Trzecie życie Pattona. Tureckie czołgi Sabra z aktywnym pancerzem

16 lipca 2020, 13:05
Zrzut ekranu 2020-07-16 o 13.00.21
Fot. SSB
Reklama

Jak poinformowała turecka Prezydencja Przemysłu Obronnego (SSB), zakończono prace nad modernizacją czołgów podstawowych M60T Sabra do najnowszego standardu M60TM. Zmodernizowane wozy miały trafić już do pododdziałów tureckiej armii, w tym tych rozlokowanych w północno-zachodniej Syrii.

Turecka armia rozpoczęła program modernizacji wszystkich posiadanych czołgów M60T Sabra o kryptonimie "Firat" w 2017 roku w oparciu o doświadczenia zdobyte w trakcie interwencji zbrojnej w północno-zachodniej Syrii. Kontrakt na modernizację tych wozów do standardu M60TM otrzymał koncern Aselsan we współpracy z Tübitak SAGE i Roketsan oraz ukraińskim przemysłem zbrojeniowym. Po raz pierwszy prototyp zmodernizowanego czołgu zaprezentowano publicznie na targach IDEF-2019.

M60T Sabra to zmodernizowana przez izraelski przemysł zbrojeniowy wersja amerykańskiego czołgu podstawowego M60A3 Patton na potrzeby tureckiej armii. Główny nacisk w pracach modernizacyjnych położono na maksymalne zwiększenie poziomu ochrony (z naciskiem na zwalczanie przeciwpancernych pocisków kierowanych) a także poprawę świadomości sytuacyjnej, co wynikało z doświadczeń wyniesionych z konfliktu syryjskiego.

W celu poprawy ochrony wozu otrzymał on system aktywnej ochrony pojazdu typu hard-kill PULAT, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera TLUS, dodatkowe moduły pancerza reaktywnego oraz pancerza klatkowego z tyłu wieży, oraz wewnętrzne wykładziny przeciwodłamkowe przedziału załogi. Poprawę świadomości sytuacyjnej osiągnięto dzięki instalacji systemu nadzoru 360° bliskiego zasięgu YAMGOZ oraz nowe systemu obserwacyjnego kierowcy ADIS

Na stropie wieży zamontowano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP UKSS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz maszt teleskopowy z systemem rozpoznania optoelektronicznego. Dodatkowo w ramach modyfikacji zainstalowano także nowy system przeciwpożarowy oraz wyrzutnie granatów dymnych kal. 76 mm i kilka innych modyfikacji.

Swój udział w programie modernizacji tureckich czołgów podstawowych miał także ukraiński przemysł zbrojeniowy, który w ostatnich latach nawiązał bliską dwustronną współpracę ze swoim tureckim odpowiednikiem. Zastosowany w modernizacji system aktywnej ochrony pojazdu to turecka wersja ukraińskiego systemu Zasłon-L opracowanego i produkowanego przez spółkę BCKT "Microtech", która jest produkowana na licencji w Turcji pod nazwą PULAT.

System M60T/TM jest dowodem, że prawidłowo przeprowadzony program modernizacji uzbrojenia starszej generacji, nawet jeżeli przez wielu uznawane jest ono za nieperspektywiczne, może doprowadzić do poważnego wzmocnienia zdolności bojowych tego sprzętu. Ponadto, Turcja dzięki wcześniejszemu transferowi technologii od partnera izraelskiego uzyskała potencjał, który pozwolił dalej samodzielnie modernizować te czołgi.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Reklama
dd
piątek, 17 lipca 2020, 17:17

To oczywiste że modyfikacja T72M1 to minimum ASOP (Szerszeń, ZASOP) do tego GLATGM. Do polskiego ASOP-a wszystkie klocki są poza efektorami ktore byly z ukrainskiego Microteca. Teraz mamy chyba wlasne do tego sensory UV+IR, radary szumowe

Szarik
piątek, 17 lipca 2020, 09:29

Tureckie zmodernizowane M60 są wartościowymi MBT o dużych walorach bojowych , ale ten stan osiągnięto po wielu kosztownych modernizacjach , w tym przez izraelskie firmy. M60 wymagał głębokich zmian , czyli wymiany prawie wszystkich części na nowe , aby stać się nowoczesnym MBT. Turcja modernizowała M60 nie mając alternatywnego sposobu pozyskania innych czołgów. M60 pierwotnie był czołgiem drugiej generacji a jego modernizacja uczyniła go nowoczesnym środkiem walki , jednak za wysoką cenę. Modernizacja drugiej generacji MBT jest opłacalna tylko wtedy gdy nie ma możliwości zakupu sprzętu trzeciej generacji i dlatego Korea Południowa zastępuje M60 nowymi K2 , a Tajwan swoje M60 zamierza zamienić na ABRAMSY. Inne kraje , obecni lub dawni sojusznicy USA , od Bliskiego Wschodu po Wschód Daleki posiadają jeszcze setki M60 mniej lub bardziej zmodernizowanych , ale w większości wycofują je z uzbrojenia , Izrael używa ich jako tarcz na poligonach ale ma jeszcze niewielką ilość zmagazynowanych SABR w rezerwie. Reasumując modernizacja czołgów drugiej generacji jest technicznym i ekonomicznym nonsensem , natomiast konieczne jest ciągłe unowocześnianie MBT trzeciej generacji czyli naszych Leopardów 2 A4 i A5.

dim
sobota, 18 lipca 2020, 21:34

Kolega nie czuje bluesa. Przeciw konwencjonalnemu przeciwnikowi Turcji wystarczyłoby tych 250 czy 500 czołgów Ałtaj, jakie planują. Tymczasem Turcja szykuje się do ewentualności walki na wiele frontów naraz, zewnętrznych i wewnętrznych, o wszystkie bez wyjątku granice plus z "pasterzami" wewnątrz własnego kraju. Przy czym dla "pasterzy" jest to kraj dalece bardziej ich własny, niż dla Turcji. Przypuśćmy teraz że za kilka lat wybuchnie gdzieś duży konflikt, a choćby i wokół Chin. Mocarstwa w krytycznym dla siebie stopniu zajęte będą wtedy właśnie tam, nie w jakiejś Grecji, Armenii, Iraku, Syrii... Turcja nie chce powtórzyć wtedy sytuacji z I Wojny Bałkańskiej, gdy to znacznie silniejsza od wszystkich, okazała się jednak znacznie słabsza od wszystkich, gdy sprzymierzonych razem i przy tym razem z miejscową ludnością. Tureckie potężne linie umocnień, na granicy Grecji, wpadały w ręce atakujących w ciągu kilku dni walk, choć przedtem projektujący je niemieccy generałowie ręczyli, że będzie to grób zdobywających je wojsk. Saloniki poddały się same i błyskawicznie, choć przygotowane do długiej, fortecznej ochrony okrężnej. A czemu tak ? A ponieważ zarówno atakujący popierani byli przez miejscowych, tnących łączność i dostarczających wszelkie mapy umocnień, jak i tureccy żołnierze też sami byli przeważnie miejscowymi poborowymi, jednego ludu z atakującymi. Toteż celnie strzelać nie chcieli. Otóż obecnie, w razie kolejnej wojny "Turcja przeciw wszystkim sąsiadom" mogłoby wydarzyć się to samo i tak samo. Więc Turcja przygotowuje wiele, silnie uzbrojonych, ale jednocześnie wysoko mobilnych wojsk, także lądowych. By wystarczyło ich wszędzie. Tak to przynajmniej sobie wyobrażają. Czyli także potrzebny im będzie zupełnie każdy czołg, o ile wyposażony już w skuteczną ochronę przed "pasterzami". Czyli Altaje IV generacji poślą głównie przeciw greckim Leo2A6, a Sabry przeciw przeciwnikom mniej symetrycznie uzbrojonym. Tak to sobie wy - ob - ra - ża - ją. Tak się łudzą, że to wystarczy.

LMed
piątek, 17 lipca 2020, 08:51

Modernizacja a nawet modyfikacja ma sens jeśli "wkłada" się własne wyposażenie i rozwija pozyskaną technologię. Tak wyrażnie jest w tym przypadku.

yaro
czwartek, 16 lipca 2020, 21:37

Libia, nadchodzi nowa odsłona konfliktu? Dziś przedstawiciele plemion Libii przyjechali do Kairu (Egipt) spotkali się z prezydentem Egiptu prosząc armię egipską o pomoc w przypadku ataku armii Rządu Jedności Narodowej i Turków na Syrtę będącą w ręku rebeliantów marszałka Haftara. Egipt rozwinął w libijskiej bazie Al-Dżufra dwie baterie przeciwlotniczego systemu p-lot dalekiego zasiegu S-300 WM "Antiej" i 12 systemów krótkiego zasiegu Pancyr-S. Prezydent Francji dzwonił dziś do prezydenta Egiptu w imieniu Francji udzielajac pełngo poparcia działaniom Egiptu w Libii.

sobota, 18 lipca 2020, 02:17

A skąd Egipt wział pancyry jak ich nie używa??

wert
piątek, 17 lipca 2020, 13:28

Wolałbym więcej wagnerowców w Libii zamiast interwencji Egiptu Wygląda że kacapia zamyka tamte fronty żeby rozstrzygnąć status Krymu

bert
piątek, 17 lipca 2020, 18:13

Pastuchów zza oceanu z regionu przegnali to mogą się ograniczyć.

