Trzynaście projektów BSP w konkursie dla wojskowych studentów

2 marca 2021, 14:20
2021.01.18_news
grafika: WAT
Reklama

Zakończył się I etap konkursu na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Do II etapu zostało zakwalifikowanych 13 projektów przygotowanych w czterech wojskowych uczelniach. Konkurs zainicjowany przez ministra Mariusza Błaszczaka prowadzony jest wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi – Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową oraz Akademią Wojsk Lądowych.

Przedsięwzięcie skierowane jest do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Jego głównym celem jest opracowanie i realizacja projektów bezzałogowych systemów, a także wspieranie i rozwój potencjału badawczego. Jednym z pozostałych celów jest zwiększenie zainteresowania studentów i doktorantów uczelni wojskowych poszukiwaniem  innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.

Do konkursu zgłoszono 38 projektów ze wszystkich uczelni wojskowych. Grono ekspertów oceniało projekty pod kątem m. in. możliwości śledzenia i rozpoznania celu, możliwości bojowych, możliwości monitoringu terenu oraz możliwości dokonywania określonych pomiarów. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 13 projektów ze wszystkich uczelni. W tym etapie uczestnicy otrzymają środki na realizację swoich projektów, czyli budowę i wykonanie zaproponowanych konstrukcji. Termin realizacji II etapu upływa 1 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 11 czerwca. Wartość nagrody głównej w każdej z trzech kategorii (BSP/BSM operacyjno-rozpoznawcze, BSP/BSM amunicja krążąca, BSP/BSM bojowe) wynosi 50 tys. zł.

Jednym z priorytetów MON jest większe wykorzystanie potencjału polskich naukowców na rzecz Wojska Polskiego i polskiego przemysłu obronnego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad dokumentem określającym cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej. Dokument przewidywać ma wykorzystanie potencjału nie tylko resortu obrony narodowej, ale również polskich naukowców, krajowych podmiotów naukowo-badawczych, kluczowych dla opracowania technologii na potrzeby Wojska Polskiego.

W 2020 roku szef MON powołał Departament Innowacji, którego jednym z zadań jest inicjowanie i tworzenie mechanizmów wsparcia polityki innowacyjności w środowisku naukowo-badawczym resortu, w tym organizacja konkursów mających na celu wsparcie działalności naukowo-badawczej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Hejka
niedziela, 7 marca 2021, 14:06

Mój innowacyjny system obrony wyjaśnia do czego może służyć dron na polu walki. A zatem niezwykle efektywny (moim zdaniem), innowacyjny sposób obrony przy wykorzystaniu inteligentnych min powietrznych wyposażonych w wyrzutnie rakiet przeciwpancernych. Zasugerowano, że tylko gadam i nie udzielam się konstrukcyjnie. Może powinienem opatentować? itd... Innowacyjnym pomysłem jest niewielka autonomiczna mina powietrzna - zestaw bojowy składający się z akumulatora, drona o napędzie hybrydowym na uwięzi (kabel elektryczny) będącej sposobem na wielokrotną regulację wysokości w czasie rzeczywistym, którego obszar efektywnego ostrzału to kula o promieniu 5 km wyposażonego w rakietę przeciwpancerną. Umieszczając drona na wysokości 10 metrów, 100 metrów, 1 km (dowolna wysokość z możliwością ciągłej korekty) otrzymujemy obszar ostrzału rakietowym pociskiem przeciwpancernym w dowolnym kierunku z możliwością ostrzału czołgów, dowolnego typu pojazdów jak i celów powietrznych. Napęd hybrydowy pozwala na wykorzystanie drona jako miny powietrznej lub po uwolnieniu z uwięzi jako drona bojowego. Kompaktowy rozmiar zestawu (skrzynia, kontener) pozwala na dowolną lokalizację na obszarze potencjalnych działań bojowych (a nie tylko bezpośrednio na trasie przejazdu czołgów jak jest to w przypadku tradycyjnej miny). Zestaw po aktywowaniu uzbrojenia nie potrzebuje operatora (wycofujemy się zostawiając zestaw aktywowany). Najbardziej efektywny przy ostrzale tylnego pancerza czołgu.

Julek
środa, 3 marca 2021, 13:54

Na nagrody dla urzędników i polityków są wydawane miliony złotych, a na taki konkurs nagroda 50 tysięcy. Ręce opadają.

Wawiak
czwartek, 4 marca 2021, 12:37

Tu masz pojedynczy konkurs, tam masz nagrody w skali całej instytucji zatrudniającej kilkaset osób - i to w skali roku. Myślę, że nie ma co porównywać, tym bardziej, że budżet takich jednostek na dany rok ma część przeznaczona na nagrody. Problemem są nie nagrody, tylko jakość administracji - a bez odpowiednich warunków finansowych nie przyciągniesz do pracy dobrych pracowników. Najlepiej to widać na przykładzie prawników i informatyków - ale to dotyczy praktycznie każdego działu.

men
środa, 3 marca 2021, 12:05

Dobry ruch MON ale...................... od kilkunastu lat nasi studenci z politechnik startują we wszystkich możliwych konkursach dotyczących dronów, gdzie zajmują czołowe lokaty, zazwyczaj "na pudle", nie ma to absolutnie przełożenia na póżniejsze "wchłonięcie" ich przez "najbardziej innowacyjny" przemysł w Europie ( to nie ja- to Premier naszego małego imperium), zazwyczaj trafiają za granicę lub do naszych rodzimych firm prywatnych. Może by od tego zacząć? zresztą dotyczy to innych dziedzin jak motoryzacja, łaczność, optoelektronika itp

Paweł P.
środa, 3 marca 2021, 00:02

Ciekawe, bardzo ciekawe co wymyśliliśmy... ooo i „w tym etapie uczestnicy dostaną budżet na realizacje”, a jeszcze niedawno jaki hate popłynął. Oby to była szczęśliwa trzynastka, trzymam kciuki!

ABC
wtorek, 2 marca 2021, 23:09

Najważniejszego nie znalazłem w artykule jaki cel przyświecał organizatorom konkursu. Jeżeli chodziło o to aby znaleźć młodych konstruktorów z potencjałem na przyszłych twórców nowoczesnej techniki wojskowej to ok. Rozumiem, że najlepsi dostaną szansę choćby w wyścigu szczurów aby się wykazać, zrobić karierę, stworzyć nowoczesny przemysł wojskowy nie gorszy od Izraelskiego i to tylko dzięki swoim talentom i szerokiej wizji naszych wojskowych przywódców. BRAWO!

Paweł P.
środa, 3 marca 2021, 12:16

"... wspieranie i rozwój potencjału badawczego. Pozostałym celem jest zwiększenie zainteresowania studentów i doktorantów uczelni wojskowych poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa".

I nikt nie podskoczy
wtorek, 2 marca 2021, 20:39

Tylko atom.

Tweets Defence24