Termobaryczne granatniki dla GROM

1 lipca 2021, 08:54
Works 11 RPG-75M JSabak
Granatniki RTG. Fot. J.Sabak
Reklama

Jednostka Wojskowa 2305 GROM kupuje jednorazowe przeciwpancerne bezodrzutowe granatniki termobaryczne RTG kalibru 68 milimetrów - poinformowała JW 2305. 

Zaczynając od opisu zamówienia, Jednostka Wojskowa GROM pierwotnie poszukiwała wykonawców, którzy podjęliby się dostawy wyrzutni grantów termobarycznych 68 mm RTG (zwanych też RPG-75TB). Granatniki tego typu są już od dłuższego czasu stosowane przez polskie Wojska Specjalne.

Termin składania wniosków o udział w postępowaniu upłynął 18 maja br. o godzinie 10:00. Do kryteriów wyboru najlepszych ofert należała cena (waga 60%) oraz gwarancja na produkt, wynosząca od 24 do 36 miesięcy (waga 40%).

Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu złożyła firma Works 11 Sp. z o.o. z Katowic. W postępowaniu uzyskała maksymalną liczbę stu punktów, oferując zarazem najniższą cenę i najdłuższy okres gwarancji, wynoszący 36 miesięcy, na prezentowany produkt . Dostawa ma zostać zrealizowana do 30 października 2021 roku.

Termobaryczne jednorazowe granatniki RTG kalibru 68 milimetrów są konstrukcyjnie oparte na czechosłowackim pierwowzorze, czyli RPG-75. Dzięki bezodrzutowemu sposobowi wyrzucania pocisków broń może być bez problemów stosowana w niewielkich i zamkniętych pomieszczeniach, co ma istotne znaczenie dla kupca, czyli Jednostki Wojskowej GROM. Katowicka firma Works 11, od wielu lat zajmuje się sprowadzaniem od czeskiego producenta (Zeveta Ammunition) granatników rodziny RPG-75 na potrzeby JW GROM.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
easyrider
czwartek, 1 lipca 2021, 17:57

Dobrze, że od Czechów bo to nasi bracia. Ale jeszcze lepiej kupić kilka różnych, rozebrać na czynniki pierwsze, przyzwoicie opłacić inżynierów, stworzyć im warunki do pracy i za rok będziemy mieli lepszy granatnik własny. Nie róbmy zagadnienia z kawałka rury do wystrzeliwania granatów, nawet termobarycznych. W czasie II WŚ nasi inżynierowie z podziemia w warunkach niemalże chałupniczych produkowali pm Błyskawica czy Bechowiec. To jakim problemem, dysponując precyzyjnymi obrabiarkami sterowanymi komputerowo, może być taki granatnik? Problem jest tylko w głowach decydentów.

Wesołek
czwartek, 1 lipca 2021, 19:23

Bowiem cały w tym ambaras by to MON je chciał mieć .... zaraz!!

JP
czwartek, 1 lipca 2021, 11:35

Sprzęt się sprawdził w GROM-ie to chyba jest wystarczająca rekomendacja aby wprowadzić go do całych sił zbrojnych. Pod warunkiem oczywiście pełnej produkcji w Polsce, chyba że jest z tym problem. Nie ma nad czym się zastanawiać.

xXx
czwartek, 1 lipca 2021, 16:29

Bzdura totalna - to tak jakby powiedzieć, ze sprzęt sprawdzony przez Anty-terrorystów powinien być wprowadzony do użytku wszystkich Policjantów. Jednostki Specjalne, mają Specjalne w nazwie, nie dlatego, że są Rambo, tylko dlatego, że wykonują zadania Specjalistyczne. Żołnierz liniowy potrzebuje innego sprzętu o innych parametrach, wymaganiach, wytrzymałości, ilości i cenie.

Literat
czwartek, 1 lipca 2021, 22:22

Powinny się więc nazywać "jednostki specjalistyczne".

K
czwartek, 1 lipca 2021, 14:40

No ale tym tropem myślenia to cała armia ma mieć sprzęt dla sprawdzony przez specjalsow? Tylko 3 lata gwarancji - przecież pelnoskalowa dostawa trwałaby dluzej

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 1 lipca 2021, 11:56

Z tym nie ma problemu. W razie czego dogadani są na produkcję w Niewiadowie. A zastanawiać się zawsze warto. Weź takiego Bullspike-ATM na przykład. Parametry przyzwoite, niedrogi, oferowana jest pełna polonizacja. Na dodatek jest opcja na amunicję korygowaną.

ito
czwartek, 1 lipca 2021, 11:12

I liniowym wojakom i WOTowi też by się przydały- jakieś informacje o zakupach dla nich?

pływający RPG
czwartek, 1 lipca 2021, 11:39

Nie no jak? Bez dialogów, bez faz analityczno-koncepcyjnych, kilku uwalonych przetargów ?

Tweets Defence24