Wojciech
czwartek, 16 lipca 2020, 18:55

Wbrew pozorom taka modyfikacja ma sens. Taki czołg staje się świetnym pojazdem wsparcia. Tam gdzie nie ma czołgów wroga i walczy tylko z piechotą i transporterami uzbrojonymi w ppk, cięzko będzie go zniszczyć. Taką modernizacje T72 moglibyśmy robić (zwłaszcza jeśli ten system aktywnej ochrony dałoby się zdemontować w przyszłości i umieścić na nowych BWP)

Marek
czwartek, 16 lipca 2020, 19:24

Mamy zasłona/szerszenia przecież. Za cholerę nie rozumiem czemu nie ma go w Rosomakach na przykład. Elementy do rodzimego też mamy. Miał też być zrobiony ZASOP z dodanymi granatami wielospektralnymi.

w
czwartek, 16 lipca 2020, 21:33

mamy ???? Jakos nie widze poza pakietem kwitow pod nazwa "analiza....'

wert
piątek, 17 lipca 2020, 13:22

Mamy trzy systemy i to po próbach poligonowych gotowe do prosukcji Teraz pracują nad nowym zwalczającym najnowsze zagrożenia. Zasłon to w porównaniu staroć. Nie ma sensu montować szrotu jeżeli ten nowy dobrze rokuje.

Davien
czwartek, 16 lipca 2020, 20:57

Marek, jak ASOP powstawał dla MBT to dla BWP raczej pasował nei będzie, patrz ze potentat w tej dziedzinie czyli Izrael dla BWP/TO opracowuje lekkie wersje systemów Trophy i Iron Fist.

Troll z Polszy
czwartek, 16 lipca 2020, 23:30

Szerszeń ( modyfikacja zasłona ) była tworzona właśnie dla Rosków

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 02:26

Tyle ze Szerszeń to rok 2007 i powstawał na bazie ASOP Zasłon. natomiast prace nad systemem dla Rosomaków zaczeto w 2014r is konczyło sie na demonstratorze technologii. Co prawda jak patrze na czym miał bazować Szerszen....

Anders
czwartek, 16 lipca 2020, 18:51

Falny pomysl ten teleskopowy maszt z systemem rozpoznania optoelektronicznego.

Komar
czwartek, 16 lipca 2020, 20:28

Dlaczego tak uważasz? Mnie się wydaj bardzo dobrym pomysłem.

Nikt
piątek, 17 lipca 2020, 12:52

To raczej miało być fajny pomysł

anakonda
piątek, 17 lipca 2020, 09:10

to popatrz na zachodnie konstrukcje czy coś sterczy z wieży byle snajper to zlikwiduje i oślepi

dim
czwartek, 16 lipca 2020, 16:42

I to proszę zauważyć, że właśnie taka modernizacja została uznana za niezbędną, po praktycznych spotkaniach z "grupami pasterzy kóz w sandałach". A wobec tego polska "modyfikacja" T-72... - mam na myśli te pojazdy szkoleniowe, mające wychowywać kadry do czasu gdy Wojsko Polskie zostanie uzbrojone. Co BYĆ MOŻE nastąpi, ale nie wiadomo kiedy. Na razie sukces, że tych "nowych" 2PL może wystarczy na defiladę i tylko to się (dla polityków) liczy. - czy wystarczy ich na defiladę ?

Davien
czwartek, 16 lipca 2020, 20:59

Dim, bazowy T-72 jest czołgiem lepszym i to sporo od M-60

gru
piątek, 17 lipca 2020, 02:01

I te "gorsze" M60 masakrowały T-72 w Iraku w 1991.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 02:32

Ogólnie Marines zniszczyli ok 50 T-72 ale ile to robota M-60 a ile to robota TOW-ów nie wiadomo, zwłaszcza ze Irakijczycy popełnili klasyczny bład uziemiajac czołgi w obronie portu lotniczego. Wez pod uwage ze chyba wtedu USMC nei ponioslo zadnych strat

mamusia
piątek, 17 lipca 2020, 18:14

I wtedy zyg się obudził.

dim
czwartek, 16 lipca 2020, 22:03

Tyle, że mówimy o "zmodyfikowanym" T-72 i wstawionym w pole walki dzisiejsze. Jak będą te Sabry.

Davien
piątek, 17 lipca 2020, 00:53

Zmodyfikowane T-72 to np PT-91M i tu poza działem dalej to lepszy czołg.

dim
piątek, 17 lipca 2020, 17:29

Panie Davien, ale my tu mówimy o Sabre, jaki wyjdzie z opisywanej modernizacji. Czyli pisząc "to lepszy czołg" należy wskazać co jest lepsze wobec tej wersji nowej, nie z lat 90-tych.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 02:34

Dim, Poza działem to mamy lepszy pancerz w Malaju, SKO to to SAVAN-15 czyli Top rozwiązan światowych, działo jest lepsze w Sabrze ale okupiono to wymiana wieży

dim
sobota, 18 lipca 2020, 19:03

Ale Malaj, poszedł na Malaje... My mamy co mamy. Po wiele razy czytam tu, że nasze T- nie są w stanie celnie strzelać w ruchu. Czy dotyczy to także PT- ?

Davien
poniedziałek, 20 lipca 2020, 15:40

Dim, niestety tak, działo w PT-91 to dalej stara 2A46 jak w zwykłym T-72, choc SKO lepsze o kilka kategorii. PT-91M miał zmieniane działo i stabilizator na nowoczesniejsze.

Karkoszka
czwartek, 16 lipca 2020, 18:46

Proszę zwrócić uwagę na teleskopowy maszt z głowicą obserwacyjną. Dobre narzędzie - w ukryciu w drzewach, stacjonarnie. W czasie jazdy bezużyteczne. Ciekawe jak szybko szlag to trafi po przejeździe przez zwykły teren, o lesie i zaroślach nie wspomnę.

dim
czwartek, 16 lipca 2020, 21:16

(1) może mają to niektóre z czołgów ? (2) nad M. Śródziemnym praktycznie nie ma już lasu na równinach, trochę zostało go jeszcze na górach (szybko wypalane jest i to), niemniej po górach czołg tu raczej nie pojeździ. Poza tym drogi gruntowe przecięte są tu raczej dość szeroko ulewy, pożary, trzęsienia ziemi - wszystko to czyni leśne drożynki bezużytecznymi. W sumie ten pomysł z teleskopem wydaje mi się bardzo dobry.

carl fath
czwartek, 16 lipca 2020, 19:23

To wyposażenie czołgu nie roweru...

mosze
czwartek, 16 lipca 2020, 16:11

A myśmy nasze T72 pomalowali. I też jest piknie.

rydwan
piątek, 17 lipca 2020, 09:25

naszych T 72 nie tykać niech rdzewieja ,lepsza opcja bedzie pożyczenie np 100 Abramsów albo Chellengerów albo Ariete od Włochów

w
czwartek, 16 lipca 2020, 21:34

mozemy jeszcz w naszych pie..ć szlaczek

Tomasz33
czwartek, 16 lipca 2020, 16:46

Dobrze wiesz że więcej rzeczy było zrobionych w przypadku T-72. Z kolei Leopardy Polska modernizuje w dużo poważniejszym zakresie.

Jabadabadu
czwartek, 16 lipca 2020, 18:43

Taaaa, ale malowanie jest najważniejsze. Amunicja to pikuś, może jej nie być. Obrona tak samo. Malować!

Marek
czwartek, 16 lipca 2020, 19:27

Podejrzewam, że dobrze wiesz o tym, iż nowoczesnej amunicji podkalibrowej nie da się używać w Leo2A4 bez uprzedniej modernizacji armaty.

Jabadabadu
piątek, 17 lipca 2020, 16:09

Raczej bez wymiany armaty, bo ta co jest ....

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 02:35

Wystarczy jedynei modernizacja więc nie panikuj:)

Tomasz33
czwartek, 16 lipca 2020, 21:52

Jak pisał o tym malowaniu to myślałem że myśli o T-72, nie Leo2APL. Ale , kto to wie:)?

Tomasz33
czwartek, 16 lipca 2020, 19:12

A o postępowaniu na nową amunicję słyszałeś ? https://www.defence24.pl/kto-dostarczy-nowa-amunicje-do-t-72. Bardzo dobrze że nie ładują większych pieniędzy w te stare T-72. Szkoda pieniędzy.

Troll z Polszy
czwartek, 16 lipca 2020, 15:38

Och jakże udana modernizacja, jaki doskonały czołg, nie to co pudrowanie trupa czyli T72M1(T72A) produkowanego od 1981r. A to że M60 wszedł do produkcji w 1960r to wymysły kremra i Trolli z Pietra

-CB-
czwartek, 16 lipca 2020, 22:54

Ale Turcja to potężny kraj i prowadzą działania na kilku "frontach". Posiadają ponad 3 tys czołgów i nie są w stanie wymienić wszystkich na nowe. Na Kurdów czy syryjskich rebeliantów w zupełności wystarczą im takie zmodernizowane Pattony. Równocześnie mają przecież ponad 700 Leopardów różnych wersji i wprowadzają nowoczesnego Altaya. My mamy tak naprawdę ewentualnie jeden "front" i tutaj już taki eksportowy T-72 nie wystarcza. W dodatku Turcy już wcześniej je udoskonalali i modernizowali, a my przez 30-40 lat nie robimy kompletnie nic, a później nagle ze starocia chcemy ukręcić nowoczesny sprzęt...

Troll z Polszy
piątek, 17 lipca 2020, 14:17

Ten zmodernizowany Patton wciąga nosem T72B3M po względem świadomości sytuacyjnej, odporności balistycznej, siły ognia, celności i mobilności. A startowali z poziomu niższego niż T72A(T72M1) czyli "małpi T72". A kasy na nowoczesne MBT nie ma i nie będzie prędzej pójdzie na OPL, Zmech ( ponad 1000 BWP do wymiany na wczoraj) F35 itd....sama wymiana armaty na słowacka "Mskę" czy ukraińska KBA3 plus łożysko nawet SKO na poziomie Drawy po modernizacji sprawiło by że T72bieda miał by porównywalna siłę ognia i lepszą celność od T72B3M a tak "kamieni kupą"

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 02:41

Troll, nie rozsmieszaj ludzi:)) Pod wzgledem pancerza to mu btakuje parę lat swietlnych chocby do T-72B o B3/3M nei mówiąc Ale jeżeli chodzi o SKO czy uzbrojenie to masz rację. Tyle ze kosztowało ich to trzy potezne programy modernizacyjne, wymiane całej wieży itp. A co do naszych T-72 to z 2A46MS dalej sporo będzie im brakowac do znacznie lepszej 2A46M-5 z T-72B3/3M. Drawa tez nei jest jakims super SKO, tu juz lepszy byłby np SAVAN-15 z PT-91M. Ale i tak podstawowy problem naszych T-72 to pancerz:)

Davien
czwartek, 16 lipca 2020, 21:01

No cóz biorac pod uwage ze nawet T-72M jest czołgiem lepszym od M-60... A dla twojej wiedzy sa modernizacjei "modernizacje", Sabra to kompleksowa modernizacja , łacznie z wymiana wiezy na zupełnie inna, a i tak gorsza od naszych PT-91M, no poza działem

Troll z Polszy
piątek, 17 lipca 2020, 11:17

No nie może być, a mimo to Sabra jest wyżej oceniana od T72B3M ;-)

Troll z Polszy
czwartek, 16 lipca 2020, 23:31

Wybacz Davien, zapomniałem napisać że to Ironia

Andy
czwartek, 16 lipca 2020, 16:42

A wiele Paton z 60 ma wspólnego z tym po modernizacji A wcześniej była izraelska modernizacja więc co tu chcesz porównywać

Cóż
piątek, 17 lipca 2020, 01:28

Ma tyle samo wspólnego z M60, co T-72B3 z T-72, a nawet więcej, bo pancerz podstawowy się w nim nie zmienił i nie ma kompozytu w przeciwieństwie do 72ki

Kazik :)
czwartek, 16 lipca 2020, 17:51

Słowo klucz - modernizacja nie modyfikacja!!!!!!! Tak niewiele a tak wiele znaczy!!!!!

Ślązak
czwartek, 16 lipca 2020, 18:24

Lepsza tania modyfikacja niż głęboka droga modernizacja T-72 a niech już ten Wilk ruszy z miejsca

biały
czwartek, 16 lipca 2020, 18:56

no właśnie w tym problem że teraz do 2030 będzie f-35 i patriot , do 2035 roku będzie Homar , około 2040 kończyć będą dostawy Borsuka , w między czasie pojawią się śmigłowce , więc żadnych wilków przed 2040 ani nowych czołgów nie będzie ,KIEDY SIĘ OGARNIECIE I ZROZUMIECIE ŻE TA ŚMIESZNA 72 BĘDZIE JESZCZE 25 LAT W SŁUŻBIE ?????????????

LMed
piątek, 17 lipca 2020, 08:46

Proste dość.

Troll z Polszy
czwartek, 16 lipca 2020, 19:37

Amen

Tweets Defence24