Trump poprosi NATO o większe zaangażowanie na Bliskim Wschodzie. Sankcje odpowiedzią na atak

8 stycznia 2020, 18:21
Trump
Fot. Gage Skidmore/CC BY SA 2.0.
Reklama

Prezydent Donald Trump w oficjalnym orędziu do narodu wygłoszonym w Białym Domu po raz pierwszy publicznie zabrał głos w sprawie dokonanego przez Iran ataku rakietowego na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Prezydent USA szczegółowo przedstawił swoje stanowisko w związku z zaistniałym kryzysem amerykańsko-irańskim.

Trum podkreślił, że w przeprowadzonym przez Iran ataku USA ani jej sojusznicy nie stracili żadnego żołnierza, a sam ostrzał przyniósł niewielkie zniszczenia. Jego zdaniem głównym powodem, dla którego udało się uniknąć znaczących strat, był sprawny system ostrzegania i przeciwdziałania atakom rakietowym, jaki posiadają amerykańskie siły zbrojne. Stwierdził również, że Iran na razie poprzestał na tym ataku.

Wydaje się, że Iran stoi w miejscu, co jest dobrą rzeczą dla wszystkich zainteresowanych stron i bardzo dobrą dla świata

- prezydent USA Donald Trump

Donald Trump odniósł się w przemówieniu do ewentualnej odpowiedzi, w tym zbrojnej, na irański atak rakietowy. Waszyngton ma obecnie rozważać wiele różnych opcji, jednak z pewnością będą to kolejne sankcje ekonomiczne na Teheran. Prezydent sygnalizował, że nie jest przekonany do użycia siły zbrojnej przeciwko Iranowi w odpowiedzi na atak.

Fakt, że dysponujemy tak wspaniałym sprzętem wojskowym (...), nie oznacza jednak, że musimy go używać

- prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA wyraził także chęć nawiązania pokojowych relacji z każdym, kto szuka pokoju. W przypadku Iranu jako potencjalne, korzystne dla obu stron pole współpracy podał dalszą walkę z Państwem Islamskim, które mimo oficjalnego, fizycznego rozbicia w Iraku i Syrii nadal stanowi poważne zagrożenie w tym regionie. Trump apelował także o większe zaangażowanie innych państw członkowskich NATO na Bliskim Wschodzie i zapowiedział rychłe zwrócenie się ze stosowną prośbą do sojuszników.

Iran nigdy nie będzie miał pozwolenia na posiadanie broni jądrowej

- prezydent USA Donald Trump

W kwestii informacji z ostatnich dni o oficjalnej kontynuacji irańskiego programu nuklearnego Trump wezwał państwa europejskie, a także Chiny i Rosję do wypowiedzenia porozumienia ws. programu atomowego z tym państwem. Jak dotąd na ten krok zdecydowało się jedynie USA. W przypadku trwałego zerwania starego porozumienia przez jego sygnatariuszy nowy dokument miałby zostać wynegocjowany ponownie, z uwzględnieniem obecnej sytuacji międzynarodowej i zapewne szerszego spektrum zagrożeń ze strony Iranu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Niuniu
czwartek, 9 stycznia 2020, 14:10

Zawsze byłem przekonywany, że NATO powstało i nadal działa w obronie Europy przed zagrożeniem najpierw ze strony ZSRR a obecnie Rosji. Teraz się okazuje, że ma bronić amerykańskich interesów na Bliskim Wschodzie. Ma być stronę konfliktu ameryki z Iranem. Konfliktu którego w Europie nikt poza Polską, W. Brytanią + bałtyckim republikami nie popiera. Świetny pomysł. Tylko jakoś mało dla Nas zabawny.

martin
czwartek, 9 stycznia 2020, 10:19

w obronie izreala i oczywiscie duda wysle tam wojska

BUBA
czwartek, 9 stycznia 2020, 18:02

No i dobrze

Rzyt
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:48

Płać gościu...NATO nie obowiązuje na bliskim wschodzie...dawaj dollsy 10 mld

BUBA
czwartek, 9 stycznia 2020, 18:02

Pomyliles pojecia

klops
czwartek, 9 stycznia 2020, 06:54

Niech zapłaci.

