Trzeci i ostatni niszczyciel typu Zumwalt zwodowany

13 grudnia 2018, 10:54
Zumwalt3
Fot. General Dynamics

W należącej do koncernu General Dynamics stoczni Bath Iron Works w stanie Maine zwodowano trzeci i ostatni niszczyciel rakietowy typu Zumwalt – przyszły USS Lyndon B. Johnson (DDG 1002), który będzie nosić imię 36 prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wodowanie, które odbyło się poprzez zatopienie doku pływającego poprzedziła operacja przetoczenia okrętu z lądowej płaszczyzny montażowej. Po zacumowaniu przy nabrzeżu stoczniowym jednostkę czeka jeszcze żmudny proces wyposażania oraz prób morskich które poprzedzą przekazanie US Navy i przyjęcie do służby.

Kontrakt na budowę niszczyciela USS Lyndon B. Johnson został zawarty 15 września 2011 r. W styczniu zdecydowano, że w celu ograniczeniu kosztów budowy jego nadbudówka zostanie zbudowana ze stacji a nie z kompozytów jak to miało miejsce w przypadku poprzednich dwóch jednostek serii.

We wrześniu 2015 r. ujawnione zostały informacje o rozważaniu rezygnacji z budowy trzeciego niszczyciela, jednak koszty przedwczesnego zamknięcia programu oraz wypłata kar umowny przekraczały ograniczenia w wydatkach stąd w grudniu 2015 r. Pentagon potwierdził, że okręt powstanie.

Otworzyło to drogę do faktycznych prac konstrukcyjnych czego oficjalnym przejawem była uroczystość położenia stępki, która odbyła się 30 stycznia 2017 r. Chrzest niszczyciela USS Lyndon B. Johnson zaplanowano na wiosnę 2019 roku, zaś jego pierwszym dowódcą ma zostać komandor Jeremy Gray. 

Trójka supernowoczesnych niszczycieli to najdroższe okręty tej klasy w US Navy. Łączny koszt ich budowy i wprowadzenia do służby ocenia się obecnie na 12,9 mld USD.

Reklama
Tweets Defence24