Trump o wybuchu pocisku w Rosji: mamy bardziej zaawansowaną technologię

14 sierpnia 2019, 06:47
%2Fprocess%2Fphoto%2Ffiles%2Fnews%2Fphotos%2F1%2F1267%2Fburiewiestnik_1
Produkcja pocisków 9M730 / Fot. mil.ru
Reklama

W reakcji na eksplozję na poligonie rakietowym w Rosji, gdzie zdaniem amerykańskiego wywiadu wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym, prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jego kraj dysponuje "podobną, ale dużo bardziej zaawansowaną" technologią.

"Stany Zjednoczone wiele się dowiadują z nieudanej eksplozji pocisku w Rosji" - napisał na Twitterze w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego amerykański szef państwa. "Mamy podobną, ale dużo bardziej zaawansowaną technologię" - zapewnił Trump. Dodał, że "eksplozja rosyjskiego (pocisku) Skyfall wzbudziła niepokój ludzi w kwestii powietrza wokół obiektu (gdzie doszło do wybuchu) i daleko od niego". "Niedobrze!" - zakończył wpis Trump.

Jak wcześniej w poniedziałek podał dziennik "New York Times", służby wywiadowcze USA podejrzewają, że czwartkowy wybuch na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym nastąpił w trakcie próby prototypu pocisku manewrującego o napędzie nuklearnym. W marcu ub.r. prezydent Rosji Władimir Putin zaprezentował nagranie wideo przedstawiające ten pocisk, który - jak wówczas stwierdził - ma nieograniczony zasięg i będzie nieuchwytny dla amerykańskiej obrony przeciwrakietowej. W terminologii zachodniej nowy pocisk określany jest jako SSC-X-9 Skyfall, zaś jego oficjalna rosyjska nazwa to Buriewiestnik, z symbolem katalogowym przemysłu zbrojeniowego 9M730.

Według nowojorskiego dziennika, kilka niedawnych raportów Pentagonu i innych agend rządu USA konsekwentnie klasyfikuje rosyjskie pociski manewrujące o napędzie nuklearnym jako potencjalny nowy rodzaj zagrożenia. Z uwagi na zmienny i przebiegający na względnie niskim pułapie tor lotu byłyby one praktycznie nieuchwytne dla obecnych rozmieszczonych na Alasce i w Kalifornii amerykańskich systemów przeciwrakietowych, które mają niszczyć głowice pocisków balistycznych jeszcze przed ich wejściem w atmosferę ziemską.

W wydanym w sobotę komunikacie rosyjska państwowa spółka nuklearna Rosatom podała, że czwartkowy wypadek dotyczył "izotopowego źródła energii dla silnika rakietowego na paliwo ciekłe". Była to pierwsza oficjalna wiadomość o związku całego incydentu z instalacją jądrową.

Wcześniej informowano, że silnik rakietowy na paliwo ciekłe wybuchł w trakcie próby poligonowej, powodując pożar, ale poziom promieniowania nie zwiększył się ponad naturalną emisję tła. Jednak stacje pomiarowe w odległym o około 40 kilometrów Siewierodwińsku odnotowały nagły skok radioaktywności, która według późniejszych doniesień mediów była w pewnej chwili 200 razy silniejsza niż emisja tła. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Niuniu
środa, 14 sierpnia 2019, 13:28

Jak się ma ponad 700 mld dolarów rocznie tylko w budżecie wojskowym a do tego też sporo kasy ukrytej w innych pozycjach budżetowych do tego środki własne inwestowane przez firmy zbrojeniowe to można opracowywać wszystko co tylko się zamarzy. Z rezultatami tylko jest różnie co świetnie pokazują takie programy zbrojeniowe jak np. super niszczyciel Zumweld czy najnowsze super lotniskowce. A jak się samemu czegoś nie uda opracować to się ukradnie - w końcu kasę na szpiegów też USA ma największą na świecie a kupowanie czołowych naukowców z innych krajów jest tam praktykowane od dziesięcioleci. Zadziwjające jest natomiast jak upadającej i zacofanej Rosji (z kasą na wojsko 12-15 razy mniejszą niż USA) udaje się utrzymywać taki potencjał i jeszcze znajdować środki na nowatorskie badania.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 15 sierpnia 2019, 23:35

Jak zawsze piszesz nieprawdę!! Czy tobie się podoba czy nie to rosja na służby mundurowe procentowo w stosunku do pkb wydaje kilka razy więcej od usa!! To powoduje,że z każdym rokiem dystans między krajami cywilizowanymi a rosją pogłębia się!! Najlepszy dowód to demonstracje młodych ludzi co tydzień w moskwie. Oraz reakcja władz na nie!!