mobilny
czwartek, 9 stycznia 2020, 06:49

Świetne zagranie Trumpa. Naprawdę w tym przypadku na plus a plusów do tej pory nie było. NATO europejskie pod ścianą

Demobilny
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:14

Pod jaką ścianą? Przecież ten atak ośmieszył Amerykę. Utwierdził Rosję w przekonaniu, że może szaleć w Europie i na Bliskim Wschodzie jak chce, a Chiny utwierdził w tym że czasy świetności USA ma za sobą i czas rozpocząć światową dominację. No to niezły ruch ze strony USA :D

Marek
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:39

Skasowano irański nr. 2. Odpowiedzią była masa huku w postaci zupełnie nieskutecznego ataku rakietowego więc z czego to wnosisz?

Łukasz
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:20

Ktory atak osmieszyl Amerykę, ty nie wjesz co mowisz, zabili jedna z najwazniejszych osob w Iranie, a ten niby się zemscil wystrzeliwujac kilka rakiet tak zeby nikomu nic sie nie stało, w strefę gdzie nie ma zolnierzy, bo wiedzieli co by bylo gdyby zginęło kilku zolnierzy Amerykanskich, ich zemsta wyglądała w ten sposob ze na pogrzebie zginęło 50 iranczykow a następnie zrstrzelili samolot gdzie zabili kolejnych 80 rodakow, taka byla ich zemsta.

Ukulele
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:18

Bzdury bzdury i jeszcze raz bzdury. USA wygrały tą potyczkę. Trump wykonał świetne posunięcie. Iran nie chce eskalować USA tym bardziej sankcje będą jedyną odpowiedzią jeśli zostaną nałożone. Strącenie samolotu choć nie jest pewne też z pewnością nie było celowe. Najprawdopodobniej obrona przeciwlotnicza jest w powijakach i zdarzył się błąd. Pora na uspokojenie sytuacji. A co do Putina dopóki Polska jest w NATO na pewno nie odważy się na żaden samobójczy krok. Zna sytuację lepiej niż my i wie że nie ma żadnych szans w takim konflikcie więc zajmie się polityką wewnętrzną kraju.

Zawisza_Zielony
czwartek, 9 stycznia 2020, 00:46

Narobił bałaganu a teraz chowa się za sojuszników .... też mi supermocarstwo.

seb
czwartek, 9 stycznia 2020, 00:04

Pierdu, pierdu, mamy najlepszą broń na świecie aahhh .... jacy to my jesteśmy mocni, ale może nie.. może zapytamy NATO co zrobić. Jak są tacy mocni to niech zaatakują - a prawda jest taka, że pozycja USA z roku na rok słabnie na arenie międzynarodowej, a Trump się po prostu ośmiesza takimi wystąpieniami. Taka prawda

Sidematic
środa, 8 stycznia 2020, 23:52

I tu wychodzi mądrość Proroka z Żoliborza. Przykro nam Panie Prezydencie ale nie mamy okrętów, nie mamy sprawnych samolotów, nie mamy broni przeciwrakietowej. Nic nie możemy zrobić.

Sternik
środa, 8 stycznia 2020, 23:48

"Iran nigdy nie będzie miał pozwolenia na posiadanie broni jądrowej" Nawet nie będą nikogo pytać. Zadzwonią do Grubego Kima i odbiorą przesyłkę pod wskazany adres.

Fanklub Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 21:02

Najpierw UE i Kanadę obkłada sankcjami, napada na różne kraje wbrew opinii sojuszników a nawet bez ich uprzedzenia, a teraz "prosi o większe zaangażowanie"? Mam nadzieję, że NATO odmówi. Niech USA samo po sobie sprząta!

Marek
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:40

Sankcje nałożył. Tylko, że nie na UE tylko na twoją matuszkę Rassiję.

ucho
czwartek, 9 stycznia 2020, 01:21

Jakie sankcje nałożył na UE? Które kraje zaatakował?

sża
czwartek, 9 stycznia 2020, 10:47

Nie sankcje, ale karne cła, co na jedno wychodzi. A z krajów, które zaatakował, to tak tylko w omawianym regionie można wymienić: Afganistan, Irak, Syrię i Libię, a pośrednio Jemen.

Alek
środa, 8 stycznia 2020, 23:57

NATO odmówi, a obecny rząd RP naiwnie nie odmówi. I tak oto zostaniemy narażeni na niebezpieczeństwa.

Tylko fakty
środa, 8 stycznia 2020, 21:01

A kto dał niby prawo USA do decydowania, kto może a kto nie może posiadać broni jądrowej? Czyli co, tylko nasi, a reszta świata (czyt. bandyci) już nie mogą? Nigdy nie chciałbym żyć pod butem chińskim czy rosyjskim, ale Amerykanom również nie ufam i nigdy tego błędu nie popełnię. No chyba, że chcemy mieć u siebie kocioł jak Afganistan. Izrael zaciera ręce, bo rękoma Amerykanów pozbywa się swoich wrogów. Byle do wyborów i byle odstawić tego Trumpa, bo to bardziej nieprzewidywalny człowiek niż dyktator Korei Północnej.

andys
czwartek, 9 stycznia 2020, 10:07

"Byle do wyborów i byle odstawić tego Trumpa, bo to bardziej nieprzewidywalny człowiek niż dyktator Korei Północnej." Naiwny! Polityka USA nie jest rezultatem chciejstwa jednego człowieka, jest rezultatem aktualnej sytuacji na swiecie i obiektywnie zmniejszajacego sie znaczenia USA w gospodarce i polityce swiatowej. Działania demokratów byłyby w celach analogiczne , choć zapewne w formie bardziej spokojne.

uytufhgjhgfjh
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:38

Źle podchodzisz do tematu, rozprzestrzenianie się broni jądrowej jest b. niebezpieczne, należy to ograniczać. W Iranie rządzi irracjonalny, kierujący się religią w swoich decyzjach reżim lepiej dla wszystkich, żeby broni jądrowej nie miał. Nawet gdyby to nie był reżim, to czym mniej państw ma broń jądrową, tym lepiej.

nikt ważny
czwartek, 9 stycznia 2020, 06:42

Nie ulegając medialnym i pseudo politycznym narracjom to co napisałeś wynika z Naszego, Polaków, kodu kulturowego. Mamy wystarczająco doświadczeń z tyranami, tymi obcymi ale i swoimi że zwyczajnie nie ufamy tym "na górze" i tym wielkim. Podobnie rzecz ma się z "wielkimi" "ideami" które ostatecznie kończyły nam się jak nie tyranią to co najmniej biedą i jakąś formą niewolnictwa. Chwilowe opinie że ktoś lubi tego czy innego "polityka" mają się nijak do tego że jeśli spytasz któregokolwiek z nas czy lubimy "polityków" to odpowiedź będzie brzmiała NIE. Lubimy strażaków, ratowników różnych, policjantów czy żołnierzy ale w kontekście personalnym. Nie lubimy instytucjonalnej i opakowanej w zakazy i nakazy, żartobliwie nazywane "prawem", formy opresji i nacisku, mówienia co mamy robić a co nie. Z drugiej strony lubimy Świat, Amerykę, Zachód, Wschód, Ludzi ale nie lubimy tego co nam się kojarzy z tyranią byłą albo obecną.

Luke
środa, 8 stycznia 2020, 20:45

Polska nie ma sprzetu realnego do dzialan zeby pomusz NATO, nie ma MW, SP, Armi ale na papieze mamy potenge!

asdf
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:12

ma F16 Block52+

Okoń
środa, 8 stycznia 2020, 20:16

A obrona przeciwrakietowa to gdzie w tym czasie była bo takie bazy chyba powinny mieć takie cos

ardink
środa, 8 stycznia 2020, 20:13

czyli trump chce narzucić Iranowi izraelskie i amerykańskie wymagania co do porozumienia nukleaarnego

kaliko
środa, 8 stycznia 2020, 19:50

"Iran nigdy nie będzie miał pozwolenia na posiadanie broni jądrowej" oby islamski rezim iranu i atom to nic dobrego.

Tweets Defence24