Transportery Pirania dla Rumunii

31 stycznia 2017, 16:54
Mowag Piranha IIIC Rumunia
W ramach modernizacji rumuńskie siły zbrojne otrzymują transportery Piranha. Na zdjęciu wóz Piranha IIIC, Fot. Fot. Petrică Mihalache/Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Armia Rumuńska otrzyma 14 dodatkowych kołowych transporterów opancerzonych Piranha IIIC. Wozy mają być eksploatowane w 26 batalionie piechoty z 2 Brygady Piechoty w Rovine.

Jest to element zarówno procesu modernizacji armii, ale również stopniowego zastępowania przestarzałego sprzętu dostarczanego jeszcze z ZSSR lub budowanego w kraju w oparciu o licencje i wzorce radzieckie.

General Dynamics European Land Systems (GDLS) otrzymał zlecenie na dostawę już piątej partii tych wozów dla Rumuńskich Sił Zbrojnych. Podpisana w dniu 30 grudnia 2016 roku umowa jest elementem wpisanym w plany rumuńskiej armii, a dotyczących modernizacji floty opancerzonych pojazdów kołowych. KTO Piranha są tam użytkowane od 2006 roku i dowiodły już swoich możliwości w czasie różnych misji realizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Najnowsza umowa przewiduje dostawy 14 KTO w wersjach specjalistycznych, w tym opancerzonych transporterów ewakuacji medycznej, wozów dowodzenia i zabezpieczenia technicznego. Uzupełnią one dotychczas eksploatowane 31 KTO w wersji transportera piechoty i uzbrojone w 12.7 mm wkm M2HB zainstalowane na ZSMU IMI Wave-ASRWS z Elbitu.

Zdaniem przedstawicieli GDLS, zamówienie kolejnej partii transporterów świadczy o dużym zadowoleniu z parametrów taktyczno-technicznych tych maszyn w Rumunii oraz wsparcia jakiego udziela koncern armii w ich eksploatacji. Dotychczas różne państwa odebrały ponad 11 tys. transporterów Pirania w różnych wersjach.

Czytaj więcej: Rumuńsko-niemieckie porozumienie ws. transporterów 

 

Nowa dostawa jest jednak pewnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że już wcześniej rumuńskie zakłady Uzina Automecanica Moreni (UAM) utworzyły z niemieckim koncernem Rheinmetall Landsysteme spółkę joint-venture, której głównym programem będzie produkcja kołowego transportera opancerzonego w układzie jezdnym 8x8 dla armii rumuńskiej. Zakłada się, że pojazdy będą wytwarzane w rumuńskich zakładach w oparciu o transfer technologii i stopniowe wdrażanie krajowych rozwiązań.

UAM jest tradycyjnym dostawcą dla armii rumuńskiej wozów bojowych rodziny TAB powstałych w oparciu o sowieckie konstrukcje BTR-60, -70 i -80, jak również innych pojazdów w konfiguracji 6x6 i 4x4 oraz ciężarówek. Powstały tam również transportery Saur oparte na BTR-80 ale o IV poziomie ochrony balistycznej wg STANAG 4569 i odporności na wybuchy min z ładunkiem 6 kg TNT pod kadłubem i 8 kg TNT pod kołem. Obecnie w armii oprócz KTO Piranha eksploatuje się 69 transporterów B33 TAB ZIMBUR, 247 TAB-71, 153 TAB-77 oraz 372 TABC-79 i 12 Panhard PVP w układzie 4x4. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
As
środa, 1 lutego 2017, 10:07

Naszych KTO nikt nie chce ? Tylko Polska armia pod przymusem ?

krzysiek84
wtorek, 31 stycznia 2017, 18:06

45 KTO... Grubo jak na kraj o 30% mniejszy od Polski.

b
wtorek, 31 stycznia 2017, 20:43

Kolega odwiedzal Rumunie za czasow N C, chyba nie. Ten kraj byl /jest strasznie zacofany i biedny, jekiekolwiek zestawianie Rumunii z Polska jest pozbawione sensu (armia ) .

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama