Tu-22M3 z pomnika do lotnictwa strategicznego? [KOMENTARZ]

5 lipca 2021, 15:11
Tu-22M3 OAK
Fot. OAK
Reklama

Bombowce Tu-22M3, które przez ostatnie 30 lat stały pod gołym niebem w zakładach Kazańskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego (KAPO), mają wzbić się w powietrze jako prototypy najnowszej wersji tego bombowca, oznaczonej Tu-22M3M. Nie jest wykluczone, że wykorzystany zostanie również egzemplarz stanowiący ozdobę trawnika przed biurem zakładów.

Jak informuje rosyjski portal ekonomiczny Biznes Oline, decyzja o wykorzystaniu struktur płatowców, w których nigdy nie zabudowano wyposażenia, związana jest z kwestiami technicznymi i organizacyjnymi. Pierwsze dwa prototypy oparte były o maszyny Tu-22M3 ze zmodernizowaną, a nie całkowicie wymienioną awioniką, gdyż przebudowano je z eksploatowanych płatowców. Do budowy następnych planowane jest wykorzystanie nieukończonych w latach 90-tych ubiegłego wieku samolotów, które składowane są na terenie zakładów w Kazaniu.

Chodzi o co najmniej cztery struktury, w których nigdy nie zainstalowano systemów pokładowych. Dzięki temu łatwiej będzie zabudować w nich całkowicie nową, cyfrową awionikę, systemy sterujące uzbrojeniem i inne układy pokładowe. Samoloty, czy raczej "skorupy" bombowców Tu-22M3 były składowane poza budynkami zakładu a jeden egzemplarz umieszczono przed biurami firmy. Jest on całkowicie pusty, dlatego trzeba było dociążyć go aby stał na kołach, a nie opadał na ogon.

30 lat w fabryce

Jest oczywiście mało prawdopodobne, aby samoloty stojąc przez trzy dekady mogły być tak po prostu wykorzystane w całości. Z pewnością można jednak wykorzystać same struktury i część elementów które nie zostały uszkodzone przez upływ czasu i czynniki atmosferyczne. W zakładach pojawił się żart, że do lotów przeznaczono też wspomniany Tu-22M3 stojącego przed biurowcem dyrekcji. Ponieważ jest to również kompletna struktura, ale bez zainstalowanych systemów pokładowych, historia ta może nie być wcale żartem.

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wszystkie mające podlegać modernizacji płatowce, które znajdują się na terenie zakładów zostały objęte szczegółowym audytem i kontrolą techniczną. Zdaniem przedstawicieli kazańskich zakładów przez 30 lat z pewnością uległy zniszczeniu wszelkie uszczelki, izolacje i inne komponenty podatne na czynniki atmosferyczne. Sama struktura płatowców była jednak zabezpieczona powłokami antykorozyjnymi, a przede wszystkim nie podlegała obciążeniom związanym z eksploatacją i niemal z pewnością jest w stanie lepszym, niż w wypadku eksploatowanych bombowców. Mimo to niezbędne będzie przeprowadzenie na nich pełnego cyklu remontu głównego, jak w przypadku samolotu trafiającego do zakładów z wojska. Całość zostanie rozebrana na części, każda z nich sprawdzona pod kątem zużycia czy uszkodzenia, a następnie ponownie zostaną złożone. 

Syria "wyczerpała" zapasy rosyjskich bombowców?

KAPO liczy, że uda się skompletować co najmniej trzy w pełni sprawne egzemplarze Tu-22M3 do testów i ewentualnego późniejszego wprowadzenia do służby. Ważnym czynnikiem który skłania do tak „drastycznych” kroków jest to, że siły powietrzne posiadają bardzo ograniczoną flotę kilkudziesięciu maszyn, które są używane dość intensywnie. Jeszcze kilka lat temu było ich około 70, z których 30 najmniej wyeksploatowanych ma zostać zmodernizowanych. Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej nie chcą pozbywać się maszyn znajdujących się w służbie, nawet po to aby powróciły za rok czy dwa w wersji znacznie unowocześnionej. Samoloty „odzyskane” przez KAPO z magazynów czy pomników będą stanowiły swoistą rezerwę i mogą zastąpić w służbie samoloty przekazywane z jednostek do modernizacji.

Reklama
Reklama

Problem jest o tyle istotny, że Tu-22M3 były bardzo intensywnie wykorzystywane podczas operacji w Syrii. Maszyny wymagają poza modernizacją do najnowszej wersji Tu-22M3M, mogącej przenosić nowe typy uzbrojenia, również zwykłych przeglądów i remontów głównych wynikających ze zużycia i nalotu. Operacja w Syrii to jeden z powodów, dla których program modernizacji samolotów Tu-22M3 gwałtownie przyspieszył w roku 2016. W toku intensywnego użycia tych maszyn, nie tylko w roli klasycznych bombowców, ale również platform startowych dla pocisków manewrujących, ujawniono liczne problemy oraz niedostosowanie do współczesnych realiów działań bojowych.

Ucyfrowiony Tu-22M3M z Kindżałem

Producent samolotu informuje, że podczas modernizacji wymienione zostanie ok. 80% awioniki, podnosząc poziom automatyzacji i świadomość sytuacyjną, co zmniejszy obciążenie zadaniami załogi. W ramach modernizacji samolot otrzymał kompleks celowniczo-nawigacyjny SWP-24-22 współpracujący z GPS i GLONASS, a także nowe urządzenia komunikacyjne i oprzyrządowanie służące do walki elektronicznej. Sprzęt radioelektroniczny został przy tym ujednolicony ze zmodernizowanymi, większymi bombowcami Tu-160M.

Dzięki zdemontowaniu archaicznego rozwiązania, jakim były zdalnie sterowane działka w ogonowym stanowisku strzeleckim, pozbyto się znacznej masy i uzyskano miejsce na nowe systemy pokładowe. Maszyna otrzymała też nowe systemy kontroli pracy silnika i przepływu paliwa, choć samych silników jak dotąd modernizacja nie objęła. Dodatkowo samoloty otrzymały instalację do pobierania paliwa w locie, co oznacza, że obecnie powinny być one klasyfikowane jako bombowce strategiczne gdyż ich zasięg jest teoretycznie nieograniczony.

Podstawowym uzbrojeniem Tu-22M3 standardowego to trzy pociski Ch-22 o zasięgu 500 km, które mogą przenosić głowice jądrowe. Po modernizacji samoloty Tu-22M3M mogą przenosić nowocześniejsze pociski manewrujące Ch-32 o zasięgu zwiększonym do 1000 km i prędkości Mach 4 lub słynne hipersoniczne rakiety Kindżał. Alternatywny ładunek bojowy, szczególnie podczas operacji w Syrii, to do 24 ton klasycznych bomb niekierowanych, które zrzucane są z dużego pułapu, powyżej systemów OPL sił antyrządowych.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 258
Reklama
ree
środa, 7 lipca 2021, 04:03

Amerykanie tez skladuja swoje skorupy do ponownego uzycia w ciepym suchym klimacie nevady i arizony,ale dwadziescia lat pod chmurka w rosyjskim klimacie .........hohohoho :)

Corax
środa, 7 lipca 2021, 02:47

Rosja kiedy przestanie używać posowieckie bombowce i wprowadzi do służby własne konstrukcje?

Niuniu
środa, 7 lipca 2021, 01:48

Davien - Rosyjska doktryna przewiduje użycie broni jądrowej jeśli będzie zagrożona Rosja lub jej sojusznicy. Jest oczywiste, że wojny konwencjonalnej z wielokrotnie silniejszym NATO Rosja wygrać nie może. Dla tego wojna konwencjonalna z NATO skończy się bardzo szybko wojną jądrową. A czy odparujemy Rosję? Może. Ale Rosja też odparuje Europę i USA. Zostaną karaluchy. Kh-32 może przenosić głowicę 500kt. Niech będzie, że 5 szrotowych Tu -22M3M odpali tylko 15 takich rakiet na cele w Europie a nie 20. Myślisz, że to duża różnica dla Europy? I pomyśl czy naprawdę jest pewne, że w zamian USA odpali swe strategiczne rakiety w celu "odparowania" Rosji wiedząc, że Rosja zdąży w odwecie odparować USA? Może jednak USA wybierze deeskalacje konfliktu i pragmatycznie poświęci Europę aby samemu przeżyć? Mało masz przykładów właśnie takiego zachowania amerykanów? Zresztą gotowość amerykańskich sił strategicznych wcale nie jest taka oczywista - jak pokazał ostatni nieudany test strategicznego LGM-30G Minuteman III z maja tego roku. Pomyśl, poczytaj a nie krytykuj tylko dla tego, że to nie twoja bajka.

Davien
czwartek, 8 lipca 2021, 08:34

Niuniu i radosnie Rosja wyparuje jak NATO odpowie? A teraz dalej. Ch-32 to łatwy cel dla dowolnego pocisku plot od SM2 przez Aster-30 do SM-6 A na twoje 5 Tu-22M3 odpowie np 8 SSBN-ów europejskich zamieniajac Rosje w radioaktywny parking. I tak USa odpowie tak samo jak Europa bo nikt nie bedzie cekał co stzreli idiocie na Kremlu do głowy. A gotowośc amerykańskich sił strategicznych jest znacznie wieksza niż rosyjskich wiec zajmij sie lepiej tym by wam R-36M2 nie pordzewiały w silosach.

czwartek, 8 lipca 2021, 00:50

Putin i jego oligarchowie na Zachodzie trzymają swoje rodziny. Mieliby zabić własne dzieci? Putin wolałby być ochroniarzem w Walmarcie i żyć na przeciętnym amerykańskim poziomie niż spędzić resztę życia w schronie atomowym. Dlatego nigdy nie wywoła wojny nuklearnej.

tagore
wtorek, 6 lipca 2021, 16:13

Były budowane z myślą o działaniu nad morzem ,ze względu na typ stosowanych materiałów będą w dobrym stanie.Ale to świadczy o wysiłku jaki musiała wykonać Moskwa realizując interwencję w Syrii.

Ach
wtorek, 6 lipca 2021, 19:58

Nie, to świadczy o biedzie Rosji

Piotr
wtorek, 6 lipca 2021, 20:34

Nigdy stare nie znaczy gorsze a kanieniami i tak dalej nie rzucamy

Gruszwik
wtorek, 6 lipca 2021, 21:03

Stare znaczy, że gorsze. Oczywiście nie w Rosji, bo tam nie potrafią opracować nowego i muszą bazować na konstrukcjach z czasów ZSRR, które i my finansowaliśmy.

LOL
wtorek, 6 lipca 2021, 15:41

Czyli rosyjskie lotnictwo to złom dosłownie i w przenośni.

Niuniu
wtorek, 6 lipca 2021, 13:51

Rosja wydaje na wojsko ok 60 mld dolarów rocznie. USA 700-800 a Polska 12-15. Porównajmy te woty i popatrzmy co każdy z tych krajów za te pieniądze otrzymuje. Jakiś czas temu był artykuł o modernizacji floty 30 letnich B1B i 60-cio letnich B52 . Z podanych cyfr wynikało, że USA wyda na każdy leciwy samolot po ponad 100 milionów dolarów. To co jest złego w planach Rosji pozyskania kolejnych kilku nosicieli pocisków manewrujących dalekiego zasięgu nie dość, że tanio to jeszcze zdecydowanie szybciej niż by budować te samoloty od podstaw? Jak kołdra jest krótka to właśnie tak się postępuje. My się z tego śmiejemy a rosjanie za rok-dwa dostaną kolejne 5 szt zmodernizowanych T22 w stopniu wystarczający aby mogły przetransportować jednocześnie w wymagane miejsce w sumie ok. 20 rakiet z głowicami jądrowymi. Bardzo śmieszne - po prostu można się uśmiać na śmierć.

Chrx
wtorek, 6 lipca 2021, 21:14

Licząc po parytecie siły nabywczej to co najmniej 200 mld USD wydaje Rosja. Polecam książkę Budzisza - Wszystko jest wojną.

kapusta
środa, 7 lipca 2021, 11:07

Pełna zgoda. A równie ważne jak liczby bezwzględne są proporcje: Stany Zjednoczone mają gospodarkę nie tylko znacznie nowocześniejszą, ale przede wszystkim ponad 14 razy większą niż Rosja (stan na 12.2020) - jeśli więc Moskwa wydaje odpowiednik 200 mld USD, a Amerykanie 4 razy więcej, to łatwo przewidzieć kto w tym wyścigu zbrojeń zbankrutuje. Putin i jego oligarchia jest dzieckiem komunizmu i dlatego nie potrafi wyciągnąć wniosków z lat 70 ub. wieku - wówczas również wydawało się, że Zachód jest w kryzysie i idzie od klęski do klęski, a na ZSRS nie ma mocnych. Zaledwie dekadę później okazało się, że Sowiety są przeżartym od środka trupem, a Zachód ma się doskonale i po swojemu zmienia cały świat.

Gurney H
środa, 7 lipca 2021, 13:03

W drugiej połowie lat '70 Zachód był po 30 latach prosperity, czyli kapitalizmu złotej ery, a kryzys naftowy był zaledwie umiarkowanym wahnięciem (choć na tle wcześniejszych 3 dekad dynamicznego wzrostu wydawał się potężny). Ale, na przykład dług publiczny USA spadał systematycznie od 2WŚ aż do końca lat '70 (ok. 33%) i na tle dzisiejszego był maleńki . Rezerwy były ogromne. Nie było dezindustrializacji, a globalizacja była w powijakach. Dziś sytuacja jest niestety znacznie poważniejsza.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 14:56

Niuniu, juzprzed modernizacja te B-1B i B-52 były nowoczesniejsze niz w Rosji obecnie Tu-22M3M i Tu-160M. I USa nie wydawalo 100mln usd na samolot ale ułamek tej kwoty bo wiekszość szła na opracowanei nowych systemów uzbrojenia. Tu-22M3 sa nosicielami antycznych Ch-22 i nieco nowsej ich moderki pod nazwa Ch-32 o maks zasiegu 1000km dla konwencjonalnych Ch-32 . Aha Tu-22M3 zabiera 3 pociski Ch-22/32 maks. A już najlepsze z tymi pociskami jadrowymi:) Wy w Rosji chyba na upartego chcecie w końcu wyparować.

podpowiem
wtorek, 6 lipca 2021, 15:06

Działo elektryczne.

yaro
środa, 7 lipca 2021, 06:50

Działo poszło do lamusa ..... program skasowany jako nieperfekcjonistyczny ....

Davien
czwartek, 8 lipca 2021, 08:35

Tylko w US Navy a skosowano go bo był za drogi:)) US Army dalej sie w to bawi.

Kijs
wtorek, 6 lipca 2021, 14:38

No i? U ruskich bieda, w 90% niedoinwestowane kraj. U nich budżet głównie kroi się pod wojsko.

Buczacza
wtorek, 6 lipca 2021, 14:13

Bob budowniczy przemówił. Tradycyjnie przepisane po raz enty.... Jaki wojownik taka potęga.

słowotok
wtorek, 6 lipca 2021, 14:33

Święte słowa. Wodzu.

sksidło
wtorek, 6 lipca 2021, 13:44

Naprawili już system katapultowania się czy dalej zabija załogę na ziemi?

fru
wtorek, 6 lipca 2021, 14:10

Naprawili.Chcesz spróbować?Jakby co,strata moim zdaniem niewielka.

BadaczNetu
wtorek, 6 lipca 2021, 13:26

Bardzo dobrze. Niech topią kasę w archaiczne, drogie, ciężkie i awaryjne wynalazki. Wygląda na to że perspektywy skopiowania B2 p.n. PAK-DA znów się oddalają...

mc.
wtorek, 6 lipca 2021, 12:29

Same złośliwe komentarze. A ja mam małą uwagę: pozostało nam jeszcze 18 Su-22 (ze 110 które kupiliśmy). Nigdy nie modernizowane, zawsze skazane na "trwanie" póki nie kupimy nowych (na które nie mamy kasy). Te samoloty mogły być świetnymi maszynami lotnictwa morskiego (którego nie mamy). Ilość podwieszeń, możliwości (wytrzymałość) płatowca, oraz specyficzne rozwiązania czyli zmienna geometria skrzydeł dawały wspaniale możliwości. Ale NIEEEE, tylko "nówki nie śmigane", tylko takie chce wojsko. A MW ? Oni w ogóle nie widzą potrzeby posiadania lotnictwa morskiego. Choć jest ono bardziej efektywne w zwalczaniu okrętów przeciwnika. Bo takie samoloty to mniej etatów w marynarce... A przecież nie tego chce DMW (wiem że nie ma takiej instytucji !!!). Ważne są nie możliwości bojowe a ETAT

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 14:59

No teraz to się usmiałem:)) Su-22 jedyne do czego ie nadaja to holowanie rekawów do cwiczeń artyleryjskich i podtrzymywanie nawyku pilotów bo te antyki nie maja zadnych szans nawet w starciu z okretami wielkosci Karakurta

biały
wtorek, 6 lipca 2021, 15:55

po modernizacji mógł by udawać nosiciela rakiet o dużym zasięgu , f-35 namierza cel a ten zabytek niesie rakietę i z ponad 200 km ją zrzuca , taka taksówka dla kierowanych rakiet , podczas konfliktu w gurskim karabachu jedna ze stron z samolotów an-2 robiłą bezzałogowce , su-22 jako bezzałogowiec tez by dał radę

Davien
środa, 7 lipca 2021, 09:16

Po jakiej modernizacji?? Musialbys praktyznie zrobic go od nowa by się do czegos nadawał. A jako nosnik raket mozna wykorzystać samego F-35 albo F-16.

fog
wtorek, 6 lipca 2021, 13:42

...dorzucić Link 16, radar na podwieszeniu i NSM w końcu będzie mogło uderzyć poza horyzont...

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 12:38

Przecież Su-22 nawet radaru nie mają to do czego ci w lotnictwie morskim? Bombami niekierowanymi chcesz okręty atakować?

SCrashed
wtorek, 6 lipca 2021, 14:23

I czego ten ktoś chce bronić na Bałtyku ? Lotnictwo jest po to żeby odparło wrogie lotnictwo... A wrogie lotnictwo ma za zadanie niszczenie wszystkiego co przeszkadza w zajeciu/podporządkowaniu sobie ludnosci danego obszaru...to wszystko....

inż.
wtorek, 6 lipca 2021, 13:44

A nasz "przemysł zbrojeniowy" nie jest w stanie stworzyć takowego radaru :)

:)
wtorek, 6 lipca 2021, 14:11

"Nasz"?Da radę.

Pawel
wtorek, 6 lipca 2021, 12:00

30 letnie prototypy?Hahahahahahha.

fryz5
wtorek, 6 lipca 2021, 11:23

Niedaleko, gdzie mieszkam jest w muzeum Ił-28 w bardzo dobrym stanie i też ma z tyłu działko, może by się nadał. Pewnie muzeum zgodzi się przekazać Siłom Powietrznym Rosji z zastrzeżeniem żeby po służbie wrócił z powrotem ;)

Wania
wtorek, 6 lipca 2021, 10:37

Nie wierzę. Zamiast opracować nowe modele Rosja ściąga graty z pomników. No brawo. A co i rusz pojawia się informacja jaki niet nałogów będzie pak-da. Czyli znowu brak projektantów, możliwości i kasy. Opracowanie nowego bombowca przerasta teraz Rosję. Stąd wykańczanie tych gratów i wznowienie produkcji starenkiego tu-160. USA w tym czasie opracowały B2 i teraz b-21. Rosja już jest dwie generacje samolotów za USA.

Rosjanie z Polski :-)
wtorek, 6 lipca 2021, 10:20

Czekam kiedy i nasze samoloty i czołgi podciągają zmodyfikują i wcielą? Też trochę tego mamy...

Wanilia
wtorek, 6 lipca 2021, 21:06

Jeżeli mamy dwa rude 102 to sami se wygramy każdą wojnę...

ktos
wtorek, 6 lipca 2021, 09:49

"Alternatywny ładunek bojowy, szczególnie podczas operacji w Syrii, to do 24 ton klasycznych bomb niekierowanych, które zrzucane są z dużego pułapu, powyżej systemów OPL sił antyrządowych." genialna strategia. Celnosc z pewnoscia poraza. Ale na szczescie w wyniku ataku nigdy nie ginie ani jeden cywil. Taka technika!

ubawiony
wtorek, 6 lipca 2021, 09:35

no coz chajsu niet to siegaja po co sie da aby tylko zademonstrowac swoja mocarnosc ktora dawno upadla a to co pokazuja to tylko strzepy jej swietnosci , wazne zeby propaganda miala co pisac

Szuja
wtorek, 6 lipca 2021, 02:45

One są większe od Su-34 nie?

rechotczilipepers
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:28

w Krakowie w Nowej Hucie "zniknął" BRDM (chyba nawet jedynka..?), czyżby modernizacja..?

Wojenna Prijomka-oglądajcie
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:25

Dobry, ale tylko do wojny asymetrycznej, no i system Gefest, stara bomba w nowym celu. To tyle na temat "wrogich" planów Rosji wobec Polski.

Smiechow
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:08

Czy on musi być nowoczesny..,naprawdę ? Wzbije się nad niebem Rosji ,odpali "Kindżała"..,rakieta pomknie z szybkością 10 MACHA na odległość 2000 km..,zamieni obszar województwa w radioaktywny gruz ..i wróci na trawnik przed fabryką . I po co te drwiny :)

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:02

Taak wzbije sie w Rosji, odpali tego ALBM Kinzał o zasięgu 600km z wiatrem w tył i popatrz Moskwa przypadkiem wyparowała:)

DefBot
wtorek, 6 lipca 2021, 11:58

Z tego co widać, to wzbije się "nad niebem Rosji" i spadnie "na trawnik przed fabryką". Te wasze bajki o Mach 10 i tysiącach kilometrów...;)))

a to ci
wtorek, 6 lipca 2021, 14:35

Nie na teawnik,a na pomnik.

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 11:32

To po co w ogóle drogi samolot? Nie lepsza wyrzutnia lądowa? Pomyśl po co jest samolot zanim zaczniesz pisać.

mc.
wtorek, 6 lipca 2021, 11:30

Jak powiedział Pan Prezydent Putin - wojny jądrowej nie można wygrać. Więc sposób działania o którym piszesz nie wchodzi w grę. Ale nad Syrię będą dobre. O ile dolecą...

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:02

W tym rzecz że już doleciały i uprawiały ludobójstwo w Aleppo.

Wewo
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:06

Wbrew temu co piszą poniżej, aluminium koroduje. Zwłaszcza przy ph poza zakresem 4,5-8,5, i kontakcie z innymi metalami w środowisku wilgotnym. Jeszcze bardziej podatne na korozję są stopy aluminium. Dural ma bardzo małą odporność na korozję mikrokrystaliczną, jeżeli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony Z zewnątrz może wyglądać ładnie, ale mieć całkowicie zniszczoną wewnętrzna strukturę. Jeżeli płatowce stały kilkadziesiąt lat na powietrzu, bez silników - co dodatkowo ułatwia penetrację przez wodę, to prawdopodobnie cała struktura jest przeżarta korozją mikrokrystaliczną i zaraz usłyszymy o katastrofie Tu.

Bumer
wtorek, 6 lipca 2021, 14:41

Dokładnie i w dodatku o ile mi wiadomo pomimo niskich opadów jest tam wilgotny klimat. Druga sprawa to co w tych samolotach zostało? Ile pracownicy na złom wynieśli?

fog
wtorek, 6 lipca 2021, 13:44

...ciiii... za to fabryka będzie miała zajęcie. To, że za 2 lata okaże się, ze toto nawet nie wystartuje... Kasa za to przepłynie...

andys
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:50

Jesli to prawda i takie działanie jest technicznie uzasadnione, to tylko pozazdroscić gospodatnosci (grosik do grosika) .

Allo
wtorek, 6 lipca 2021, 21:37

Rosja i gospodarność....? Tego nie da się połączyć.

Kacperek
wtorek, 6 lipca 2021, 21:11

Jasne człowieku. Niech jeszcze z pomników podciągają wszystkie eksponaty i z muzeów... Grosik do grosika... Rosja właśnie potwierdziła, że wojna kosztuje. A nowych konstrukcji brak. Tu-160 poskładali z części walających się w hangarach. Później zobaczyli, że nie ma części zamiennych bo zużyli do skręcenia trzech nowych i ogromnymi nakładami od nowa klepią samolot z ubiegłego wieku. A gdzie pak-da?

xXx
wtorek, 6 lipca 2021, 11:14

Jeśli to prawda, to znaczy, że tam jest katastrofa, a nie "działanie technicznie uzasadnione". To trzeba nazwać po imieniu. To jest po prostu kompromitacja. Mocarstwo? W czym?

Greg
wtorek, 6 lipca 2021, 10:04

W fabryce aluminium nie sublimuje... ;)

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 08:51

Zwyczajnie nie są w stanie wyprodukować nowych Tu-22M3 wiec sciągaja co mają ze zlomowisk i pomników.

Carell
wtorek, 6 lipca 2021, 08:22

To sie nazywa pragmatyzmem ekonomicznym

xXx
wtorek, 6 lipca 2021, 12:14

To się nazywa katastrofa. I tyle w temacie tego tzw. "mocarstwa".

asad
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:33

Takie działanie spowodowane jest brakiem grosików. Niech jeszcze T-34 ściągną z pomników.

Ach
wtorek, 6 lipca 2021, 20:04

Przecież odkupili kilka (nie pamiętam od kogo) i wyremontowali. Oczywiście mówią że tylko ma defilady;)

Davien
środa, 7 lipca 2021, 09:18

Od Laosu i były to T-34/85.

feaesdwa
środa, 7 lipca 2021, 07:21

Coś musi na nich jeździć. T-14 tego nie potrafią.

Arrakis
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:59

Gorzej jak Lenina wyciągną i będą modernizować :-)

Sbq
wtorek, 6 lipca 2021, 11:57

Putin to zmodernizowany Lenin.

Bumer
czwartek, 8 lipca 2021, 11:26

Najlepszy komentarz.

Wawiak
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:50

Nekrofilia poziom ekstremalny...

Gnom
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:43

A przerażające to dopiero będzie jak im się uda!!! Tylko do jakiego kraju go wyślą w zamkniętym wagonie - czyżby do USA, w końcu tam też jest Petersburg?

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 08:52

Gnomie, jak Lenin zobaczy co Putin z Rosji zrobił to tam będzie nowa rewolucja bolszewicka. I tego powinienes się bać:)))

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 13:06

A co mi do tego? Choć może masz racje, bo bajzel w państwie atomowym jest zagrożeniem także dla Polski. A i ty powinienes się bać, bo nawet dla twej jaskinii, gdziekolwiek ona jest (bo zakładam, że na naszej planecie).

Monkey
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:56

Sięgają po ostatnie rezerwy. Ale oczywiście po modernizacji ta maszyna dalej będzie przeciwnikiem, z którym chcąc, nie chcąc trzeba będzie sie liczyć.

Antek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:19

Albo sprzedadzą do Algerii jako nówki sztuki. Mają już takie doświadczenie.

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:14

Nooo... bezbronne wiochy które będą bombardowane są przerażone, bo współczesne wojska zachodnie, to mogą ewentualne pęknąć ze śmiechu :)

dopytam
wtorek, 6 lipca 2021, 14:37

Te współczesne, zachodnie,to nasza armia?

Andropow
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:34

Dobre do ataku z zaskoczenia polecą nisko i szybko nie to co amerykańskie krowy.

Czernienko
wtorek, 6 lipca 2021, 07:35

Reanimujemy Po-2. Polecą niżej. Będzie jeszcze większe zaskoczenie.

Andropow
wtorek, 6 lipca 2021, 14:15

Znakomity pomysł, Po-2 spokojnie wystarczą na F-35.

Czernienko
środa, 7 lipca 2021, 07:22

One wystarczą na wszystko. Po-2 to nasze rosyjskie latające wunderwaffe.

Danisz
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:33

nie pisz głupot - nawet w artykule jest napisane, że bombardują z dużej wysokości by uniknąć opl. tyle, że to co dobre przeciw szpitalom w Aleppo nie sprawdzi się przeciw krajom uzbrojonym w kilkuletnie EF czy F-35, stąd próby modernizacji tych antyków do wersji Tu-22M3M3BMM

Andropow
wtorek, 6 lipca 2021, 14:25

Te bombowce są dobre do skrytego podejścia w rejon celów i odpalenia pocisk manewrujących albo z niskiego pułapu do szybkiego wejścia na wysoki pułap odpalenia pocisków Ch-22, 3M22, Ch-47M2 i na dopalaniu ucieczka przed myśliwcami które ich nie dogonią.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:06

Porządnei ci sie pomerdało z B-1B bo Tu-22M3 nie ejst w stanie wykonać skrytego podejscia w przeciwieństwie do lancera. Ale taki juz los trolla Andropowa:)

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:46

Nie polecą bo nie mają nawigacji wykorzystującej rzeźbe terenu. Taką z bombowców maja tylko amerykańskie B-1B i B-2.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 6 lipca 2021, 09:41

Nawigację wykorzystującą rzeźbę terenu i to automatyczną, bez dotykania przez pilota sterów, to mają nawet posowieckie polskie Su-22M4m, znafco... :D

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:07

Funku, na dużej wysokosci i na sygnał nadawany przez specjalistyczne systemy:)) Bo nad ziemia to taki lot potrwa do pierwszego drzewa lub pagórka.

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 12:59

"Znafco" żeby samolot latał wykorzystując rzeźbę terenu to musi mieć radar SAR. A Su-22M4 to nawet zwykłego radaru nie miały. Doucz się,

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 6 lipca 2021, 15:21

Doucz się GB czy kogo tam Davien udajesz jakie wyposażenie ma Su-22M4 i co jest potrzebne do lotu wg rzeźby terenu: nie radar, znafco. Dowiedz się do czego służy RW-21 Impuls, IKW-8, DISS-7 i czy Tomahawki mają radar do TERCOM... :D

Davien
środa, 7 lipca 2021, 09:22

Nie dość ze Tomahawki maja radar do TERCOM który porównuje ukształtowanie terenu z precyzyjnymi mapami to maja system DSMAC robiacy to samo

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 21:18

Doucz się "znafco". Do lotu dla samolotu załogowego wg rzeźby terenu potrzebny jest radar SAR. A wiesz dlaczego? Bo samolot może w każdym momencie zmienić kurs. A powodem tego może być wykrycie na kursie baterii OPL czy przechwycenie przez samolot myśliwski. Tomahawk może tak leciec bo jako taki NIE wie że ma zmienić kurs z powodu OPL. Doucz się.

dim
wtorek, 6 lipca 2021, 06:10

Nie mają, czy nie mieli, ale przecież też będą mieć. W miejscu nie stoją. Zaskakujące jest dla mnie jak kraj, którego na przykład artyleria jest jak łuki przeciw karabinom (zasięg...) a przyszłościowo planujący zakupy nowej w ułamku niezbędnej ilości i z amunicją na dwie i pół salwy - jak taki kraj śmieje się z biedniejszych, ale 10 lub więcej razy silniejszych sąsiadów. Zamiast zająć się czem prędzej organizacją własnej, rzeczywistej zdolności obronnej. A co byś powiedział, gdybym porównał dzisiejszą Polskę, do tej z XVIII wieku, wobec jej sąsiadów ? A tak właśnie jest.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:09

No popatrz Dim tyle że nasze kraby maja wiekszy i to sporo zasięg od rosyjskich MSTA czy Akacji:)) Ale popatrzmy na Grecję, która tu wcale lepiej od Polski nie stoi.

ret
środa, 14 lipca 2021, 10:23

I na tej maksymalnej donośności potrzebują wagonów amunicji aby w coś trafić. I jak zwykle pojedynki artylerii się marzą.

wtorek, 6 lipca 2021, 12:05

Mnie to zaskakuje, jak ktoś ucieka do Grecji i stamtąd pluje na swój kraj...

Kiks
wtorek, 6 lipca 2021, 14:40

Tylko, że ma rację. I nie pluje. To tylko żal.

Maras2
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:45

No zes przestrzelił z tym B-2. Lot B-1B w gląb Rosji nawet wg rzezby terenu to samobójstwo. Przy takim nasyceniu systemów OPL i radarowych to daleko nie zaleci. Owszem cos przy granicy zbombardowac to ok ale dalej? Raczej tutaj widze podlot na niskiej wysokosci do granic NATO i odpalenie pocisków manewrujacych. Juz bardziej sensowny do lotów wgłąb jest Su-34 który tez moze leciec wg rzezby. Smiem twierdzic zeby wleciał nad Polske zrobił co trzeba i wrócił.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:13

Maras, najnowsze rosyjskei systemy OPL nie były w stanie w Syrii wykryć eskadry B1B która sobie podleciała , odpaliła JASSM-y i spokojnie wróciłą do domu. A co do Su-34 to ma on o wiele wieksze RCS od B-1B ( dla Lancera to 1,45m2) wiec pomarzyc dobra rzecz. Aha Su-34 zabiera ułamek ładunku B-1B.

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 11:33

Rozróżniasz B-1B od B-2? Z posta widzę że nie.

BG
wtorek, 6 lipca 2021, 12:46

tak jak Ty nie rozróżniasz radaru od radaru typu struna który z B2 sobie poradzi ... co zresztą udowodnił gdy Rosjanie podali Iranowi gdzie przy której części ich granicy są F35

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:15

I znowu bajki o radarach i F-35:))) Ale w końcu się zdecydujcie to były OHT jak twierdzi funek czy te twoje:) Aha, o F-35 nad Bandar Abbas to Iran sie z prasy dowiedział za co dowódca OPL Iranu poleciał z roboty.

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 13:32

Coś ci się google tłumacz zaciął. Co do jakości rosyjskich radarów to ostatnio udowodniły że nie rozróżniają dużego samolotu pasażerskiego od myśliwca. Patrz zestrzelenia samolotów pasażerskich nad Teheranem (rosyjski/sowiecki system TOR) i nad Donbasem (rosyjski/sowiecki system BUK). A te wasze radary to nawet nie zauważyły jak izraelskie F-35 penetrują i bombardują obiekty w Syrii.

Smuteczek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:49

Akurat b-2 nie lata nisko

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:18

Jak nie musi to nie lata. Za to może latać uwzględniając rzeźbę terenu.

:)
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:20

B-1 i B-2?Maja je zastąpić B 52.

ciekawy
wtorek, 6 lipca 2021, 10:43

B-1 i B-2 będą zastąpione przez B-21 Funku.

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:19

B-1B i B-2 mają zostać zastąpione przez B-21...

davieny
wtorek, 6 lipca 2021, 14:39

Co z wami,nie koordynujecie działań:)?

majster
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:02

złom z pustyni

Herr Wolf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:21

A gdzie stoją nasze bombowce?

Ubawiony
wtorek, 6 lipca 2021, 11:34

Pytanie do kogo? Czy my chcemy bombardowac czyjeś oznakowane szpitale "niosąc pokoj" w putinowskiej wersji Apokalipsy? "Pokojowe bombowce" latające "obronnie" np. aż do wybrzezy Hiszpanii ma tylko Rosja!

ciekawy
wtorek, 6 lipca 2021, 10:43

A do czego Polsce klasyczne bombowce?

z Prawej Flanki
wtorek, 6 lipca 2021, 01:52

do herr wolf;jeden ŁOŚ stoi w Mielcu!!!

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:48

W Łasku i Krzesinach. Nasze F-16 to wielozadaniowe samoloty, a jednym z ich zadań jest bombardowanie.

wielozadaniowe co za bzdury
wtorek, 6 lipca 2021, 20:57

Wiatrówka też strzela a na wojnę się nie nadaje.

Czesław
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:58

Polskie PF126p też były wielozadaniowe, w Chinach nawet robiły za taksòwki.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 6 lipca 2021, 07:36

Co ma piernik do wiatraka?

inż.
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:57

zwarci i gotowi :) nie oddamy ani guzika:)

Herr Wolf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:53

To f16 już są bombowcami!!! To może i OP...*

Grom
wtorek, 6 lipca 2021, 08:30

O proszę. Wolf pokazuje że nie rozumie czym jest wielozadaniowość. Zresztą jak w każdym temacie

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 6 lipca 2021, 07:38

Przecież z Olgino się drzecie, że F-16 i F-35 są nic nie warte, bo to bombowce.

słownik prawdę ci powie
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:36

"bombowiec - samolot wojskowy, przeznaczony do niszczenia obiektów naziemnych i nawodnych;"

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:21

Zainstaluj sobie lepszy tłumacz. F-16 są samolotami wielozadaniowymi, tzn że wypełniają też misje bombowe. Przykładowo izraelskie F-16 skutecznie zbombardowały iracką elektrownie atomową.

Gnom
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:41

Pewien jesteś, że w tym samym czasie będą mogły realizować zadania OP, uzyskiwać przewagę nad OP przeciwnika, realizować CAS i głębokie uderzenia na szczególnie ważne cele? Zadania rozpoznawcze i parę innych z litości dla ich liczebności pominę. Ale poszydzę pytaniem o zdolność co najmniej bilokacji polskich F-16 i ich załóg by wykonały choć OP i głębokie uderzenie jednocześnie. Litości, włącz razem z D myślenie.

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:23

Równocześnie NIE. Ale jedne mogą to robić inne w tym czasie mogą wykonywać inne zadania. Litości nie wiesz co to jest samolot wielozadaniowy??? Co tu robisz?

wtorek, 6 lipca 2021, 15:17

Nie wiesz?? Sabotuje polskie działania i wybiela Rosje.

Gnom
wtorek, 13 lipca 2021, 22:31

Myślisz czasem, czy tylko masz emocje?

AA
poniedziałek, 5 lipca 2021, 19:36

Rosja supermocarstwo:))))))

Herr Wolf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:22

To Polska jest mocarstwem galaktycznym!

Darek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:19

Polska w przeciwieństwie do rassiji nie pretenduje do mocarstwa i nie napada jak bandyta sąsiadów zatem twoj sarkazm niskiego lotu jest jak i te bombowce z pomników.

Oka
wtorek, 6 lipca 2021, 09:21

A czechy w 1938 i 68

?
wtorek, 6 lipca 2021, 08:15

To ile ich stoi na tym pomniki?

Raf
wtorek, 6 lipca 2021, 07:11

Może nie napada ale brała udział w misjach tych co napadali na inne państwa.

:)
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:12

To ile ich jest tych na tych pomnikach?

Vege
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:39

Swego czasu po necie krążyły filmiki jak na wschodniej Ukrainie is 3 z cokołu ściągają odpalają i jedzie na front - w świetle tego artykułu to partyzanckie podejście przestaje zaskakiwać.

wtorek, 6 lipca 2021, 11:44

Czyje filmiki? Kremla? Trzeba by mieć coś z głową, by w to uwierzyć.

Herr Wolf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:23

Mają ich tyle że nawet na pomnikach mogą je stawiać!

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:22

To może kible i asfalt na przedmieściach niech zrobią :P

zryw
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:41

tak to jest jak sie buduje czołgi zamiast np ubikacje w szkołach

wtorek, 6 lipca 2021, 10:56

Pomyliłeś Rosję z Ukrainą

wtorek, 6 lipca 2021, 16:03

Dzisiaj drogi na Ukrainie wyglądają sto razy lepiej niż w Rosji.

wtorek, 6 lipca 2021, 20:59

Wyglądają podobnie jak w Warszawie czy Łodzi.

wtorek, 6 lipca 2021, 15:19

Tobie to zaraz Ukraina z lodówki wyskoczy:))

Wawiak
wtorek, 6 lipca 2021, 10:12

A może dwa w jednym? Hydraulika wmontowana w cokół i dyskretne schodki z tyłu... Postawić koło szkoły i masz tak pomnik, jak i węzeł sanitarny.

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:50

Wychodzi na to że wojna w Syrii wyczerpuje resursy Tu-22M3 i muszą ratować się w ten sposób. Pewnie program Tu-160M idzie powoli i jest bardzo drogi, a program nowego bombowca utknął.

Herr Wolf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:55

To jak idzie w twojej GB?!

Ha ha
wtorek, 6 lipca 2021, 11:50

Ale "co idzie"? Dobrobyt? Świetnie! A już konkretnie, to "jak idzie w GB" ma być merytorycznym komentarzem do zdecydowanie i wyraźnie słabej sytuacji w Rosji? Zmiana tematu na UK? Żenujące. A nie zapytasz o toalety w UK, porównując do powszechności toalet w Rosji? Naprawdę uważasz , że jest c o porównywać? Może porównaj lotniskowce? Ktoś próbuje odświeżać w GB jakieś złomowate samoloty porastajace mchem i trawą?

Gnom
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:37

Pewnie jest w tym sporo racji, bo podobne problemy (pomimo większej kasy) ma lotnictwo SZ USA.

rED
wtorek, 6 lipca 2021, 07:32

Gnom nie porównuj intensywności eksploatacji samolotów bojowych Rosji i USA bo to dwa całkowicie różne przypadki. Jak widać ta niezbyt intensywna dla Rosji dobiła 40 z 70 TU-22

Gnom
piątek, 9 lipca 2021, 19:25

Popatrz czy nie z podobnym procentem stanów etatowych samolotów maja w USA w przypadku F-15E i F-16, ale procentem a nie liczbami bezwzględnymi.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 12:53

A znasz naloty i widma obciążeń realizowane przez Rosjan w Syrii? Jak byś nie zauważył te samoloty często latają na relatywnie małej wysokości. Podczas gdy samoloty NATO na średnim i wysokim pułapie. Nałóż na to znacznie krótsze okresy międzyobsługowe samolotów rosyjskich (szczególnie tych starszych) i masz gotowe rozwiązanie. Do tego weź pod uwagę, że w Syrii może operować góra 1/4 ( i to nie w jednym czasie) z tych samolotów. Pozostałe są w Rosji i tam uczestniczą w dyżurach bojowych, szkoleniu i poddawane są pracom. Jak chcesz zwiększyć z 4 do 10 jednoczesną dostępność w Syrii to trzeba ich trochę "dorobić". Nowe F-15 (a i przebąkują o F-16) dla USA teżz nie pojawiają się bez powodu. Tyle, że o ni prowadza więcej wojenek i z jednej musieli się już wycofać bo i im nie wystarcza już sprzętu na opędzenie wszystkich.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:23

Gnomie nie osmieszaj się. Rosja miała całe 60 Tu-22M3 w 2019r, potem trzy ię rozbiły, wiec ma całe 57 z których jedynei 30 będzie reanimowanych do Tu-22M3M z czego jak widac 4 musza sciagac ze złomu. A rosyjskie Tu-22M3 latały na wysokim pułapie i dokonywały ataków zwykłymi bombami grawitacyjnymi w nalotach dywanowych. F-15EX w USA maja zastapić F-5C z ANG a F-16 nowych w USA nei ma ani jednego i nie będzie bo Stany ich nie kupują i nie będa kupować, linia w Greenville produkuje wyłacznie na eksport.A co do wojenek, to w porównaniu do Rosji to Stany maja ich mało. Ale jak zwykle płaca ci to wybielasz Rosję.

Gnom
piątek, 9 lipca 2021, 19:23

A ty jak zwykle tylko obrażasz i pomawiasz. Przykra ta twoja norma. Nie mam dostępu do rosyjskich dokumentów bojowych z Syrii (ty może masz) a doniesienia prasowe są jak zwykle ze sobą wzajemnie sprzeczne. W końcu z czegoś odpalono i pociski kierowane i nie były to SU-24 ani Su-34 bo pewnych typów ciężkich pocisków nie przenoszą. No ale co ja tam wie, ty to dopiero ...

TU-2000
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:22

naddźwiękowe Tu-160 i tu-22 M będą nowoczesne przez kolejne 50 lat, Rosja wznowi ich produkcję, będą nośnikami hiper-dźwiękowych pocisków dalekiego zasięgu, przed którymi nie ma ochrony. Rosjanie planują zastąpić Tu-95 nowym samolotem "Flying Wing", będzie on przenosił bomby i pociski wycieczkowe. modernizując sprawdzoną, niezawodną broń, Rosja oszczędza w ten sposób pieniądze i kieruje je na rozwój bardziej wydajnych broni, być może bezzałogowy kosmiczny samolot wodorowy

Allos
wtorek, 6 lipca 2021, 11:29

Co to są pociski wycieczkowe? Zmienicie translatora. Swoją drogą redakcja Defence24 powinna być dumna, że portal jest na bieżąco czytany w Rosji.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:24

Google translator tak tłumaczy cruise missile:))

Macorr
wtorek, 6 lipca 2021, 06:43

Pociski wycieczkowe? Ciekawe co mają w ofercie. Krym? Czeczenię? Naddniestrze? Syrię?

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:25

Raczej Cypr, S-200 juz tam latały. No na miejscu Turków okupujacych Cypr zaczałbym sie obawiac:)

imperator Pu-in
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:13

oraz nie mający analogów niszczyciel międzygalaktyczny

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:51

Te samoloty były przestarzałe w momencie wejscia do służby, szczególnie Tu-160.

Gnom
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:36

Ciekawa koncepcja, rozwiń. Wg doktryny USA zapewne skoro traktowali je jako B-1, ale jaka była doktryna ZSRR wiesz?

Vege
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:43

Który B-1 a czy b, bo to jest zasadnicza różnica

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 12:39

obydwa, jeden powstał wg jednej doktryny (która szybko się zdezaktualizowała po Wietnamie i 1973, zanim samolot dokończono) drugi wg kolejnej (która ponoć jeszcze nie do końca się zdezaktualizowała).

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 13:01

A Tu-160 powstał jako odpowiedź na B-1, a nie B-1B. Rozumiesz już?

Gnom
piątek, 9 lipca 2021, 19:20

Sprawdź kalendarz.

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:25

Oczywiście, taka jak jest teraz, napompować się jak rozdymka i udawać dużo większego :P

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:25

I właśnie dlatego B-1 nie wszedł do służby. Do służby wszedł B-1B który miał lecieć uwzględniając rzeźbę terenu. Tu-160 tego nie potrafi i dlatego był przestarzały w momencie wejścia do służby.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 12:45

No cóż, to ty twierdzisz, że nie może - a na jakiej podstawie masz taką pewność? Samolot ma równie mocną strukturę jak B-1B (tak, tak wzmocniono ją od poczatku do lotów na małej wysokości), nawet pierwsze Su-24 potrafiły latać wg rzeźby terenu (potrafi to dziś całkiem dobrze ich następca Su-34), na Tu-160 wprowadzano specjalne sposoby osłony wlotów do silników i wiele innych informacji pże w przeciwieństwie do B-1B samolot Tu-160 (szczególnie po modernizacji) był i jest całkowicie przestarzały?

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:26

Gnomie Tu-160 na niskeij wysokosci to malownicza sterta złomu, ta krowa ma zwrotność fortepianu.

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 13:34

Z dostępnych monografii uznanych autorów, informacji jak ćwiczą i jak latają te samoloty dostępnych w runecie.

ret
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:15

Pamiętam jaka afera była jak "backfire'y" wchodziły na uzbrojenie ZSRR. Byłem wtedy w podstawówce. Dziś jestem przed emeryturą. Co prawda B-52 są obecne od mojego urodzenia i pewnie będą jeszcze po mojej śmierci.

Danisz
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:43

z tą drobną różnicą, że B-52 są jak Stary w WP - robią co do nich należy, ale nikt nie udaje, że to nowoczesny sprzęt. co innego w przypadku ruskich bombowców: te zawsze nie mają analogów i deklasują wszelkie zachodnie konstrukcje...

ret
czwartek, 8 lipca 2021, 11:12

Stary 660 chyba też będą od urodzenia do śmierci. Mimo, że kiedy wstąpiłem do wojska to już były mocno przestarzałe i psuły się na potęgę. Ruski sprzęt może nie deklasuje zachodnich konstrukcji ale pewnie ich potrzeby też spełnia. Innego wyjścia zresztą nie mają.

Buczacza
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:08

A ile t-34 stoi na cokołach ! Normalny tego nie ogarnia. A to rosja cała...

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:43

Buczacza, pamietasz jak niektórzy wysmiewali sie z tego B-52H przywracanego z składowiska w Arizonie do słuzby?

Etam
wtorek, 6 lipca 2021, 11:56

Każdy, poza "kremlowskimi fałszywkami" wie , że w Arizonie stoją samoloty skończone, sprawne, kiedyś już latające, dobrze zakonserwowane, czego dowodem ostatnie przywrócenie do służby jednego z bombowcow. W artykule jest zaś mowa o rosyjskich niedokończonych "nielotach". Więc jakiekolwiek porównanie z Arizoną jest chybione i bez sensu. Wiesz o tym, prawda? Czy nie?

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:28

Panei Etam dokładnei chodzi mi o to ze tacy jak Funklub czy mu podobni smiali się że USA musi z pustyni braćB-52 a teraz ich ukochana Rosja wyciąga maszyny ze złomowiska i pomników. CZZyli chyba ironii nie zrozumiałes panie etam.

Buczacza
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:03

Bardzo kiepska podróba....

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:29

No i ironi tym razem pan nie zrozumiał.

andys
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:47

Biedaka nie kompromituje bieganie po smietnikach, hegemon powinien sie wstydzić.

też idiota
wtorek, 6 lipca 2021, 10:26

Jakiego biedaka? Przecież wy jak sami twierdzicie jesteście najbogatsi że cały świat emigruje do waszej Rosji.

lizol
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:06

To jest ta kwitnąca Rosja?

F15
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:41

Jest jakaś różnica między tymi,a amerykańskimi, stojącym na pustyni?

Matt
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:05

Te na pustyni są odpowednio zabezpieczone .

Herr Wolf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:25

No najbardziej przed piaskiem hahaha

Bu ha ha
wtorek, 6 lipca 2021, 11:58

Słabiutko ci idzie! W Arizonie stoją sprawne oblatane, używane samoloty. Ruskie zaś nigdy nie latały. Ale skąd "wesołe troliki" mogą to wiedzieć?

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:52

No tak. Przed piaskiem są zabezpieczone, przed wilgocią też.

poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:33

Wiadomo.Ameryka :).

piaskowanie
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:46

Napewno nie ma na nich skadow korozji.

Kr.
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:46

Tucson leży na pustynnej wyżynie, około 800 metrów nad poziomem morza, gdzie temperatura rzadko spada poniżej zera, a opady w skali roku wynoszą skromne 300 mm (średnia dla Polski to prawie dwa razy więcej). Drugim poważnym argumentem są właściwości gleby, na której postawiono samoloty. Jest bardzo zbita i twarda. Nie trzeba jej w ogóle przygotowywać, aby można było po niej swobodnie przetaczać najcięższe samoloty o wadze niemal 200 ton. Nawet kiedy spadnie deszcz, twarda gleba nie zmienia się w błoto, bo woda po prostu gromadzi się w kałużach. Co więcej, rozległa dolina, w której jest położone Tucson, jest niemal idealnie płaska. Na dodatek gleba ma specyficzny skład chemiczny i jest zasadowa. Wszystko to razem składa się na idealne warunki dla składowiska samolotów pod gołym niebem.

Gnom
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:35

No i dlatego, że są tam takie warunki samoloty są tam przechowywane. Co nie zmienia faktu, że dopiero po demontażu napędu i większości agregatów, konserwacji specjalnymi środkami starannie i opakowaniu w specjalne folie. To co widać bez nich to zasadniczo sprzęt przewidziany do kasacji a nie przechowania. Środowisko tylko ułatwia przechowanie, ale nic dziś nie gwarantuje. Przywrócenie takiego obiektu do lotu trwa nawet miesiące i wymaga ogromnych kwot. Nie takie to proste.

Meanwhile in RUSSIA! YT
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:29

jak się buduje ponad trzystumetrowy atomowy lotniskowiec w 3 lata , to remont kilku samolotów nie stanowi problemu :)

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:27

Zauważyłeś może że te kadłuby Tu-22M3 nie są opakowane w żadne folie, a i klimat bym powiedział nie sprzyja przechowywania pod chmurką.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 12:37

Jak napisałem poniżej - nie śmiałbym oceniać ich stanu ze zdjęć. Nie zakładałbym iż Rosjanie podejmą decyzje na podstawie zdjęć. Daj im szansę, oni naprawdę znają się na technice, choć czasem z ekonomią bywają na bakier. Nie wiesz jaką miały odporność, nie wiesz czym były konserwowane i nie znasz ich stanu (no chyba że się mylę) - masz tylko swoje domysły i opinię. Ja zostanę przy swojej (póki jeszcze mi w kaczystanie wolno - choc nie wiem jak długo).

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 15:30

Zdjęcia były w NTW juz ładne kilkanascie lat temu i te maszyny wyglądały dość żalosnie juz wtedy, a teraz....

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 13:05

No chyba nie sądzisz że samolot na pomniku był opakowany i zakonserwowany? Poza tym sam płatowiec to przecież najmniejszy koszt. Główny problem będzie z silnikami, bo nowych do nich nie wyprodukują NK-25, więc muszą zdobyć nowe/używane.

Sarmata
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:37

A czym to się rózni od ponad 70 letnich B52? Te przynajmniej są fabrycznie nowe . Przeciez w Gruzji też tak robią a i na ukrainie również.

Kiks
wtorek, 6 lipca 2021, 14:43

Widziałeś B52 w środku?

Felo
wtorek, 6 lipca 2021, 12:01

B52 nie udają cudów techniki, i wszystkie to już po prostu samoloty używane. To zwykłe "woły robocze". Dziwne, że "taki ekspert" tej prostej różnicy nie jest w stanie zauważyć??

ciekawy
wtorek, 6 lipca 2021, 10:27

Tym że Amerykanie niebawem wprowadzą do służby zupełnie nowy bombowiec.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 09:00

Raczej fabrycznie przerdzewiałe i zniszczone po postoju pod chmurką:) O skorupie z pomnikanie mówiąc.

tut
poniedziałek, 5 lipca 2021, 17:54

Nigdy nie latały, stały w fabryce ... więc są fabrycznie nowe.

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:44

Tylko poteznie przerdzewiałe i zniszczone warunkami atmosferycznymi.

Andropow
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:32

Aluminium nie rdzewieje, zresztą poszycie się wymieni i będzie czym lutować kapitalistów.

fefe
wtorek, 6 lipca 2021, 10:57

rdza potocznie a tak w zasadzie tlenek żelaza , aluminium się utlenia w dużo mniejszym stopniu od żelaza ale mimo wszystko się utlenia > taki feler instalacji elektrycznych po parunastu latach lubią się palić ponieważ z biegiem lat alu ubywa właśnie przez utlenianie się i styki coraz mniej...... "stykają"..... "kapitalistów" hehe przecież 90% tego co kupują Rosjanie jest wytworzone albo przez albo dzięki kapitalizmowi tak więc te przycinki do kapitalizmu śmiesznie brzmią :) . Ostatnio aż sam się zdziwiłem napisem made in russia > na szklance znalazłem myślałem że china bo tandeta a tu zonk made in russia chyba pierwszy raz w życiu ten napis zobaczyłem

Chyżwar daniej Marek
wtorek, 6 lipca 2021, 07:49

Żebyś się nie zdziwił.

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:33

Jak tylko łapę uniesiesz, to będziesz miał wagnerowców 2 :)

Andropow
środa, 7 lipca 2021, 12:15

Gdzie kupić te grę?

Jeżow
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:48

Ale jego stopy jak najbardziej: Polecam obejrzeć Miga-15 w muzeum w Kołobrzegu :) A aluminium dodatkowo nie daje się lutować.

Andropow
wtorek, 6 lipca 2021, 10:58

Amelinium daje się kleić na kropelke.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 6 lipca 2021, 07:51

Aluminium jak najbardziej daje się lutować. Można to zrobić bez problemu w warunkach domowych jeśli wie się jak.

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:54

Hmm... Struktura nośna jest stalowa. Już kiedyś próbowaliście i wam się sojuz rozpadł.

Andropow
wtorek, 6 lipca 2021, 10:55

Jest ameliniowa nie stalowa

piranha
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:27

Panie Davien! Aluminium nie rdzewieje w normalnych warunkach

Sarmata
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:25

Ale amelinium nie pomalujesz!

żenua
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:49

Samolotów nie buduje się z aluminium! tylko jego stopów, które jak najbardziej korodują.

Gnom
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:30

Rdzawe się nie robi, ale koroduje, a wiele stopów lotniczych ulega korozji międzykrystalicznej, której praktycznie nie widać. Warto czasem się dokształcić w materiałoznawstwie lotniczym. Wiem, że to mniej spektakularne, ale na tym bazuje profesjonalne lotnictwo - na wiedzy technicznej w powiązanych z nim dziedzinach. A jest ich naprawdę wiele.

piranha
wtorek, 6 lipca 2021, 09:50

Gęstość duraluminium to ok. 2800 kg/m³ (przy 2700 dla czystego glinu). Po poddaniu stopu przesycaniu, a następnie starzeniu (utwardzanie wydzieleniowe), posiada on wysoką wytrzymałość mechaniczną: wytrzymałość doraźna ponad 400 MPa. Najlepsze własności wytrzymałościowe uzyskuje po starzeniu naturalnym. Durale bezcynkowe: PA6, PA7, PA21, PA23, PA24, PA25. Dural cynkowy: PA9. Durale mają niewielką odporność korozyjną. W celu jej poprawienia blachy z durali bezcynkowych plateruje się czystym aluminium lub stopem Al+Zn w przypadku duralu cynkowego. Odkuwki, pręty, rury i kształtki zabezpiecza się przed korozją innymi metodami.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 12:33

Fajnie, że poszukałeś. Znam stopy duralowe i zasady ich galwanizacji lub innych metod pasywacji (od kilkudziesięciu lat, uczyłem się o tym w szkole średniej, na studiach, sam to robiłem - ot taki cud kilkudziesięciu lat zawodowo w lotnictwie). Poszukaj i poczytaj dalej, teraz proponuje o tzw. stopach potrójnych i poczwórnych, które są ważnym elementem wielu konstrukcji. Potem poczytaj o korozji międzykrystalicznej. Powodzenia

gnago
wtorek, 6 lipca 2021, 07:49

Dlatego jak napisano będą rozebrane i zweryfikowane

GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:55

Tylko że w samolocie jest sporo stali.

Gnom
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:27

A wiesz, że są jej różne rodzaje i nawet takie które nie rdzewieją. Zakładasz, że te samoloty nie były konserwowane - w końcu były przechowywane, a nie złomowane? Dlaczego ty i D...k zakładacie, że ruscy są większymi idiotami od innych? W końcu latają skutecznie w kosmos, działają w Arktyce w warunkach o jakich inni dopiero myślą i robią parę innych rzeczy, w tym sprawne ataki hakerskie na bronione cybernetycznie obiekty. Czy aby na pewno robią to idioci z brakiem wiedzy technicznej? Na kogo wy obaj wychodzicie przecząc rzeczywistości i sobie samym w kolejnych postach w różnych dyskusjach?

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 11:36

A wiesz że duralaluminium z którego buduje się samoloty koroduje? Wrzuć sobie w google.

inzynier
wtorek, 6 lipca 2021, 09:05

Ja ich nie podejrzewam o braki w wiedzy inżynieryjnej, ale strona organizacyjna to leży i kwiczy, podobnież jak u nas - typowo wschodni bardak, poza pojedynczymi wyspami, gdzie wbrew wysiłkom rządzących zawitała nowoczesność również na poziomie zarządzania

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 09:03

Gnomie, były zdjęcia jak w zakładach Tupolewa soa konserwowane te Tu-22M3( NTW) wiec daruj sobie . W Arktyce dizałają wszystkie państwa mające tam dostep i jakoś poza Rosja nie wymagaja specjalnych wersji uzbrojenia jak Rosja, w kosmos lataja tak skutecznie że na LEO utkneli do niedawna robiac za taniego taksówkarza dla państw Zachodu. Ale jak widac prawda poteznie zabolała Gnoma.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 12:29

Ciekawa ta prawda, pewnie cytowałeś moskiewską z lat 50. Spójrz wreszcie na świat bez filtracji typu USA jest boskie. Byłeś u Tupolewa by to ocenić - wątpię by ktokolwiek mający wiedzę techniczna podjął się oceny ze zdjęć. Ciekawe też dlaczego zachód "zgodził się" na owego taniego taksówkarza zamiast sam "zgarniać kasę" - nie zastanawia cię to? Uważasz, że sprzęt NATO nie wymaga przygotowania do działań w Arktyce i każdy kraj na północy bez problemu tam może działać - no cóż ciekawe, że nawet twe boskie USA przygotowuje odmiany arktyczne. Ruscy mają wiele wad, ale niestety dla nas nie są idiotami i wiedzą co robią i po co, czego o "naszych" władcach za często powiedzieć się nie da.

Vixa
wtorek, 6 lipca 2021, 07:43

Te samoloty stały tam od początku lat 90. Dopiero po 2008 (rzucę tylko circa) roku Putin zaczął rzucać kasę na wojsko. Jak wyglądały czasy upadku ZSRR każdy widział, tu nie trzeba żadnej wiedzy inżynieryjnej żeby stwierdzić, ze te samoloty powinny pozostać na pomnikach. Łatwo patrzy się na czasy minione przez pryzmat teraźniejszości i tak samo łatwo popełnia się błędy.

hehe
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:37

To może być szok ale nawet na ruskich migach rdze widać Nawet na tym co Putin w nim pozował jako pilot co niby zaraz wystartuje a zbliżenie na otwartą kabinę wszystko zardzewiałe na stykach :)

złośliwy
poniedziałek, 5 lipca 2021, 19:39

A to już ich problem.

Breżniew
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:06

Tak

Pjoter
poniedziałek, 5 lipca 2021, 17:54

Komedia.

genia
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:43

Pewnie, lepsze 100-letnie B-52.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 09:04

Od waszych Tu-95 ? Pod kazdym wzgledem.

poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:06

Niby dlaczego?

Pirat
poniedziałek, 5 lipca 2021, 17:40

Przestarzałe Tu-22 latają z restrykcjami szybkości i obciążenie żeby się w powietrzu nie rozleciały.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:51

To jak amerykańskie F-15, którym ograniczono manewrowanie z 9g do 6g po tym jak nad Florydą F-15 odpadły skrzydła... :D

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 09:05

Taak, tylko ze juz rok po tamtym zdarzeniu restrykcje zniesiono całkowicie:)

Pirat
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:45

Starość nie radość. Ale Ameryka fabrycznie nowe F-15Ex buduje i wprowadza do służby.

poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:50

F-15 leci bez skrzydła.

trzask
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:28

F15 dziadek w sumie to niedościgniony model w porównaniu z wszystkim z Rosji ruskie samoloty się łamią w połowie po prostu

Kr.
poniedziałek, 5 lipca 2021, 19:52

F-15 po zderzeniu z innym samolotem doleciał do lotniska i wyladował z jednym skrzydłem. Za to Su-57 ma ograniczenie manewrowania powyżej 3g gdyż powyżej 4g dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń struktury płatowca.

wtorek, 6 lipca 2021, 12:06

Oj ależ cuda, pełno w sieci filmików jak zwykłe awionetki bez skrzydła lądują. Zdarza sie.

Maras2
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:48

Sprzedaj te rewelacje wywiadowi zachodniemu. Sporo zarobisz. No chyba ze czytaja Def24 wiec z kasy nici ...

Davien
środa, 7 lipca 2021, 09:36

Maras, jak wam sie posypał Su-57 tylko podczas zwykłego przelotu na lotnisko.... Ale nei płacz, podobno znowu uczy sie kołować, na spadanie przyjdzie czas.

GB
wtorek, 6 lipca 2021, 11:38

Było podane do publicznej wiadomości iż prototypy Su-57 miały uszkodzone struktury płatowca.

Sarmata
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:38

A nowoczesne 70 letnie B52 latają tak jak chcą ważne aby nie rozleciały się w powietrzu.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 09:05

No na pwno nowoczesniejsze od waszych Tu-95:)

Matt
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:07

A rozleciał się któryś ?

wtorek, 6 lipca 2021, 12:07

A nie?

i tyle w temacie...
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:09

@Pirat Za to "oseski" B-52 przekraczają prędkość dźwięku,a Polska pozyskała "nowe" C-130 odkopany spod sterty piasku na pustyni z datą produkcji z przed wojny Wietnamskiej ...

Meanwhile in RUSSIA! YT
poniedziałek, 5 lipca 2021, 19:13

Polecam YT :P

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:47

Sorry ale nasze C-130 nei były sciagane z pomników:))

i tyle w temacie....
poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:43

@Dawid Sorry, ale nie umiesz czytać ze zrozumieniem..

Breżniew
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:07

Przecież zostaną wyremontowane i unowocześnione

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 09:08

To unowoczesneinie to lekka poprawa awioniki i montaż systemu SWP-24-22. System SWP-24 pochodzi z Su-24M2 z początkó wieku.

Tweets Defence24