Trump: Rozważamy stałe bazy w Polsce

18 września 2018, 18:12
Trump
Fot. U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr/Jim Mattis/flickr

Stałe bazy w Polsce to jest coś, o czym będziemy z pewnością rozmawiać; rozważamy coś takiego - powiedział we wtorek w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Trump pytany przez dziennikarzy czy wyrazi zgodę na stałe bazy wojsk USA w Polsce, odparł, że "na pewno jest to coś o czym będziemy z pewnością rozmawiać".

Dopytywany, czy powinny być stałe bazy w Polsce, prezydent USA, odparł: "Tak, rozważamy coś takiego".

Prezydent Trump był pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo Polski. "Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla siedzącego obok prezydenta Andrzeja Dudy" - oświadczył Trump.

W Białym Domu we wtorek po godz. 12 czasu lokalnego rozpoczęły się rozmowy par prezydenckich Polski Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy oraz Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i Melanii Trump. Para prezydencka przybyła do Waszyngtonu w nocy z poniedziałku na wtorek. We wtorek około południa czasu lokalnego Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zostali powitani w Białym Domu przez Donalda Trumpa i Melanię Trump.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
gegroza
środa, 19 września 2018, 21:43

Póki co kupcie nasz gaz i uzbrojenie (przecież nie będziecie się targować o cenę...) a my rozważymy bazy. To naprawdę zdolny handlowiec ten Trump

Tomasz
środa, 19 września 2018, 09:48

To stosunkowo niewielkie koszty, biorąc pod uwagę \"kupno\" całej armii USA. Co więcej wzmocnienie bezpieczeństwa bezpośrednio przekłada się na zyski wynikające np. z wartości waluty, związanych z tym kosztów kredytów w walutach obcych, bezpieczeństwa inwestycji zagranicznych i znaczenia politycznego Polski.

MIR
środa, 19 września 2018, 09:44

Z pewnością jest realna szansa na stałą bazę wojskową US Army, to kwestia miesięcy. Powód jest oczywisty - USA nie mogą sobie pozwolić by \"stracić\" Polskę w wyniku rosyjskiej agresji, gdyż wtedy tracą również pół Europy.

0000000
środa, 19 września 2018, 09:17

Stał bazy opłacane z podatków Polaków mam to gdzieś. To lepiej łozyc na modernizacje i uzbrojenie..........

ppp
środa, 19 września 2018, 08:16

Zamiast baz i ponoszenia kosztów ich budowy/utrzymania wolałbym rozbudowę potencjału Wojska Polskiego. Tylko silna armia może zagwarantować nam bezpieczeństwo, ale na czele armii musi stać ktoś, kto ma o tym pojęcie. Niestety nie mamy szczęścia do szefostwa w M ON.

As
środa, 19 września 2018, 06:55

Sojusznik za pieniądze? Rosja zawsze przebije stawkę i sojusznik zniknie.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
wtorek, 18 września 2018, 23:44

....prawda polityków to tylko retoryka rzadko bywa czysta i nigdy nie jest prosta...a dla wielu polityków prawda to tylko sugestia ...każdego dnia jest inna.. .a dla Polski tylko prawda 5% finansowania sił zbrojnych na ich odnowę przez 10 lat ..da armię skonfigurowaną w skuteczne środki odpowiedzi....reszta to taplanie się w błocie gdzie wykładnią jest kłamstwo ....które karmione populizmem tysiąc razy stanie się dla \"mas\" prawdą

Frank
wtorek, 18 września 2018, 23:16

Moim zdaniem Trump przybrał tzw. poker face, nie odkrywa kart a decyzja o bazach jest już podjęta i czynione są już przygotowania do ich powstania, Trump sprawdza zapewne aktywność rosyjskego wywiadu w Polsce napewno będzie chciał to wybadać. Bazy US Army będą, oczywiście dołożymy do nich ale dadzą nam i krajom bałtyckim bezpieczeństwo, a wiele wskazuje na to, że globalna wojna zacznie się na bliskim wschodzie i będzie w niej brała udział Rosja.

Tomek
wtorek, 18 września 2018, 22:43

Mnie przychodzą ciarki na widok analogii z przed 1939 roku, tak naprawdę cele geopolityczne nie zmieniły się w kontekście narastającego obecnie światowego kryzysu i miejsca w tym wszystkim Polski.

oko
wtorek, 18 września 2018, 22:19

W czasach rządów tzw. liberałów w Polsce (w rzeczywistości farbowanych komunistów) minister spraw zagranicznych R. Sikorski oddawał hołd niemieckim przywódcom a budżet Polski tracił na kradzieży VAT ok. 250 mld zł ( ok. 70 mld. $). Dzisiaj Polska za pieniądze odzyskane od złodziei będzie opłacać amerykańskich żołnierzy, którzy będą rzeczywistą gwarancją bezpieczeństwa i niepodległości Polski do czasu budowy silnej polskiej armii. Dobra zmiana. Kluczowa i historyczna.

Akwz53
wtorek, 18 września 2018, 21:35

W kazdej miejcowosci w USA znajduje sie pomnik poleglych zolnierzy . Miejsca w ktorych poniesli smierc znajduja sie poza terytorium Stanow Zjednoczonych. Czy polacy i politycy polscy maja swiadomosc tego ze amerykanie sa juz zmeczeni i znuzeni wojnami i ofiarami jakie ponosza. O uzyciu w walce decyduja politycy . Raz nazywa sie to projekcja sily innym razem sa to dzialania militarne . Uzycie wojsk amerykanskich nie moze odbyc sie bez zaangazowania innych krajow europejskich . Cale zaplecze znajduje sie na terenie niemiec i bez zgody niemcow nie odbedzie sie zaden przezut wojsk . Stale bazy na terenie polski nie beda rownowazylo sily rosji.

oficer sił zbrojnych lat 38
wtorek, 18 września 2018, 21:11

rozważymy, czyli mrzonka, dyplomatyczny wybieg

KrzysiekS
wtorek, 18 września 2018, 20:32

Jeżeli już to tylko magazyny sprzętu z obsługą reszta w rotacji.

bropata
wtorek, 18 września 2018, 20:32

To tylko słowa, które na razie nic nie znaczą.

Tweets Defence24