Trump: Polska poniesie część kosztów obecności amerykańskich żołnierzy, zbuduje też infrastrukturę

23 września 2019, 19:26
b06e37fbeb4395ed1943d190f9f77197
33 BLTr w Powidzu / Fot. B. Sulik

Polska poniesie część kosztów obecności amerykańskich żołnierzy, zbuduje też infrastrukturę, mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura - powiedział w poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Zobacz także
Reklama

"Współpracujemy na wielu obszarach, głównie w obszarze wojskowym. Przemieścimy żołnierzy do Polski" - powiedział Donald Trump po tym jak podpisał wraz prezydentem Andrzejem Dudą deklaracji o pogłębieniu współpracy wojskowej Polski i USA.

Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura. Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska- przyp. PAP) poniesie część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia

Donald Trump, prezydent USA

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Departament Obrony USA "wykonali ciężką i bardzo znaczącą pracę". "Jest to naprawdę dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni. Najprawdopodobniej będziemy przenosić inne jednostki z innych rejonów Europy do Polski, aniżeli ze Stanów Zjednoczonych" - zapowiedział.

Donald Trump na pytanie dziennikarza, czy w przyszłości będzie w Polsce więcej amerykańskich żołnierzy, odpowiedział: "o tym porozmawiamy jeszcze".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Dialog techniczny
wtorek, 24 września 2019, 08:06

Kolejny sukces.

AdrianD
wtorek, 24 września 2019, 09:27

Jaki sukces? Mydło w oczy! Najpierw „wybuduj (coś ładnego drogiego) i zapłać ... a potem porozmawiamy

Waks
wtorek, 24 września 2019, 08:27

Kolejny sukces amerykańskiego przemysłu. Poza tym generalnie katastrofa MSZ, tak samo jak w przypadku polityki zagranicznej w Europie.

SimonTemplar
wtorek, 24 września 2019, 07:28

Zamiast umacniać własne siły wojskowe, inwestować w rozwój własnej technologii oraz rozbudować własną infrastrukturę, my wolimy utrzymywać obce wojska.

Fort
wtorek, 24 września 2019, 11:24

Wojska USA w Polsce to bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo to rozwój gospodarczy, zamozne społeczeństwo i dziesiątki miliardów extra w budżecie w tym także na rozwój naszej armii i tyle w temacie

jhkjljkl
wtorek, 24 września 2019, 09:16

Tam była mowa o rozbudowie infrastruktury, a nie o utrzymaniu. To są dwie różne sprawy, także z punktu widzenia finansowego.

men
wtorek, 24 września 2019, 06:52

Z klasyka; " na każdym km2 ziemi stacjonuje żołnierz, i dobrze jest jeśli jest to żołnierz z kraju na którym km2 stacjonuje", moje zdanie jest takie: infrastruktura ok - zwłaszcza poligonowa (skorzysta żołnierz Polski ponieważ w życiu nasi politycy by tematu nie ogarnęli a tym bardziej w standardach US), składy sprzętu -ok, samoloty, drony, wojska specjalne - ok, ale Brygady, Dywizje?- mam wątpliwości.

nikt ważny
wtorek, 24 września 2019, 06:47

Nie Polska tylko POLSKI PODATNIK. Oczywiście podatnika nikt się nie pytał czy chce by w jednym z pokoi w jego M4 zamieszkałą obca banda zakapiorów, ale POLSKI PODATNIK coraz mniej jest tu na swoim i jak tak dalej pójdzie to może sam podpali cały budynek w końcu bo są granice. Tymczasem lodówka codziennie wyżarta. pasta do zębów zużyta, meble albo połamane albo gdzieś zniknęły, matka wiecznie pobita, a dzieci zestrachane, nie mówiąc o tym że jedno gdzieś niby to zaginęło, ale wszyscy boją się pytać. I nie wciskajcie mi tu "ideolo" o bezpieczeństwie bo akurat o tzw "incydentach", dokładnie o każdym, mam komplet informacji.

addx
wtorek, 24 września 2019, 08:31

Twój opis pasuje do Rosjan i Niemców. Amerykanie będą tutaj po to, żebyśmy nie musieli gościć ani jednych, ani drugich.

nikt ważny
środa, 25 września 2019, 12:13

Rosjanie tez tutaj byli by nie było Amerykanów i Niemców, a Niemcy, cóż, żeby nie było nikogo prócz Niemców.

Urko
wtorek, 24 września 2019, 01:22

Tylko taki cytat: "Naród, który nie chce karmić swojej armii, będzie karmić cudzą".

Wania
wtorek, 24 września 2019, 10:46

Lepiej amerykańska niż przez dziesięciolecia rosyjską. W jakim stanie zostawili bazy po sobie można zobaczyć do dzisiaj. Nawet kable ze ścian wyrywali radzieccy żołdacy. Każdy ich wyjazd za bramy oznaczał panikę na drodze i ucieczkę innych. Rosyjscy żołnierze tylko handlować sprzętem wojskowym i bronią potrafili. To tej pory mam ruski noktowizor.

ilop
poniedziałek, 23 września 2019, 21:57

wychodzi na to ze bedziemy mieli mniejsze koszty niz niemcy. i nie chodzi tu o ilosc. 93% kosztow to infrastruktura.

hym108
wtorek, 24 września 2019, 10:22

Inwestujac w cudza armie i w cudzy przemysl ( np Turcy, Hindusi, Chinczycy inwestuja w swoj) ostecznie przegrwamy. + ostatnia wizyta (o czym sie malo mowi) to znowu zwolninie z podatkow amerkanskich koncernow (Gogle, FB i innych) dostali wsztsko co chcieli. a dochod wypracowany w Polsce powinien byc u nas opodatkowany.

Waks
wtorek, 24 września 2019, 08:29

Niemcy były krajem okupowanym, a Polska... jak widać pragnie być pod czyimś butem. Taki pańszczyźniany sentyment.

zyg
wtorek, 24 września 2019, 04:45

zgadza się ... i infrastruktura pozostaje nasza.. a teraz policzyć ile już obecne w Polsce wojska pozostawiają w naszej ekonomii? Od kontraktów na pralnie gastronomię wokół baz, wycieczki do większych miast a zwłaszcza Krakowa/Wieliczki/Auschwitz biorąc pod uwagę 6-cio mies rotację? Poza tym czy Hitler zaatakowałby gdyby Alianci przysłali do Polski latem 1939r francuską brygadę pancerną i angielskie skrzydło Hurricane'ów??

fox
wtorek, 24 września 2019, 12:09

dobre pytanie, czy francja i wlk. brytania byłby bardziej aktywne na zachodzie gdyby we wrześniu zaczęli ginąć ich żołnierze w obronie polski? czy w okresie międzywojennym były manewry naszych wojsk z francuskimi lub angielskimi?

Waks
wtorek, 24 września 2019, 08:30

> czy Hitler zaatakowałby gdyby Alianci przysłali do Polski latem 1939r francuską brygadę pancerną i angielskie skrzydło Hurricane'ów? Heh, Hitler zaatakował Francuzów, którzy mieli nie tylko Hurricany, ale i masę innego wojska.

Tweets Defence24