Trwają walki w Syrii. Zginął generał Syryjskich Sił Powietrznych

29 kwietnia 2013, 12:19
Residents search for bodies in the rubble of a building damaged after a Syrian Air Force fighter jet loyal to Syria's President Bashar al-Assad fired missiles at Erbeen
Skutki nalotu w pobliżu Damaszku - fot. REUTERS/Maawia Al-Naser/Shaam News Network

31 października br. nie ma już śladu po proklamowanym kilka dni wcześniej zawieszeniu broni w Syrii. Walki trwają od Aleppo po Damaszek i Deir ez-Zor. W Damaszku został zastrzelony przez rebeliantów generał Syryjskich Sił Powietrznych.


Zawieszenie broni formalnie zakończyło się w poniedziałek 29 października, a de facto nigdy nie wywołało realnych skutków. Walki, jak również bombardowanie z powietrza i zamachy terrorystyczne nie ustały.

Obecnie, według przekazów medialnych, m.in. agencji Reuters, najcięższe walki toczą się na przedmieściach Maarat an-Numan (300 km na północ od Damaszku), gdzie siły powstańcze zaatakowały bazy syryjskiej armii. Syryjskie lotnictwo odpowiada nalotami na wspomniane miasto, jak również na cele w Aleppo i Damaszku.

Niektóre komunikaty zbrojnej opozycji mówią o tym, że syryjski reżim nasilił kampanię powietrzną, z uwagi na niską liczebność broni przeciwlotniczej będącej w jej posiadaniu. Inne donosiły, o tym, że właśnie z uwagi na zagrożenie ze strony rebeliantów, samoloty Syryjskich Sił Powietrznych zostały zmuszone do lotów na większych wysokościach, co znacznie zmniejszyło celność bombardowań i zwiększyło liczbę ofiar wśród cywili. W użyciu, m.in. wg Human Rights Watch, są także bomby kasetowe.

Reżimowa telewizja poinformowała, iż 29 października został zastrzelony w stolicy generał Syryjskich Sił Powietrznych Abdullah Mahmud al-Chalidi po tym jak wyszedł z domu przyjaciela.  31 października, również w stolicy Syrii, wybuchł ładunek umieszczony w samochodzie zabijając kilku cywilów. Poprzedni taki przypadek miał miejsce w piątek 26 października.

Agencja SANA podała również 31 października informację, że terroryści ostrzelali z moździerzy blok mieszkalny w szyickiej dzielnicy Damaszku - zginęło kilka mieszkańców.

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24