Reklama
Reklama
Reklama

Test miniaturowego pocisku przeciwrakietowego Lockheed Martin

6 kwietnia 2016, 13:25
MHTK
Fot. Lockheed Martin

Na poligonie rakietowym White Sands przeprowadzono test Miniaturowego Kinetycznego Pocisku Przechwytującego (Miniature Hit-to-Kill, MHTK), skonstruowanego przez firmę Lockheed Martin. Pocisk wystrzelono z wielozadaniowej wyrzutni MML (Multi-Mission Launcher).

Według komunikatu Lockheed Martin zademonstrowało zwrotność i parametry aerodynamiczne pocisku MHTK, przeznaczonego do zwalczania rakiet, pocisków artyleryjskich i granatów moździerzowych (RAM). Integracja pocisku MHTK z wyrzutnią MML pozwala na włączenie go do Programu Ochrony przed Ogniem Pośrednim Sił Lądowych (Indirect Fire Protection Capability).

Jego celem jest zapewnienie siłom lądowym USA ochrony przed pociskami manewrującymi, bezzałogowymi aparatami latającymi i zagrożeniami typu RAM. Wyrzutnia MML będzie również niemal na pewno mogła zwalczać klasyczne samoloty i śmigłowce, gdyż testowano już ją z pociskami Stinger i Sidewinder

Czytaj też: Test systemu przeciwrakietowego US Army.

Pocisk przechwytujący MHTK ma 61 cm długości i w momencie odpalenia ma masę 2,2 kg. Cel niszczony jest jedynie energią kinetyczną uderzenia. Jak wskazuje Lockheed Martin, zmniejsza to ryzyko szkód ubocznych, jakie istnieje przy tradycyjnych pociskach wyposażonych w głowice odłamkowo-burzące. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
blos
środa, 6 kwietnia 2016, 16:16

Szkoda że leśne dziadki z mon nie mogą zlecić naszym inżynierom żeby opracowali takie rakiety podejrzewam że chinole za maks 2 lata będą takie produkować.

Boruta
piątek, 8 kwietnia 2016, 16:51

Jakim inżynierom? który polski inżynier ma pojęcie o takiej broni? Słucham.

Extern
środa, 6 kwietnia 2016, 15:33

O coś takiego przydało by się do Pilicy bo niestety ale Grom to raczej nie ma szansy przechwycić skrzydlatej bomby lotniczej czy pocisku manewrującego.

vvv
środa, 6 kwietnia 2016, 16:23

pilicy to by sie przydalo zatrzymanie programu a nie dotowanie PGZ by klepala slabe 23mm

dropik
środa, 6 kwietnia 2016, 14:51

w jeden kontener wejdzie z 5. i to jesli bedzie to chronic przed amunicja artyleryjską to bedzie to ciekawe rozwiazanie.

takie gdybania
środa, 6 kwietnia 2016, 18:56

Nie będzie chronić przed bardziej masowym ostrzałem. Te pociski mają mieć "miniradary" (w oryginale aktywne czujniki radiowe). By się wzajemnie nie zakłócały z pewnością nie mogą być w większej ilości wystrzelone równocześnie a pociski 152mm jak najbardziej równocześnie będą mogły spadać. No i ciekawe jakie przeciw temu opracuje się przeciwdziałanie? Z uwagi na rozmiar to wypasiona elektronika w czymś takim być nie może. Czy np. pierwszy pocisk 152mm, w który taki przeciwpocisk trafi, nie może np. rozrzucić dipoli? I czy wtedy takie przeciwpociski poradzą sobie z nadlatującymi "prawdziwymi" 152mm? Raczej wątpię... Aktywne zakłócenia też wchodzą w grę: jeśli Rosjanie np. potrafią zakłócać radiowe zapalniki zbliżeniowe, to można sobie wyobrazić np. opadające przed główną salwą nadajniki zakłóceń. Przecież nawet do BM-21 Grad Rosjanie mają amunicję specjalną z generatorami zakłóceń radiowych.

vvv
środa, 6 kwietnia 2016, 16:24

to bedzie szereg kontenerow. jak leci ostrzal 152mm i masz 4x5 pociskow to musisz przechwycic 20 152mm w locie. policz sobie ze takich kontenerow bedzie duzo i one przechwyca wrogie salwy

wiatrak2015
czwartek, 7 kwietnia 2016, 08:35

ciekawe jaki zasięg i pułap ma ta ich rakieta

Kargul
środa, 6 kwietnia 2016, 14:40

W toto można uzbroić co bardziej wypasione drony. Fajnie.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama