Trump nazwał wybuch w Bejrucie "atakiem". Ranni żołnierze ONZ

5 sierpnia 2020, 09:09
Italian_Army_-_Mechanized_Brigade__Granatieri_di_Sardegna__patrol_in_Lebanon_May_2020_-_03
Fot. www.esercito.difesa.it/CC BY 2.5
Reklama

Prezydent USA Donald Trump nazwał we wtorek potężny wybuch w porcie w Bejrucie "atakiem prawdopodobnie spowodowanym przez bombę". Powiedział, że tak mają przypuszczać amerykańscy generałowie, z którymi rozmawiał. W wyniku silnej eksplozji w stolicy Libanu obrażenia odnieść mieli także marynarze sił pokojowych ONZ.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Trump powiedział, że spotkał się z "niektórymi wielkimi amerykańskimi generałami" i oni "wydają się sądzić", że w Bejrucie "był atak, była jakiegoś rodzaju bomba". Portal CBS News zauważył, że był to pierwszy raz, gdy wybuch w libańskiej stolicy nazwano atakiem.

Jak podało dowództwo UNIFIL (Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie), jeden z jego okrętów cumował w porcie, gdzie nastąpiła eksplozja. Część załogi okrętu została ranna, niektórzy ciężko. Jednostka została uszkodzona. Rannych przewieziono do szpitali.

W tweecie poinformowano, że UNIFIL obecnie dokonuje oceny sytuacji, w tym skali eksplozji. Dowódca misji UNIFIL generał Stefano Del Col powiedział: "Jesteśmy z narodem i rządem Libanu w tym trudnym czasie i jesteśmy gotowi pomóc i zapewnić wszelkie wsparcie".

Media libańskie informowały, że przyczyną eksplozji w Bejrucie były składowane w porcie chemikalia. Saletra amonowa (azotan amonu) miała być przechowywana w porcie po skonfiskowaniu jej przez władze.

Prezydent Libanu Michel Aoun napisał na Twitterze we wtorek, że "jest nie do przyjęcia" aby 2 750 ton saletry amonowej było przechowywanych w portowym magazynie przez 6 lat, bez żadnych środków zabezpieczających.

Jak poinformowało we wtorek wieczorem libańskie ministerstwo zdrowia, w potężnej eksplozji w porcie w Bejrucie zginęło ponad 100 osób, a ponad 4000 zostało rannych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
Nata
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:06

Dzięki Trumpowi w kwietniu tego roku podczas pandemii znaleziono podziemny tunel w New Yorku i Kalifornii około 100.000 dzieci żywych, oraz martwych, przeznaczonych do rytuałów sexualnych oraz satanistycznych..aresztowano 160.00 osób zamieszany w handel i wykorzystywania dzieci, ten amoniak też mi na wybuch amoniaka nie wyglądał, ja im nie wierzę w sensie w telewizję w media społecznościowe cały czas kłamią a my jako społeczeństwo głupiejemy, teraz jeszcze niech powiedzą ze od wybuchu idzie wirus Pandemia 2 już będą wiedzieć przecież jak się zachowamy. Uwierzymy o to chodzi..

konio
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:02

brednie wyssane z palca.

maska
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:15

To tak jakby walneła mała atomówka z ładunkiem taktycznym koniec dyskusji.

Fanklub Daviena
czwartek, 6 sierpnia 2020, 09:53

Ale dzisiaj już nazwał inaczej! :)

KAR
środa, 5 sierpnia 2020, 21:36

Dzisiejsza teoria mówi o zapłonie saletry przez.... spawarkę (sic!), ale chyba jednak MOSSAD. Izrael nie przepada (mówiąc delikatnie) za Libanem.

Bryxx
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:22

W górnictwie skalnym(kamieniołomy) stosowano saletrę(nawóz) jako materiał wybuchowy(nie wiem czy nadal sie stosuje) ale po odpowiednim jej zmieszaniu z olejem napędowym, to żadna tajemnica, odpalenie takiego materiału wybuchowego to sztuka(do otworu strzałowego sypano odpowiednią ilość saletry i zalewano odpowiednią ilościa oleju napedowego(ropy)) Zapalnikiem takiego ładunku była laska(patrona) karbonitu odpalana zapalnikiem elektrycznym górniczym,. Kiedyś stosowane w górnictwie podziemnym materiały saletrzano- amonowe(amonity,karbonity, metanity) to były profesjonalne materiały wybuchowe zawierające do tego pare procent nitrogliceryny i one były odpalane zapalnikami elektrycznymi, teraz to już się stosuje materiały emulsyjne, albo nadal dynamit. Podczas prac z ich użyciem zdarzały sie przypadki nie wybuchnięcia ale wypalenia materiału wybuchowego tzw. deflagracji. Od pożaru spowodowanego spawaniem to ten magazyn saletry spłonoł by zatruwając dymami okolice, a nie wybuchł tak pokazowo. Saletra służy do produkcji materiałów wybuchowych owszem ( dzieciaki często robiły kiedyś takowe mieszając saletrę do peklowania mięsa z siarka z zapałek oraz cukrem i sie strzelało z klucza albo kapsla) ale sama saletra sie spali.

Habad
środa, 5 sierpnia 2020, 17:28

Żymianie nie próżnują

Fenicki kupiec pływający kogą
środa, 5 sierpnia 2020, 21:59

No, to wydawać się może logiczne, tylko, że sami poszkodowani twierdzą, że to wina filistyńskich spawaczy. To w końcu jak?

mobilnyPL
środa, 5 sierpnia 2020, 16:13

....Z tego co mi wiadomo z mediów oczywiście to był wypadek no ale Trump znany jest z kreowania rzeczywistości wg sobie tylko znanego scenariusza....

Marta
środa, 5 sierpnia 2020, 17:24

Tak tak wypadek niszczy 4 milionowe miasto.tak. I wyglada jak rozszczepiony atom ale nic wojenka to tylko wypadek.

michalspajder
środa, 5 sierpnia 2020, 12:38

Prezydent Trump spotkal sie z niektorymi wielkimi amerykanskimi generalami;-))))Czyli z kim?Eisenhowerem,Bradleyem,Pattonem,McArthurem?A moze z Pershingiem tez?Znajac go,moze poszedl dalej i zasiegnal takze rad Shermana,Granta czy Lee;-)))))Skad oni wzieli tego goscia???

środa, 5 sierpnia 2020, 15:33

Brednie ruskiego ćwoka, który za to bierze pieniądze. W Rosji takich brzydko nazywają.

michalspajder
środa, 5 sierpnia 2020, 17:24

Piszesz o Trumpie?;-)))))

mobilnyPL
środa, 5 sierpnia 2020, 16:14

Jakbyś słuchał Trumpa to też byś doszedł do wniosku że to....Baran

środa, 5 sierpnia 2020, 17:24

@mobilnyPL:

chazarskie wojny Polin
środa, 5 sierpnia 2020, 12:31

Gdzie są Polacy-250 szt wyslanych przez Dudę do Libanu? Czy też polegli wczoraj w Libanie?

zolnierz onz
czwartek, 6 sierpnia 2020, 11:38

nie oni sa na bazie ponad 100km od Bejrutu i raczej nie bywaja w stolicy.

szach i mat
środa, 5 sierpnia 2020, 12:30

Żydowski atak przypieczętował koniec fałszywego izra ela.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:42

I kolejna hiena żerująca na tragedii sie pokazała.

say69mat
środa, 5 sierpnia 2020, 21:44

Pudło ... fajerwerki inicjujące eksplozję magazynu saletry miały jak najbardziej chiński rodowód. Osobną kwestią jest skala zniszczeń. Całkiem spora, jak na eksplozję saletry wymieszanej ze spowalniaczami, która wywołuje lokalne trzęsienie ziemi o magnitudzie circa 3/4 stopnie w skali Richtera. Po trzecie, ten prawdziwy Izrael, to Izrael z czasów Mojżesza??? Jozuego??? Saula??? Dawida??? Salomona??? Jerobama??? Ozeasza??? Chrystusa??? Czy Goldy Meir??? Możeee .... Rabina???

Gyy
środa, 5 sierpnia 2020, 17:27

I polaku w koncu masz duzo wspolnego

Bryxx
środa, 5 sierpnia 2020, 12:13

Trudno sie tym razem nie zgodzić z prezydentem USA. Autorem tego wybuchu był pewien sąsiad, który co jakiś czas odwiedza Liban w stylu danych wikingów niszcząc co się da , jego największym wrogiem od dawna były sady oliwne, sady cytrusowe, pola i ogólnie gospodarka Libanu. Ostatnia wyprawa komandosów tego sasiada nie za bardzo wyszła, więc zmienił taktyke na typowo terrorystyczną, znaczy powrócił do tego typu działań.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:43

Skad tyle hien w twoim stylu się wzieło. Nawet w Olgino takeij swołoczy jak ty raczej nei ma.

kuku
wtorek, 11 sierpnia 2020, 16:45

Czy na tym portalu jest moderator? Czy może cenzor blokujące wszelkie niewygodne dla USA i Izraela post natomiast puszczający wszelkie tego typu "wypociny? Kiedy w końcu użytkownik Davien i spółka przestana przy aprobacie moderatorów obrażać i wyzywać innych użytkowników?

Jabadabadu
środa, 5 sierpnia 2020, 21:37

Z praktyki: saletra amonowa (w cywilu nawóz rolniczy, w górnictwie materiał wybuchowy do prac w środowisku niebezpiecznym) detonuje wyłącznie od detonatora, a i to trzeba wiedzieć jakiej mocy detonator zastosować, bo przy zbyt słabym nie wybuchnie. Przy dużym składzie saletry - rzędu 2 - 3 kton (tak jak w Bejrucie) trzeba rozmieścić co najmniej kilkanaście (najlepiej kilkadziesiąt) detonatorów w ściśle określonych miejscach i detonować je elektrycznie, równocześnie, z uwzględnieniem odpowiednich opóźnień wynikających z odległości względem siebie. W przeciwnym razie detonuje kilkadziesiąt kg, a reszta zostanie rozrzucona. Bez detonatora saletrę można tłuc młotkiem, podgrzewać, topić (nie polecam laikom i idiotom - wymaga wiedzy specjalistycznej), traktować rozgrzanym żelazkiem, itd, itp. Nic się nie stanie, jest bezpieczna. Tak więc ta "spawarka" była użyta perfekcyjnie - skutek widać. Zgadzam się w tym z Trumpem. Uprzejmie proszę o nie komentowanie mojej wypowiedzi. Opinie (jakie by nie były) na temat rzeczywistości nie interesują mnie. Dyskusji też na ten temat nie podejmę.

Bryxx
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:32

Saletra amonowa nie jest materiałem wybuchowym, tym bardziej górniczym materiałem wybuchowym do prac w środowisku specjalnym. Owszem była w składzie materiałów wybuchowych używanych w górnictwie. Wchodziła w skład tzw. materiałów saletrzano amonowych czyli amonitów(odpowiednik dynamitu) karbonitów i metanitów. Do prac w warunkach specjalnych czyli w obecności metanu służyły metanit, metanit specjalny oraz metanit specjalny wymiennojonowy oraz materiał nitroglicerynowy czyli barbartyt. Obecnie stosuje sie materiały emulsyjne o ile się nie myle to głównie emulinit ,stosuja jeszcze górnicy nadal dynamit.Saletra amonowa jest pólproduktem do produkcji materiałów wybuchowych, nie materiałem wybuchowym.Saletra amonowa to nawóz sztuczny, azotowy. W składach z materiałami do produkcji rolnej obraca się nim tonami. Zrobić niby przy użyciu saletry prosty materiał wybuchowy jest łatwo, ale zdetonować go to już nie, na szczęście. Nitroglicerynę teoretycznie także jest łatwiutko zrobić, teoretycznie. Z drugiej strony takim trotylem to można w piecu palić, takim karbonitem czy metanitem to można rzucać, deptać po nim czy go spalić i nie wybuchnie w wodzie sie rozpuści, taki karbonit wodny, miał gwarancje że wytrzyma w wodzie 2 godziny, potem się rozpuszcza. Saletrze składowanej wilgoć także szkodzi, ale bynajmniej nie powoduje wybuchów hahaha. To nie odpowiedź, ani nie komentarz, to taka sobie pisanina.

