Reklama

Siły zbrojne

Test pocisku AARGM Block 1. „Zwalcza cele lądowe i morskie”

  • Pocisk standardu APKWS / Wiz. BAE Systems

Dowództwo systemów lotniczych sił morskich Stanów Zjednoczonych poinformowało o przeprowadzaniu próby pocisku AARGM Block I w zwalczaniu elementów systemu obrony powietrznej.

Zakres próby objął przeprowadzenie strzelania do celu naziemnego o parametrach naziemnej jednostki obrony powietrznej. Próba, zrealizowana w warunkach zbliżonych do bojowych zakończyła się pomyślnie i pozwoliła na zakończenie pierwszej fazy prób integracji rakiet AARGM w odmianie Block I.

Wcześniej bowiem przeprowadzono strzelanie pociskiem AARGM Block I do ruchomego celu morskiego. Rakiety AARGM Block I to modyfikacja pocisków Block 0, znajdujących się obecnie w służbie w Stanach Zjednoczonych. W stosunku do wcześniejszego wariantu nowe pociski otrzymały między innymi zmiany w oprogramowaniu.

W oficjalnym komunikacie NAVAIR podkreśla się, że kolejny etap prób integracji pocisków AARGM Block I ma się rozpocząć jeszcze jesienią br, natomiast strzelanie do celu lądowego miało miejsce 22 września.

AARGM 3
Pocisk AARGM tuż przed uderzeniem w cel lądowy 22 września. Fot. US Navy.

AARGM to pocisk przeciwradiolokacyjny, opracowany jako wspólny projekt US Navy oraz sił powietrznych Włoch, z koncernem Orbital ATK w roli partnera przemysłowego. Rakieta jest wyposażona w  pasywną głowicę radiolokacyjną nowej generacji, a także aktywny radar milimetrowy oraz system nawigacji inercyjnej i GPS. Umożliwia to między innymi zwalczanie naziemnych stacji radarowych po ich wyłączeniu, nawet jeżeli rozpoczęły one proces przemieszczenia, a także atakowanie innych celów o znanych koordynatach. Jednocześnie wykorzystuje komponenty starszych pocisków AGM-88B/C HARM, w tym elementy głowicy bojowej i układu napędowego.

AARGM 2
Strzelanie pociskiem AARGM do ruchomego celu morskiego, które miało miejsce w sierpniu br. Fot. US Navy.

Pociski AGM-88E AARGM osiągnęły wstępną gotowość bojową w lipcu 2012 roku, a we wrześniu tego samego roku amerykańska marynarka wojenna zdecydowała o rozpoczęciu ich pełnoskalowej produkcji seryjnej. Rakiety tego typu są obecnie wykorzystywane na myśliwcach F/A-18C/D/E/F Hornet i Super Hornet oraz E/A-18G Growler wykorzystywanych przez US Navy i USMC. Zostaną również zintegrowane z włoskimi Tornado ECR.

Pociski AARGM są także kompatybilne z myśliwcami F-15, F-16 (wstępna integracja odbyła się bez problemów technicznych) i F-35. Są oferowane polskim Siłom Powietrznym jako uzbrojenie myśliwców F-16C/D Block 52+, które obecnie nie dysponują rakietami przeciwradiolokacyjnymi.

Czytaj więcej: AARGM – pocisk nie tylko przeciwradiolokacyjny

 

 

Reklama

Komentarze (5)

  1. Pinokles

    Wszystko bardzo fajnie tylko,że.....Fajnie by było wiedzieć czym się różni wersja Block 0 od Block 1. A przynajmniej czym mają się różnić(założenia) jako,że są to dopiero testy.

  2. scifer

    Czy ktoś się ma wiedzę czy planowane jest wprowadzenie podobnego wyposarzenia na uzbrojenie naszych F-16 ?

    1. MPL

      MON (Inspektorat Uzbrojenia) i DG RSZ prowadzą prace studyjne. W przyszłym tygodniu planowane jest w Warszawie spotkanie z przedstawicielami USN i producenta AARGM

  3. qtas

    Dziwi mnie to że Raytheon cały czas używa korpusu od Sparrowa....

  4. zdegusto

    MON jest zajęty modernizacją SU-22, do którego te pociski nie pasują przecież.

  5. Heniu

    Nie mamy pocisków przeciwradiolokacyjnych ? Na co czeka MON ?

    1. upierdliwy sceptyk

      cena Misiu.

Reklama