„Tory” i „Pancyry” bronią rosyjskiego lotniska Hmiejmim

9 maja 2019, 09:38
6a69420f17404694b2f144290b259b64
Fot. mil.ru

Rosjanie poinformowali, że ich zestawy przeciwlotnicze w bazie lotniczej Hmejmim w Syrii odparły dwa ataki artylerii rakietowej "terrorystów". Pozycje ogniowe przeciwnika zostały później zniszczone przez lotnictwo rosyjskich sił powietrznych i artylerii syryjskich sił rządowych.

O próbie zbombardowania rosyjskiej bazy lotniczej Hmejmim poinformował dowódca rosyjskiego Centrum pojednania walczących stron w Syrii - generał major Wiktor Kupciszyn. Według przekazanych przez niego danych ataki były zorganizowane przez bojowników dwóch grup terrorystycznych: „Katiba Ard al-Bab” i „Katiba Jebel-Butma” odpalających rakiety niekierowane ze strefy deeskalacji Idlib.

Pierwszy ostrzał miał miejsce 6 maja 2019 r. Jego skutki nie zostały ujawnione, ale wiadomo, że rosyjskie zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu „Pancyr-S1” i „Tor-M1” zestrzeliły aż 27 nadlatujących pocisków rakietowych. Stanowiska przeciwnika miały później zostać rozpoznane i zniszczone przez lotnictwo rosyjskich sił powietrznych i artylerii syryjskich sił rządowych.

Następnego dnia około godziny 15.15 atak jednak powtórzono. W jego trakcie terroryści wystrzelili 15 pocisków rakietowych. Według generała Kupciszyna wszystkie nadlatujące rakiety zostały zniszczone przez rosyjskie zestawy przeciwlotnicze rozstawione wokół bazy Hmejmim (nie zaznaczając, jakie to były środki). Dzięki skutecznie zorganizowanej obronie obyło się bez żadnych ofiar i strat. Dodatkowym sukcesem Rosjan było wykrycie i identyfikacja dwóch stanowisk ogniowych terrorystów za pomocą „systemów rozpoznania artyleryjskiego”.

I w tym przypadku poinformowano, że zidentyfikowane pozycje bojowników zostały później zniszczone przez lotnictwo rosyjskich sił powietrznych i artylerii syryjskich sił rządowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Reklama
ktos
piątek, 10 maja 2019, 10:42

Ciekawa sprawa ze jak atakujacym sa terrorysci (czyli przeciwnik ktory nie moze potierdzic ataku) to skutecznosc obrony to 100% a jak atakuje oficjalna armia typu USA, Izrael to obrona ma skutecznosc rzedu 0%... dziwne prawda?

pytanie
piątek, 10 maja 2019, 13:33

Kiedy to "oficjalna armia" (co to w ogóle jest?) USA lub Izraela atakowała rosyjskie bazy w Syrii?

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:31

Baza w Szajrat w której stacjonowały rosyjskie wojska. Skutecznośc OPL zero a baza całkowicie zniszczona( części rosyjskiej nie atakowano) . Mimo podanego czasu i kierunku uderzenia nie zestzrelono nawet jednego Tomahawka. Atak rakietowy na osrodki chemiczne Asada. Skutecznośc OPL zero a Rosja mimo oficjalnych deklaracji ze będzie zestzreliwać nie tylko pociski ale i zaatakuje nosicieli udawała totalnego ichtamnieta,Wystarczy? Aha jak raz OPL zareagowała to 15 min po odlocie Izraelskich F-16 zestrzelili rosyjskiego Ił-20M bo Rosja nie przekazała Syryjczykom kodów IFF:)

pytanie
sobota, 11 maja 2019, 12:43

Nie prosiłem o skrócony opis ataków rakietowych na bazy Assada, tylko o konkretną odpowiedź na proste pytanie. Po co ten słowotok, skoro z całej wypowiedzi wynika jedno - ani USA, ani Izrael nigdy nie zaatakowały rosyjskich baz w Syrii. Zestrzelenie Ił-20M to z kolei błąd syryjskiej OPL. Wystarczy?

Davien
poniedziałek, 13 maja 2019, 01:05

Baza w Szajrat była baza syryjsko-rosyjską wiec jak widac. A Rosja oficjalnie stwierdziła ze będzie bronić Asada i co, skutecznośc tej obrony 0%? Wystarczy? Własnie sie do tego odniosłem ale jak widac fakty niewygodne:)

bender
piątek, 10 maja 2019, 16:35

Nie wystarczą Ci syryjskie bazy ochraniane przez dostarczoną przez Putina rosyjską OPL? Pancyry w syryjskich rękach padały ofiarą amunicji krążącej. A w międzyczasie rosyjskie Pancyry wykazały się skutecznością w zwalczaniu dzikiego ptactwa. Taki to dobry system.

Mniej niż 10 sekund
piątek, 10 maja 2019, 12:10

Spójrz na tę sytuację z innej strony. Ruskie już zaczęli wcześniej bombardowanie Idlib, potrzebują mocniejszego pretekstu by zmiażdżyć "strefę deeskalacji" a ten Red Flag ma to właśnie na celu. Oczywiście można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i podbudować nadkruszoną reputację rosyjskich systemów.

ktos
piątek, 10 maja 2019, 10:40

fan_club_Daviena - powiedz jaki sens ma twoj komentarz w stosunku do artykulu? Poza jakims dziwnym reklamowaniem Rosji jakos nie widze innych celow twojego komentowania.

droma
piątek, 10 maja 2019, 10:01

oczywiscie jest to prawda rosji skamieliny potwierdzona wiarygodna tivi-bajka ,czekamy na wypowiedz prawdomownego putlera /jak sie pomyli / ,a caly czas samoloty izraela lataja nie zagrozone nad syria ...

Pirat
piątek, 10 maja 2019, 00:44

To ile dokładnie ptaków zestrzelili?

Naiwny
czwartek, 9 maja 2019, 23:46

Izraelskie samoloty nigdy nie atakowały rosyjskich instalacji w Syrii dla tego rosjanie nie próbują zestrzeliwać izraelskich rakiet I samolotów. W Syrii Izrael atakuje syryjskie I irańskie cele. I to syryjczycy próbują je niszczyć. Nie można na podstawie wyników syryjskiej OPL oceniać zdolności rosyjskiej opl - nie to wyszkolenie personelu, eksportowe wersje rosyjskiej broni różnią się od tych którymi dysponuje rosyjski kontyngent w Syrii itd. Choć I tak syryjczycy mają niezłą skuteczność. Oczywiście nikt poza Rosjanami nie wie ile faktycznie rakiet zestrzelono ale już ewentualne zniszczenia można zweryfikować na zdjęciach satelitarnych rosyjskiej bazy. Jak brak zniszczeń to atak był raczej nieskuteczny.

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:35

Chwile panei Naiwny. To znaczy ze Syria dostałą jakies dziwny wybrakowany sprzet?? Bo jak stzrelaja w kierunku rosyjskich maszyn to trafiają idealnie( patzr Ił-20) czyli jedyny sukces tej OPL:) Jak na razie skutecznośc syryjskiej OPL kontra Tomahawki i JASSM-y to jakies 160 do zera dla USA. Natomiast co do weryfikacji zniszczeń w Hmiejmin, to najpierw jakis atak musiał być a nie ma na to dalej zadnego dowodu. Aha Pancyr nie może zwalczać pocisków z Tornado czy BM-21 rakietami bo sa zwyczajnie za szybkie i mają za małe RCS by je namierzył, podobnie TOR a o uzyciu tych rakiet na forum pełno komentarzy:)

bender
piątek, 10 maja 2019, 16:28

Czyli sugerujesz, że fabrycznie nowy Pancyr-S1 w rękach syryjskich to zupełnie inna maszyna niż taki sam Pancyr-S1 w rękach rosyjskich? Przy okazji wcześniejszych syryjskich porażek całkiem szczegółowo omówiliśmy sobie na tym forum braki Pancyra-S1, które sprawiły, że był zaskakująco nieskuteczny w Syrii. Ale na wszelki wypadek, tak na szybko, przypomnę Ci kilka głównych punktów: kompletnie niecelne działka, brak możliwości śledzenia celów w innym sektorze niż aktualnie zwalczany cel, oślepianie głowicy termowizyjnej za każdym razem gdy strzelisz z działka lub rakiet (zawsze wystrzeliwane są dwie rakiety).