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 16:04

Widzisz bryxx jak wtopiłes:) Wybuch nastapił w magazynie podczas prac spawalniczych a w powietrze wyleciało 2750 ton saletry amonowej.Ale ja widać dalej musisz sobie pobredzić:)

Mhu
środa, 5 sierpnia 2020, 17:26

Tak Bo Maja taka wiedze jak nic nie ma.trzeba byc ty aby w to uwierzyc!!!

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 18:45

A co hieno, chcesz zerować na czyjejś tragedii jak widać?

Fanklub Daviena
środa, 5 sierpnia 2020, 11:52

Teraz pewnie USA, Wielka Brytania i Holandia intensywnie myślą jak sprawstwo przypisać Rosji albo chociaż Iranowi? :)

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 16:05

Ale sprawca jest znany funku więc po co zmyslasz:0 jest nim Liban.

ito
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:54

Oj nie znasz Davienku najnowszych ustaleń :-) stoi w nich jak byk, że zamieszany jest w sprawę ROSJANIN. Sześć lat temu, podczas dość przypadkowego cumowania w Bejrucie (kłopoty silnikiem) zarekwirowano mu saletrę, a on już wtedy zaplanował i przeprowadził katastrofalny wybuch! To NIE jest dowcip, stado rusofobicznych baranów naprawdę próbuje lansować taką teorię (dyskretnie pomijając milczeniem przypadkowość parkowania w Bejrucie i sześć lat, w czasie których władze Libanu BYŁY ZOBOWIĄZANE WŁASNYMI PRZEPISAMI do usunięcia niebezpiecznego ładunku z portu. Nawet były propozycje sprzedania tego dziadostwa w cholerę. Pierwsza w 2014- tym).

Bryxx
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:25

Saletra po tak długim składowaniu to nadawała sie do wszystkiego, tylko nie do bycia częścia materiału wybuchowego. Dowiedzcie sie jaki ojres waznosci miały materiłąy wybuchowe saletrzano-amonowe. Taki dynamit po takimokresie składowania to i owszem wybucha, nawet po próbie ruszenia go z miejsca, bo nitrogliceryna odziela sie od ziemi okrzemkowej i zbiera sie na paoierze stanowiacym opakowanie lasek , więc ruszanie takiego dynamitu to hmmm nieostrożność, ale materiały saletrzano amonowe po takim czasie to stanowia papke do niczego nie przydatną, a juz na pewno nie wybuchajacą, tym bardziej sam asaletra, złozona w jakims tam magazynie, to juz i na nawóaz po takim czasie sie nie nadaje.

Ciekawski
środa, 5 sierpnia 2020, 11:49

Jest ktoś w stanie określić równoważnik trotylowy tego wybuchu? Są opinie że było to 0,5 do nawet 1,5 kt. To moc taktycznej głowicy atomowej.

Billabongpl
środa, 5 sierpnia 2020, 16:08

Thunderfoot obliczal na od 0.5 do max 1

say69mat
czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:32

??? Przy eksplozji generującej ciśnienie rzędu circa 8-10 psi??? Czyli circa 60-69 kPA??? Niszczącej struktury budynków wykonanych z betonu???

Czytelnik
środa, 5 sierpnia 2020, 14:27

... i dokładnie tak wyglądało, tyle że bez grzybka na górze.

zeus89
środa, 5 sierpnia 2020, 11:28

Ale to profesjonalnie brzmi.

Tweets Defence24