Trump: USA będą rozbudowywać arsenał nuklearny

23 października 2018, 09:21
triad-icbm-modal
Lądowy element triady nuklearnej USA - Pocisk ICBM Minuteman III / Fot. dod.gov

Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że USA będą rozbudowywać swój arsenał nuklearny; dodał, że uwaga ta jest wymierzona w Rosję i Chiny. Dzień wcześniej Trump zagroził, że wycofa USA z traktatu INF z 1987 roku, ponieważ nie respektuje go Moskwa.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który składa w poniedziałek wizytę w Moskwie, powiedział, że nie jest prawdą, iż Waszyngton próbuje szantażować Rosję, grożąc wycofaniem się z układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu). Dodał, że administracja Trumpa nie podjęła jeszcze decyzji, czy rozmieści rakiety w Europie, jeśli porozumienie INF zostanie zerwane. Bolton dodał, że Waszyngton nie ma jeszcze wypracowanego stanowiska w sprawie porozumienia New START, które obowiązuje do 2021 roku.

Doradca Trumpa spotkał się w Moskwie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Według komunikatu strony rosyjskiej omówiono "perspektywy budowania dialogu między Moskwą i Waszyngtonem w kwestiach strategicznych".

Do 15 stycznia 2019 roku prezydent Donald Trump ma poinformować Senat – zgodnie z zapisem projektu ustawy o wydatkach na obronność – czy Rosja narusza INF i czy układ ten pozostaje prawnie wiążący dla USA.

image
Morski element triady nuklearnej USA - Jeden z czternastu okrętów podwodnych SSBN klasy "Ohio" / Fot. dod.gov

W sobotę brytyjski „Guardian” napisał, że Bolton rekomenduje wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu rozbrojeniowego INF, lecz napotyka w tej kwestii opór ze strony Departamentu Stanu USA i Pentagonu oraz sojuszników Stanów Zjednoczonych. „Guardian” napisał, że Bolton jest znany z tego, iż sprzeciwia się układom o kontroli zbrojeń i blokuje rozmowy w sprawie przedłużenia układu New START ograniczającego liczbę strategicznych głowic nuklearnych i środków ich przenoszenia posiadanych przez USA i Rosję. Według brytyjskiego dziennika USA powiadomiły w minionym tygodniu swych europejskich sojuszników o rekomendacji Boltona w sprawie INF, by wysondować ich reakcje.

image

Jeden z powietrznych elementów triady nuklearnej USA - Bombowiec strategiczny B-2 / Fot. dod.gov

„New York Times” poinformował w piątek, że Bolton zamierza poinformować stronę rosyjską o planach wycofania się USA z INF, aby umożliwić Stanom Zjednoczonym przeciwdziałanie chińskim zbrojeniom na Pacyfiku.

Według aktualnych planów Stany Zjednoczone zamierzają przeznaczyć w ciągu najbliższych 30 lat 1,2 biliona dolarów na posiadany arsenał jądrowy. Z tej kwoty 400 miliardów dolarów mają pochłonąć nowe środki bojowe. Najbardziej kosztownymi programami będą pozyskanie 12 okrętów podwodnych SSBN klasy Columbia, budowa 400 rakiet balistycznych Ground Based Strategic Deterrent (GBSD), ok. 100 bombowców strategicznych B-21 Raider, a rakże wprowadzenie do służby odpalanych z samolotów rakiet manewrujących LRSO i nowej generacji bomb jądrowych B-61 Mod. 12.

W związku z łamaniem przez Rosję traktatu INF opublikowany na początku roku dokument Nuclear Posture Review czyli amerykańska doktryna nuklearna postuluje także wprowadzenie dwóch nowych typów uzbrojenia - głowic jądrowych małej mocy przenoszonych przez rakiety balistyczne bazowania morskiego Trident II oraz nowej jądrowej rakiety manewrującej odpalanej z okrętów podwodnych. Należy mieć przy tym na uwadze, że ewentualne wycofanie się USA z traktatu INF oraz możliwe wygaśnięcie traktatu New START już w 2021 roku otworzą drogę do dalszego rozwoju uzbrojenia nuklearnego. 

PAP/AH


Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Davien
środa, 24 października 2018, 18:16

Ktos. tyle ze USA ma juz 4 takie okręty: SSGN typu Ohio wyposażone każdy w 154 BGM-109E i nie jest to zadne obchodzenie traktatu.

ktos
środa, 24 października 2018, 08:33

NIedozwolone sa rakiety wystrzeliwane z ladu, ale z morza juz sa legalne. Wystarczy zatem... naladowac jeden stary okret podwodny takimi rakietami i zacumowac nim np w Gdyni i jest po zabawie. Po co wogóle kombinuja jak mozna w prosty sposob obejsc traktat.

Buba
wtorek, 23 października 2018, 22:10

@kiks też tak myślę. Wiadomo czym się skończyła zimna wojna dla zsrr. Putin licytował i przelicytował jak w pokerze.

Kiks
wtorek, 23 października 2018, 20:01

Ruscy rozpoczęli wyścig, który i tak wcześniej czy później znowu przegrają.

Tweets Defence24