Reklama

Trzech konkurentów walczy o modernizację polskich Leopardów

12 grudnia 2013, 10:03
Polski Leopard 2A4 podczas ćwiczeń Steadfast Jazz fot. (NATO/ Madis Veltman/Estonian army)

Inspektorat Uzbrojenia zakończył procedurę przyjmowania ofert w przetargu na modernizację 128 czołgów Leopard 2A4 eksploatowanych obecnie przez Wojsko Polskie. Zgłoszenia złożyło trzech oferentów. Co ważne, propozycje zostaną ocenione przez IU wg. zmienionych warunków. 

Korekta warunków oceny ofert wprowadzona na początku grudnia określa punktację oceny wg. której cena stanowi 60%, kolejne 25% punktów można dostać za polonizację, 10% to gwarancja a jedynie w 5% będzie decydować termin realizacji. 

Zgodnie z tymi parametrami będą oceniane propozycje następujących oferentów:

  • Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne  z Poznania i Wojskowymi Zakładami Łączności nr 2 we współpracy z koncernem Rheinmetall,
  • ZM Bumar-Łabędy, OBRUM Gliwice i Polski Holding Obronny,
  • PCO S.A. wraz z tureckim ASELSAN Elektronik.

Modernizacja ma być zrealizowana do 2019 roku, doprowadzając eksploatowane w naszej armii od 10 lat pojazdy do tak zwanego standardu Leopard 2PL. Pakiet ma obejmować między innymi wzmocnienia opancerzenia, wymianę systemu stabilizacji uzbrojenia na elektryczny, szeroką modernizację systemu obserwacyjno-celowniczego oraz instalację zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia. 

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
savatesuperbe
niedziela, 15 grudnia 2013, 08:46

Modernizacja jest porzebna, ale dlaczego dotyczy tylko partii poprzedniej 128 L2A4 a nie rowniez aktualnej? czy nie efektywniej byloby zmodernizowac wszystkie do tego samego standardu i zrobic to jedna procedura rozlozona w czasie realizacji?

PolskiCzolgista
czwartek, 6 lutego 2014, 22:24

Póki co te najstarsze modernizujemy. Ta nowa partia nawet nie dotarła a defakto musimy mieć działający sprzęt, więc jak zmodernizują tą część to zmodernizują następną. Proste, logiczne i mówił o tym sam MON ;)

Gall Anonim
piątek, 13 grudnia 2013, 04:12

W moim najlepszym przekonaniu taki SIWZ powiela powszechną patologię w zamówieniach publicznych, gdzie cena jest głównym kryterium a pozostałe zmienne są fikcją, w dodatku bardzo niespójną. Faktycznie wygra ten z oferentów który zaproponuje najniższą cenę...nikt nawet nie zająknął się w modernizacji o jej jakości i perspektywiczności w kontekście do obecnych i przyszłych MTB na europejskim TDW. Według mnie zbalansowany i rzetelny SIWZ na modernizację Leopardów powinien uwzględniać następujące kryteria: cena-45%, polonizacja-30%, wzrost wartości bojowej zmodernizowanych wozów -15%, 5%-gwarancja, 5%- termin realizacji. Efektem podobnie zredagowanego SIWZ byłby relatywnie tani projekt modernizacji, w którym bardzo ważnym elementem byłaby polonizacja i skokowy wzrost wartości bojowej zmodernizowanych Leopardów...jest jak jest, zamiast polonizacji i jakości, będzie jakoś...jakoś tam będzie. Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy dobrze życzą polskiej armii i polskiej zbrojeniówce.

alibaba
czwartek, 12 grudnia 2013, 15:30

Teraz każdy z oferentów powinien na własny koszt pozyskać Leo A4, wykonać zabudowę, przedstawić kosztorys ( ceny materiałów i ich pochodzenie,ilość zatrudnionych ludzi i wielkość wypłat, itd) potem tzw.model-prototyp udostępnić na testy poligonowe a zastosowane opancerzenie na testy balistyczne. Dalej zapewnienie powtarzalności produktu i warunki gwarancji a na końcu po wygranym przetargu wpłacić zabezpieczenie finansowe - wadium.

Artwi
czwartek, 12 grudnia 2013, 11:11

Dlaczego tylko 25% za polonizację? Przy takim opodatkowaniu jak jest w Polsce 25% to zdecydowanie za mało! Inspektorat Uzbrojenia najwyraźniej nie dba o finansowe interesy Polski!

Scooby
czwartek, 12 grudnia 2013, 13:52

Spolonizuję ci w 32,56 %- dolicz buty załogi, Mc'Donalda w środku lub gorący kubek. ... .

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama