeną UE tylko państw członkowskich. A np. tacy Niemcy ani myślą pozbywać się baz USA ze swojej ziemi i każda wzmianka oo bazach w Polsce powoduje u nich zwiększoną nerwowość

Davien
wtorek, 12 marca 2019, 18:49

Biorąc pod uwagę że Rosja skopała sobie relacje z wszystkimi poza innymi rezimami jak Chiny, Wenezuela i Iran to jestem jakos dziwnie spokojny o USA. W Syrii Amerykanie wychodzą bo zrobili to po co tam weszli czyli rozbili ISIS w pył że aż islamiści uciekli pod skrzydła Rosji do Idlib. Jakby chcieli walczyc z Asadem to ten dawno skończyłby jak Hussein a Rosjanie wpław by wracali do Moskwy.

halny
poniedziałek, 11 marca 2019, 18:02

Ostatnia wypowiedź Erdogana nt. Patriot brzmiała, że Turcja może je kupić ale na tureckich warunkach a jak narazie USA nie zaproponowały jej nic sensownego i tego się trzymajmy, to Erdogam mówi jak ma być a USA może się tylko dostosować no chyba, że nie chce mieć w Turcji baz.

trust
poniedziałek, 11 marca 2019, 17:23

żeby stany zjednoczone nie musiały opuścić baz w Turcji, bo wtedy to będzie dla nich katastrofa a Erdogana stać na to by wypowiedzieć im miejsce… także nie brałbym gróźb amerykańskich całkiem serio bo to oni mają więcej do stracenia

Davien
poniedziałek, 11 marca 2019, 22:55

Niby jaka katastrofa, zarówno Bułgaria jak i Rumunia przyjma ich z otwartymi ramionami a Erdogan straci wszystko, juz wali mu sie gospodarka przez jego zagrania, az tak zle mu zyczysz:)

rob ercik
wtorek, 12 marca 2019, 13:09

Davien, od iluz to juz lat wiescisz upadek FR ?

Rafal
wtorek, 12 marca 2019, 10:05

@Davien US bazy w Rumuni albo Bulgarii? no prosiblym tam nie bedzie zadych baz na miare tureckich Cie nic nie zastapi baz W Turcji.

Davien
wtorek, 12 marca 2019, 12:26

Rafał, a co to za problem wybudować nową bazę? Incirlik nie jest niezastapiony a jakos w Rumuni juz mają jedna z dwóch baz ABM. Maja tez dogodne porty, a przy posiadanych obecnie AN/TPY-2 toi tureckie radary przestaja byc ważne.

Rafal
środa, 13 marca 2019, 09:58

@Davien "Maja tez dogodne porty" czy ty widzisz gdzie lezy Rumunia i gdzie sa te dogodne porty, czlowieku zerknij na mape. Jezeli doszlo by do konfliktu Rosja Nato nic nie wplynie i wyplynie z Morza Czarnego juz nie mowiac o wylaczeniu Turcji z Nato. Budowa ABM w Rumuni to nie to samo co budowa nowej bazy jak Incirlik.

Davien
środa, 13 marca 2019, 14:50

Rafał jak dojdzie do wojny Rosja-NATO to nie muszą wpływać na morze czarne ale zasypia je pociskami manewrujacymi z M Śródziemnego, co biorąc pod uwage że Rosja jakos nie potrafi ich zwalczać... To Rosja nie opuści Morza Czarnego bo nie ma jak a tym bardziej nie ma ani jak ani czym powstrzymać sił NATO przed przepłynieciem Dardaneli, które Turcja może zamknąć jedynie jak jest sama w stanie wojny. Więcej realizmu mniej RT polecam:)

Rafal
czwartek, 14 marca 2019, 09:40

Davien czyli jednak sprawdziles na mapie gdzie lezy Rumunia i standartowo zmiana tematu.

Jassm158
poniedziałek, 11 marca 2019, 16:41

Niech zrezygnują niech kupią sobie s-400 większą korzyść dla nas my kupimy 48 szt F-35 choć naweno srogo sobie za nie polu za Amerykanie :( osobiście w mojej ocenie bardziej opłacalne było by 60 sztuk F - 16 Block 70 i nawet o taniej

www
poniedziałek, 11 marca 2019, 16:28

I tak dostaną F-35, LM nie pozwoli na utratę kontraktu na 100 myśliwców.

kłopotek
piątek, 15 marca 2019, 23:01

Chyba, że je sprzeda gdzie indziej, a po nie już się ustawia kolejka.

Davien
poniedziałek, 11 marca 2019, 22:57

A niby co ma stracić LM ak po pierwsze nie ma nic do gadania w tej sprawie, po drugie już kolejne państwa chca kupic F-35, własnie doszedł Singapur, Polska chce 32 sztuki, jedyny co cos straci to Erdogan

Rafal
czwartek, 14 marca 2019, 09:43

LM nie ma nic do stracenia? Ciaglosc produkcji na przyklad.

Davien
czwartek, 14 marca 2019, 16:39

Rafał, LM nie ma tu nic do powiedzenia bo nie jest włascicielem F-35 ale jedynie producentem. Włascicielem jest rząd USAi to on decyduje

Zniesmaczony
wtorek, 12 marca 2019, 21:03

davien a ile chce Singapur, całe cztery! O tym że Polska kupi 32 sztuki to można tylko pomarzyć. Oby tylko ten twój F-35 nie okazał się tak cudowny jak Boening 737 MAX, który w przeciągu pół roku pogrzebał około 330 osób.

Davien
środa, 13 marca 2019, 14:54

Jak na razie panie zniesmaczony to F-35I IAF-u osmieszyły totalnie rosyjska i irańska OPL latając sobie jak i gdzie chciały i atakując cele w Syrii zarówno elektronicznie jak i bombami. A co do B-373 MAX8 to nie wiadomo jszcze czemu sie rozbiły w przeciwieństwie do rosyjskich Iłów w naszym lotnictwie co przez rosyjska fuszerkę i niechlujstwo zabiły setki osób Singapur bierze panie zniesmaczony 4 z opcją na 8 kolejnych, Polska 32, Japonia chce też kupic dodatkowe, Izrael nie brał bo miały byc ni dostepne do 2024r, ale teraz... Oj panie zniesmaczony....

Tweets Defence24