Reklama

Siły zbrojne

Testy działka laserowego Rheinmetall AG o mocy 50 kW zakończone sukcesem

W czasie testów system laserowy zamontowano na standardowej wieżyczce Oerlikon Millenium - fot. Rheinmetall AG
W czasie testów system laserowy zamontowano na standardowej wieżyczce Oerlikon Millenium - fot. Rheinmetall AG

Pisaliśmy już 28 listopada br. o demonstracji mobilnej broni laserowej ADAM koncernu Locheed Martin. Właśnie ujawniono, że pod koniec listopada podobne próby przeprowadził koncern Rheinmetall AG. O ile jednak Amerykanie wykorzystywali laser o mocy 10 kW to w Europie zastosowano układ laserów 50 kW.



Zakończone sukcesem próby polegały na wykryciu, śledzeniu i zniszczeniu różnego typu celów. Testy były przeprowadzone w Szwajcarii, w ośnieżonym terenie i przy słonecznej pogodzie, co miało uwypuklić zalety lasera 50 kW w porównaniu do badanego w zeszłym roku lasera 10 kW. Testy wykazały, że już na obecnym etapie można myśleć o zastosowaniu tego typu systemu do zwalczania statków powietrznych, rakiet, pocisków moździerzowych i artyleryjskich oraz wykorzystywać go w czasie konfliktów asymetrycznych. Ponadto okazało się, że nawet przy silniejszej wiązce można wykorzystywać już istniejące rozwiązania optyczne. Ich modułowość wskazuje na możliwość zastosowania z nimi laserów jeszcze silniejszych – o mocy 100 kW.

Wykorzystywany demonstrator składał się z dwóch bloków funkcjonalnych: lasera 30 kW zamontowanego w czasie statycznych i dynamicznych testów na wieżyczce artyleryjskiej Oerlikon Millenium (po zdemontowaniu lufy armaty 35 mm) i współdziałającego ze standardowym systemem kierowania ogniem Oerlikon Skyguard oraz lasera 20 kW prowizorycznie przystosowanego do statycznych testów.

W czasie pierwszych prób przy pełnej mocy przecięto z odległości 1000 m stalowy, masywny dźwigar o grubości 15 mm. W drugim teście użyto małych bezzałogowych i lecących z prędkością 50 m/s celów powietrznych. Radar systemu Skyguard wykrył je na odległości 3 km i przekazał dane dla mechanicznego optycznego systemu śledzącego, który bez problemu prowadził obiekt aż ten wszedł w strefę otwarcia ognia i został zniszczony wiązką lasera.

Trzeci test dotyczył małego celu balistycznego. Pocisk moździerzowy symulowała stalowa piłka o średnicy 82 mm lecąca z prędkością ok. 50 m/s. I tutaj po wykryciu obiektu przez radar Skyguard śledzenie przejął system optyczny, a zniszczenie odbyło się z wykorzystaniem lasera 30 kW.

Sukcesem koncernu Rheinmetall było nie tylko opracowanie samego lasera oraz uzyskanie odpowiedniego skupienia mocy, ale również zastosowanie już istniejących systemów detekcji, kierowania i naprowadzania (Skyguard). Może to wpłynąć na szybkość prac i później na koszty samego produktu.

Maksymilian Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama