"Wirtualne" spotkanie ministrów obrony państw NATO

18 lutego 2021, 06:09
błaszczak wideokonferencja nato
Fot. MON via Twitter
Reklama

Zaangażowanie NATO w Afganistanie i Iraku, inicjatywa gotowości, relacje z innymi organizacjami międzynarodowymi, zwłaszcza UE będą tematem telekonferencji ministrów obrony państw NATO – zapowiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że będzie to pierwsze takie spotkanie z udziałem przedstawiciela nowej administracji USA. Cykliczne spotkanie ministrów obrony – z powodu pandemii organizowane w formule telekonferencji – odbędzie się w środę i czwartek. Ministrowie mają poruszyć kwestie sprawiedliwszego podziału kosztów obronności, przedyskutują też inicjatywę NATO 2030, której celem jest m. in. większa spójność polityczna Sojuszu.

"To będzie pierwsza wideokonferencja w której będzie uczestniczył sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin" – zwrócił uwagę szef MON. Dodał, że tematyka spotkania ministrów była przedmiotem jego rozmowy z Austinem w ubiegłym tygodniu.

"Będziemy rozmawiać o inicjatywie gotowości - 4x30, o zaangażowaniu wojsk sojuszniczych w Afganistanie i Iraku, o relacjach z innymi organizacjami, przede wszystkim mam tu na myśli Unię Europejską" – powiedział minister obrony.

Przypomniał stanowisko Polski, zgodnie z którym "te zdolności, które są tworzone w ramach UE, co do zasady powinny uzupełniać zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego". "Jest pewna grupa państw, na szczęście w mniejszości, która uważa, że ta zasada jest dyskusyjna; będziemy na ten temat rozmawiać" – dodał Błaszczak.

Reklama
Reklama

Według zapowiedzi na stronie NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przedstawi ministrom propozycje, które zapoczątkują przygotowania do planowanego na połowę tego roku szczytu Sojuszu.

Kluczowe punkty mają dotyczyć zwiększenia funduszy na obronę i odstraszanie, zwiększenia odporności państw członkowskich, utrzymania wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego, lepszej koordynację na poziomie politycznym, współpracy z partnerami podzielającymi stanowisko NATO, intensyfikacji szkoleń i wypracowywania zdolności wspólnie z partnerami, a także odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu.

Rozmowy mają też dotyczyć aktualizacji koncepcji strategicznej NATO. Ministrowie spotkają się z partnerami z Finlandii, Szwecji i UE, by zająć się wyzwaniami dla wspólnego bezpieczeństwa.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
rob ercik
poniedziałek, 22 lutego 2021, 23:33

Jak na razie na polu walki z realnym wrogiem - covidem - totalna porażka

Stalker
sobota, 20 lutego 2021, 07:53

Wirtualne spotkania są bardzo ważne uważam

Fanklub Daviena
czwartek, 18 lutego 2021, 15:55

Też postronne osoby mogły się zalogować jak w zeszłym roku? :D

Monkey
czwartek, 18 lutego 2021, 13:28

Dobrze, że będzie jakaś wymiana poglądów z UE, Szwecją i Finlandią (chociaż te dwa kraje są członkami UE, domniemuję, że wystawią osobnych przedstawicieli w tej dyskusji). Ale minister Błaszczak jednym mnie rozśmieszył, juz tradycyjnie: oto sam sekretarz obrony USA będzie bra udział w konferencji. Cóż, łaski nie robi.

Tweets Defence24