Reklama

THAAD jedzie do Korei Południowej

10 lipca 2016, 17:58
THAAD
Fot. MDA.

Rządy Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej ustaliły, że w obliczu niedawnych prób broni atomowej, prowadzonych przez Koreę Północną, do Korei Południowej zostanie przebazowana bateria wyrzutni pocisków THAAD.

Stany Zjednoczone poinformowały, że na prośbę rządu Korei Południowej do tego kraju przebazowana zostanie bateria wyrzutni pocisków THAAD, mających za zadanie ochronę sojusznika USA przed jego północnym sąsiadem, który od kilkunastu miesięcy otwarcie rozwija program atomowy i przeprowadza próby pocisków balistycznych. Rozmowy na temat dyslokacji baterii wyrzutni systemu antybalistycznego trwały od lutego 2016 r. Do ustalenia pozostało jeszcze miejsce rozmieszczenia wyrzutni i procedury operacyjne związane z potencjalnym użyciem pocisków systemu, a także data przebazowania.

Oświadczenie rządu USA mówi, że niedawne próby, w tym zwłaszcza ta, podczas której doszło do wystrzelenia pocisku rakietowego o średnim zasięgu, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla całego regionu Azji i Pacyfiku, ze szczególnym uwzględnieniem Korei Południowej. Rząd USA podkreśla, że dyslokacja baterii ma na celu tylko i wyłącznie zmniejszenie zagrożenia ze strony Korei Północnej i nie jest skierowana w jakikolwiek sposób przeciwko któremukolwiek z państw trzecich.

Czytaj też: Korea Północna przeprowadziła nieudaną próbę rakietową?

System THAAD, produkowany przez koncern Lockheed Martin Space Systems, przeznaczony jest do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu i głowic bojowych na początku ostatniej fazy ich lotu. Pocisk systemu niszczy cel za pomocą energii kinetycznej podczas bezpośredniego trafienia. Ze względu na charakterystykę działania THAAD przeznaczony jest do ochrony relatywnie niewielkiego obszaru - dysponuje zasięgiem ok. 200 km.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Kowalski
poniedziałek, 11 lipca 2016, 11:50

Fajny sprzęt,ale tylko przeciwrakietowy a Polska potrzebuje systemu przeciwlotniczego z możliwością niszczenia pocisków balistycznych. Co nie zmienia faktu że THAAD to najwyższa półka a amerykanie sprzedają go za granicę ( ZEA)

Rumcajs
poniedziałek, 11 lipca 2016, 11:37

Coś dla nas na Wisłę zamiast patryot

dropik
poniedziałek, 11 lipca 2016, 15:54

jak za wisłe ? wisła to ma byc zestaw przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, a to jest zestaw przeciwrakietowy

cojakgdziekiedyapotemjaktodzialasiedziwia
poniedziałek, 11 lipca 2016, 10:14

W sam raz dla polskich aglomeracji.

GPAS
niedziela, 10 lipca 2016, 22:56

Ciekawe ile kosztuje taka bateria ??? Może chociaż jedna bateria za wegę.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama