Trump i Erdogan potwierdzili spotkanie w Białym Domu

7 listopada 2019, 08:44
p5hdu7_36747065034b54b4a1cc3b
Fot. The White House

Mimo napięcia w relacjach między USA a Turcją, prezydenci obu krajów, Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan, potwierdzili, że w przyszłym tygodniu spotkają się w Białym Domu.

"Cieszę się, że zobaczę się z Erdoganem" - dodał w środę Trump na Twitterze, po telefonicznej rozmowie z tureckim prezydentem. Do spotkania obu przywódców dojdzie 13 listopada, co potwierdziła także kancelaria Erdogana.

Po tym, jak pod koniec października Izba Reprezentantów USA uznała za ludobójstwo rzeź Turcji na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, Erdogan nie wykluczał możliwości odwołania wizyty w Waszyngtonie. Turcja oficjalnie nie przyznaje się do ludobójstwa i twierdzi, że Ormianie padli ofiarą epidemii.

Stosunki amerykańsko-tureckie są napięte już od wielu miesięcy, m.in. z powodu zakupu przez Turcję rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400.

Donald Trump napisał w środę na Twitterze, że Erdogan poinformował go także o schwytaniu w Syrii przez siły tureckie żony i siostry Abu Bakra al-Bagdadiego, byłego lidera dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), a także wielu bojowników IS. Abu Bakr al-Bagdadi zginął 27 października podczas operacji przeprowadzonej przez amerykańskie siły specjalne w pobliżu granicy Syrii z Turcją. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Fanklub Daviena
czwartek, 7 listopada 2019, 10:42

Erdogan sprawdził amerykański blef, nie mrugnął pierwszy i olazało się, że USA nie są takim mocarstwem za jakie chcą uchodzić...

andys
czwartek, 7 listopada 2019, 10:01

Obaj siedzą, a Trump jest nieco bardziej nachylony do rozmówcy.

Tweets Defence24