Pan Ferdek
niedziela, 12 maja 2019, 14:18

Widzisz Panie "bender" to, że Wasze towarzystwo wzajemnej adoracji "omówiło sobie" hipotetyczne braki Pancyra S-1 świadczy jedynie o tym, że pewne "grono" nazwijmy to pasjonatów, miłośników wojskowości czy hobbystów wymieniło swoje uwagi wzajemnie się przy tym "nakręcając". Z rzeczywistymi możliwościami tego systemu nie ma to nic wspólnego a wszyscy wiecie o nim tyle co napiszą media (oczywiście uwzględniane są przez Was tylko teksty które pasują do waszych poglądów i takież są prezentowane-ileż można powielać bzdurne komentarze "o rzezi ptactwa" itd. itd.). Najzabawniejsze jest to, że w "dyskusji" przytaczacie wyłącznie teksty komponujące się z Waszymi "wizjami" a odrzucacie wszelakie informacje Wam nie pasujące a wskazujące na jego skuteczność. Cóż, podejście dość dziecinne jak na ponoć "militarny" portal ale w końcu to "wolny kraj". A (o zgrozo) info z "ostatniej chwili"-Pakistańczycy "zaniepokojeni" ostatnim indyjskim nalotem z użyciem izraelskim bomb rozpoczęli negocjacje w sprawie zakupu systemu Pancyr S-1. Aż rwie się na usta proste pytanie: "barany" mają za dużo "ptactwa" i chcą ograniczyć populację czy jednak stwierdzili, że potrzebują czegoś co jak wykazano "skutecznie zestrzeli" atakujące "Rafael Spice-2000"?

Davien
poniedziałek, 13 maja 2019, 01:06

Czyli panei ferdek napisałes stos bzdur bez zadnego związku ze sprawą:)) Ni i tyle z twoich mitów:)

Mniej niż 10 sekund
piątek, 10 maja 2019, 12:29

Chłodno patrząc, kolego, i pamiętając jak spisywały się rosyjskie sprzęty na przestrzeni lat, właśnie w tym rejonie świata, to Rosja zatoczyła koło i stawia na tę samą narrację: zwalamy winę na proxy, który używa sprzętu, zbyt małą ilość tego sprzętu, brak warstwowości, dowodzenie, łączność, dyscyplina, itd., itd. Kolego, TO JUŻ WSZYSTKO BYŁO!!! Lata 60, 70, 80-te... Normalnie przyznałbyś, że było tak a tak i tyle. W przypadku ruskich jest ciężej jak się wcześniej nakłamie, szczególnie własnym obywatelom...

fan_club_Daviena
czwartek, 9 maja 2019, 22:31

Rozpoczęto dostawy nowych bomb kierowanych dla WKS Rosji. Pierwsza z nich to K08BE o masie ok. 500 kg druga to K029E o masie ok.1500 kg (UPAB-1500B-E). Pierwsza z nich wyposażona jest w inercyjny system naprowadzania wspomagany układem nawigacji satelitarnej. Bomba o masie 505 kg posiada głowicę o masie 390 kg i może być zrzucana z wysokości nie większej niż 14 km, zasięg tej szybującej bomby wynosi 40 km. Druga posiada masę 1525 kg i głowicę o masie 1010 kg przeznaczoną do niszczenia umocnionych celów. Bomba wyposażona w inteligentny zapalnik naprowadzana jest inercyjnie z pomocą układu nawigacji satelitarnej (CEP10m). Zasięg bomby to 50 km , maks wysokość zrzutu to 15 km. ciekawe czy przetestowano je w Syrii

Davien
piątek, 10 maja 2019, 03:52

No czyli Rosja w końcu dorobiła sie odpowiednika JDAM o nieco wiekszym zasiegu ale mniej precyzyjnego.

Palmel
piątek, 10 maja 2019, 12:14

a wiesz to bo Rosjanie musieli coś podać aby zaspokoić ciekawość i mieli na to ochotę, gdyby ktoś o tym nie napisał to na pewno by się tym Rosjanie nie pochwalili

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:37

Palmel to sa nowe bomby dopiero wprowadzane do uzytku a JDAM ma juz ponad 20 lat wiec jak widac.. Aha i dane sa z Jane;s którym sami Rosjanie je przekazali.

Adam Krol
piątek, 10 maja 2019, 11:09

Mniej precyzyjnego.... informacje porownawcze na podstawie?

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:36

CEP dla JDAM 7m potwierdzony, CEP dla UPAB-1500 10 m niepotwierdzony.

Pan Ferdek
czwartek, 9 maja 2019, 21:44

Frustracja bijąca z postów etatowych "Puchatków" mówi wszystko. Ale głowa do góry: z czasem poczują się lepiej i może nawet zaakceptują fakty.

halny
czwartek, 9 maja 2019, 16:06

A niedawno @Davien pisał, że zestrzelenie przez Pancyry rakiet z Gradów czy zestawów Tornado jest niemożliwe .... ottt znów się ośmieszył a tu mamy 100% skuteczności OPL ....

Davien
piątek, 10 maja 2019, 00:59

No to panei halny podsumujmy: prędkośc pocisków z BM-21 to ponad 2Ma , Pancyr znacznie więkse i wnieco wolniejsze HARM-y wykrywa dopiero z 12km, wykrywa a nie namierza bo radar pancyra ma rozdzielczość RCS 2m2 na 20km. Wiec jak iwdac pancyr nie jest w stanie przechwycić nawet jednego pocisku z Tornado, bo sa dla niego za małe i za szybkie. TOR-y nie sa w stanie zwalczac celów szybszych niz 2Ma wiec też nie da rady. Cos jeszcze do dodania? Aha wszystkie dane oficjalne ze żródeł rosyjskich.

Licytator
piątek, 10 maja 2019, 15:41

Czyli po raz setny mijasz się z prawdą. W Syrii Rosjanie posiadają zestawy Tor M2 z rakietami 9M338 do zwalczania celów o prędkości ok. 1000 m/s , które jak widać świetnie sobie radzą pociskami BM-21.

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:41

Panei licytator pociski 9M338 nie zwalczaja celi o szybkości 1000m/s ale mają taka własną prędkość:) Radar TOR-a nie naprowadza rakiet na cele szybsze niż 2Ma wieć jak widać znowu mijasz sie z prawda jak zwykle.

Licytator
niedziela, 12 maja 2019, 01:14

Pan Marcin Gawęda na łamach Defence 24 napisał tak w 2015r: "Dla nowej wersji systemu Tor-M2 opracowano nowe pociski sygnowane jako 9M338, które deklaratywnie mają osiągać zasięg 16 km oraz pułap 10 km, przy zwalczaniu celu o prędkości ok. 1000 m/s." Zarzucasz więc redaktorowi tego portalu kłamstwo. A kimże Ty jesteś w porównaniu z ekspertem? Może jakieś papiery pokażesz na dowód swoich bajań?

Davien
poniedziałek, 13 maja 2019, 01:12

Panie licytator, jakos rosyjskie żródła widza to inaczej a pan Gaweda napisał że takie mają byc deklarowane parametry jak widac. Wiec chyba cos poszło nie tak a pan czytac nie potrafi nawet albo bawi sie w kiepskie manipulacje. Kiedy powstawał artykuł 9M338 nie weszły jeszcze do słuzby.

Smuteczek
piątek, 10 maja 2019, 14:59

To znaczy że grad na dalekim zasięgu w momencie dolotu do celu dwukrotnie przekracza prędkość dźwięku? Coś mi się to nie widzi

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:42

Predkośc pocisków z BM-21 wynosi 690m/s.

Pirat
piątek, 10 maja 2019, 00:51

Jeśli rosyjski generał powiedział że skutecz 100% to na pewno prawda, tak?

Smuteczek
czwartek, 9 maja 2019, 23:38

Trudno zakładac tutaj 100% skutecznosci chyba ze strzelali jednym pocikiem na minute. Przy jednej salwie prawie na pewno obrona cos tam by pusciła

Stirlitz
czwartek, 9 maja 2019, 17:30

ja bym rzekł, że nawet 300%, bo zestrzelili nawet te których nie było.

suawek
czwartek, 9 maja 2019, 17:12

No i miał rację. Pancyry zostały wieloktnie ośmieszone w Syrii przez Izraelitów. W sumie to samie się ośmieszyły.

Smuteczek
piątek, 10 maja 2019, 15:13

Tak bardzo się ośmieszył że co rusz Izrael wprowadza nowe środki którymi atakuje. Gdyby było jak piszesz to po co zmieniać środki które działają?

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:43

Jakei nowe srodki?? Oba Pancyry skasowali HAROP-em i pociskami Popeye II albo Delilah. Stzrelanie Rampage-em w Pancyra...

Kiks
czwartek, 9 maja 2019, 14:45

Ile przy tym "odparciu" zginęło ptaków?

Apek
czwartek, 9 maja 2019, 14:08

A teraz sobie wyobraźmy co by było gdyby taką bazę założyło w Syrii wojsko polskie a do obrony swoich kilku F-16 tam stacjonujących miałoby Szyłki i Pilice...

piątek, 10 maja 2019, 16:07

Akurat Pilica sp

Mariu
czwartek, 9 maja 2019, 22:43

właśnie dlatego zainwestujemy w samoloty a nie w systemy antyrakietowe. To bardzo mądra taktyka, gdyż większa liczba samolotów podnosi szanse, że wroga rakieta w któryś nie trafi

suawek
czwartek, 9 maja 2019, 17:25

znając skuteczność rosyjskiej opl , mogło by być lepiej.

dim
czwartek, 9 maja 2019, 13:11

I pewnie z tym samym mizernym skutkiem ostrzelalibyśmy ich my, naszą artylerią rakietową. Gdyż jesteśmy co najmniej o generację wstecz. Coś jakby sprzętem z I wojny światowej próbować walczyć w II w.ś. Ale parę sztuk na defilady zawsze się wyskrobie. Plus matura z polskiego i można już być dyżurnym politykiem.

Stirlitz
czwartek, 9 maja 2019, 12:56

Szkoda, tylko, że nie ma na to żadnych dowodów. Ostatnie dowody jakie opublikowało rosyjskie MO to screeny z gier wideo ;)

Mniej niż 10 sekund
czwartek, 9 maja 2019, 12:42

Niezła bajka;)

Hm 34
czwartek, 9 maja 2019, 11:57

Szkoda że gdy izraelskie F16 atakowały to nie pokazały swojej skuteczności , bo zestrzelić jakieś improwizowane rakiety sklejone taśma przez terrorystów to widoczne powód do dumy z Choć po tym jak sklejone mini drony zniszczyły im kilka samolotów akcji z rakietami może być dla nich sukcesem.

Komentator
piątek, 10 maja 2019, 14:29

Kilka miesięcy temu, w Moskwie, na wystawie pokazano posiekane odłamkami szczątki Tomahawkow i Scalpow, które to podobno wszystkie trafiły w cel z chirurgiczną precyzją.

Davien
piątek, 10 maja 2019, 21:45

Panie komentator jakbys sie przyjrzał tym szczątkom to rozrózniłbys zę z Tmomahawkami i Storm Shadow, bo żadnych SCALP nie odpalano nie mqają nic wspólnego:)

mobilny
czwartek, 9 maja 2019, 23:51

I po co ten sarkazm kolego? Nie zastrzelili ale też nic nie stracili (mowa o rosyjskich systemach opl) zrozum w końcu że to taki izraelsko- rosyjski deal kosztem Syryjczyków oczywiście. Kumasz teraz?

anda
czwartek, 9 maja 2019, 23:38

a co Izrael atakował bazę?

piątek, 10 maja 2019, 16:07

Przecież szeroko dyskutowaliśmy o tym, gdy Tak, Izrael atakował bazę syryjską bronioną przez sprzedane syryjczykom Pancyry-S1,

Tweets Defence24