Over here
środa, 14 sierpnia 2019, 18:27

Hehe ale ta Rosja zadziwiająca. Ale prawdą jest ze upada. Im szybciej się to stanie tym lepiej dla wszystkich, łącznie z samymi Rosjanami, którzy wreszcie może mieli by szansę stać się wolnymi ludźmi

Chris
środa, 14 sierpnia 2019, 16:01

Rosjanie maja znacznie niższe koszty osobowe. Ile zarabia rosyjski specjalista a ile amerykanski. Rosjanie pracujący nad takimi projektami nie mogą podjąć pracy na Zachodzie. Uciekinierów czeka lis skripala. Ponadto Rosja to największe na świecie źródło surowców np uranu

Kiks
środa, 14 sierpnia 2019, 15:25

Bredzisz. Ty nie rozumiesz jak funkcjonuje przemysł zbrojeniowy w USA i jak funkcjonuje w Rosji. USA kradnie? Pewnie coś tam im udało się, ale to raczej oni są okradani. Jak ruscy utrzymują swój potencjał? Pion zbrojeniowy podporządkowany państwu. Ty narzucasz ceny, czasem komuś nie zapłacisz albo później, zaniedbujesz inne gałęzie gospodarki, ignorujesz potrzeby społeczeństwa itd.

Urko
piątek, 16 sierpnia 2019, 02:15

To oczywiste, że USA kradnie więcej. Kradnąc ludzi, a nie konkretne technologie, kradnie się hurtowo. W ten sposób okrada się inne narody nawet z tego, czego jeszcze nie ma. Ale oczywiście, można też powiedzieć, że dają tym ukradzionym ludziom lepsze szanse na osobisty rozwój, którego w innej sytuacji by nie mieli. Więc, co tez prawda, może cała ludzkość też ostatecznie na tym zyska.

Hanys
środa, 14 sierpnia 2019, 12:31

Rozumiem że to są tajne sprawy, ale Trump nawet nie podał nazwy tej swojej super-techniki, nic by się nie stało przecie... Może w następnym tweecie wymyśli jakąś nazwę :) A tak na serio, to nic nie macie. Nie wiecie nawet jak to działa. A Rosjanie mają całą linie montażową.

Nestor
środa, 14 sierpnia 2019, 22:31

" A Rosjanie mają całą linie montażową." kontenerow z wodka. A co do nazwy poszukaj "project Pluto". W archiwaliach. Tak, rosjanie sa ponad 50 lat po amerykanach w tej konkurencji - i sie chwala...

Urko
środa, 14 sierpnia 2019, 14:34

Amerykanie pierwsi projektowali takie silniki w ramach rozpoczętego w latach sześćdziesiątych projektu NERVA (Nuclear Engine for Rocket Vehicle Application). Takie silniki miały między innymi służyć do lotów na Marsa, ale ostatecznie (po wydaniu ok. 1mld USD) prace przerwano i teraz ma to znaczenie głównie historyczne. W przeciwieństwie, do projektu amerykańskiego, rosyjski silnik jest mały. Ta sama zasada, ale zupełnie inne przeznaczenie. Amerykanie nie zamierzali używać swoich silników na Ziemi, mimo że gdy nie wybuchają, nie powodują wcale dużych skażeń. A o co chodzi Trumpowi, to nie wiadomo...

Fanklub Daviena
środa, 14 sierpnia 2019, 21:20

Amerykanie "pierwsi projektowali" ale jak to często bywa, Rosjanie mają pierwszy, który działa. Problemem z silnikami nuklearnymi w kosmosie jest CHŁODZENIE, ponieważ odpada konwekcja, przewodnictwo i zostaje tylko chłodzenie przez promieniowanie, a to wymagało gigantycznych radiatorów (małe silniczki da się zrobić, ale duże nie - objętość rośnie z sześcianem wymiarów a powierzchnia tylko z kwadratem). Na tym poległy silniki amerykańskie i sowieckie z lat 60. aż do tej pory. Teraz to właśnie Rosjanie mają "marsowy" silnik nuklearny, bo wymyślili jakąś przełomową technologię chłodzenia. Podobno ciepło odbiera ciecz, która jest następnie drobno rozpylana w próżnię (duża powierzchnia oddawania ciepła), a następnie jest zbierana przez tarczę na końcu pojazdu i ponownie odprowadzana do układu chłodzenia. Rosjanie twierdzą, że na obecnym etapie lot na Marsa bez ich silnika jest praktycznie niemożliwy, bo ich silnik skraca czas lotu na Marsa ponad 9x a bez tego podróżnicy dostaliby nieakceptowalne dawki promieniowania. :)

Davien
środa, 14 sierpnia 2019, 17:43

Urko, Rosatom stwierdził oficjalnie że wybuchł im izotopowy generator zasilajacy czyli zwykły RTG a nie zaden reaktor, bo reaktor który by się zmiescił w ok 70cm srednicy kadłub Buriewiestnika nie jest realny.

asad
środa, 14 sierpnia 2019, 14:03

I jak widać im zadziałało.

Krzysztof
środa, 14 sierpnia 2019, 13:37

My też kiedyś mieliśmy linię montażową. Na Żeraniu. I tylko nie potrafiliśmy na niej produkować sensownych samochodów.

Ciekawe
środa, 14 sierpnia 2019, 12:30

USA w ramach projektu PLUTO miało taki latający prototyp już w latach 60 tych ale zrezygnowali z tego jako zbyt niebezpiecznego i prowokacyjnego

Mirek
środa, 14 sierpnia 2019, 12:22

Nie. Eksplozja była udana.

Urko
środa, 14 sierpnia 2019, 14:38

Dobrze myślisz, ale Trump nie powiedział, że "eksplozja była nieudana". To tylko takie tłumaczenie. Ja bym słowa Trumpa przetłumaczył jako "eksplozję wadliwej rakiety"

aktualizator
środa, 14 sierpnia 2019, 12:22

Wypowiedź Trumpa została już sprostowana: "Prezydent USA Donald Trump w niewłaściwy sposób wypowiedział się na Twitterze na temat posiadanych przez Stany Zjednoczone pocisków z głowicami jądrowymi. Jego wypowiedź nie jest zgodna z rzeczywistością – powiedział doradca sekretarza stanu USA ds. bezpieczeństwa narodowego Thomas Countryman. Nie wie, o czym mówi. Nie istnieją podobne systemy, w USA nie istnieją pociski manewrujące z silnikiem jądrowym, USA nie pracują nad nimi – powiedział ekspert."

biały
środa, 14 sierpnia 2019, 19:30

no i sensowne rozwiązanie stanów , po co skażać ziemię wokół , pocisk ma zniszczyć cel ( infra strukturę , sprzęt woskowy , lub żołnierzy ) po co niszczyć ziemię ?/

Davien
środa, 14 sierpnia 2019, 11:53

Czyli żaden reaktor ale zwykły generator RTG zapewne oparty na plutonie

R
środa, 14 sierpnia 2019, 14:02

Tak Davien, tak.

zaawansowana technologia
środa, 14 sierpnia 2019, 10:49

"Mamy podobną, ale dużo bardziej zaawansowaną technologię" - zapewnił Trump. Oczywiście-w końcu wymiana dyskietek 8 calowych na 3,5 cala to nie w kij dmuchał.

Popo
środa, 14 sierpnia 2019, 10:19

A kto nam zabroni mówić, że my też mamy? Reaktor Maria już jest.

fan_club_Daviena
środa, 14 sierpnia 2019, 09:54

no mają, że hipersoniki nie są w stanie dokończyć, najlepszy był komentarz Pieskowa do tych słów, że bardzo by się zdziwił jakby USA nad takimi technologiami nie pracowało i chyba całość można na tym zakończyć :-)

Davien
czwartek, 15 sierpnia 2019, 19:43

Funku to wyjasnij jakim cudem jedyne latajace obecnie pojazdy hipersoniczne sa produkcji USA??

Tweets Defence24