Termowizja, lasery i modernizacja wozów bojowych. Priorytety PCO

16 stycznia 2019, 13:22
klw1
Fot. PCO
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Spółka PCO poinformowała o planach na 2019 rok. Wśród kluczowych obszarów wymieniono kolejne inwestycje w infrastrukturę, poszerzanie asortymentu wyrobów optoelektronicznych, udział w programach modernizacyjnych polskiej armii oraz rozbudowa i doskonalenie bazy badawczo-rozwojowej.

Jak czytamy w komunikacie PCO, największy krajowy producent optoelektroniki na potrzeby wojska i pozostałych służb mundurowych, zamierza w 2019 roku nadal aktywnie rozwijać swoją ofertę produktową, zarówno w zakresie drobnej noktowizji, jak również z wykorzystaniem technologii termowizyjnej.

Głównymi kierunkami jest kontynuacja rozwoju termowizji oraz budowa centrum kompetencji w zakresie produkcji laserów. Spółka stawia także na rozwój kadry, rozbudowę i doskonalenie bazy B+R oraz bazy produkcyjnej, a także na współpracę z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi.

Krzysztof Kluza, Prezes PCO S.A.

Inwestycje w infrastrukturę zwiększające potencjał i jakość produkcji

PCO S.A. w 2019 roku będzie kontynuować proces modernizacji zaplecza produkcyjnego, w ramach którego spółka w 2018 roku zakupiła nowe wyposażenie między innymi do laboratorium cienkich warstw, fotochemii i pomiarów. W efekcie dokonanej inwestycji, spółka mogła skutecznie rozwinąć kompetencje produkcji urządzeń termowizyjnych, a także asferycznych elementów optycznych, umożliwiających miniaturyzację urządzeń.

image
Krzysztof Kluza, Prezes PCO SA.

 

W bieżącym roku, w ramach kontynuacji modernizacji infrastruktury, planowany jest zakup sprzętu umożliwiającego szybsze i sprawniejsze przeprowadzanie testów wyrobów jeszcze na etapie montażu. Pozwoli to na usprawnienie procesu produkcji oraz spełnienie najwyższych wymogów jakości.

Aktywny rozwój asortymentu wyrobów optoelektronicznych 

PCO S.A. nie zwalnia tempa i w 2019 roku będzie nadal pracować nad poszerzeniem swojej oferty produktowej. Spółka zamierza rozwijać gamę wyrobów dla pojazdów wojskowych, a zwłaszcza wykorzystywanych do modernizacji czołgów. Chodzi tu zarówno o Leopardy 2 użytkowane przez Wojsko Polskie, jak również starsze czołgi T-72. Bez względu wariant modernizacji pojazdów rodziny T-72, jaki przyjmie MON, PCO S.A. jest w stanie zaproponować wyroby optoelektroniczne, takie jak kamery termowizyjne, czy przyrządy celownicze, które mogą zostać w nim wykorzystane.

Ze względu na fakt, że urządzenia termowizyjne mają budowę modułową, ułatwione jest rozwijanie ich nowych typów. Rodzina kamer KLW-1 może być rozwijana i poszerzana o nowe typy dostosowane do poszczególnych pojazdów używanych przez Wojsko Polskie.

Spółka będzie także kontynuować działania badawczo-rozwojowe, aby urządzenia optoelektroniczne mogły tworzyć tak zwany pojazdowy system sensorów, z którego pozyskiwane obrazy oraz informacje mogłyby być przetwarzane w czasie rzeczywistym przez pokładowy komputer pojazdu. Te kompetencje będą przydatne między innymi w projekcie polskiego czołgu nowej generacji. W 2019 roku PCO S.A. planuje również rozwój oferty głowic optoelektronicznych m.in. dla systemów obrony przeciwlotniczej, ZSSW i NPBWP Borsuk oraz bezzałogowych statków latających. Spółka będzie także promować monokular noktowizyjny MU-3MS, będący rozwojową wersją monokulara MU-3M, charakteryzującą się jeszcze mniejszą masą oraz wielkością. Jest to odpowiedź na uwagi zgłaszane przez użytkowników sprzętu i ich potrzeby. Kontynuowane będą również prace nad wyposażeniem dla żołnierza przyszłości.

PCO S.A. celuje w rynki azjatyckie

W dziedzinie polityki handlowej w 2019 roku otwiera się przez PCO S.A. możliwość dotarcia na nowe rynki Azji Południowo-Wschodniej. W 2018 roku podpisany został list intencyjny z indonezyjskim koncernem PT Pindad. Daje on możliwość zastosowania systemu samoosłony pojazdu SSP-1 OBRA-3 w nowym indonezyjsko-tureckim czołgu, którego testy będą trwać w 2019 roku.

Plany PCO S.A. na bieżący rok będą realizowane przy współpracy ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz innymi podmiotami polskiego przemysłu obronnego.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Lord Godar
piątek, 18 stycznia 2019, 01:14

Cytat z artykułu : " Spółka będzie także kontynuować działania badawczo-rozwojowe, aby urządzenia optoelektroniczne mogły tworzyć tak zwany pojazdowy system sensorów, z którego pozyskiwane obrazy oraz informacje mogłyby być przetwarzane w czasie rzeczywistym przez pokładowy komputer pojazdu. Te kompetencje będą przydatne między innymi w projekcie polskiego czołgu nowej generacji. " ..... Że niby co ? Drugie podejście do "Geparda" , czy coś innego ???

m p
czwartek, 17 stycznia 2019, 20:01

@Jami To jak idziesz do szkoły po odbiór dziecka to wybierasz najmądrzejsze, najgrzeczniejsze, czy po prostu swoje? Chyba coś takiego jak "ojczyzna" do czegoś zobowiązuje. Nie mówiąc o tym, że tańsze rzeczy z zagranicy mogą być tańsze tylko pozornie.

Jami
czwartek, 17 stycznia 2019, 08:46

O jakości wyrobu w dobrej cenie świadczą wskaźniki eksportu. Cała nasza zbrojeniówka pracuje tylko dla własnej armii. Produkty nie są lepsze tylko krajowe ale niestety droższe. To szantażyści każdego współczesnego rządu. Dajcie i kupcie bo upadniemy! Kazus górników.

łapacz expertów
czwartek, 17 stycznia 2019, 02:31

system sensorów pol. układ czujników, testy pol. sprawdziany nowej generacji pol. nowego pokolenia

Sternik
środa, 16 stycznia 2019, 20:28

Może by PCO coś w końcu zrobiło z matrycą do Asterii. Współczesne niechłodzone matryce mają rozdzielczość 1024x768 do 120Hz. Obraz jest jak na filmie a Asteria ma raptem 640x512 pikseli (786 tyś do 327 tyś) i musi być chłodzona. Z czułością też w tej już leciwej matrycy nie jest najlepiej. Jeśli już modernizować czołgi za miliardy to chociaż porządnie a nie byle było. Poza tym jeśli do czołgu taka stara matryca jeszcze jakoś z bólem obleci to w takim śmigłowcu gdzie jest setki razy szybszy obraz już kompletnie się nie sprawdza.

dionizy zlotopolski
środa, 16 stycznia 2019, 15:46

niech popracuja nad obnizeniem kosztow, zeby moc zaczac to sprzedawac za granica. bo inaczej nie zaczna zarabiac, nie bedzie kasy na inwestycje itd. musza miec choc 1 produkt, ktory bedzie zarabiac. niech to beda te kamery do t72. a ze to sprzet armii biednych to cena musi byc przystepna. najlepiej niech stworza jakis pakiet elektroniki bieda modernizacji do t72 i zaczna to promowac. to napoleonski plan dla pco !

Tweets Defence24